Foteliki samochodowe: Jak wybrać fotelik samochodowy? [RANKING]

O bezpieczeństwo dziecka w samochodzie należy zadbać niezależnie od długości trasy. Nikt nie powiedział, że stłuczka czy konieczność gwałtownego hamowania nie przytrafi Wam się chociażby w drodze do pobliskiego sklepu! Dlatego foteliki samochodowe to absolutna konieczność! Zamortyzują siły działające podczas kolizji i ochronią dziecko przed częścią urazów.

Foteliki samochodowe: co warto wiedzieć o bezpieczeństwie dziecka?

Ważne jest przede wszystkim to, aby fotelik samochodowy był dobrany do wieku, wagi oraz wzrostu dziecka, a także musi pasować do samochodu, w którym malec będzie podróżował. W tym przypadku trzeba sprawdzić mocowanie, ocenić czy dobrze leży na kanapie. Każda jego część musi stabilnie do niej przylegać. Nieważne czy jest to fotelik dla dziecka w wieku przedszkolnym czy dla niemowlaka  zawsze muszą być odpowiednio dopasowane.

Nie wolno usadzać również tak młodego człowieka w foteliku samochodowym, gdy nie przymierzymy go wcześniej w aucie. Może zdarzyć się, że pasy będą za krótkie do danego modelu i nie będzie można go przypiąć. Warto też zajrzeć do rankingu fotelików samochodowych. Dzięki nim można porównać każdy model i wybrać taki, który będzie najlepiej dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Zdarzają się też sytuacje, w których dziecko nie musi korzystać z fotelika samochodowego. Nie jest to wymagane w trakcie jazdy taksówką, pojazdem straży miejskiej, policji oraz środkiem transportu sanitarnego. Nie muszą takiego urządzenia przytrzymującego również używać dzieci, które mają zaświadczenie lekarskie, jakie wskazuje na przeciwwskazania do jazdy w tego rodzaju zabezpieczeniach. Nie zapominajmy jednak, że fotelik samochodowy zapewnia bezpieczeństwo dziecku, więc zamawiając taksówkę warto poprosić o to, by kierowca dysponował fotelikiem

Jak wybrać fotelik samochodowy?

Foteliki dla dzieci są niezbędne w samochodach, gdyś zapewniają odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Przed zakupem tego praktycznego produktu należy pamiętać o kilku zasadach:

 • sprawdzeniu z jakiego materiału fotelik jest wykonany (jak wpływa na potliwość dziecka i czy można zdjąć pokrowce do prania),
 • zapytaniu o zakres regulacji położenia siedziska oraz pasów i pozostałych komponentów w przypadku, gdy dziecko będzie większe,
 • dowiedzeniu się, w jaki sposób należy zamontować fotelik samochodowy,
 • sprawdzeniu czy na fotelu jest widoczna nalepka z symbolem, który potwierdza, że produkt spełnia określone wymogi, podany jest model oraz dopuszczalna waga dziecka,
 • ważne jest również to, aby dziecko dobrze się czuło w danym siedzisku.

Dla niemowląt poleca się zakup nie fotelików dziecięcych, a nosidełka samochodowego. Maleństwa mogą być być przewożone w takim foteliku tylko tyłem do kierunku jazdy. Siedzisko nie może przekrzywiać się na żaden bok, w przód ani w tył. Należy dokładnie zapoznać się z instrukcją producenta. Jeśli istnieje taka możliwość, warto wybrać dla dziecka fotelik z Isofix, czyli z systemem, który umożliwia szybkie i stabilne zamontowanie produktu bez skorzystania z pasów bezpieczeństwa. Ponadto foteliki samochodowe przechodzą testy zderzeniowe. Jedne spełniają wszystkie wymagania, inne minimum. Na to także trzeba zwracać uwagę, jeśli chodzi o takie ważne produkty jak foteliki dziecięce.

Fotelik samochodowy – przepisy dotyczące przewożenia dziecka w aucie

Przepisy dotyczące przewożenia dzieci w fotelikach są zawarte w ustawie dotyczącej prawa o ruchu drogowym. Oto streszczenie najważniejszych z nich:

 • fotelik samochodowy jest obowiązkowy w trakcie przewożenia dziecka w aucie, niedozwolone jest podróżowanie na jakimkolwiek innym podwyższeniu, na poduszce czy kolanach,
 • nie należy go kupować na wyrost ani nie może być zbyt mały (ważne jest to, aby głowa dziecka za niego nie wystawała),
 • pierwszy fotelik samochodowy należy do grupy 0, czyli jest przeznaczony dla niemowlaka (nosidełko), który waży mniej niż 10 kilogramów, następne grupy to:
  0+ – foteliki dla niemowląt, które ważą mniej niż 13 kilogramów,
  I – fotelik samochodowy również dla dzieci, których waga wynosi od 9-18 kilogramów,
  II – fotelik samochodowy dla dzieci, które ważą 15-25 kilogramów,
  III – fotelik samochodowy dla dzieci o wadze 22-36 kilogramów.

Oczywiście można kupić też foteliki samochodowe dla dzieci w przedziale wagowym: 0-10, 0-13, 0-18, 0-25, 9-18, 9-25, 9-36, 15-25, 15-36, 22-36 kilogramów.

Zgodnie z przepisami większe dziecko nie ma obowiązku jazdy w foteliku samochodowym. Przepisy mówią, że w tym przypadku wystarczy podkładka dla dziecka do samochodu. Zabezpiecza ona przede wszystkim brzuch, ponieważ jeszcze u starszych dzieci nie są wykształcone kolce biodrowe.

Ważna jest także znajomość zasad korzystania z takich produktów:

 • niedozwolone jest przewożenie dzieci do lat 3 w autach pozbawionych pasów bezpieczeństwa,
 • fotelik samochodowy jest przeznaczony dla dziecka poniżej 150 centymetrów wzrostu,
 • gdy dziecko ma co najmniej 3 lata, może podróżować na tylnym siedzeniu bez fotelika, gdy już dwoje dzieci jest przewożone w fotelikach i nie ma miejsca na kolejny; takie dziecko musi być przypięte pasami bezpieczeństwa,
 • dziecko może być przewożone na tylnym siedzeniu po zapięciu pasem bezpieczeństwa, jeśli ma co najmniej 135 centymetrów wzrostu,
 • nie można przewozić dziecka na przednim siedzeniu bez fotelika, które nie osiągnęło jeszcze 150 centymetrów wzrostu.

Zakup nowego fotelika jest wskazany, gdy nie można poprawnie zapiąć pasów (są za krótkie albo przechodzą poniżej linii ramion), waga młodego człowieka przekracza limit, który jest dopuszczalny dla danego fotelika, a także linia głowa w przypadku modeli z kategorii 0-13 kilogramów lub linia oczu, jeśli chodzi o resztę fotelików, wystaje już nad górną krawędź oparcia.

Jaki fotelik dla dziecka?

Wybór fotelików samochodowych dla dzieci jest tak duży, że w pierwszej chwili trudno zdecydować się na jeden konkretny model. Jaki fotelik dla dziecka wybrać? Małą podpowiedzią może być ranking fotelików samochodowych. Wśród najczęściej pojawiających się w zestawieniach propozycji należałoby wymienić foteliki samochodowe:

 • Maxi Cosi,
 • Römer,
 • Cybex,
 • Chicco,
 • Recaro,
 • Caretero,
 • Fisher Price.

Oczywiście istnieje wiele modeli tychże fotelików, więc wybór naprawdę jest bardzo duży. Różnią się między sobą nie tylko wyglądem, ale też rodzajem tkaniny, którą pokryto fotelik czy dodatkowymi funkcjami, takimi jak możliwość rozłożenia do pozycji leżącej.

Ciekawą opcją jest też fotelik z isofix, który można zamontować bez użycia pasów bezpieczeństwa. Isofix to nic innego, jak zaczepy oraz sztywne uchwyty, które zakłada się na stałe w samochodzie pomiędzy oparciem a siedziskiem bądź na bazie, którą należy dokupić z fotelikiem. Foteliki samochodowe z takim systemem mocuje się poprzez zatrzaśnięcie uchwytów.

Informacje o tym w jaki sposób zamontować fotelik samochodowy można znaleźć w instrukcji obsługi dołączonej do produktu. Sposób montażu powinien też przedstawić sprzedawca w sklepie, w którym rodzice zamierzają go kupić. W przypadku montażu fotelika pasami, należy pamiętać o ich dobrym napięciu. Część fotelików jest także wyposażona w tak zwaną “nogę”, która zapewnia jeszcze lepszą stabilizację. Powinna ona dobrze przylegać do podłoża. Musi opierać się o podłogę w aucie.

Dlaczego: Przewożenie dzieci w foteliku w grubej kurtce może być niebezpieczne?!

Testy fotelików samochodowych a bezpieczeństwo dziecka w aucie

Foteliki samochodowe przechodzą testy ADAC, które polegają na całościowej ocenie wystawianej na podstawie sumy ocen wszystkich kryteriów. W największym stopniu brane jest pod uwagę bezpieczeństwo dziecka – ta ketegoria to 50% sumy punktów. Obsługa wpływa na 40%, zaś ergonomia na 10%. Substancje szkodliwe zawarte w materiałach do produkcji fotelików nie mają wpływu na jego ocenę całkowitą, lecz w przypadku, gdy normy zostaną przekroczone, ocena może być obniżona. Foteliki samochodowe podczas testów ADAC są dzielone na kategorie wzrostowe i wagowe. Od tego zależy, jaką normę bezpieczeństwa spełnia fotelik – R1 (i-Size) czy R44. W przypadku, gdy fotelik samochodowy jest dostosowany dla wielu grup wagowych, na przykład dla 3latka czy 4latka, zostaje testowany osobno dla każdej grupy. Foteliki do testów zostają kupowane w kilku różnych sklepach, co zapewnia wiarygodność badania. Instytut wybiera przede wszystkim popularne siedziska, najbardziej nowoczesne oraz nowości.

Używane foteliki samochodowe

Kupując używane foteliki samochodowe nie wolno zapominać, że najważniejsze jest bezpieczeństwo dziecka i nie można na nim oszczędzać. Foteliki samochodowe można znaleźć m.in. na Allegro. Opinie ekspertów są podzielone, ale wszyscy zalecają ostrożność. Fotelik dziecięcy nie może być powypadkowy, a w przypadku zakupu online trudno to sprawdzić. Niektóre produkty mogą nie mieć widocznych uszkodzeń i wyglądać całkiem dobrze. Należy mieć na uwadze fakt, że nawet przy drobnych pęknięciach klamer, skorup czy zacisków, używany fotelik samochodowy nie ochroni dziecka w razie wypadku drogowego.

Niektórzy specjaliści zalecają, by używany fotelik samochodowy kupić od osoby, której się ufa i wie, że nie brał on udziału w żadnym wypadku. Przy rozważaniu wyboru używanego fotelika należy sprawdzić gwarancję, którą daje na niego producent.

W wielu miastach można znaleźć także wypożyczalnię fotelików samochodowych. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli jesteśmy daleko od domu i koniecznie musimy udać się w podróż samochodem z dzieckiem, a nie mamy fotelika. Jednakże zaleca się dużą ostrożność podczas doboru sprzętu, ponieważ nigdy nie mamy gwarancji, że fotelik z wypożyczalni będzie w stu procentach bezpieczny. Wybierając foteliki samochodowe zawsze trzeba mieć przede wszystkim na uwadze bezpieczeństwo dziecka.

Sprawdź także:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo