Dzień Dziecka UK. Czy w Wielkiej Brytanii obchodzi się to święto?

Tradycja związana z obchodami Dnia Dziecka jest kultywowana w wielu krajach na świecie. W zależności od miejsca święto różni się jednak nie tylko zwyczajami, ale również datą. Jesteśmy przyzwyczajeni, że świętowanie przypada zawsze na początek czerwca. Jak się jednak okazuje, nie wszędzie tak jest, a nawet – co ciekawe – nie we wszystkich państwach w ogóle celebruje się to święto. Sprawdzamy, jak wygląda Dzień Dziecka w UK. Jak obchodzą ten dzień Brytyjczycy? Kiedy jest dzień dziecka w Anglii?

Czy w Anglii jest Dzień Dziecka?

Zapewne większość z nas zgodzi się, że Dzień Dziecka to pod wieloma względami bardzo wyjątkowa data. Z pewnością jest to jedna z najpopularniejszych i najważniejszych rodzinnych tradycji tego typu w Polsce. Świętuje się ją nie tylko w domach, prywatnie, ale bardzo często także w przedszkolach i szkołach. Z tej okazji organizuje się pikniki dla całego rodziny, występy czy pokazy artystyczne, a także liczne zabawy i konkursy dla najmłodszych. Co ciekawe, przyjęło się, że 1 czerwca swój dzień mają nie tylko maluchy, ale także starsze, a nawet dorosłe dzieci. Dlatego ta data ma tak ogromne znaczenie dla wszystkich.

W Wielkiej Brytanii jest jednak nieco inaczej. Tamtejsze obchody zdecydowanie różnią się od naszych. Nie ma zwyczaju kupowania prezentów, organizowania specjalnych atrakcji czy wycieczek. W przeciwieństwie do polskich szkół, nie urozmaica się tradycyjnych zajęć ani nie przygotowuje żadnych szczególnych aktywności w czasie lekcji. Co więcej, na Wyspach Dzień Dziecka obchodzi się również w innym terminie niż u nas. Nie ma jednej konkretnej daty – chociaż święto zostało oficjalnie ustanowione na 20 listopada, to zazwyczaj świętuje się w połowie maja.

Zobacz: Tanie prezenty na Dzień Dziecka. Piękny upominek wcale nie musi kosztować majątku!

Dzień Dziecka w UK

Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1954 roku i wypada 20 listopada. Celem święta jest szerzenie świadomości i ideałów na temat praw dziecka na całym świecie. Jest to zatem, jak widać, wydarzenie związane przede wszystkim z edukacją i działalnością społeczną, bardziej niż z zabawą. Stanowi doskonałą okazję do poruszenia trudnych kwestii m.in. łamania praw dzieci, wykorzystywania najmłodszych, problemów z dostępem do rzetelnej edukacji czy złych warunków bytowych.

Wielka Brytania była jednym z krajów, które przyjęły oficjalnie ustanowiony przez ONZ Powszechny Dzień Dziecka. Jak się jednak okazuje, nie jest on obchodzony w wyznaczonym dniu, tj. 20 listopada. Narodowy Dzień Dziecka w UK nie ma stałej daty. Świętuje się go zazwyczaj wiosną/latem tak, aby umożliwić dzieciom swobodną zabawę na świeżym powietrzu i móc zorganizować im na zewnątrz liczne atrakcje. W tym roku była to niedziela 15 maja.

Jak możemy przeczytać na niektórych forach i w mediach społecznościowych. Atrakcje z okazji Dnia Dziecka na początku czerwca są w UK organizowane zazwyczaj przez Polaków i organizację polonijne. Wielu rodzicom na emigracji szczególnie zależy na tym, aby ich dzieci miały świadomość polskich korzeni i kultywowały nasze tradycje.

Sprawdź: Pomysły na Dzień Dziecka. Te propozycje sprawią, że święto będzie niezapomniane

Rodzice pytają o Dzień Dziecka w UK

Dzień Dziecka w UK kiedy?

Dzień Dziecka w Wielkiej Brytanii nie ma stałej daty, zazwyczaj obchodzi się go późną wiosną/latem. W tym roku była to niedziela 15 maja.

Dodaj komentarz

Dzień Dziecka

Podaruj nietypowy prezent na dzień dziecka!

Fundacja Bezpieczna Przystań od 13 lat pomaga nieuleczalnie chorym dzieciom. Przez ten czas pomogła setkom podopiecznych, którzy leczą się na choroby genetyczne, rzadkie, nowotworowe.  Każdego dnia Fundacja dba o to, żeby niczego nie zabrakło...

Czytaj dalej →
Pielęgnacja niemowląt

Pocenie główki u niemowlaka

Pocenie się główki u niemowlaka to przypadłość, która występuje bardzo często u najmłodszych dzieci. Dlaczego poci się główka niemowlaka? Przyczyn może być bardzo wiele. Jedne z nich wynikają z czynników...

Czytaj dalej →
Sukienki na wesele

Sukienki wieczorowe

Sukienki wieczorowe wyróżniają się elegancją i starannym wykończeniem. Materiały, z których wykonano sukienki wieczorowe powinny być dobrej jakości. Długie sukienki wieczorowe Długie sukienki wieczorowe to propozycja na eleganckie przyjęcia zaczynające się...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general