Dodatkowy zasiłek opiekuńczy: Jak złożyć wniosek? Komu przysługuje? Do kiedy?

Komu należy się opieka na dziecko? Skąd pobrać oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do 8 lat? Jak wypełnić wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko? Jak i gdzie złożyć wniosek o zasiłek opiekuńczy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem? Od kiedy i do kiedy opieka nad dzieckiem? Odpowiadamy na najczęstsze pytania o dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko!

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy: Jak złożyć wniosek? Komu przysługuje? Do kiedy?
Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Z opieki na dziecko do 8 lat mogą skorzystać rodzice, którzy opłacali składkę chorobową w ZUS.
  • Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem należy się tylko jednemu z rodziców bądź współmałżonków.
  • Zmieniono czas, do kiedy opieka nad dzieckiem może być sprawowana - okres ten przedłużono do 11.04.2020 r.
  • Wniosek o zasiłek opiekuńczy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem należy złożyć u pracodawcy, zaś w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą bezpośrednio w ZUS.
  • Wzór oświadczenia o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do 8 lat dostępny jest na stronie internetowej ZUS.
  • Rozważając, jak wypełnić wniosek o zasiłek opiekuńczy z powodu COVID warto rozważyć wpisywane terminy, za jakie przysługuje zasiłek.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko: komu przysługuje?

Świadczenie przysługuje rodzicom dzieci, które nie ukończyły 8 r.ż., a których żłobek, przedszkole lub szkoła zostały zamknięte z powodu pandemii koronawirusa. Warunkiem wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego jest to, by rodzice byli objęcie ubezpieczeniem chorobowym, tj. byli zatrudnieni na umowę o pracę, zlecenie lub prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą. Zasiłek nie należy się więc m.in. osobom zatrudnionym na umowę o dzieło.

Ważne! Dodatkowy zasiłek opiekuńczy otrzyma tylko jeden z rodziców.

Zasiłek opiekuńczy na dziecko do lat 8: od kiedy i do kiedy obowiązuje?

Świadczenie wprowadziła ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Zasiłek opiekuńczy z powodu zamknięcia placówek edukacyjnych w związku z pandemią COVID-19 przysługuje od dnia 12 marca, ponieważ właśnie wówczas rząd pojął decyzję o zamknięciu szkół, przedszkoli i żłobków. Pierwotnie zakładano, że zasiłek jest przyznany na 14 dni, jednak 24.03.2020 podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował o przedłużeniu okresu, za który będzie wypłacone świadczenie do 11.04.2020 r.

Obecnie nie ma jeszcze przepisów regulujących przyznawanie dodatkowego zasiłku opiekuńczego na dziecko do dnia 11.04.2020 r., dlatego zgodnie z tym co powiedział dziś rano rzecznik rządu Piotr Mueller w „Rozmowie Piaseckiego” w TVN24 świadczenie za opiekę na dziecko do lat 8 będzie przyznawane i wypłacane wstecz.

Ważne! Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie wlicza się do limitu 60 dni na rok, przez które dotychczas rodzice mogli pobierać zasiłek opiekuńczy.

Ile wynosi zasiłek opiekuńczy z powodu epidemii koronawirusa?

Podobnie jak w zwykły, również dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku.

Gdzie znaleźć oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do 8 lat?

Warunkiem wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego na dziecko w czasie epidemii koronawirusa jest wydrukowanie i wypełnienie oświadczenia o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do 8 lat. Wzór dokumentu można pobrać ze strony ZUS, a po wypełnieniu należy go wysłać do pracodawcy lub, w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą, bezpośrednio do ZUS.

Jak wypełnić wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko?

Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać jest pobranie wzoru oświadczenia ze strony Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Po wydrukowaniu dokumentu należy uzupełnić go wpisując swoje dane, dane dziecka oraz dni, za które chcemy pobierać świadczenie. Wzór oświadczenia zawiera też pytanie o to, czy drugi rodzic mógł we wskazanym czasie zapewnić dziecku opiekę i czy nie pobierał w tym samym terminie podobnego świadczenia.

Ważne! Zasiłek przysługuje za czas zgodny z Twoim oświadczenie – jeśli wskażesz termin zawierający zarówno dni robocze, jak i święta, otrzymasz zasiłek na całość. Jeśli podasz jedynie dni robocze pomijając weekendy – wypłata będzie obejmowała jedynie te dni.

Kogo i kiedy należy poinformować o chęci skorzystania z zasiłku?

To zależy od Twojej formy zatrudnienia. Pracownik informuje swojego pracodawcę, zleceniobiorca – swojego zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność pozarolniczą – bezpośrednio ZUS. Z informacji podanych na stronach ZUS wynika, że informację taką można przekazać w dowolnym momencie, jednak świadczenie będzie wypłacone dopiero po złożeniu oświadczenia.

Jak i gdzie złożyć wniosek o zasiłek opiekuńczy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem?

Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą posiadające konto na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS mogą złożyć wniosek ZAS-58 w formie elektronicznej. By to zrobić trzeba zalogować się do swojego konta na tej platformie, przejść do zakładki Ubezpieczony i wybrać ZAS-58. Następnie należy wypełnić dokument. Przed przesłaniem musi on zostać on zostać opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym, ewentualnie podpisem osobistym (e-dowodem).

Pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę bądź umowę zlecenie oświadczenie składają u swojego pracodawcy, który w dalszej kolejności przekazuje je do ZUS.

Czy dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje pracownikowi, który otrzymuje wynagrodzenie postojowe?

W tym wypadku pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, więc nie należy mu się świadczenie, a jego oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do 8 lat nie zostanie przyjęte przez pracodawcę.

Czy opieka na dziecko do lat 8 należy się również wtedy, gdy drugi rodzic wykonuje pracę zdalnie?

Rodzic bądź współmałżonek pracujący zdalnie nie ma możliwości zapewnienia dziecku opieki, więc w tym wypadku drugiemu rodzicowi zostanie wypłacony dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko.
Sprawdź:

Spis treści

Dodaj komentarz

Finanse Newsy
Specjalny zasiłek opiekuńczy przedłużony do 11.04.2020. Mimo obietnic - nadal tylko dla dzieci do 8 r.ż.
Zgodnie z zapowiedziami z minionego tygodnia rząd poinformował dziś o przedłużeniu dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 11.04.2020 r., tj. na czas, na jaki są zamknięte placówki edukacyjne. Wbrew informacjom podawanym wcześniej
Czytaj dalej
Gry i zabawy dla dzieci
Co robić z dzieckiem w domu? Sprawdzone sposoby na nudę!
W co się bawić z dziećmi w domu, gdy nie mamy możliwości wyjść na zewnątrz? Po kilku dniach nawet najbardziej kreatywnym rodzicom kończą się pomysły, a nierzadko również... cierpliwość. To
Czytaj dalej
Imiona dla dzieci Newsy
Ranking imion 2020 [najpopularniejsze imiona męskie]
Jakie imię męskie będzie najpopularniejszym i najchętniej nadawanym imieniem w 2020 roku? Na takie statystyki musimy jeszcze poczekać. Informacje na ten temat publikują zarówno Urzędy Stanu Cywilnego w poszczególnych miastach,
Czytaj dalej
Newsy
Kiedy otwarcie basenów? Ile osób będzie mogło pływać na jednym torze?
Polska wkroczyła w IV etap odmrażania gospodarki i życia społecznego, jednak kluby fitness, siłownie i baseny wciąż pozostają zamknięte. Kiedy będziemy mogli ćwiczyć i pływać w miejscach, które były dla
Czytaj dalej
Newsy
300 plus zamiast bonu turystycznego 1000 plus? Rząd rozważa alternatywne rozwiązania
Czy Polacy będą mogli skorzystać z bonu na wakacje o wartości 1000 złotych? Przyszłość rządowego programu, który miał zachęcić obywateli do podróży po kraju i wesprzeć rodzimą branżę turystyczną wciąż
Czytaj dalej
Edukacja i psychologia Newsy
Kiedy egzamin ósmoklasisty 2020? [HARMONOGRAM, ZASADY BEZPIECZEŃSTWA]
Ze względu na epidemię koronawirusa tegoroczne egzaminy szkolne, w tym egzamin ósmoklasisty, odbędą się w innych terminach, niż pierwotnie planowano. Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło harmonogram egzaminów, a także wytyczne, których
Czytaj dalej
Newsy
Otwarcie placów zabaw już w najbliższą sobotę! [Nowe zasady]
Kancelaria Premiera na swojej oficjalnej stronie poinformowała, że już od 30 maja dzieci będą mogły korzystać z placów zabaw. To informacja na którą z utęsknieniem czekali nie tylko najmłodsi. Jakie
Czytaj dalej
Finanse Newsy Turystyka
900 a nie 1000 zł na wakacje od rządu. To pracodawca zdecyduje, czy otrzymasz bon na wakacje
Bon na wakacje o wartości 1000 zł to nowy pomysł polskiego rządu, który ma zachęcić Polaków do podróży po kraju i wesprzeć polski sektor turystyczny w czasach kryzysu spowodowanego epidemią
Czytaj dalej
Edukacja i psychologia Newsy
Konferencja MEN: Rekrutacje do szkół w formie elektronicznej. Matury wyłącznie w formie pisemnej. Kiedy wyniki?
Szczegóły dotyczące harmonogramu egzaminów i rekrutacji przedstawił dziś (wtorek 19.05.2020) na konferencji prasowej minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Kiedy odbędą się egzaminy maturalne i ósmoklasisty? Kiedy uczniowie poznają ich wyniki
Czytaj dalej
Newsy
„Nie wiem, ilu tragedii uniknęliśmy” – 456 pracowników żłobków i przedszkoli w Łodzi z podejrzeniem zakażenia wirusem
Testy przeprowadzone wśród wszystkich pracowników miejskich żłobków i przedszkoli w Łodzi dały wynik pozytywny lub wątpliwy u 456 osób. W rezultacie większość tych placówek w mieście wciąż pozostaje zamknięta. Badania przed
Czytaj dalej