EEG u dziecka – wszystko co powinnaś wiedzieć o tym badaniu

Badanie EEG głowy służy sprawdzeniu pracy mózgu. Jest ono zlecane przez neurologa, w celu potwierdzenia lub wykluczenia nieprawidłowości w rozwoju dziecka i wyjaśnienia niepokojących zachowań. Nie należy się obawiać tego badania, jest ono bezbolesne dla dziecka. EEG u dziecka – wszystko co powinnaś wiedzieć o tym badaniu przeczytasz w naszym artykule.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Badanie EEG jest zlecane przez neurologa w przypadku takich zaburzeń jak: podejrzenie padaczki, omdlenia, zawroty głowy, kłopoty z koncentracją i nadpobudliwość, zaburzenia snu, bóle głowy, zaburzenia mowy, urazy głowy.
  • Badanie EEG u małych dzieci (do lat 5) wykonuje się we śnie, u starszych dzieci także w czasie czuwania.
  • Przy badaniu EEG w czasie snu, należy pozbawić dziecko snu przez odpowiednią liczbę godzin wskazaną przez osobę wykonującą badanie (szczegóły w tekście).
  • Nieprawidłowy wynik EEG zawiera zapis fal mózgowych, które nie powinny się pojawić lub ich nieprawidłową częstotliwość i amplitudę.

Badanie EEG u dziecka

EEG mózgu, czyli inaczej elektroencefalografia jest badaniem nieinwazyjnym, bezbolesnym, wykonywanym u dzieci najczęściej w czasie snu. Nie powoduje cierpienia dziecka, jedynym stresującym momentem dla młodszych dzieci może być moment zakładania “czapeczki” z elektrodami na głowę dziecka.

To badanie mózgu zleca się najczęściej w przypadku podejrzewania padaczki, ale nie tylko. Kontrolne EEG będzie mieć zlecony maluch urodziny z niedotlenieniem okołoporodowym, czy z następującymi dolegliwościami:

  • omdleniami, zaburzeniami świadomości
  • bólami głowy
  • nadpobudliwością, trudnościami w koncentracji
  • zaburzeniami psychoruchowymi
  • zaburzeniami mowy, opóźnionym jej rozwojem
  • po urazie głowy
  • zapaleniami lub nowotworami mózgu
  • problemami z widzeniem
  • zaburzeniami snu.

Zobacz także: Badanie ogólne moczu [przeciwwskazania, wyniki, normy]

Jak wygląda badanie EEG u dziecka?

Badanie EEG – na czym polega? U dzieci do lat 5 wykonuje się badanie EEG w czasie snu. Dziecko musi leżeć spokojnie i nie ruszać się przez ok 45 minut. Przed badaniem nakładany jest dziecku na głowę czepek z elektrodami, które po zaśnięciu dziecka technik podłącza do komputera. Elektrod jest od 16 do 4, aby lepiej się trzymały, na włosy nakładany jest specjalny żel.

W EEG wykonywanym w stanie czuwania czasami wykorzystywane są techniki aktywacji zapisu np. poprzez odpowiednie oddychanie dziecka, zamykanie lub otwieranie oczu, błyski światła. Wykonuje się je u pacjentów, którzy potrafią współpracować z osobą wykonującą badanie.

Zobacz także: Badanie CRP u dzieci: Norma oraz przyczyny podwyższonego CRP

Badanie EEG – ile trwa?

Badanie EEG trwa od 30 do 45 minut. Trzeba jednak doliczyć czas usypiania dziecka, nakładania mu czepka z elektrodami co zajmuje zwykle dodatkowe minimum pół godziny. Aby łatwiej uśpić malucha, przestrzegaj zaleceń przygotowujących dziecko do badania. Są to wypróbowane na wielu dzieciach wskazówki.

Jak przygotować dziecko do badania EEG?

Przygotowania do badania wykonywanego w czasie snu różnią się od tych wykonywanych przed badaniem w czuwaniu. A więc przed badaniem EEG w czasie snu, należy:

  1. Umyć dziecku dzień wcześniej wieczorem włosy, nie nakładając po umyciu żadnych preparatów pielęgnujących, bo mogłyby zaburzyć pracę elektrod.
  2. Stosujemy metodę stopniowego ograniczenia dziecku snu nocnego, w następujący sposób:
  • dziecko powyżej 12 lat całkowicie pozbawiamy snu nocnego, rodzic czuwa razem z dzieckiem, grają w planszówki, rozmawiają, bawią się, czytają, uwaga oglądanie telewizji może spowodować zaśnięcie
  • dziecko w wieku 8-14 lat śpi w nocy tylko 4 godziny, następnie jest budzone i czuwa razem z rodzicem
  • dziecko poniżej 8 lat śpi tylko 6 godzin, następnie czuwa razem z rodzicem
  • noworodek i niemowlę – badanie wykonuje się w porze naturalnej drzemki dziennej dziecka, dziecko nie powinno spać przed badaniem. Karmienie należy ustawić tak, aby było możliwe nakarmienie dziecka piersią lub mieszanką tuż po nałożeniu elektrod na główkę.

