Dziecko nie chce chodzić do przedszkola. Co robić?

Kiedy dziecko nie chce chodzić do przedszkola, rodzice zachodzą w głowę, jak je do tego zachęcić. Codzienny bój w przedszkolnej szatni jest straszny zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców. Bo jak można spokojnie iść do pracy ze świadomością, że nasze dziecko płacze w przedszkolu i w żaden sposób nie da się ukoić jego żalu?

Dziecko nie chce chodzić do przedszkola. Co robić?
depositphotos.com

Dlaczego dziecko nie chce chodzić do przedszkola?

Adaptacja dziecka w przedszkolu może być bardzo trudna, do czego przyczynia się wiele aspektów. Na niechęć dziecka do przedszkola wpływa między innymi strach przed rozłąką z rodzicami. Zdarza się, że maluszek jest bardzo przywiązany do mamy i taty, a trudność w zrozumieniu sytuacji, jaką jest rozstanie, powoduje, że podchodzi do tego bardzo emocjonalnie.

Dla dzieci wczesnoprzedszkolnych przebywanie tak długo poza domem wśród (zwłaszcza na początku) nieznanych ludzi to duża dawka stresu. Czasem maluszek czuje się w przedszkolu pewnie i chodzi do niego bez obaw, jednak nieraz dzieci są przytłoczone dużą ilością bodźców w nowym miejscu. Jak przekonać i zachęcić dziecko do przedszkola, by przebywanie w nim było dla malucha przyjemnością?

Adaptacja w przedszkolu

Adaptacja w przedszkolu jest bardzo ważna. Jeśli chcemy zachęcić dziecko do chodzenia do przedszkola, możemy wypróbować kilka metod. Ważne jest między innymi przygotowanie malucha przed pierwszym dniem poza domem. Warto z dużym wyprzedzeniem zacząć z nim o tym rozmawiać i tłumaczyć, czego może się spodziewać i jak będzie wglądał jego nowy rozkład dnia. Można opowiedzieć o tym, jak maluch będzie się bawił z innymi dziećmi, ale też uczył nowych rzeczy.

W sytuacji, kiedy dziecko czuje się niepewnie w przedszkolu, należy opracować plan działania. Przede wszystkim zadbać o to, by poranki przebiegały szybko i sprawnie. Najlepiej zrezygnować z oglądania telewizji czy zabawy ulubionymi zabawkami, która niepotrzebnie przeciąga wyjście z domu.

Sprawdź:  Warszawa likwiduje opłatę za przedszkola

Wieczorami warto natomiast wygospodarować czas na zabawę z dzieckiem i poświęcenie mu dużo uwagi. Czasem pomocne bywają też spotkania z rodzicami innych dzieci oraz ich pociechami, aby nasz maluszek się do nich przyzwyczaił.

Droga do przedszkola

Kiedy musimy już udać się do przedszkola z krzyczącym i płaczącym maluszkiem, warto zabawiać go w czasie drogi i rozpraszać. Dzięki temu nie będzie zwracał aż takiej uwagi na to, że za moment dojdzie do rozłąki z rodzicami. Nie wolno też ulec maluszkowi i zawrócić do domu czy zbyt długo uspokajać go w szatni. Pożegnanie powinno być szybkie: wystarczy uścisnąć dziecko i wyjść, nawet jeśli płacze. Opiekunki w przedszkolu zajmą się naszą pociechą, a dziecko szybko przywyknie, że rozstanie jest tymczasowe i nie ma czego się obawiać.

Kiedy maluszek bardzo źle znosi pobyt w placówce przez długi okres czasu, a sytuacja nie ulega poprawie, należy poszukać źródła takiego zachowania. Możliwe, że nie dogaduje się z rówieśnikami w przedszkolu czy ma ogromne trudności z nawiązywaniem kontaktów. Warto wtedy porozmawiać z wychowawcami i wspólnie działać, aby maluch lepiej zaadaptował się w przedszkolu.

Kiedy mimo to dziecko nadal czuje się niepewnie, można pomyśleć o zmianie placówki lub wizycie u psychologa dziecięcego, który stwierdzi, czy maluch ma jedynie problemy z adaptacją w przedszkolu czy drobne problemy interpersonalne i potrzebuje wsparcia ze strony specjalistów.

Kiedy dziecko nie chce chodzić do przedszkola…

Kiedy dziecko nie chce chodzić do przedszkola zazwyczaj wystarczy zastosować parę trików, które szybko i bez krzyku rozwiążą nasz problem. Zdarza się jednak, że nasza pociecha chodzi przez pewien czas do przedszkola i problemy pojawiają się po kilku miesiącach czy nawet latach. “Doświadczony” przedszkolak płacze, nie chce rozstać się z mamą, a nawet budzi się w nocy.

W tej sytuacji należałoby dokładniej przyjrzeć się temu, co dzieje się w placówce. Być może zmienił się ktoś z obsługi lub dziecko nie dogaduje się z rówieśnikami. W “karierze przedszkolnej” zdarzają się gorsze chwile i momenty, gdy dziecko nie chce chodzić do przedszkola, jednak gdy trwają zbyt długo, zawsze warto poszukać źródła problemu.

Sprawdź:  Nieszczepione dzieci nie będą przyjmowane do żłobków?

Zobacz też:

Pierwszy rok w przedszkolu

Wyprawka przedszkolaka

[Zdjęcie główne: depositphotos.com]

1 komentarzy: Dziecko nie chce chodzić do przedszkola. Co robić?

Dodaj komentarz

Porady Kulinarne Zdrowie rodziców
Kombucha: co to jest, jak działa i na co pomaga?
Kombucha to napój przygotowywany ze specjalnej kultury drożdży oraz kolonii bakterii. Właściwości lecznicze tego napoju nie są do końca zbadane, jednak ludzie korzystają z nich już od dwóch tysięcy lat.
Czytaj dalej
Przebieg ciąży
Początki ciąży: na co uważać w pierwszym trymestrze ciąży?
Za początki ciąży można uznać jej pierwsze trzy miesiące. To czas wielkich zmian i rewolucji hormonalnej w organizmie kobiety. To również kluczowy okres, jeśli chodzi o rozwój dziecka, dlatego ważne
Czytaj dalej
Przedszkole
Wyprawka przedszkolaka [LISTA]
Co powinna zawierać wyprawka dla przedszkolaka? Lista niezbędnych rzeczy może się różnić w zależności od placówki. Jednak są pewne elementy wyprawki do przedszkola, które powinien kupić każdy rodzić. Wyprawka dla przedszkolaka:
Czytaj dalej
Przedszkole
Przedszkole państwowe czy prywatne: które wybrać?
Wybór odpowiedniego przedszkola to wyzwanie, w obliczu którego stają rodzice. To jedna z najistotniejszych decyzji w zakresie edukacji, która ma niewątpliwie realny wpływ na przyszłość i sukces dziecka w dorosłym życiu. Czym zatem
Czytaj dalej
Przedszkole
Pierwszy rok w przedszkolu
Pójście dziecka do przedszkola to bardzo ważne wydarzenie w życiu rodziców. Mamy ze łzami w oczach myślą o tym, że ich maluch powoli zaczyna wyfruwać z gniazda, że coraz częściej
Czytaj dalej
Przedszkole
Nieszczepione dzieci nie będą przyjmowane do żłobków?
Wydział Zdrowia Urzędu Miasta w Poznaniu chce zaproponować nowy projekt dotyczący między innymi przyjmowania dzieci do żłobków. Możliwe, że nieszczepione dzieci będą miały mniejsze szanse na dostanie się do żłobków,
Czytaj dalej