Dziecko nie chce chodzić do przedszkola. Jak sobie z tym poradzić? Oto kilka praktycznych wskazówek

Kiedy dziecko nie chce chodzić do przedszkola, rodzice zachodzą w głowę, jak je do tego zachęcić. Codzienny bój w przedszkolnej szatni jest straszny zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców. Bo jak można spokojnie iść do pracy ze świadomością, że nasze dziecko źle znosi pobyt w placówce i w żaden sposób nie da się ukoić jego żalu? Co robić gdy dziecko płacze w przedszkolu?

Dlaczego dziecko nie chce iść do przedszkola?

Adaptacja dziecka w przedszkolu może być bardzo trudna, a przyczynia się do tego wiele aspektów. Na niechęć dziecka do przedszkola wpływa często przede wszystkim strach przed rozłąką z rodzicami. Zdarza się, że maluszek jest bardzo przywiązany do mamy i taty, a trudność w zrozumieniu sytuacji, jaką jest rozstanie, powoduje, że podchodzi do tego bardzo emocjonalnie.

Dla dzieci wczesnoprzedszkolnych przebywanie tak długo poza domem wśród (zwłaszcza na początku) nieznanych ludzi to duża dawka stresu. Czasem maluszek czuje się w przedszkolu pewnie i chodzi do niego bez obaw, jednak nieraz dzieci są przytłoczone dużą ilością bodźców w nowym miejscu. Jak przekonać i zachęcić dziecko do przedszkola, by przebywanie w nim było dla malucha przyjemnością?

Niechęć do przedszkola – a jaki sposób z nią walczyć i jej nie pogłębiać?

Adaptacja w przedszkolu jest bardzo ważna. Jeśli chcemy zachęcić dziecko do chodzenia do przedszkola, możemy wypróbować kilka metod. Ważne jest między innymi przygotowanie malucha przed pierwszym dniem poza domem. Warto z dużym wyprzedzeniem zacząć z nim o tym rozmawiać i tłumaczyć, czego może się spodziewać i jak będzie wglądał jego nowy rozkład dnia. Można opowiedzieć o tym, jak maluch będzie się bawił z innymi dziećmi, ale też uczył nowych rzeczy.

W sytuacji, kiedy dziecko czuje się niepewnie w przedszkolu, należy opracować plan działania. Przede wszystkim zadbać o to, by poranki przebiegały szybko i sprawnie. Najlepiej zrezygnować z oglądania telewizji czy zabawy ulubionymi zabawkami, która niepotrzebnie przeciąga wyjście z domu. Aby maluszek czuł się pewniej, można zaproponować mu zabranie ulubionej zabawki.

Wieczorami warto natomiast wygospodarować czas na zabawę z dzieckiem i poświęcenie mu dużo uwagi. Czasem pomocne bywają też spotkania z rodzicami innych dzieci oraz ich pociechami, aby nasz maluszek się do nich przyzwyczaił.

Przede wszystkim jednak należy z dzieckiem rozmawiać i wykazać się zrozumienie. Można usiąść z dzieckiem i powiedzieć mu, że doskonale rozumiemy, że rodzice również czasem nie mają ochoty iść do pracy. Warto zapytać, co maluch wolałby robić zamiast tego i obiecać mu wspólną zabawę po powrocie z placówki.

W celu ułatwienia adaptacji warto przejść się z dzieckiem w okolice przedszkola jeszcze przed rozpoczęciem zajęć lub w weekend. Tak aby mogło oswoić się z miejscem i okolicą. Naturalnie nie wolno dziecka straszyć, ale można porozmawiać o trudnych momentach, np. jak radzić sobie w chwili zwiększonego smutku czy tęsknoty, i przypomnieć, że przecież zawsze możecie spędzić czas popołudniu.

Sprawdź: Czy można posyłać dziecko z katarem do przedszkola? Lekarze specjaliści są zgodni

Droga do przedszkola

Kiedy musimy już udać się do przedszkola z krzyczącym i płaczącym maluszkiem, warto zabawiać go w czasie drogi i rozpraszać. Dzięki temu nie będzie zwracał aż takiej uwagi na to, że za moment dojdzie do rozłąki z rodzicami. Nie wolno też ulec maluszkowi i zawrócić do domu czy zbyt długo uspokajać go w szatni. Pożegnanie powinno być szybkie: wystarczy uścisnąć dziecko i wyjść, nawet jeśli płacze. Opiekunki w przedszkolu zajmą się naszą pociechą, a dziecko szybko przywyknie, że rozstanie jest tymczasowe i nie ma czego się obawiać.

Kiedy maluszek bardzo źle znosi pobyt w placówce przez długi okres czasu, a sytuacja nie ulega poprawie, należy poszukać źródła takiego zachowania. Możliwe, że nie dogaduje się z rówieśnikami w przedszkolu czy ma ogromne trudności z nawiązywaniem kontaktów. Warto wtedy porozmawiać z wychowawcami i wspólnie działać, aby maluch lepiej zaadaptował się w przedszkolu.

Kiedy mimo to dziecko nadal czuje się niepewnie, można pomyśleć o zmianie placówki lub wizycie u psychologa dziecięcego, który stwierdzi, czy maluch ma jedynie problemy z adaptacją w przedszkolu czy drobne problemy interpersonalne i potrzebuje wsparcia ze strony specjalistów.

Zobacz: Powrót do szkoły na sportowo! Sprawdź, jak zachęcić dzieci do aktywności fizycznej

Dziecko nie chce chodzić do przedszkola. Jak postępować?

Gdy dziecko nie chce chodzić do przedszkola, zazwyczaj wystarczy zastosować parę trików, które szybko i bez krzyku rozwiążą nasz problem. Zdarza się jednak, że nasza pociecha chodzi przez pewien czas do przedszkola i problemy pojawiają się po kilku miesiącach czy nawet latach. “Doświadczony” przedszkolak płacze, nie chce rozstać się z mamą, a nawet budzi się w nocy.

W tej sytuacji należałoby dokładniej przyjrzeć się temu, co dzieje się w placówce. Być może zmienił się ktoś z obsługi lub dziecko nie dogaduje się z rówieśnikami. W “karierze przedszkolnej” zdarzają się gorsze chwile i momenty, gdy dziecko nie chce chodzić do przedszkola, jednak gdy trwają zbyt długo, zawsze warto poszukać źródła problemu.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

1 komentarzy: Dziecko nie chce chodzić do przedszkola. Jak sobie z tym poradzić? Oto kilka praktycznych wskazówek

  1. Temat bardzo na czasie 😉 Wielu rodziców zmaga się obecnie z tym problemem, więc mam nadzieję, że ten artykuł im pomoże!

    Rozrywka

    9 Księżniczek Disneya w roli mamy

    Isaiah Keith Stephens na swoim Instagramie nazwał siebie Disney Mashup Guy. Nic więc dziwnego, że magazyn Cosmopolitan z okazji Dnia Matki poprosił go o przygotowanie grafik przedstawiających księżniczki (i jedną...

    Czytaj dalej →
    Zakupy dla niemowląt

    Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę

    Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę Dziecko to niekończący się wydatek. Każdy rodzic chce dla dziecka wszystkiego co najlepsze. Producenci o tym wiedzą i często zawyżają ceny swoich produktów. Jak zatem...

    Czytaj dalej →
    Pielęgnacja niemowląt

    Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers?

    Pod wpisem związanym z wyprawką umieszczonym na Facebooku wywołała się ciekawa dyskusja na temat pieluch. Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers? Iskrą zapalną dyskusji był fragment: Na polecenie znajomych korzystamy z Bierdonkowych...

    Czytaj dalej →
    Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
    Logo