Osiem lat nauki, miesiące wytężonej pracy i powtórek, a potem trzy kluczowe dni, które mogą zaważyć na przyszłości dziecka. Nic zatem dziwnego, że obowiązujący system budzi wątpliwości i powoduje ogrom stresu. Od dawna pojawiały się głosy, że testy końcowe powinny zostać wycofane, ponieważ nie są zbyt miarodajne. Ministerstwo edukacji właśnie ogłosiło swoją decyzję. Egzamin ósmoklasisty do likwidacji?
Egzamin ósmoklasisty do likwidacji? MEN podjęło decyzję
Egzaminy ósmoklasisty są obowiązkowe i każdy uczeń, który chce ukończyć szkołę podstawową i rozpocząć edukację w szkole średniej, musi do niego przystąpić. Niestety na osiągnięcie dobrego wyniku ma tylko jedną szansę, ponieważ testów nie można poprawić. Zdaniem niektórych takie rozwiązanie ma więcej wad niż zalet.
Rezultat egzaminów ma kluczowe znaczenie w trakcie procesu rekrutacji do szkoły średniej. W efekcie trzy dni testów mogą czasami przekreśli kilka lat rzetelnej nauki. Od dawna niektóre środowiska postulują likwidację egzaminu i zmiany systemowe. Dyskusja rozgorzała na nowo w ostatnich miesiącach, ze względu na to, że w 2025 – zgodnie z wcześniejszymi założeniami – uczniowie będą musieli zmierzyć się z trudniejszą wersją egzaminów.
Ministerstwo edukacji postanowiło odnieść się do tych spekulacji i rozwiać wszelkie wątpliwości. Ogłoszono, że na ten moment nie ma mowy o likwidacji egzaminu. Resort uspokaja jednak, że zakres materiału oraz formuła testu zostały nieco ograniczone. Bez zmian pozostaną jednak formuły zadań, liczba zadań i sposób oceniania części pisemnych.
Likwidację egzaminów postulują różne środowiska i organizacje pozarządowe, w tym. m.in. Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty. Stowarzyszenie stwierdza w swoim raporcie, że „egzaminy przyczyniają się do tworzenia rankingów i etykietowania szkół, bez uwzględniania specyfiki ich pracy, oraz uczniów”. Formuła egzaminów powoduje również, że ostatni rok nauki w szkole podstawowej jest w zasadzie podporządkowany końcowym testom, nie ma zatem miejsca na podsumowania, na ciekawe przekazywanie uczniom wiedzy. Zamiast egzaminów końcowych często postuluje się wprowadzenie egzaminów wstępnych do szkół średnich, wskazując że byłby to system bardziej sprawiedliwy.
Zobacz: Powody nieobecności w szkole. Co powinno zawierać usprawiedliwienie, aby nie zostało odrzucone?
CKE – egzamin ósmoklasisty 2025
Zakres wiadomości i umiejętności sprawdzanych w zadaniach egzaminacyjnych rzeczywiście został istotnie zmniejszony. W przypadku egzaminu z języka polskiego zredukowano m.in. liczbę lektur obowiązkowych oraz liczbę form pisemnych, które mogą się pojawić w arkuszu. Uczniowie mogą trafić na rozprawkę, opowiadanie lub przemówienie.
Wciąż jednak zasadność przeprowadzania egzaminów w takiej formie wywołuje spore zastrzeżenia. MEN na razie nie zapowiada żadnej rewolucji w tej sprawie, ale wiadomo, że szefowa resortu – Barbara Nowacka – chciałaby przeprowadzić w systemie odpowiednie reformy, aby usprawnić jego działanie. Czy w planach jest egzamin ósmoklasisty do likwidacji? Przekonamy się.
Sprawdź też: