Dom samotnej matki – jak to wygląda? Takie są warunki przyjęcia i sposób funkcjonowania

Niestety kobiety w ciąży i matki muszą niekiedy borykać się z ogromnymi trudnościami, z którymi nie sposób uporać się bez wsparcia innych. W szczególnie trudnych sytuacjach mogą liczyć na pomoc specjalnych instytucji, w tym domów samotnej matki. Mogą tam znaleźć bezpieczne schronienie i wsparcie. Jak dostać się do domu samotnej matki? Jak wygląda dom samotnej matki? Czy dom samotnej matki jest za darmo?

Jak wygląda dom samotnej matki?

W Polsce działa wiele ośrodków, które zajmują się pomocą samotnym kobietom w ciąży i z dziećmi znajdującym się w trudnej sytuacji. Domy samotnej matki prowadzone są przez organizacje pozarządowe i kościelne, takie jak Caritas czy stowarzyszenia Monar i Markot. Kobiety znajdują tam nie tylko bezpieczny dach nad głową, często także niezbędne wsparcie psychologów czy prawników. Najczęściej bowiem powodem trafienia do takiego ośrodka jest przemoc domowa, kłopoty finansowe czy brak wsparcia ze strony najbliższych. Większość miejsc przyjmuje kobiety na okres do dwunastu miesięcy.

Zobacz: Od jakiego wieku dziecko może zostać samo w domu? Przepisy zaskakują rodziców

Dom samotnej matki – warunki przyjęcia

Różnorodne placówki w różnoraki sposób definiują zasady i kryteria przyjmowania nowych podopiecznych. Zwykle wymagane jest skierowanie z lokalnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Policji, sądu lub Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Niekiedy mogą być potrzebne również rodzinny wywiad środowiskowy, odpis aktu urodzenia dziecka oraz odpowiednie zaświadczenia lekarskie. O miejsca w Domach Samotnej Matki mogą ubiegać się kobiety bezdomne, doświadczające przemocy oraz znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej.

Mogą tam poczuć się bezpieczne i skorzystać ze wsparcia terapeutów. Dzięki bezpłatnym poradom prawnym może być łatwiej rozpocząć starania np. o alimenty.

Osoba ubiegająca się o miejsce w ośrodku powinna zgłosić się do ośrodka pomocy społecznej, właściwego dla swojego miejsca zamieszkania, i złożyć wniosek o skierowanie do takiej placówki. Ośrodek pomocy społecznej ma 14 dni na skompletowanie wymaganych dokumentów, które następnie przekazuje do starosty. Konieczne może okazać się posiadanie:

  • wywiadu środowiskowego,
  • odpisu aktu urodzenia dziecka,
  • opinii ośrodka pomocy społecznej,
  • zgody ośrodka pomocy społecznej na pokrycie kosztów utrzymania mieszkańca,
  • zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do zamieszkania w ośrodku.

Sprawdź: Jak urząd skarbowy sprawdza samotne matki? Fiskus ma prawo dokładnie weryfikować złożone deklaracje PIT

Czytelnicy pytają, jak wygląda życie w domu dla samotnych matek

Dom samotnej matki jak się dostać?

Należy zgłosić się do ośrodka pomocy społecznej i złożyć wniosek o skierowanie do takiej placówki.

Kto płaci za dom samotnej matki?

Najczęściej koszty te pokrywa gmina właściwa ze względu na miejsce zamieszkania osoby przebywającej w domu.

Jak uzyskać status samotnej matki?

Osoba samotnie wychowująca dziecko to panna, kawaler, wdowa lub wdowiec, a także osoba pozostająca w separacji orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu i osoba rozwiedziona.

Dom samotnej matki ile kosztuje?

Ośrodki te są zazwyczaj darmowe.

Co zabrać do domu samotnej matki?

Przede wszystkim wszystkie ważne dokumenty.

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo