Dwunasty miesiąc życia dziecka

W dwunastym miesiącu życia dziecka stawia ono już pierwsze kroczki i wypowiada świadomie pierwsze słowa. Maluszek rozumie co do niego mówisz i potrafi wykonać proste polecenia. Z dnia na dzień będziesz zauważała, że możesz się z nim coraz łatwiej porozumieć.

Rozwój niemowlaka: 12 miesiąc

Dwunasty miesiąc to czas, w którym maluch stawia najczęściej swoje pierwsze kroczki. Oczywiście nie jest jeszcze w stanie przejść długiego odcinka i po kilku krokach przewraca się albo wpada w objęcia rodzica. Niemniej jednak, pierwsze przemierzone fragmenty pokoju sprawiają malcowi ogromną radość i powinnaś go za to chwalić za każdym razem, gdy malec przejdzie samodzielnie chociaż kawałek. Jeśli Twój maluszek chodzi opierając się o meble lub jeszcze w ogóle nie wstaje i nie garnie się do chodzenia, nie przejmuj się, ponieważ u niektórych dzieci następuje to znacznie później. Czasami dzieci zaczynają chodzić w wieku około 18 miesięcy, więc nie masz się czym martwić, jeśli Twoja pociecha nie pokonała jeszcze na nóżkach żadnej odległości. Jeśli dziecko nie chce jeszcze chodzić, być może boi się upadku, a może nie jest jeszcze wystarczająco silne.

Jeszcze niedawno maluch reagował krzykiem i płaczem na obcych, a teraz jest coraz bardziej śmiały i otwarty. Co więcej, lubi się popisywać, być oklaskiwane i być w centrum uwagi. Dziecko chętnie powtarza zasłyszane dźwięki, pojedyncze sylaby, wyrazy dźwiękonaśladowcze i krótkie słowa, takie jak mama czy tata. Mimo tego, że dziecko nie reaguje już płaczem na inne osoby, nie potrafi jeszcze bawić się z innymi dziećmi. Nie złość się, jeśli Twój brzdąc nie chce się dzielić zabawkami, ponieważ ma on w tym okresie bardzo silne poczucie własności i nie lubi, gdy ktoś inny bawi się jego rzeczami. Mimo to, zachęcaj go do zabawy z innymi malcami i do bawienia się wspólną zabawką. Dzięki temu będą się rozwijać jego umiejętności społeczne, a malec zacznie rozumieć, że musi poczekać na swoją kolej i porozumiewać się z innymi maluszkami.

Gdy dziecko ukończy rok, bądź przygotowana na to, że będzie się złościć, jeśli coś nie będzie mu wychodzić lub gdy przestaniesz się z nim bawić. Na tym etapie rozwoju maluch nie potrafi jeszcze panować nad swoimi emocjami i niewiele trzeba, żeby się rozzłościł albo rozpłakał. Roczne dziecko rozumie już co do niego mówisz. Wie gdy czegoś mu zakazujesz i coraz częściej celowo używa różnych gestów, na przykład kiwa przecząco główką, jeśli nie chce czegoś zrobić.

Waga niemowlaka w dwunastym miesiącu

Około dwunastego miesiąca życia maluszek waży mniej więcej trzykrotnie więcej niż w momencie urodzenia, czyli około 11 kilogramów. Wzrost rocznego dziecka to około 75 centymetrów. W tym okresie maluch rośnie zdecydowanie wolniej niż jeszcze kilka miesięcy temu, ale nie masz się czym martwić, jest to naturalne. Ważne jest jednak, żebyś monitorowała wagę i wzrost swojej pociechy. Parametry te powinny być regularnie sprawdzane i zaznaczane na tak zwanych siatkach centylowych podczas wizyt u pediatry.

Rozszerzanie diety po dwunastym miesiącu

Roczny smyk może jeść już w zasadzie wszystko to, co jego rodzice, jednak pamiętaj, żeby nie dawać malcowi ciężkostrawnych smażonych potraw, ani mocno przyprawionych dań. Jeśli Twój maluch nie chce próbować nowych dań, nie martw się i nie zmuszaj go do tego, na wszystko przyjdzie jeszcze czas. Dietę dziecka rozszerzaj powoli i stopniowo dodawaj do niej nowe produkty, żeby zauważyć, jeśli któreś z nich wywołają alergię pokarmową. W diecie rocznego dziecka mogą się powoli pojawiać cytrusy, różne przetwory mleczne, kakao, orzechy czy sałata.

Gorączka u niemowlaka: 12 miesięcy

Gorączka u niemowlaka w każdym wieku musi być kontrolowana, ale nie zawsze oznacza chorobę. O gorączce u dziecka można mówić, gdy temperatura przekroczy 38 stopni, natomiast, gdy waha się pomiędzy 37,5 a 38 stopni, mówimy o stanie podgorączkowym. Gdy temperatura maluszka rośnie należy go dobrze okrywać. Jeśli temperatura jest podwyższona, bardzo ważne jest kontrolowanie czy ubranka nie są wilgotne. W pokoju malucha nie powinno być zbyt gorąco i dość wilgotno. Jeśli temperatura ciała dziecka przekracza 39 stopni, konieczne są chłodzące okłady lub chłodna kąpiel. Gdy wysoka temperatura utrzymuje się długo, być może trzeba będzie podać leki obniżające gorączkę.

Zobacz także:

Pierwszy miesiąc życia dziecka
Drugi  miesiąc życia dziecka
Trzeci miesiąc życia dziecka
Czwarty miesiąc życia dziecka
Piąty miesiąc życia dziecka
Szósty miesiąc życia dziecka
Siódmy miesiąc życia dziecka
Ósmy miesiąc życia dziecka
Dziewiąty miesiąc życia dziecka
Dziesiąty miesiąc życia dziecka
Jedenasty miesiąc życia dziecka

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo