Krzywe nóżki, dziwne miny i odgłosy u noworodka? Spokojnie, to się zdarza

Tuż po narodzeniu żaden noworodek nie jest zbyt ładny. Statystyki mówią, że nawet co trzeci rodzic jest rozczarowany wyglądem dziecka tuż po porodzie. Nie ma w tym nic dziwnego. Nikt nie ma prawa wyglądać dobrze po kilkugodzinnej wyprawie życia. Dodatkowo rodziców niepokoją krzywe nóżki i nieskoordynowane ruchy i kształt stópek i…. Spokojnie. Lista z pewnością jest długa.
Co najczęściej niepokoi młodych rodziców w wyglądzie malucha? Jakie zachowania dziwią? Oto zestawienie najbardziej typowych sytuacji.

1. Krzywe nóżki u noworodka

Niemowlę po narodzeniu przyjmuje pozycję, w której trwało przez ostatnich kilka miesięcy. Niewielka ilość miejsca w łonie mamy sprawiała, że maluszek podkurczał nóżki, stópki kierował do wewnątrz i zaokrąglał plecki. Przez kilka pierwszych tygodni życia nadal może odruchowo tak się układać. Dopiero z czasem jego stawy biodrowe się wzmocnią, a nogi zaczną rozprostowywać. Wykrzywione do środka nóżki noworodka powinny przyjąć naturalną pozycję w okolicach trzeciego miesiąca życia.

2. Niemowlę wydaje dziwne odgłosy

Noworodek wydaje z siebie całą gamę dziwnych dźwięków. Stęknięcia, sapnięcia, chrapanie, jęczenie, pochrząkiwanie – to wszystko normalne u takich maluchów odgłosy. Niekoniecznie muszą oznaczać, że dziecku coś dolega. Z czasem nauczycie się rozpoznawać, gdy maluch będzie chciał zasygnalizować coś konkretnego.

3. Niemowlę robi dziwne miny

Niemowlęta nie potrafią jeszcze kontrolować swojej mimiki. Nieświadome skurcze mięśni twarzy mogą wywoływać na buzi maluszka szereg dziwnych i zabawnych minek, które fascynują rodziców. Zdarza się również, że noworodki wyglądają, jakby uśmiechały się przez sen. Nie są to prawdziwe uśmiechy, ale z pewnością wywołają zachwyt mamy i taty.

4. Niemowlę zezuje

To również ma związek z mięśniami malucha – tym razem mięśniami odpowiadającymi za ruchy gałek ocznych. Dziecko nie potrafi ich jeszcze kontrolować, dlatego jego spojrzenie jest rozbiegane, nie potrafi się skupić dłużej na jednym punkcie. Nie jest to powodem do niepokoju, a w okolicy drugiego-trzeciego miesiąca minie.

5. Owłosiony noworodek

Zdarza się, że maluch przychodzi na świat pokryty owłosieniem na całym ciele. W piątym miesiącu ciąży ciało dziecka pokrywa się bujnym meszkiem nazywanym “lanugo”. Pokrywa on wszystkie części ciała. Zazwyczaj zanika na kilka tygodni przed porodem, ale zdarza się, że dzieci przychodzą z nim na świat. Meszek stopniowo zacznie się wycierać w ciągu kilku pierwszych tygodni życia malucha.

6. Niemowlę płacze bez łez

To zupełnie normalne w pierwszych tygodniach życia. Niemowlęta zawsze płaczą “na sucho”, ponieważ ich kanaliki łzowe nie są jeszcze gotowe do produkowania łez w takich ilości, by wystarczyło ich do zalewania się nimi. Produkują jedynie niewielką ilość płynu, która nawilża gałkę oczną. Łzy towarzyszące płaczowi pojawiają się zazwyczaj w drugim lub trzecim miesiącu życia dziecka.

7. Noworodek nieregularnie oddycha

Zdarza się, że rodziców niepokoi tryb oddychania ich malucha. Nie jest to miarowe nabieranie i wydychanie powietrza, lecz na pierwszy rzut oka nieskoordynowane, gwałtowne zachłystywanie się nim. Pomiędzy oddechami mogą wystąpić dłuższe przerwy. Płuca maleństwa są jeszcze bardzo małe, a jego układ nerwowy nie w pełni wykształcony. Minie kilka tygodni nim oddech stanie się miarowy.

8. Stopy niemowlęcia są całkowicie płaskie

Jeśli tak jest – bardzo dobrze. Niepokój powinny wzbudzić stópki, które mają podbicie podobne do takiego, jakie mają osoby dorosłe. Świadczyłoby o nieprawidłowości w budowie stopy. Podbicie zaczyna się kształtować dopiero w okolicach 5 roku życia dziecka.

9. Niemowlę ma nieskoordynowane ruchy

Zdarza się, że niemowlę wymachuje rączkami i nóżkami w sposób chaotyczny, nagle prostuje nóżki lub jego ciałko podrywa się, jak gdyby ktoś dziecko uszczypnął. To zupełnie normalne u malutkich dzieci. Móżdżek, który odpowiada za kontrolę ruchów będzie potrzebował jeszcze kilku tygodni, zanim maluch nabierze świadomości własnego ciała.

Dodaj komentarz

Dieta w ciąży, Co jeść podczas karmienia piersią?

Kawa w ciąży i przy karmieniu piersią

Kaaaaaawy! Tym słowem witają się o poranku pracownicy większości firm. Pewnie Was zaskoczę, ale nigdy nie piłem kawy. Fakt ten zaskoczy Was zapewne mocniej gdy dowiecie się, że pracuję od 7:00, a...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo