Elastyczny czas pracy, nawet 5 godzin przerwy, więcej wolnego. Od 26 kwietnia nowe udogodnienia dla rodziców!

Nowelizacja Kodeksu Pracy oznacza naprawdę rewolucyjne zmiany dla wszystkich pracowników. Szczególnie korzystne rozwiązania przygotowano dla rodziców. Będą mogli nie tylko skorzystać z wydłużonego urlopu rodzicielskiego, ale otrzymają także prawo do elastycznej organizacji pracy. Jak będzie to wyglądało w praktyce? Kto może się ubiegać o zmianę formy wykonywania swoich obowiązków?

Korzystna rozwiązania dla rodziców. Kto zyska na zmianach?

Nowe przepisy umożliwiają rodzicom składanie wniosków o różnego rodzaju elastyczne formy pracy, takie jak praca zdalna, przerywany czas pracy, skrócony tydzień pracy, praca weekendowa, ruchomy rozkład czasu pracy czy indywidualny rozkład czasu pracy. Nowe przepisy są efektem implementacji do polskiego systemu unijnej dyrektywy work-life balance. Ma ona gwarantować rodzicom lepsze warunki do zachowania równowagi pomiędzy obowiązkami rodzinnymi a zawodowymi.

Elastyczna organizacja pracy daje rodzicom możliwość szybszego powrotu na rynek pracy po urodzeniu dziecka. Dzięki różnym formom elastycznej pracy, rodzic może dostosować swoje obowiązki zawodowe do opieki nad małym dzieckiem, co pozwala na efektywne pogodzenie rodzicielstwa z pracą. Ponadto, rozwiązanie to daje rodzicom większą kontrolę nad swoim czasem pracy, co pozwala na lepsze zarządzanie obowiązkami rodzicielskimi, takimi jak odbieranie dziecka ze szkoły czy wizyty u lekarza. Dzięki temu rodzic może być bardziej zaangażowany w życie swojego dziecka, co ma pozytywny wpływ na relacje rodzinne.

Pracownik może więc ubiegać się np. o możliwość wykonywania swoich obowiązków zdalnie. Może także wnioskować o przerywany czas pracy. Ustala się wówczas plan, który przewiduje maksymalnie jedną przerwę w ciągu doby, trwającą nie dłużej niż 5 godzin. Czas tej przerwy nie jest wliczany do czasu pracy, jednak pracownikowi przysługuje wynagrodzenie w wysokości połowy jego normalnego wynagrodzenia za okres przestoju.

Rodzice dzieci poniżej 8. roku życia będą mieli również możliwość dogadania się z szefem, aby wykonywać swoje obowiązki w innych godzinach lub w weekendy.

Pracownik składający wniosek o elastyczną organizację pracy powinien złożyć go nie później niż 21 dni przed planowanym rozpoczęciem korzystania z takiej formy pracy.

W ramach wniosku o elastyczną organizację pracy pracownik powinien podać następujące informacje:

  • Imię i nazwisko oraz datę urodzenia dziecka, dla którego składa wniosek.
  • Przyczynę konieczności skorzystania z elastycznej organizacji pracy.
  • Termin rozpoczęcia i zakończenia korzystania z elastycznej organizacji pracy.
  • Rodzaj elastycznej organizacji pracy, z której pracownik planuje skorzystać.

Podczas rozpatrywania wniosku o elastyczną organizację pracy pracodawca powinien uwzględnić zarówno potrzeby pracownika, takie jak termin i przyczynę konieczności skorzystania z tej formy pracy, jak i własne potrzeby i możliwości, takie jak zapewnienie normalnego toku pracy, organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika. Pracodawca ma 7 dni na udzielenie odpowiedzi.

Zobacz: Rodzicu, tego pracodawca nie może od Ciebie wymagać! Od jutra korzystne zmiany w prawie pracy

Więcej wolnego, nie tylko dla rodziców

Nowe przepisy przewidują także nowy rodzaj urlopu – urlop opiekuńczy. W ciągu roku kalendarzowego pracownikowi będzie przysługiwało 5 dni dodatkowego wolnego, które będzie mógł poświęcić na opiekę nad członkiem rodziny (dziecka, współmałżonka, rodzica) lub osobą zamieszkującą w tym samym gospodarstwie domowym, jeśli ta osoba potrzebuje pomocy ze względu na zły stan zdrowia.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Torty weselne

Tort Weselny

Tort weselny to tradycyjny deser podawany na przyjęciu weselnym. Według tradycji brak tortu na weselu oznacza brak słodkiego życia po ślubie, także lepiej nie ryzykować. Obecnie na rynku ślubno-weselnym możemy...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

Olej Kokosowy dla niemowląt i nie tylko

Legendy o Oleju Kokosowym Olej Kokosowy jest tak popularny, że doczekał się serii memów na swój temat. Pod niemalże każdym pytaniem w internecie o specyfiki do włosów, skóry i paznokci...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Ślub i wesele w niedzielę

Coraz częściej spotykam się wśród znajomych i nie tylko z przyjęciami weselnymi organizowanymi w niedzielę. Zaczęło mnie zastanawiać, czemu tak wzrosła ilość “niesobotnich” wesel i jakie są zalety oraz wady...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo