Dwa nowe świadczenia trafią rodziców w 2022 roku. Czy zasypią inflację?

Rok 2022 przyniesie sporo zmian w budżetach polskich rodzin. Przede wszystkim w życie mają wejść nowe programy opiekuńcze na dzieci. Dodatkowo zaczną obowiązywać także mechanizmy finansowe w ramach Tarczy Antyinflacyjnej. Ile mogą zyskać portfele Polaków? Jakie dwa nowe świadczenia trafią na konta rodziców w 2022 roku?

Dwa nowe świadczenia 2022. Jakie środki trafią do rodziców?

Nadchodzący rok zapowiada się wyjątkowo korzystnie dla części polskich rodzin. Zgodnie z zapowiedziami rządu od stycznia wejdą w życie przepisy, wprowadzające dwa nowe świadczenia. Jednym z nich będzie program Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, w ramach którego rodzice mogą ubiegać się o przyznanie nawet 12 tysięcy złotych na dziecko. Dodatkowe środki mogą zasilić budżety rodzin także z tytuły tzw. dodatku osłonowego. Aby otrzymać wypłaty, trzeba będzie jednak spełnić odpowiednie warunki i złożyć wnioski. Ile rodzice mogą zyskać na nowych programach?

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy – nowe 500 plus

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy jest częścią Polskiego Ładu. Ustawa w tej sprawie zakończyła niedawno cały proces legislacyjny i została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę, a jej zapisy mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2022. W ramach programu rodzicom będzie przysługiwało nawet 12 tysięcy złotych na drugie i każde kolejne dziecko między 12. a 36. miesiącem życia. Głównym założeniem projektu jest wypełnienie luki między zakończeniem urlopu macierzyńskiego a osiągnięciem przez malucha wieku przedszkolnego. W tym czasie wiele kobiet nie mogło wrócić do pracy z powodu braku możliwości zapewnienia opieki. Środki z RKO mają pomóc w opłatach za żłobek czy dziennego opiekuna.

Pieniądze mogą być wypłacane w kwocie 500 złotych miesięcznie przez dwa lata (stąd potoczna nazwa “nowe 500 plus”) lub 1000 złotych miesięcznie przez rok. Decyzja o formie wypłat podejmuje rodzic. Przyznanie świadczenia nie będzie zależne od dochodów.

Rodzice jedynaków również mogą liczyć na rządową pomoc, ale w nieco innej postaci. Mają oni otrzymywać miesięcznie 400 złotych na opiekę nad dzieckie w wieku od 12. do 36. miesiąca życia, ale środki te mają być przelewane bezpośrednio na konto żłobka, klubu dziecięcego lub opiekuna dziennego.

Dodatek osłonowy

W ramach walki z rosnącą inflacją rząd postanowił wprowadzić tzw. Tarczę Antyinflacyjną. Jednym z jej mechanizmów ma być dodatek osłonowy dla rodzin. Wysokość świadczenia będzie zależała od liczby osób w danym gospodarstwie domowym. Zgodnie z zapowiedziami kwoty wypłat będą się zaczynały od 400 złotych i sięgały 1150 złotych. Warunkiem otrzymania środków będzie jednak kryterium dochodowe – w przypadku jednoosobowych gospodarstw domowych nie może to być więcej niż 2100 złotych, a w przypadku większej liczby osób w rodzinie dochód nie może przekraczać 1500 złotych na głowę.

Dodatek osłonowy wyniesie 400 złotych w skali roku dla jednoosobowych gospodarstw domowych o miesięcznych dochodach do 2100 złotych. Rodziny 2- i 3-osobowe otrzymają 600 złotych w skali roku, 4- i 5-osobowe 850 złotych, a rodziny, w których skład wchodzi 6 lub więcej członków – 1150 złotych.Konferencja premiera Mateusza Morawieckiego

Zobacz: Rozporządzenie w sprawie zdalnego nauczania 2021? Rodzice mogą być zaskoczeni

Nowe świadczenia 2022 spowodują wzrost inflacji?

Zdaniem ekspertów nowe świadczenia i dodatki mogą przyczynić się do dalszego wzrostu poziomu inflacji w nadchodzącym roku. Jeśli te prognozy rzeczywiście się potwierdzą, to oznacza, że ceny wszystkich towarów i usług dalej będą coraz wyższe. Wciąż spada zatem realna wartość pieniądza, a co za tym idzie, najnowsze programy rządowe już wkrótce mogą okazać się niewystarczające.

W sklepach kolejne podwyżki, a świadczenia stoją w miejscu, a więc niestety inflacja powoli “zjada” 500 plus. Eksperci w dziedzinie ekonomii obliczyli, że odkąd program wszedł w życie w 2016 roku inflacja wzrosła o prawie 20%, co pociąga za sobą olbrzymi wzrost cen i sprawia niestety, że za 500 złotych można kupić coraz mniej.

500 plus nie podlega waloryzacji, a inflacja urosła od 2016 roku o 20 prawie procent, dlatego faktyczna wartość świadczenia 500 plus jest już niższa. W praktyce oznacza to, że za 500 plus kupimy dziś mniej niż rok, dwa czy pięć lat temu.cytat za portalem strefabiznesu.pl

Jak podają dziennikarze Interii, według wyliczeń Pawła Majtkowskiego, analityka rynków firmy eToro, 500+ ma aktualnie rzeczywistą wartość rzędu 419 złotych, w porównaniu z momentem wprowadzenia świadczenia.

Sprawdź też: Dlaczego czerwiec 2022 przyniesie złe wieści dla portfeli rodziców?
Sprawdź też: Kolejna zmiana w podatkach! Ulga na dziecko 2022 nie dla wszystkich. Kto straci zwrot podatku na dziecko?
Sprawdź też: Eksperci alarmują! Nowe przepisy od 2022 mogą spowodować podwyżki za żłobek! O ile wzrosną opłaty?

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo