Dofinansowanie do przedszkola 2024. 400 zł przysługuje rodzicom najmłodszych dzieci, ale są pewne warunki

W 2024 roku rodzice wciąż mogą liczyć na finansowe wsparcie od państwa. Jednym z nich jest dofinansowanie do opieki nad najmłodszymi dziećmi – do żłobka, klubu dziecięcego/przedszkola – w wysokości 400 zł. Aby otrzymać dopłaty, należy spełniać konkretne warunki. Nie wszyscy mogą liczyć na pomoc. Dla kogo 400 zł na żłobek? Czy można ubiegać się o 400 plus dla przedszkolaka? Jak otrzymać dofinansowanie do przedszkola prywatnego 2024?

Dofinansowanie do przedszkola prywatnego. Komu przysługuje 400 plus na przedszkole?

Dofinansowanie na opiekę nad najmłodszymi dziećmi, zwane potocznie “400+ na przedszkole”, powstało z myślą o rodzicach, którym nie przysługują środki z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. O RKO, czyli popularne 12 tys. zł, można ubiegać się na drugie i każde kolejne dziecko między 12. a 36. miesiącem życia. Zastosowanie takie rozwiązanie jest krzywdzące i niesprawiedliwe szczególnie dla rodzin wychowujących tylko jedną pociechę.

Aby wspomóc rodziców w opiece również nad pierwszym lub jedynym dzieckiem, wprowadzono specjalne dofinansowanie do pobytu w żłobku czy klubie dziecięcym lub do wynagrodzenia dla opiekuna dziennego. Świadczenie może zostać przyznane także na drugie i kolejne dziecko w rodzinie, które ma mniej niż 12 miesięcy albo więcej niż 35 miesięcy i na które ZUS przyznał RKO i rodzic pobrał RKO w łącznej przysługującej wysokości.

Teoretycznie nie ma możliwości otrzymać dofinansowania do przedszkola na dziecko w ramach świadczenia 400 plus. Dopłatę można otrzymać wyłącznie wtedy, gdy maluch uczęszcza do placówki wpisanej do rejestru żłobków i klubów dziecięcych. W praktyce niektóre zarejestrowane kluby dziecięce to po prostu niepubliczne oddziały przedszkolne i dlatego środki mogą zostać przyznane.

Zobacz: Jak sprawdzić kiedy 800 plus? W tych terminach rodzice mogą spodziewać się przelewów

Dofinansowanie do żłobka 2024. Dla kogo 400 zł na przedszkole?

Jak już wyżej wspomniano, dopłata do przedszkola w wysokości 400 zł przysługuje, o ile jest on zarejestrowany w specjalnymi wykazie (lista dostępna pod tym linkiem). Co jednak bardzo istotne, rodzice nie otrzymują świadczenie “do ręki”, w gotówce. ZUS przelewa odpowiednią kwotę bezpośrednio na konto żłobka, klubu dziecięcego lub opiekuna dziennego. Dopłata może wynosić maksymalnie 400 zł, ale jednocześnie nie więcej niż wysokość opłaty, którą rodzice ponoszą za pobyt dziecka w placówce.

Aby uzyskać świadczenie, należy złożyć wniosek. Można to zrobić drogą internetową za pośrednictwem platformy PUE ZUS, portalu Emp@tia lub przez bankowość elektroniczną (jeśli dany bank umożliwia taką opcję). Dokumenty można złożyć najwcześniej w dniu, w którym dziecko zacznie uczęszczać do żłobka, klubu dziecięcego lub do dziennego opiekuna. Jeśli wniosek zostanie złożony w ciągu 2 miesięcy od tego dnia, to ZUS przyzna dofinansowanie z wyrównaniem od dnia, w którym dziecko rozpoczęło pobyt w placówce.

Sprawdź: Karta Dużej Rodziny – lista partnerów 2024. Gdzie skorzystamy ze zniżek?

Dofinansowanie na przedszkole. Program “Maluch plus” 2024

Program Maluch plus nie jest przeznaczony dla rodziców. Jego zadaniem jest wspieranie rozwoju instytucji opieki nad dziećmi do 3 lat. W praktyce oznacza to więc, że dofinansowanie mogą np. otrzymać osoby, które chcą otworzyć własny punkt opieki. O świadczenie mogą ubiegać się także funkcjonujące już placówki, które chcą podwyższyć standardy opieki lub stworzyć dodatkowe miejsca dla dzieci. Pieniądze z programu “Maluch+” można przeznaczyć m.in. na:

  • zakup nieruchomości,
  • budowę, przebudowę lub remont budynku,
  • zakup wyposażenia, podwyższenie standardu,
  • dostosowanie pomieszczeń lub budynków do potrzeb dzieci.

Zobacz: Zwrot podatku na dziecko 2023. Ta grupa rodziców nie skorzysta z ulgi przez limit dochodu. Kogo dotyczy?

Rodzice pytają, czy jest dofinansowanie do przedszkola 400 zł

Dotacja na przedszkole 2024. Maluch plus 2024 dla kogo?

M.in. dla osób chcących otworzyć własny żłobek czy klub dziecięcy dla maluchów lub dla istniejących już placówek, które chcą ulepszyć standardy, przeprowadzić remont lub zwiększyć liczbę miejsc dla dzieci.

400 plus dla kogo? Kto otrzymuje 400 zł na dziecko w przedszkolu?

Dodatek, znany potocznie jako “400 zł do przedszkola” przysługuje na pierwsze lub jedyne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 36. miesięcy, a także na drugie i kolejne dziecko w rodzinie, które ma mniej niż 12 miesięcy albo więcej niż 35 miesięcy i na które ZUS przyznał RKO i rodzic pobrał RKO w łącznej przysługującej wysokości, jeśli uczęszcza do żłobka, klubu dziecięcego lub do dziennego opiekuna.

Czy przedszkole prywatne dostaje dotację?

Przedszkole prywatne może ubiegać się o dotację w ramach programu “Maluch+”.

Czy jest dofinansowanie do przedszkola powyżej 3 lat?

Niestety nie ma takiego dodatku.

Czy jest dofinansowanie do prywatnego przedszkola?

Dofinansowanie na dziecko w przedszkolu to tak naprawdę dodatek w wysokości 400 zł na pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u opiekuna dziennego.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo