Dziecko w kuchni – zadbaj o porządek i bezpieczeństwo!

Twoje dziecko jest już w domu, a Ty wciąż zastanawiasz się, jak przeorganizować otoczenie, by było w nim bezpiecznie? Zacznij od jednego z najważniejszych i jednocześnie najczęściej użytkowanych wnętrz, czyli kuchnię. Ważna będzie w niej już nie tylko odpowiednia organizacja, ale również przechowywanie. Pamiętaj, że w ręce dziecka może się dostać wiele niepowołanych przedmiotów.

Twój dom jest już gotowy na przyjęcie dziecka? A może wciąż masz wątpliwości, czy kuchnia została tak przeorganizowana, by raczkujące dziecko nie zrobiło sobie w niej krzywdy? Jeśli nie masz pewności co do tego, czy pomieszczenie, w którym na co dzień gotujesz jest bezpieczne to koniecznie przyjrzyj się poradom zamieszczonym w tym artykule. Dowiesz się z niego, jak i czym wyposażyć kuchnię, jak zadbać o porządek na co dzień i od święta oraz co zrobić, by zminimalizować ryzyko wystąpienia wypadku. Oto przewodnik po aranżacji kuchni, przydatny dla każdego rodzica!

Raczkujący maluch kontra kuchnia – o tym pamiętaj

Ryzyko wystąpienia wypadku w kuchni zwiększa się szczególnie wtedy, gdy maluch rozpoczyna intensywny rozwój. Raczkujące niemowlę rozpoczyna wycieczkę po niemal wszystkich zakątkach kuchni, a to oznacza nie lada kłopoty.

O ile bowiem do pewnego momentu nie sięgało do wszystkich szafek, o tyle teraz świetnie radzi sobie z ich otwieraniem i porządkowaniem zawartości. W małe rączki może dostać się dosłownie wszystko, a to oznacza nie lada kłopoty. To właśnie dlatego wszystkim rodzicom, którzy aranżują kuchnię niemowlaka zaleca się zabezpieczanie szafek i szuflad na wypadek ich otwarcia. O ile bowiem maluch może nałożyć sobie garnek na główkę i mieć przy tym sporo frajdy, o tyle zabawa z mikserem lub innego typu sprzętem może się już skończyć tragicznie.

Raczkujące dziecko jeszcze nie chodzi, ale już i tak świetnie porusza się po kuchni. Ze względu na to, zadbaj także o to, by na podłodze nie pojawiły się żadne niebezpieczne przedmioty. Dobrym wyjściem z sytuacji, w której dziecko pacyfikuje naszą kuchnię jest zadbanie o to, by sporo rozrywki miało już w swoim pokoju. Nie wiesz, jak go zaaranżować z głową? Tutaj znajdziesz ciekawą poradę: https://www.rodzice.pl/jak-urzadzic-pokoj-dla-dziecka/

Dziecko w wieku przedszkolnym – kuchnia na wysokości zadania

Kuchnia to niestety niebezpieczne środowisko również dla dziecka w wieku szkolnym i przedszkolnym. Lepiej nie zostawiać go nawet na chwilę w kuchni, gdy wiadomo, że po głowie chodzi mu mnóstwo ciekawych pomysłów. 

Zabezpieczenie wszystkich szafek w kuchni oraz przeniesienie noży, sztućców, czy sprzętu, a  także środków chemicznych do wyższych segmentów jest tak samo ważne, jak zamontowanie bramki na schodach. Im szybciej zdasz sobie sprawę z niebezpieczeństwa, które może wynikać z używania niektórych sprzętów przez dziecko, tym lepiej. 

Nie masz pewności, czy Twój kran kuchenny sprawdzi się w kuchni, w której przebywa małe dziecko? Sprawdź dobrej jakości kolekcje kranów kuchennych z ogranicznikiem wypływu ciepłej wody.

Pamiętaj, że kuchnia to jedno z pomieszczeń najczęściej użytkowanych przez Ciebie oraz dziecko. Zadbaj, by cechowała się bezpieczeństwem na wysokim poziomie.

Dodaj komentarz

Dom i ogród

Domowe sposoby na czyszczenie pralki octem

Czyszczenie pralki octem może okazać się sposobem, który regularnie wejdzie do spisu twoich domowych obowiązków. Pralka, mimo że używana regularnie, bywa często pomijana w trakcie porządków. Czyszczenie bębna pralki powinniśmy...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo