Dodatek węglowy – kiedy wypłaty? Ministerstwo podaje datę, ale nie wszyscy otrzymają 3000 zł

Temperatury spadają, aura staje się coraz bardziej nieprzyjemna, w związku z czym w większości rejonów w Polsce konieczne jest już rozpoczęcie sezonu grzewczego. Z tego powodu tysiące rodzin z niecierpliwością czeka na 3000 zł dodatku węglowego. Ministerstwo Klimatu zapewnia, że pierwsze pieniądze już wkrótce trafią do beneficjentów, ale niektórzy będą musieli na nie jeszcze poczekać. Nowelizacja ustawy wydłuża czas na rozpatrzenie wniosków, a część z nich może nawet wymagać ponownej weryfikacji. Dodatek węglowy – kiedy spodziewać się wypłaty?

Dodatek węglowy – kiedy wypłaty?

Mnożą się komplikacje związane z dodatkiem węglowym. Składanie wniosków o świadczenie trwa od 17 sierpnia i zgodnie z pierwotnymi zapisami ustawy urzędy gmin miały tylko 30 dni na rozpatrzenie dokumentów. Właśnie weszła jednak w życie nowelizacja, która wydłuża ten okres do 60 dni, w minioną sobotę 18 września podpis pod nowymi przepisami złożył prezydent Andrzej Duda. Wiadomo już więc, że niektórzy na środki poczekają nieco dłużej, niż zakładano na początku. Przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska podkreślają jednak, że ewentualne opóźnienia będą dotyczyć wyłącznie tych wniosków, co do których urzędnicy będą mieli wątpliwości. Konieczna może być bowiem dodatkowa weryfikacja, co znacznie wydłuża całą procedurę.

Zgodnie z przepisami o dodatek w wysokości 3000 zł można się ubiegać, jeśli źródłem ogrzewania w domu jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub pelletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego. Jedynym warunkiem było zgłoszenie źródła ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Szybko okazało się jednak, że część wnioskujących postanowiła wykorzystać niedoprecyzowanie przepisów. Dodatek miał być bowiem przyznawany nie na adres, ale na gospodarstwo domowe, w związku z czym masowo zaczęto deklarować jednoosobowe gospodarstwa domowe. W ten sposób zamiast 3 tys. można było liczyć nawet na 15 tys.

W celu zakończenia nieuczciwego procederu rząd postanowił wprowadzić nowelizację ustawy. Według nowych przepisów jeden dodatek będzie przysługiwał na jeden adres.

Nie chcemy dopuścić do nieprawidłowości, niech najlepiej posłuży ta definicja: gospodarstwo domowe pod danym adresem, jako to, które jest uprawnione. Wtedy, jeśli jest jeden piec, a dziesięć gospodarstw domowych pod różnymi adresami, to wszystkie dziesięć mogą się ubiegać o ten dodatek.premier Mateusz Morawiecki

Resort Klimatu informuje, że już rozpoczęło się przekazywanie funduszy do gmin. Dodatek węglowy – pierwsze wypłaty świadczenia – mają ponoć trafić do beneficjentów jeszcze w tym tygodniu.

Wczoraj, dzisiaj i będą one jeszcze realizowane w przyszłym tygodniu. Najpewniej w przyszłym tygodniu już będą pierwsze wypłaty dla beneficjentów. Wojewodowie otrzymywali liczbę wniosków wraz z szacunkami. Gminy patrzyły, ile wniosków przybyło, w jakim tempie, okresie i szacowały, ile tych środków jest im potrzebne, ale po wejściu nowych przepisów w życie ta liczba na pewno się zmniejszy.Aleksander Brzózka, rzecznik prasowy Ministerstwa Klimatu i Środowiska, w rozmowie z TVN24

Zobacz: Dofinansowanie do gazu 2022. Sprawdź, komu przysługuje i gdzie złożyć wniosek

Nowelizacja ustawy o dodatku węglowym. Czy wypłaty mogą zostać obniżone?

Nowelizacja ustawy powstała w odpowiedzi na niespodziewaną, ogromną liczbę wniosków. Korzystając z dziurawego prawa, liczba gospodarstw domowych zaczęła się niebezpiecznie mnożyć, a to z kolei stanowiło zagrożenie dla budżetu. Dane pochodzące z 11 województw mówiły o zapotrzebowaniu rzędu 10,7 mld zł, podczas gdy cały fundusz przygotowany przez rząd na ten cel wynosi 11,5 miliarda. Pojawiło się więc ryzyko, że pieniędzy zabranie, a wówczas konieczne będzie obniżenie wysokości dodatku. Tak wynika bowiem z ustawy:

[…] wysokość wypłacanych dodatków węglowych podlega proporcjonalnemu obniżeniu tak, aby łączna wysokość wypłacanych dodatków była równa maksymalnemu limitowi środków finansowych przeznaczanych na przyznanie dodatków.

Aby temu zapobiec, nowe przepisy wprowadzają takie mechanizmy, które umożliwią urzędnikom dokładniejszą weryfikację wniosków i oświadczeń. W razie wątpliwości dokumenty będą bardzo dokładnie sprawdzane. Mimo tych rozwiązań może jednak okazać się, że rząd się przeliczył i środków w puli zabraknie. Urzędnicy już teraz wskazują na fakt, że szczegółowa weryfikacja nie zawsze będzie możliwa.

Sprawdź: Bon turystyczny przedłużony! Rodzice mają dużo czasu na wykorzystanie dodatku. Jak to zrobić?

Dodatek węglowy – zmiany

Oprócz wydłużenia czasu na rozpatrzenie wniosków oraz wprowadzenie zasady “jeden dodatek = jeden adres”, w życie wchodzi jeszcze jedna bardzo istotna zmiana. Zgodnie z nowelizacją nie będzie można już modyfikować deklaracji złożonych w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). To rozwiązanie ma z kolei zapobiegać innego rodzaju nieuczciwym praktykom. Jak wskazuje resort klimatu, niektórzy obywatele nagle zmieniali zdanie i dopisywali węglowe źródło ciepła.

Zobacz też:

Źródła:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo