Egzamin ósmoklasisty 2023 przewidywania i przecieki. Jaka będzie lektura? Nauczyciele wskazują a te pewniaki!

Do egzaminów ósmoklasisty pozostało już naprawdę niewiele czasu. Nic więc dziwnego, że większość uczniów zaczyna się mocno stresować i coraz częściej poszukuje w sieci wskazówek, czego spodziewać się na testach. Do wyszukiwarek najczęściej trafiają takie hasła jak: “przecieki egzamin ósmoklasisty 2023” czy “lektura egzamin ósmoklasisty 2023 przecieki”. Jak co roku jednak, tematy wypracowań oraz lektura pozostają tajemnicą aż do momentu rozpoczęcia egzaminu. Czego można się spodziewać? Na co stawiają nauczyciele? Egzamin ósmoklasisty 2023 przewidywania i przecieki – sprawdź te pewniaki!

Egzamin ósmoklasisty 2023 przewidywania i przecieki

Egzaminy ósmoklasisty 2023 zbliżają się wielkimi krokami. Im bliżej do ich rozpoczęcia, tym naturalnie rośnie napięcie i stres. Uczniowie intensyfikują pracę i zaczynają naprawdę szczegółowe powtórki najważniejszych zagadnień. Egzaminacyjne zmagania rozpoczną pod koniec maja.

Terminy egzaminów ósmoklasisty:

 • 23 maja 2023 (wtorek) godz. 9.00 – egzamin ósmoklasisty z języka polskiego,
 • 24 maja 2023 (środa) godz. 9.00 – egzamin ósmoklasisty z matematyki,
 • 25 maja 2023 (czwartek) godz. 9.00 – egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego (lub innego języka nowożytnego).

Co roku, najwięcej emocji budzi lektura, która może pojawić się w arkuszu z języka polskiego. Zgodnie z aktualnymi wytycznymi może to być jedna z obowiązkowych pozycji przerabianych w szkole, a uczniów obowiązuje dokładna znajomość całej treści.

Dla uspokojenia uczniów warto dodać, że egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać. Aby ukończyć szkołę podstawową, wystarczy przystąpić do testów z obowiązkowych przedmiotów (języka polskiego, matematyki i języka obcego – najczęściej angielskiego). Nie oznacza to jednak, że można napisać egzamin zupełnie bez przygotowania. Uzyskany z niego wynik będzie miał znaczący wpływ na to, do jakiej szkoły średniej dostanie się uczeń.

Zobacz: Kiedy egzamin ósmoklasisty 2023? Uczniowie mają sporo nauki, szczególnie z polskiego! Co znajduje się na liście lektur?

Egzamin ósmoklasisty 2023 – polski przecieki

Egzamin z języka polskiego składa się z dwóch części. Pierwsza to część testowa, w której znajdują się dwa teksty oraz pytania z nimi związane. Pierwszy fragment pochodzi z lektury obowiązkowej, a drugi może być tekstem z dowolnego źródła (najczęściej są to teksty popularnonaukowe lub felietony). Egzamin z polskiego trwa 120 minut i można z niego zdobyć maksymalnie 45 punktów (w tym 20 punktów za wypracowanie).

Dla wielu uczniów najtrudniejsze są zadania dotyczące wiedzy z lektur. Ponieważ obowiązuje ich znajomość całej treści utworów, to nie na wszystkie pytania będą mogli znaleźć odpowiedź w przytoczonym fragmencie. Może się bowiem zdarzyć, że będzie od nich wymagane przywołanie innych elementów fabuły czy nawet innego utworu (z listy obowiązkowej).

Oprócz wiedzy z lektur obowiązkowych uczniowie powinni powtórzyć także wiadomości z zakresu gramatyki (fleksja, słowotwórstwo oraz składnia) oraz zagadnienia dotyczące literatury (gatunki, rodzaje, środki stylistyczne).

Egzamin ósmoklasisty 2023 przewidywania – co na pewno znajdzie się na teście i co warto powtórzyć?

 • cechy rodzajów literackich (liryki, epiki i dramatu),
 • gatunki literackie oraz ich cechy (np. opowiadanie, powieść, ballada, nowela itd).
 • zasady ortografii i interpunkcji (np. pisownia “nie” z różnymi częściami mowy),
 • środki stylistyczne (np. metafora, porównanie, apostrofa, epitet, inwokacja, uosobienie itp).
 • słowotwórstwo (wyraz pochodny, podstawowy, formanty, podstawa słowotwórcza, wyrazy złożone, złożenia, zrosty, zestawienia itp.)
 • składnia (równoważniki zdania, zdanie pojedyncze, złożone współrzędnie i podrzędnie, imiesłowowy równoważnik zdania).
 • części mowy i przypadki (np. rzeczownik, zaimek, przymiotnik, imiesłów, dopełniacz itp),
 • zasady pisania ogłoszenia i zaproszenia.

Co jeszcze warto powtórzyć? Sprawdź w poniższym filmie:

Lektura, z której fragment pojawi się na egzaminie, do momentu rozpoczęcia pisania pozostaje tajemnicą. Co roku jednak wielu nauczycieli przewiduje, co ich zdaniem może się pojawić na teście, biorąc pod uwagę poprzednie lata. Większość polonistów zakłada, że raczej będzie to tekst polskiego autora (czyli raczej nie “Opowieść wigilijna” czy “Mały Książę”.

W ostatnich latach na egzaminach w terminie głównym oraz dodatkowym często pojawiały się dramaty, dlatego wiele osób stawia, że w tym roku będzie to “Balladyna” lub II część “Dziadów”. Wśród przewidywań często wskazuje się także na “Kamienie na szaniec”, ponieważ w tym roku wypada 80. rocznica śmierci bohaterów książki – Rudego, Alka i Zośki.

Sprawdź: Środki stylistyczne i ich funkcje [podział, rodzaje oraz przykłady środków stylistycznych]

Lektura na egzaminie ósmoklasisty 2023 – przecieki

Na egzaminie jako fragment może pojawić się wyłącznie lektura z oficjalnej listy obowiązkowej. Jedna z nich będzie główną tekstem na egzaminie, a druga może się pojawić bez tytułu i zadaniem ucznia będzie jej rozpoznanie (wskazanie tytułu i autora).

Lektury na egzamin ósmoklasisty 2023:

 1. Charles Dickens, Opowieść wigilijna;
 2. Aleksander Fredro, Zemsta;
 3. Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec;
 4. Adam Mickiewicz, Reduta Ordona
 5. Adam Mickiewicz, Śmierć Pułkownika
 6. Adam Mickiewicz, Świtezianka
 7. Adam Mickiewicz, Dziady cz. II, 
 8. Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz (całość);
 9. Antoine de Saint-Exupéry, Mały Książę;
 10. Henryk Sienkiewicz, Quo vadis
 11. Henryk Sienkiewicz, Latarnik;
 12. Juliusz Słowacki, Balladyna.

Zobacz: Jakie planety odwiedził Mały Książę? Kim byli ich mieszkańcy? Poznaj najważniejsze informacje!

Rodzice i uczniowie pytają o egzaminy ósmoklasistów

Przecieki egzamin ósmoklasisty 2023 polski – co będzie?

Wiele osób stawia na “Dziady”, “Balladynę” lub “Kamienie na szaniec”.

Jakie lektury na egzamin ósmoklasisty 2023?

Charles Dickens, Opowieść wigilijna; Aleksander Fredro, Zemsta; Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec; Adam Mickiewicz, Reduta Ordona,  Adam Mickiewicz, Śmierć Pułkownika,  Adam Mickiewicz, Świtezianka,  Adam Mickiewicz, Dziady cz. II,  Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz (całość); Antoine de Saint-Exupéry, Mały Książę; Henryk Sienkiewicz, Quo vadis,  Henryk Sienkiewicz, Latarnik; Juliusz Słowacki, Balladyna.

Co na egzaminie ósmoklasisty 2023 polski?

Znajomość lektur obowiązkowych, podstawowe zagadnienia z gramatyki, wiedza o rodzajach i gatunkach literackich, a także o środkach stylistycznych.

Przecieki egzamin ósmoklasisty matematyka 2023 – czego się spodziewać?

Na pewno mogą pojawić się równania z jedną niewiadomą, działania na ułamkach zwykłych i dziesiętnych, działania na potęgach i pierwiastkach, wyrażenia algebraiczne i ich przekształcenia, równania z jedną niewiadomą, elementy rachunku prawdopodobieństwa, kąty, wielokąty i koła.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo