Dofinansowanie do niani: jakie warunki trzeba spełnić, by dostać dodatkowe pieniądze?

Matki, które chcą wrócić do pracy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego stają przed decyzją, komu powierzyć opiekę nad dzieckiem. Dla niewielu z nich pierwszym wyborem będzie państwowy żłobek – obliczono, że w niektórych województwach na ponad 1 mln dzieci przypada tylko 100 tys. miejsc. Rozwiązaniem pozostają prywatne placówki oraz nianie. W 2018 roku rząd wyszedł naprzeciw rodzicom wychowującym małe dzieci poprzez dofinansowanie do niani, która przejmie opiekę nad dzieckiem po powrocie mamy do pracy. Odpowiedzi na pytania, jakie warunki muszą spełnić rodzice, aby otrzymać dopłatę do niani oraz jakiej wysokości pomoc finansowa ze strony państwa jest możliwa znajdują się w poniższym artykule.

Mama wraca do pracy. Potrzebne dofinansowanie do niani!

Program rządowy, który ma na celu dofinansowanie do niani został wprowadzony w 2018 roku. W ramach dopłaty do niani budżet państwa dopłaca do składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, zdrowotne oraz wypadkowe w przypadku osób, których opieka nad dzieckiem jest jedyną pracą. W przypadku niań zatrudnionych również w innym miejscu, państwo dopłaca wyłącznie do ubezpieczenia zdrowotnego. Bardzo ważne jest więc sporządzenie umowy z nianią oraz zgłoszenie opiekunki dziecka do ZUS.

Warto zaznaczyć, iż dofinansowanie obejmuje wyłącznie składki na ubezpieczenie, w dodatku – od 2018 roku od kwoty wynoszącej maksymalnie połowę minimalnego wynagrodzenia krajowego, czyli od 1050 zł.  Z dopłaty można skorzystać do zakończenia roku szkolnego wypadającego w trzecim roku życia dziecka lub do czwartego roku, jeżeli nie ma możliwości zapewnienia opieki szkolnej.

Dofinansowanie do opieki nad dzieckiem

Z dopłaty do niani mogą skorzystać rodzice po spełnieniu określonych wymogów. Pierwsze wymagania dotyczą rodziców. Aby mogli ubiegać się o dofinansowanie do niani w 2018 roku powinni być zatrudnieni na podstawie umowy o pracę lub świadczyć usługi na podstawie innej umowy, która stanowi podstawę do naliczania składek na ubezpieczenie społeczne. O dopłatę do opiekunki dla dziecka mogą ubiegać się również rodzice, którzy prowadzą pozarolniczą działalność produkcyjną lub prowadzą działalność rolniczą. Co ważne, o dofinansowanie na nianie nie mogą ubiegać się zawodowe rodziny zastępcze oraz matki, przebywające na urlopie wychowawczym oraz pobierające zasiłek macierzyński.

Państwo postawiło również wymogi dotyczące dziecka pozostającego pod opieką niani, której składki są finansowane przez budżet. Po pierwsze, dzieci objęte programem niania 2018 muszą mieć ukończony dwudziesty tydzień życia, a po drugie nie mogą uczęszczać do żłobka, klubu dziecięcego oraz nie znajdują się pod opieką innego opiekuna.

Ostatnie obostrzenia dotyczą samych niań. Aby rodzice mogli ubiegać się o dofinansowanie, zatrudniona niania musi mieć ukończony 18. rok życia oraz nie może być rodzicem dziecka, którym ma się opiekować.

Zobacz też:

Program niania 2018 w praktyce

Pisemna umowa zawarta z nianią stanowi podstawę do uzyskania dofinansowania opieki nad dzieckiem (to tzw. umowa uaktywniająca), dlatego bardzo ważne jest, aby została ona prawidłowo sporządzona. Przede wszystkim dokument ten powinien zawierać dane stron umowy (tj. rodziców i niani), a także przedmiot i cel porozumienia. Bardzo ważne jest określenie czasu oraz miejsca opieki nad dzieckiem, ponieważ w przypadku pracy w wymiarze pełnego etatu, państwo pokrywa składki na ubezpieczenie zdrowotne, ale też socjalne.

Umowa z nianią powinna także zawierać informację o liczbie dzieci, które są powierzone opiece niani, a także obowiązki opiekunki do dziecka. Ponadto dokument ten powinien zawierać takie informacje, jak wysokość wynagrodzenia, czas oraz sposób wypłaty, a także okres, na jaki została sporządzona umowa oraz warunki, dotyczące zmiany lub rozwiązania umowy.

Po podpisaniu umowy, rodzic ma obowiązek zgłosić siebie do ZUS jako płatnika składek, wykorzystując do tego formularz ZUS ZFA. W przypadku, gdy rodzic prowadzi już działalność gospodarczą oraz wypełniał wcześniej taki formularz, nie musi składać go po raz drugi. Po zgłoszeniu siebie jako płatnika składek, rodzic zobligowany jest do zgłoszenia niani do ZUS jako osoby ubezpieczonej – w zależności od wcześniej wymienionych warunków – podlegającej tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu (wówczas należy wypełnić formularz ZUS ZZA) lub ubezpieczeniu zdrowotnemu oraz społecznemu (formularz ZUS ZUA). Dopiero po spełnieniu tych warunków możemy otrzymać dofinansowanie do niani w 2018 roku.

Abyśmy mogli otrzymać dofinansowanie do niani, powinna ona wykonać badania dla celów sanitarno-epidemiologicznych oraz  przedstawić zaświadczenie o braku przeciwwskazań do pracy. Co ważne kandydatka nie musi mieć wykształcenia pedagogicznego ani doświadczenia w pracy z dziećmi, więc nianią dziecka może zostać np. nasza sąsiadka, czy choćby babcia albo siostra rodziców dziecka.

[Zdjęcie główne: Depositphotos]

Dodaj komentarz

3 komentarzy: Dofinansowanie do niani: jakie warunki trzeba spełnić, by dostać dodatkowe pieniądze?

  1. W tekście jest błąd: “Po pierwsze, dzieci objęte programem niania 2018 muszą mieć ukończony dwudziesty miesiąc życia..” W ustawie jest 20 tydzień 🙂

    • Czy napewno niania nie może być spokrewniona z dzieckiem? Na innych stronach jest informacja, że może to być babcia, a nawet siostra, która ukończyła 18 rok życia.

      • Jaki jest sens? Jak jest bez umowy, to nie płaci się żadnych składek. Sens byłby wtedy, gdyby dofinansowanie było do wynagrodzenia,.

        Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
        Logo