To unikatowe miejsce zamienia wizytę w muzeum w ekscytującą przygodę! Funzeum – bawi, edukuje i rozwija wyobraźnię

Zwiedzanie muzeum nie kojarzy się – zwłaszcza dzieciom – ze zbyt atrakcyjną rozrywką. Funzeum z pewnością pozwoli zmienić to wyobrażenie. Wizyta w tym niezwykłym obiekcie w niczym nie przypomina bowiem wycieczki do tradycyjnego muzeum. Obiekt oferuje gościom zupełnie nowe doświadczenie – multisensoryczne i interaktywne eksponaty uwalniają wyobraźnię, rozwijają kreatywność, ale jednocześnie motywują do myślenia i gwarantują sporą dawkę wiedzy podanej w przystępny i bardzo ciekawy sposób. Jednym z haseł przyświecającym twórcom było dobrze nam znane: “bawimy ucząc, uczymy bawiąc”. Odwiedź to niezwykłe miejsce i daj się ponieść funtazji!

Funzeum – muzeum na odwrót

W dobie powszechnej cyfryzacji tradycyjne muzea przestają cieszyć się już taką popularnością jak kiedyś. Mimo że oferują ogromną dawkę wiedzy i ciekawe eksponaty, to jednak zazwyczaj nie potrafią zainteresować nimi gości, szczególnie tych najmłodszych. Niestety bardzo często wizyta w muzeum kojarzy nam się z nudnym przechodzeniem od wystawy do wystawy i odczytywaniem dziesiątek informacji rodem z podręcznika od historii. Wcale jednak nie musi tak być! Najwyższa pora odczarować ten nieatrakcyjny wizerunek muzeum i odkryć, że zwiedzanie może być ciekawą przygodą dla osób w każdym wieku. Taki cel przyświecał twórcom niedawno otwartego w Gliwicach Funzeum, które w praktyczny i wartościowy sposób wykorzystuje najnowsze technologie tak, aby jednocześnie uczyć, bawić, inspirować i rozwijać zainteresowania.

Konwencjonalne muzea pełne są sztywnych regulaminów – surowych zakazów i nakazów czy eksponatów szczelnie zamkniętych w szklanych gablotach. Nic podobnego nie znajdziemy w Funzeum. Wręcz przeciwnie – aby jak najintensywniej pobudzać wyobraźnię i kreatywne myślenie, zwiedzający mogą nie tylko z bliska przyjrzeć się wszystkim elementom, ale nawet dotykać je i modyfikować. Podczas wizyty można dosłownie poczuć na własnej skórze, jak “działa” nauka i dostrzec jej obecność na co dzień. Goście mogą odwiedzić dwie ekspozycje stałe – “Kolor” oraz “Światło”, gdzie w atrakcyjny sposób zostaną im przekazane zagadnienia z zakresu fizyki, biologii czy historii, a przy okazji będą mieli możliwość bardzo bliskiego kontaktu ze sztuką.

4000 metrów kwadratowych rozrywki i edukacji dla całej rodziny

Wystawa poświęcona kolorom zabiera nas w podróż po fantastycznej krainie, która na co dzień stanowi nieprzeniknioną zagadkę – do świata barw. W pierwszej kolejności goście zapoznają się z krótkim, audiowizualnym wstępem, stanowiącym przedsmak tego, co czeka ich już za moment. Następnym ważnym punktem jest spotkanie z magiczną bryłą, która w nietypowy i interesujący sposób pokazuje, czym jest pryzmat, i pozwala odkryć, jak złożone i niezwykłe jest w istocie zwykłe białe, „bezbarwne” światło, kryjące w sobie szereg innych barw. Podczas zwiedzania będzie można również niemal dosłownie zanurzyć się w tęczy – twórcy Funzeum przygotowali siedem pokoi poświęconych wszystkim jej kolorom, a także jedno dodatkowe pomieszczenie, w którym skryła się jedna, tajemnicza barwa spoza tęczy. Wycieczka po poszczególnych salach nie będzie jednak standardową muzealną lekcją! Goście mogą z bliska zapoznać się z ponad 30 interaktywnymi instalacjami, które oferują mnóstwo kreatywnej zabawy, ale także ogrom wiedzy o kolorach (z zakresu fizyki czy sztuki) – podanej jednak w taki sposób, aby zaciekawić, ale nie przytłoczyć.

