Jak zorganizować Dzień Kobiet dla dzieci? Przedszkole to świetne miejsce na świętowanie!

Dzień Kobiet to wyjątkowe święto o bardzo długiej tradycji w polskiej kulturze. Przyjęło się, że obchodzą je wszystkie kobiety, niezależnie od wieku. Dlatego bardzo często specjalne uroczystości i zabawy organizowane są również w przedszkolach i szkołach, nawet dla najmłodszych dziewczynek. W jaki sposób zaplanować obchody, aby dziewczynki czuły się szczególnie docenione i wyjątkowe? Dzień Kobiet – przedszkole: jakie zabawy zorganizować? Jakie zabawy na Dzień Kobiet w przedszkolu?

Dzień Kobiet – przedszkole

Chociaż nazwa wskazywałaby na to, że Dzień Kobiet to święto dotyczące dorosłych, to jednak w rzeczywistości zupełnie tak nie jest. W polskiej kulturze 8 marca obchodzą wszystkie kobiety również te najmłodsze. Dlatego zazwyczaj co roku tego dnia w przedszkolach organizuje się specjalne wspólne zajęcia i uroczystości. Wychowawcy planują zabawy, tematyczne zajęcia czy drobne upominki dla dziewczynek, np. cukierki, kwiatki czy czekoladki. Warto zadbać o to, aby żeńska część grupy naprawdę odczuła, że to ich święto. Jednocześnie jest to również świetna okazja do przybliżenia dzieciom pochodzenia i tradycji święta, a także historii kobiet.

Świetnym pomysłem na Dzień Kobiet w przedszkolu będzie zorganizowanie dzieciom małej pogadanki. Oczywiście musi być ona dostosowana do ich wieku i możliwości. Można przygotować specjalną prezentację dotyczącą sławnych kobiet, np. aktorek, piosenkarek, malarek czy naukowczyń. Warto podkreślić, że w rozwoju naszej kultury i cywilizacji brało udział również wiele kobiet. Przy okazji można przemycić parę informacji na temat pochodzenia tej tradycji i sposobów jej obchodzenia w innych krajach.

Sprawdź: Wyjątkowe życzenia na Dzień Kobiet dla nauczycielki. Jak uczcić 8 marca w szkole?

Dzień Kobiet w przedszkolu

Przedszkole to naprawdę świetne miejsce, aby świętować Dzień Kobiet. Dla dzieci to zawsze miła odmiana od codziennych aktywności i zwykłych zajęć. Aby jeszcze bardziej urozmaicić ten dzień, można zaproponować maluchom konkurs na pracę plastyczną. Zadaniem dzieci mogłoby być np. namalowanie portretu ulubionej postaci z bajki czy filmu. Oprócz tego warto wyposażyć dzieci w jakiś wyjątkowy element ozdobny, który symbolicznie nawiązywałby do obchodzonego święta. Mogłyby to być np. kwiaty wykonane z papieru i przyczepione do ubrania.

Można także przygotować dla dziewczynek drobne upominki, które następnie wręczą im koledzy z grupy – po tulipanie, kolorowym lizaku, ewentualnie ozdobnym długopisie czy breloczku.

Zobacz: Chcesz sprawić bliskiej osobie wyjątkową niespodziankę 8 marca? Podpowiadamy, jakie wybrać kwiaty na Dzień Kobiet!

Zabawy na Dzień Kobiet dla dzieci – przedszkole

Po informacyjno-edukacyjnym wprowadzeniu oraz aktywnościach plastycznych można przejść do bardziej atrakcyjnych dla dzieci punktów programu, czyli zabaw integracyjnych.

Na początek proponujemy zabawę przy muzyce. Zadaniem dzieci byłoby bieganie i skakanie na środku sali w rytm grającej melodii. W pewnym momencie zapada cisza, a zadaniem chłopców jest powiedzenie czegoś miłego najbliżej stojącej koleżance.

Kolejną zabawą, którą można zorganizować maluchom jest “polowanie na kwiatki”. Podobnie jak w przypadku wspomnianych wyżej symbolicznych ozdób na ubranie, również w tej zabawie w rolę główną wcielą się kwiatki wykonane z papieru. Można je przygotować wspólnie poprzedniego dnia, a wychowawca grupy powinien poukrywać je w różnych częściach sali. Zadaniem chłopców będzie odkrycie, “zerwanie” i podarowanie dziewczynkom wszystkich kwiatków.

Maluchom można zaproponować również klasyczną grę w “czółko”. Polega ona na tym, że każdy z uczestników otrzymuje kartkę z obrazkiem przedstawiającym jakąś postać (ponieważ mamy do czynienia z przedszkolakami najlepiej, aby byli to bohaterowie z bajek i baśni lub jakieś zwierzę). Uczestnik nie może podejrzeć, co znajduje się na jego kartce – powinien przykleić ją do czoła, nie patrząc. Następnie zadaje pozostałym uczestnikom pytania w stylu: “czy jestem zwierzęciem?”, “czy mieszkam w lesie”, “czy mam kolorowe włosy”. Ważne, aby były to pytania, na które można odpowiedzieć tylko “tak” lub “nie”.

Po wszystkich wesołych aktywnościach dla równowagi można puścić dzieciom piękną bajkę, której główną bohaterką będzie dziewczyna. Najlepiej gdyby była to opowieść z przesłaniem, opowiadająca o kobiecej sile, waleczności i dobrym sercu, np. “Mulan”, Kraina Lodu” czy “Pocahontas”.

Sprawdź:

Dodaj komentarz

Edukacja i psychologia, Ważne Okazje

Dzień Edukacji Narodowej

Czy w Dzień Edukacji Narodowej idzie się do szkoły? Na przekór marzeniom uczniów: tak! Niemniej 14 października, w  Dzień Edukacji Narodowej czeka na nich wiele atrakcji i niespodzianek. Jakich? Łapcie...

Czytaj dalej →
Ważne Okazje

Co się odpowiada na kondolencje?

Jak odpowiedzieć na kondolencje? Jest to dosyć delikatny temat, a gdy przychodzi nam się z nim zmierzyć, nie zawsze wiemy, jak powinniśmy się zachować. Warto jednak zorientować się w kilku...

Czytaj dalej →
Pierścionki zaręczynowe

Pierścionek zaręczynowy

Bardzo mocno w ostatnim czasie na moim blogu wzrosło zainteresowanie oświadczynami i zaręczynami. Na specjalne życzenie jednej z czytelniczek, opisałam dziś przyjęcia zaręczynowe. Dopiero przed chwilą jednak dotarło do mnie,...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Intercyza

Intercyza jest umową przedmałżeńską regulującą stosunki majątkowe przyszłych małżonków. Dotyczy części majątku, którą małżonkowie wypracują po ślubie. Nie odnosi się natomiast do dochodów oraz rzeczy, które osoby te miały przed...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general