E recepta. Gdy chrapanie zaczyna być uciążliwe

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że chrapanie jest poważną sprawą. Oprócz hałasu, który temu towarzyszy, osoba może mieć poważne problemy zdrowotne. Jak sobie radzić z chrapaniem? Czy jest możliwa konsultacja online, gdy chrapanie zaczyna być uciążliwe?

Co wpływa na to, że ludzie chrapią?

Najczęstszymi powodami jest nieodpowiednia masa ciała, a dokładnie nadwaga. Wiek – ponieważ z biegiem czasu, gardła u ludzi zaczynają się zwężać, utrudniając przy tym swobodny przepływ powietrza. Pozycja snu, choroby gardła i nosa, a także palenie papierosów i innych substancji tytoniowych.

Zmień swoją pozycję snu

Leżenie na plecach powoduje, że podstawa języka i podniebienie miękkie opadają na tylną ścianę gardła, powodując wibrujący dźwięk podczas snu. Spanie na boku może temu zapobiec. Jeśli chrapanie utrzymuje się niezależnie od pozycji snu, przyczyną może być obturacyjny bezdech senny. W takiej sytuacji konieczna jest rozmowa z lekarzem, np. podczas konsultacji online na haloDoctor.pl.

Regulacja masy ciała

Utrata masy ciała pomaga niektórym ludziom, ale nie wszystkim, ponieważ szczupli ludzie też chrapią. Jednak jeśli pacjent przytył i nagle zaczął chrapać, to rozwianiem właśnie może być powrót do poprzedniej wagi.

Odstawienie alkoholu

Alkohol i środki uspokajające zmniejszają spoczynkowe napięcie mięśni tylnej części gardła, zwiększając prawdopodobieństwo chrapania. Badania wykazują, że picie alkoholu od czterech do pięciu godzin przed snem zwiększa chrapanie.

Praktyka dobrej higieny snu

Złe nawyki związane ze snem mogą dać efekt podobny do picia alkoholu. Przemęczenie związane z pracą i obowiązkami domowymi powodują to, że człowiek śpi mocno i głęboko, a to powoduje, że mięśnie stają się bardziej wiotkie, co powoduje chrapanie.

Alergeny w sypialni

Alergeny na poduszce, czy ogólnie w sypialni mogą przyczyniać się do chrapania. Roztocza gromadzą się w poduszkach i mogą powodować reakcje alergiczne, które mogą prowadzić do chrapania. Pozwalanie zwierzętom spać na łóżku powoduje, że człowiek wdycha sierść zwierząt, dodając do nosa kolejny powszechny czynnik drażniący

Nawadnianie jest kluczem

Picie dużo płynów, a przede wszystkim wody będzie dbało o to, aby wydzieliny w nosie i na podniebieniu miękkim nie stawały się lepkie. To właśnie może być przyczyną chrapania.

Co, gdy klasyczne metody nie działają?

Rozwiązanie jest jedno – rozmowa z lekarzem specjalistą. Lekarz powinien zbadać pacjenta dokładnie, zanim zostanie wystawiona e recepta na chrapanie. Pacjent otrzymuje często e-Skierowanie na EKG, czy EEG. A także na badane aparaturą, która weryfikuje fazy snu i pracę organizmu w czasie snu.

Pacjenci w aptece mogą skorzystać z wyrobów na chrapanie, które są w postaci plastrów na nos, a także jako aerozol do nosa lub gardła.

Konchoplastyka polega na zmniejszeniu przerośniętych małżowin nosowych. Przerośnięte małżowiny powodują, że drożność nosa jest słaba, przez co pacjenci chrapią i mają problemy z oddychaniem przez nos.

Plastyka podniebienia miękkiego to zabieg, który polega na zmniejszeniu długości języczka. A także na usztywnieniu podniebienia miękkiego, które poddaje się wibracji, gdy pacjent notorycznie oddycha przez usta.

W skrajnych przypadkach pacjenci decydują się na różnego rodzaju zabiegi, które wykonywane są albo w znieczuleniu miejscowym lub w znieczuleniu ogólnym. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania zabiegu. A po zabiegu najczęściej wystawiana jest e recepta na leki przeciwbólowe, które mogą pomóc w pierwszym tygodniu po zbiegu.

Dodaj komentarz

Niemowlę, Karmienie niemowląt

Czy piwo Karmi wpływa na laktację?

Piwo Karmi i bardziej obfita laktacja Pierwszą rzeczą jaką usłyszałem od mojej mamy gdy ta dowiedziała się o tym blogu było: Koniecznie napisz o odgazowanym Karmi, które wpływa na laktację....

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo