Ftalany najczęściej można znaleźć w plastikowych zabawkach

Ftalany: czy są groźne?

Coraz częściej usłyszeć można o szkodliwości ftalanów. Mają one negatywnie wpływać na organizmy ludzi dorosłych, ale szczególnie groźne są dla małych dzieci. Czym dokładnie są ftalany? Gdzie się znajdują i jaki jest ich wpływ na ludzki organizm?

Od dziesięcioleci korzystamy z dorobku ludzkości. Otacza on nas z każdej strony i stał się tak nieodłączną częścią naszego życia, że nawet nie zauważamy obecności niektórych przedmiotów czy sprzętów codziennego użytku. Obecne są one od wielu lat w otoczeniu człowieka i podchodzimy do nich bezrefleksyjnie, tymczasem najnowsze badania wykazują, że to, na co nie zwracaliśmy uwagi, może mieć bardzo negatywny wpływ na nasze organizmy i ich funkcjonowanie. Dopiero obserwacje wieloletniego wpływu niektórych substancji na nasz organizm ukazują, że mogą być one przyczyną wielu zdrowotnych problemów. Jedną z substancji, które wchodzą w skład wielu otaczających nas przedmiotów, są ftalany.

Ftalany – co to jest?

Są to sole i estry kwasu ftalanowego. Niewiele to wyjaśniło, prawda? Mówiąc prostszym językiem, są to związki organiczne, które wykorzystywane są do produkcji tworzyw sztucznych. Ich obecność sprawia, że tworzywa sztuczne są bardziej elastyczne i miękkie. Z uwagi na to, ftalany chętnie stosuje się w przedmiotach codziennego użytku – w wykładzinach podłogowych, domowych sprzętach, przedmiotach codziennego użytku, foliach do pakowania pożywienia oraz w urządzeniach medycznych.

Choć wydaje się to nieprawdpodobne, znajdują się również w kosmetykach! Są jednym z podstawowych składników lakierów do paznokci, lakierów do włosów, balsamów i kremów nawilżających. Wchodzą w skład perfum, mydeł i żeli pod prysznic.

Co gorsza to nie wszystko – pojawiają się także w zabawkach dla dzieci!

Ftalany: czy są groźne?

Najnowsze badania naukowców dają niepokojące wyniki i pozwalają obawiać się o to, że ftalany mogą być dla nas niebezpieczne. Dowodzą te badania bowiem, że zbyt duży kontakt z tymi związkami organicznymi, może mieć związek z zachorowalnością dzieci na astmę. Ftalany wpływają także na obecność alergii i uczuleń, które bez ich drażniącego udziału nigdy by się nie uaktywniły.

Prawdopodobnie ftalany mają też negatywny wpływ na pracę układu hormonalnego, a nawet mogą doprowadzić do zaburzeń jego funkcjonowania.

Z kolei badania przeprowadzone w 2012 roku wykazały, że ftalany zwiększają ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Ich wysokie stężenie w organizmie skutkowało pojawieniem się choroby.

Kolejne regulacje nakładane na rynek produkcyjny sprawiają, że obecność ftalanów w otaczających nas przedmiotach sukcesywnie się zmniejsza, niemniej jednak nadal znajdują się na liście jednych z najczęściej wykorzystywanych związków organicznych.

Jak więc z nimi walczyć? Warto zwrócić baczniejszą uwagę na składy kupowanych kosmetyków – szukaj tych, które są oznaczone napisami „Bio”. Kupując przedmioty codziennego użytku staraj się eliminować te plastikowe. Stawiaj na drewno, szkło, metale. Ftalany wchodzą bowiem w skład wszelkiego rodzaju plastików.

Post navigation