EEG w czuwaniu u dziecka wymaga przygotowania w ten sposób, że także myjemy mu głowę wieczorem bez używania kosmetyków nakładanych po myciu. Dziecko powinno być do badania wyspane i wypoczęte.

W obu przypadkach należy przestrzegać jeszcze następujących wskazówek:

  • nie wykonywać tego dnia dziecku innych badań, które mogłyby wzbudzić lęk i niepokój
  • dziecko powinno tego dnia zjeść lekki posiłek
  • dziecko powinno przyjąć wszystkie leki zlecone na stałe, w tym także leki na padaczkę
  • tuż przed badaniem dziecko powinno udać się do WC (dotyczy dzieci odpieluchowanych)
  • wskazane jest dostarczyć do pracowni wyniki badań wykonywanych wcześniej.

Zobacz także: Badanie serca u noworodków [echo serca, ekg, tomografia, rezonans u noworodka]

Co wykrywa badanie EEG?

Zapis EEG wyróżnia kilka rodzajów fal mózgowych, są to:

  •  fale alfa –  rejestrowane, gdy badany odpoczywa z zamkniętymi oczami. W momencie pojawienia się bodźców wzrokowych ulegają one jednak wytłumieniu;
  • fale beta – są charakterystyczne dla skupionej uwagi;
  • fale gamma – pojawiają się przy percepcji bodźców zmysłowych oraz przy zapamiętywaniu;
  • fale delta – są związane ze stanem snu;
  • fale theta – związanie z hipnozą, ale również procesami pamięciowymi. Rejestrują wszelkiego rodzaju zaburzenia emocjonalne.

Przy chorobliwej aktywności mózgu wynik badania EEG zawiera nieprawidłowy zapis fal np. ich nieprawidłową częstotliwość i/lub amplitudę oraz występowanie określony fal w momencie i miejscu, w którym nie powinno ich być. Wyniki EEG nie warto odczytywać samemu, najbardziej fachowo zrobi to lekarz.

Rodzice pytają o EEG u dziecka:

Jak przygotować dziecko do badania EEG w czuwaniu?

Dziecko musi być wypoczęte i wyspane, zjeść lekkostrawny posiłek przed badaniem. Dzień wcześniej wieczorem należy umyć dziecku włosy neutralnym szamponem bez używania kosmetyków stylizujących. Dziecko powinno wziąć wszystkie leki, które przyjmuje na stałe.

Czy rodzic może być obecny podczas badania EEG?

Tak, jeśli dziecko będzie wykazywać niepokój, rodzic może być obecny podczas całego badania. Podczas usypiania dziecka może także położyć się obok niego.

Dodaj komentarz

Badania

Badanie WR w ciąży

Badanie WR, czyli tzw. odczyn Wassermana, to jedno z podstawowych badań, które powinna wykonać kobieta spodziewająca się dziecka. Test wykrywa obecność syfilisu, czyli kiły. Dlaczego badanie to jest takie ważne? Badanie WR:...

Czytaj dalej →
Ciąża, Badania

USG dopochwowe

USG dopochowowe, zwane również USG transwaginalnym, jest jednym z badań, które wykonywane są przez lekarzy ginekologów podczas wizyt w ich gabinetach. Wykonuje się je zarówno podczas rutynowych kontroli, jak i...

Czytaj dalej →
Zdrowie rodziców, Hormony, Badania

Prolaktyna: kto powinien zbadać jej poziom?

Prolaktyna jest hormonem produkowanym w przysadce mózgowej. W organizmie człowieka spełnia szereg istotnych funkcji – reguluje pracę układu rozrodczego, laktację oraz nastrój. Zaburzenia związane z jej poziomem są przyczyną poważnych...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Przyjęcie zaręczynowe

Przyjęcia zaręczynowe są coraz bardziej popularne również w naszym kraju. Oczywiście moda na nie, jak i na połowę innych tradycji ślubnych przyszła do nas z zachodu. Same przyjęcia zaręczynowe nie...

Czytaj dalej →
Atrakcje weselne

Stół wiejski na weselu

Przygotowujesz tradycyjne, wiejskie wesele? Pamiętaj o wiejskim stole, który ostatnio coraz częściej pojawia się nie tylko na wiejskich weselach. Stół wiejski to nie tylko smaczne jedzenie, ale również dodatkowy wystrój...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general