Sytuacja, w której dziecko wzięło do buzi coś nieodpowiedniego i to połknęło, to prawdopodobnie jedno z doświadczeń bliskich każdemu rodzicowi. Na co dzień nie zawsze da się zachować czujność przez cały czas, dlatego takie przypadki zdarzają się dosyć często. Zazwyczaj dzieci połykają niewielkie plastikowe elementy zabawek lub inne niegroźne drobiazgi. Problem pojawia się, gdy połkną coś potencjalnie niebezpiecznego. Co robić, gdy dziecko zjadło folię aluminiową? Czy to niebezpieczne, gdy dziecko zjadło papierek od cukierka?
Połknięcie folii plastikowej przez dziecko. Czym to grozi?
Przypadkowe zjedzenie folii aluminiowej może się zdarzyć każdemu, np. gdy ugryziemy kawałek w trakcie jedzenia kanapki. Szczególnie narażone są na to najmłodsze dzieci, które nie są jeszcze świadome, co nadaje się do spożycia, a co niekoniecznie. Jeśli dojdzie do takiego wypadku, u rodziców natychmiast pojawia się obawa, że kawałki folii mogą uszkodzić układ pokarmowy i zaszkodzić zdrowiu dziecka.
Niestety nie ma tutaj prostych odpowiedzi i uniwersalnych rozwiązań dla wszystkich. Dużo zależy głównie od tego, jaką ilość folii dzieci połknęło. Zjedzenie kawałka folii aluminiowej z reguły nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, a ciało obce zostaje wydalone. Niemniej jednak rodzice koniecznie muszą pozostać czujni i obserwować, czy nie pojawią się niepokojące objawy ze strony układu pokarmową. Jeśli takie symptomy wystąpią, należy jak najszybciej udać się na SOR.
Zobacz: Dziecko wypiło sfermentowany sok. Czy może mu zaszkodzić? Tych objawów można się spodziewać
Co robić, gdy dziecko zjadło folię aluminiową?
Połknięcie folii aluminiowej przez dziecko nie stanowi zwykle powodu do niepokoju, jeśli były to minimalne ilości. Rodzice powinni jednak obserwować swoją pociechę i upewnić się, że nie dzieje się nic złego z układem pokarmowym. Do objawów, które powinny zaniepokoić, zaliczamy:
- bóle brzucha,
- biegunka,
- nudności i wymioty,
- krwioplucie,
- krew w kale.
Na wszelki wypadek, jeśli nie wiemy dokładnie, ile folii dziecko połknęło, lepiej udać się od razu do lekarza i wykonać podstawową diagnostykę, czyli RTG. Warto także sprawdzać kupki maluszka, czy przypadkiem folia nie została już wydalona.
Sprawdź: Dziecko połknęło kamień. Co zrobić, gdy ciało obce dostanie się do żołądka? Te kroki to podstawa
Rodzice pytają, co robić gdy dziecko połknęło kawałek folii
Połknięcie kawałka folii aluminiowej nie powinno stanowić żadnego zagrożenia dla zdrowia, ale trzeba obserwować, czy nie pojawią się niepokojące objawy ze strony układu pokarmowego.
Trzeba obserwować organizm, czy nie pojawiają się nietypowe objawy ze strony układu pokarmowego.
Uważnie obserwować, a w razie pojawienia się niepokojących objawów udać się do lekarza.