Zwiedzający mogą skorzystać także z atrakcji znajdujących się na wystawie “Światło”. Funzeum po raz kolejny przewraca wszystko do góry nogami, aby pokazać, że nauka wcale nie musi być nudna. Zwiedzanie ekspozycji poświęconej tak cennemu i nieocenionemu darowi, jakim jest światło, rozpoczyna się bowiem od… jego zgaszenia. Przy pomocy specjalnych okularów goście zwiedzają strefę fluo i zapoznają się z sekretami luminescencji. Następnie ścieżka zwiedzania prowadzi do krainy zwierciadeł i luster, gdzie można spotkać nie tylko te dobrze nam znane, wiszące na ścianach, ale również te powstające w sposób naturalny. Funzeum pozwala także dowiedzieć się, jak to jest znaleźć się wewnątrz kalejdoskopu i jak na jego kształt wpływa nawet drobna zmiana koloru czy światła. Zwiedzający będą mieli okazję odwiedzić m.in. fluorescencyjny las, planetę przerośniętych kwiatów czy salę księżycową. Już sama sceneria brzmi więc wyjątkowo magicznie i atrakcyjnie – ale pamiętajmy, że nie tylko o zabawę chodzi. Głównym celem Funzeum jest przekazywanie wiedzy w sposób nowoczesny, interesujący i zapewniający rozrywkę – dlatego odwiedzający dowiedzą się podczas tej wystawy np., czemu księżyc określić można jako wielkie zwierciadło ziemi.

Podczas wizyty w Funzeum goście mogą pobawić się światłem i kolorem, a przy okazji zapoznać się ze najciekawszymi i najbardziej tajemniczymi ich zagadnieniami – od tego, z czego powstaje każdy z kolorów, poprzez działanie światła UV na otoczenia, aż do nieskończonych luster oraz zabawy światłem.

Funzeum – zapomnij o nudnym zwiedzaniu i zanurz się w funtazji

Funzeum rzeczywiście w niczym nie przypomina tradycyjnego muzeum. Przede wszystkim naprawdę spełnia swoją funkcję – edukuje i rozwija kreatywność oraz umiejętność kreatywnego myślenia, zwłaszcza u najmłodszych. Twórcy wyszli z założenia, że do rozbudzenia wyobraźni i fascynacji dziecka jakimś zagadnieniem wystarczy czasami dosłownie impuls. Dlatego też obiekt ten, znajdujący się w Centrum Handlowym Europa Centralna w Gliwicach, ma za zadanie głównie inspirować – dostarcza zatem dokładnie tyle informacji i ciekawostek, ile potrzeba, aby wzbudzić zainteresowanie, ale nie zanudzić. Odkrywanie i zgłębianie zagadnień naukowych powinno być bowiem zabawą, formą rozrywki tak, żeby z czasem stać się kolejną pasją. Taki przekaz płynie z tego właśnie projektu – zarażanie fascynacją do nauki powinno odbywać się w jak najbardziej atrakcyjnej i przystępnej formie.

Kreatywność i interaktywność na pierwszym miejscu

W związku z tym, że podstawowym celem Funzeum jest rozbudzenie kreatywności i zainteresowań, które najmłodsi goście będą mogli rozwijać później, już po zakończeniu zwiedzania, instalacje i eksponaty znajdujące się na poszczególnych wystawach są interaktywne i multisensoryczne. Jest to nie lada gratka zwłaszcza dla tych maluchów, które nie są ani wzrokowcami, ani słuchowcami, ale zgodnie z modelem VAK sytuują się w grupie kinestetyków/czuciowców. Tradycyjne zajęcia szkolne i lekcje muzealne zwykle nie sprawdzają się w ich przypadku. W Funzeum jednak będzie zupełnie inaczej – każde ze zwiedzających dzieci będzie mogło wszystkiego dotknąć, wypróbować i odczuć na własnej skórze. Będzie to również niezapomniane doświadczenie dla wszystkich pozostałych, ponieważ pozwoli im się przekonać, że nauka wcale nie musi być nudna.

Zobacz też:

Niemowlę, Karmienie niemowląt

Ile mleka dla noworodka?

Jaką ilość pokarmu potrzebuje niemowlak? Jeśli czytałeś/aś mój pierwszy wpis na blogu o białej kupce to wiesz, że mieliśmy na początku delikatne problemy z karmieniem Zuzi. Od głodówki po obżarstwo...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Kameralne przyjęcie weselne

Kameralne obiady weselne tylko dla najbliższych również mają swoje zalety. Wcale nie musisz wynajmować sali weselnej na sto lub dwieście osób. Kameralne przyjęcia weselne w domu lub w ogrodzie miewają...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo