Dziesiąty miesiąc życia dziecka

W dziesiątym miesiącu życia dziecka maluch ciągle doskonali swoje umiejętności, ćwiczy koordynację ruchową, siadanie, przekładanie przedmiotów z rączki do rączki, chwytanie i wiele innych ruchów. Duża część dzieci w tym wieku próbuje już wstawać podpierając się o łóżko lub chwytając szczebelków łóżeczka. Dziesięciomiesięczny maluch ma już rozwinięte podstawowe umiejętności społeczne, potrafi odczytywać z mimiki rodziców emocje i rozumie coraz więcej słów.

Bardzo ważne jest, żeby odpowiednio stymulować rozwój maluszka, dużo z nim rozmawiać i aktywnie spędzać czas. Nie złość się na brzdąca, jeśli będzie upuszczał dawane mu do rączek zabawki czy jedzenie. Twój maluch nie jest złośliwy, ale rzucanie rzeczami to jeden z jego sposobów na poznawanie świata i badanie skutków swoich działań.

Waga niemowlaka w dziesiątym miesiącu życia dziecka

Gdy Twoje niemowlę ukończyło dziesiąty miesiąc życia dziecka, nie rośnie już tak szybko, jak jakiś czas temu. Maleństwo przybiera na wadze około 200 – 500 gramów i rośnie około 1,5 centymetra miesięcznie. Jeżeli Twoja pociecha rośnie odrobinę wolniej lub szybciej, nie martw się, ponieważ jest to kwestia indywidualna i każdy maluch rośnie w nieco innym tempie. Niemniej jednak, koniecznie kontroluj wzrost i wagę maluszka. Przy każdej wizycie kontrolnej u pediatry zwracaj uwagę na to, żeby lekarz sprawdzał je i zaznaczał te parametry na siatkach centylowych.

Karmienie niemowlaka w dziesiątym miesiącu

W diecie dziesięciomiesięcznego niemowlaka powinny być już różnorodne produkty, takie jak gotowane warzywa, przeciery jarzynowe, musy i soki owocowe, kaszki, kleiki, a nawet lekkie zupki z warzywami i ryżem. Wprowadzanie nowych produktów może być dla Ciebie kłopotliwe – niektóre maluszki niechętnie próbują nowych smaków, ale niektóre są bardzo ciekawe nieznanych potraw.

Jeśli Twoja pociecha należy do niejadków i nie chce próbować nowych smaków, nie zmuszaj jej do tego, ale stopniowo staraj się urozmaicać dietę mleczną. Ze względu na to, że układ pokarmowy niemowlaka pracuje coraz sprawniej, warto podawać mu nowe produkty i urozmaicać dania. W dziesiątym miesiącu życia dziecka dawaj maluszkowi również produkty, który musi pogryźć. Z początku może być nieco zdziwiony, że jedzenie nie jest płynne, jednak po pewnym czasie przywyknie do tego. W dziesiątym miesiącu można podawać maluszkowi jasne pieczywo, które jest nie jest tak ciężkostrawne jak ciemne, chrupki kukurydziane oraz pieczywo ryżowe. Zamiast miksować zupki, możesz podać niemowlakowi wywar z kawałkami warzyw, mięsa i sypkim ryżem, drobną kaszą lub kluseczkami. Pamiętaj, żeby nowe produkty wprowadzać stopniowo i kontrolować, czy nie wywołują u dziecka reakcji alergicznych lub problemów z brzuszkiem.

Sen niemowlaka: dziesiąty miesiąc życia dziecka 

Dziesięciomiesięczny malec ma już wypracowany dobowy rytm i bardzo lubi, gdy się go trzymasz. Karmienie i spanie o stałych porach jest dla maluszka bardzo ważne, ponieważ dzięki temu jest spokojniejszy, czuje się bezpieczniej i śpi lepiej. W dziesiątym miesiącu dziecko śpi około 10 – 12 godzin w nocy, a w ciągu dnia robi dwie trwające 1 – 2 godziny drzemki. Przed snem warto zapewnić maluszkowi spokój i warunki do wyciszenia. W zasypianiu nie pomoże nadmiar bodźców, zbytnie zmęczenie oraz ciasne ubranka i mokra pieluszka. Może Cię to zdziwić, ale również Twój nastrój ma duży wpływ na sen niemowlaka. Jeśli jesteś zdenerwowana i niespokojna, maluszkowi udzieli się Twój zły humor, stanie się kapryśny i będzie miał problemy z zaśnięciem.

Zatwardzenie u niemowlaka: 10 miesięcy

W dziesiątym miesiącu życia niemowlaka można mówić o zaparciach, jeśli robi kupkę rzadziej niż dwa razy w tygodniu. Poza tym, w czasie robienia kupki dziecko płacze, a oddawane stolce są twarde i zbite. Zatwardzenie to poważny problem, ponieważ niemowlak może być z tego powodu niespokojny i może go boleć brzuszek. Poza tym, często zaparciom towarzyszy zmniejszony apetyt i wolniejszy przyrost masy ciała. Jeśli Twój maluch często je miewa, przyjrzyj się swojej diecie i przemyśl, czy nie ma w niej produktów, które sprzyjają powstawaniu zaparć. Gdy masz jakiekolwiek wątpliwości odnośnie żywienia i zdrowia dziecka, skonsultuj się z pediatrą.

Zobacz także:

Pierwszy miesiąc życia dziecka
Drugi  miesiąc życia dziecka
Trzeci miesiąc życia dziecka
Czwarty miesiąc życia dziecka
Piąty miesiąc życia dziecka
Szósty miesiąc życia dziecka
Siódmy miesiąc życia dziecka
Ósmy miesiąc życia dziecka
Dziewiąty miesiąc życia dziecka
Jedenasty miesiąc życia dziecka
Dwunasty miesiąc życia dziecka

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Stół weselny

Wczoraj pisałam o tym co powinno znajdować się na wiejskim stole weselnym i jak ten stół wiejski powinien wyglądać. Dzisiaj skoncentruję się na zwykłych stołach weselnych. Jak powinny wyglądać stoły...

Czytaj dalej →
Noworodek, Rozrywka

Jak uspokoić płaczące dziecko?

Trafiłem dziś na film zatytułowany “A pediatrician shows you how to calm a crying baby”, czyli “Pediatra pokaże Ci jak uspokoić płaczące dziecko”. W jego opisie czytam, że pediatra, którego za...

Czytaj dalej →
Rozwój niemowląt

Śledzik Niemowlaka

Śledzik Niemowlaka Nie pamiętasz o której godzinie zasnęło Twoje dziecko? Czy przed ostatnim karmieniem w butelce było 60 czy 40 ml pokarmu? Czy pieluszkę zmieniałaś godzinę czy trzy godziny temu?...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo