Nie wiesz, jak i gdzie zameldować noworodka? #Wyjaśniamy

Zameldowanie dziecka: gdzie zameldować noworodka?

Każdy obywatel Polski jest zobowiązany do zameldowania się w miejscu stałego pobytu na terytorium kraju. Obowiązek ten dotyczy również dzieci. W jaki zatem sposób zameldować noworodka i w jakim terminie należy tego dokonać? Gdzie zameldować dziecko i jak odebrać dokumenty potwierdzające meldunek? Na każde z tych pytań odpowiadamy w poniższym artykule.

Nie wiesz, jak i gdzie zameldować noworodka? #Wyjaśniamy

Meldunek noworodka w 2020 roku

W 2020 roku zameldowanie dziecka jest już bardzo proste, wygodne i nie zajmuje zbyt wiele czasu, ponieważ nie trzeba osobiście udawać się do jakiegokolwiek urzędu. Wszystkie formalności można załatwić online przez internet. Meldunek dziecka nie wymaga wypełniania osobnych formularzy, jak ma to miejsce w przypadku chęci zameldowania się przez osobę dorosłą. W przypadku noworodka obowiązek meldunkowy jest spełniany z urzędu, na podstawie sporządzonego aktu urodzenia. Rejestracja urodzenia dziecka będzie zatem jednocześnie jego zameldowaniem. Po zarejestrowaniu noworodka kierownik urzędu stanu cywilnego nadaje mu numer PESEL oraz dokonuje meldunku.

Rejestracja urodzenia dziecka może zostać przeprowadzona drogą online. W tym celu można posłużyć się e-dowodem lub profilem zaufanym, co pozwala potwierdzić tożsamość rodziców składających wniosek o rejestrację. Urząd przyjmie zgłoszenie jedynie pod warunkiem, że zostanie mu dostarczona karta urodzenia dziecka – jej przekazania dokonuje osoba odbierająca poród, czyli położna lub lekarz.

Gdzie zameldować dziecko?

Akt urodzenia sporządza i wydaje kierownik urzędu stanu cywilnego, właściwy ze względu na miejsce zamieszkania rodziców. Jak zatem zameldować dziecko? Rejestracji można zgłosić na stronie https://www.gov.pl/web/gov/zglos-urodzenie-dziecka, klikają w przycisk „Zgłoś urodzenie dziecka”. Następnie wybieramy sposób logowania – profil zaufany lub e-dowód, po czym należy wypełnić zgłoszenie. Zawiera ono takie dane jak m.in.:

 • nazwisko dziecka,
 • data i miejsce urodzenia dziecka,
 • imiona i nazwiska rodziców, a także ich numery PESEL oraz miejsca i daty urodzenia,
 • oświadczenie o wybranym imieniu/imionach dla noworodka,
 • obywatelstwo dziecka oraz jego rodziców,
 • miejscowość sporządzenia aktu małżeństwa oraz jego oznaczenie,
 • miejsce stałego pobytu rodziców lub rodzica, u którego noworodek rzeczywiście przebywa (jeżeli rodzice nie mieszkają razem),
 • korespondencyjne dane adresowe osoby składającej zgłoszenie o rejestrację urodzin dziecka.
Sprawdź:  6 rzeczy dla noworodka, które warto mieć przed powrotem ze szpitala

Jeżeli zgłoszenie zostanie już prawidłowo wypełnione, następnie trzeba będzie go elektronicznie podpisać z użyciem profilu zaufanego, e-dowodu lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Potwierdzenie dostarczenia zgłoszenia powinno zostać przesłane na wskazany adres mailowy.
Meldunek noworodka po urodzeniu mogą zgłosić jedynie rodzice rodzice posiadający zdolność do czynności prawnych. Jeżeli ojciec dziecka nie pozostaje z jego matką w związku małżeńskim, wtedy powinien złożyć oświadczenie, w którym zadeklaruje uznanie ojcostwa. Powinno ono zostać potwierdzone przez matkę noworodka w terminie do 3 miesięcy.

Kiedy zameldować noworodka?

Sporo wątpliwości u rodziców wzbudza kwestia tego, kiedy zameldować noworodka. Powinni oni zrobić to w ciągu 21 dni, lecząc od daty wystawienia karty urodzenia dziecka. Wystawia ją osoba, która odbierała poród – w terminie do 3 dni powinna przekazać ją do urzędu stanu cywilnego. Jeśli rodzic nie dotrzyma terminu rejestracji dziecka, wtedy urząd sam nada mu imię w celu zgłoszenia urodzenia. Akt urodzenia powinien zostać przygotowany w następnym dniu roboczym po dokonaniu zgłoszenia. Procedura może się przedłużyć, jeżeli kierownik USC będzie chciał uzyskać wyjaśniania od rodziców. Warto więc w zgłoszeniu wskazać dane kontaktowe, aby rejestracja zbytnio się nie wydłużyła.

Jakie dokumenty po urodzeniu dziecka otrzymują rodzice?

Jeżeli rejestracja urodzin dziecka przebiegnie pomyślnie, jego rodzice otrzymają wtedy następujące dokumenty:

 • zaświadczenie potwierdzające zameldowanie noworodka,
 • skrócony akt urodzenia dziecka (bezpłatny),
 • powiadomienie o nadaniu noworodkowi numeru PESEL.

Zameldowanie dziecka zostanie dokonane pod określonym adresem, poprzez wskazanie takich danych jak nazwa miejscowości, ulica, numer domu oraz lokalu, nazwa województwa oraz kod pocztowy. Wszystkie wydane dokumenty można odebrać osobiście w urzędzie, tradycyjną pocztą lub za pośrednictwem elektronicznej skrzynki nadawczej ePUAP.

Rodzice pytają o meldunek noworodka

Czy dziecko po urodzeniu trzeba zameldować?

Tak, rodzice mają obowiązek zameldowania noworodka poprzez zgłoszenie jego urodzin w urzędzie stanu cywilnego – meldunek następuje z urzędu. Należy tego dokonać w terminie 21 dni od urodzenia dziecka. Jeżeli termin ten nie zostanie dopilnowany, wtedy urząd zarejestruje dziecko na podstawie karty urodzenia i nada mu dowolnie wybrane imię. Obowiązek meldunkowy jest w Polsce obowiązkowy dla wszystkich obywatelinaszego kraju.

Sprawdź:  Temperatury wokół noworodka

Kto melduje noworodka?

Noworodka melduje urząd stanu cywilnego właściwy ze względu na miejsce zamieszkania rodziców lub rodzica faktycznie sprawującego opiekę nad dzieckiem. Zgłoszenia rejestracji urodzin, a tym samym meldunku, mogą dokonać posiadający polskie obywatelstwo rodzice mający zdolność do czynności prawnych.

Gdzie sprawdzić meldunek dziecka?

Powiadomienie o meldunku dziecka zostanie dostarczone do elektronicznej skrzynki nadawczej ePUAP oraz na wskazany w zgłoszeniu adres mailowy. Jeżeli urzędnicy będą mieli jakiekolwiek wątpliwości odnośnie danych wskazanych w zgłoszeniu, wtedy w celu ich wyjaśnienia mogą skontaktować się z osobą je składającą. Dlatego w celu przyśpieszenia procedury warto wskazać w zgłoszeniu numer telefonu lub adres mailowy.

Jak zmienić meldunek dziecka?

Meldunek dziecka można zmienić poprzez wypełnienie formularza „meldunek” dostępnego na stronie internetowej www.obywatel.gov.pl. Aktualizacji może dokonać rodzin, opiekun prawny lub faktyczny, który najpierw powinien wymeldować dziecko z dotychczasowego miejsca stałego pobytu. Zmian w meldunku dziecka rodzic może dokonywać do ukończenia przez nie 18 roku życia. Przemeldowania można dokonać na okres stały oraz tymczasowy. Wniosek o zameldowanie w nowym miejscu pobytu należy wysłać do urzędu właściwego ze względu na miejsce zameldowania – zostanie on wskazany w automatyczny sposób, na podstawie wybranego nowego adresu meldunkowego. Wniosek można złożyć elektronicznie, potwierdzając tożsamość profilem zaufanym, e-dowodem lub podpisem kwalifikowanym. Istnieje również możliwość przedstawienia go osobiście w urzędzie oraz wysłania listem poleconym.

6 komentarzy: Nie wiesz, jak i gdzie zameldować noworodka? #Wyjaśniamy

2020-10-02 10:46:19

Gdzie zameldować dziecko???

mam taki dylemat, mieszkamy z mężem w gdańsku i tutaj mamy czasowe zameldowanie, jednak stale meldunki mamy w koszalinie w dodatku kazdy oddzielnie;-) w zwiazku z tym gdzie dziecko powinno miec stały meldunek, bo ja gdzies słyszałam ze powinno miec tam gdzie matka, czyli musialbym jechac do koszalina dokonac formalnosci, a wiadomo jak jest po porodzie mógłby to zrobic mąż ale przeciez pewnie prawo na to nie pozwoli bo w koszalinie nie mamy razem meldunku, co wy na to? wiecie moze jak wyglada ta procedura w takim przypadku?
z gory dziekuje za odpowiedzi

pozdrawiamy;-)))

Sprawdź:  Pranie ubranek dla noworodka
mamaala Dodane ponad rok temu,

Re: Gdzie zameldować dziecko???

nie wiem jak jest w przypadku czasowego zameldowania, ale wiem, że jeżeli stałe meldunki rodzice mają oddzielnie to dziecko nie musi być zameldowane przy matce, moja Ala jest zameldowana przy ojcu, musiałam tylko podpisać oświadczenie, że dziecko jest meldowane przy ojcu, u nas wymagali abym zrobiła to osobiście w urzędzie, ale podobno ojciec może sam donieśc takie oświadczenie
a może dowiedz się w urzędzie czy w przypadku czaowego zameldowania matki dziecko tez może byc zameldowane czasowo tam gdzie ona…

Sprawdź:  6 rzeczy dla noworodka, które warto mieć przed powrotem ze szpitala
mamaala Dodane ponad rok temu,

Re: Gdzie zameldować dziecko???

jeżeli dziecko ma być zameldowane przy Tobie w Koszlainie to nie musisz nigdzie jeździć, ojciec dziecka może to załatwic samdecyzję o meldunku podejmuje sie w czasie rejestracji w USC, tam wpisuje sie w rubruczke, że dziecko ma być zameldowane przy matce i tyle

Sprawdź:  Naukowcy twierdzą, że zapach noworodka jest uzależniający
shady Dodane ponad rok temu,

Re: Gdzie zameldować dziecko???

powiem tak….ja mam zameldowanie na Brodnie a moj maz w Srodmiesciu, mieszkamy oczywiscie u niego…..dziecko zameldujemy u meza z prostego wzgledu…..po 1 – tu mieszkamy po 2-gie niektore urzedy typui zlobek szkola itd maja swoja “nieoficjalna” rejonizacje a nie usmiecha mi sie wozic dziecka do zlobka na Brodno….ja wogole nie trawie tamtej strony wisly (nikogo nie chce urazic) i przy najblizszej nadarzajascej sie okazji sprzedam to mieszkanie byle nie musiec nigdy tam mieszkac…

Sprawdź:  Pranie ubranek dla noworodka
kasiaijulia Dodane ponad rok temu,

Re: Gdzie zameldować dziecko???

U mnie sprawa meldunku wyglądała tak że jestem zameldowana w Gdyni, ojciec dziecka (żyjemy bez ślubu) w Gdańsku Wrzeszczu, a mieszkamy w Gdańsku Brzeźnie. Kiedy się urodziła nasza córeczka to nikt nas nie pytał gdzie zameldować dziecko tylko automatycznie zameldowali ją tam gdzie ja jestem zameldowana. Nie mam z tym rzadnych problemów, mała ma lekarza tu gdzie mieszkamy, do przedszkola także chodzi tutaj, także wszystko jest ok. Teraz kiedy urodzę maluszka pewnie będzie to samo.

Sprawdź:  6 rzeczy dla noworodka, które warto mieć przed powrotem ze szpitala
natix Dodane ponad rok temu,

Re: Gdzie zameldować dziecko???

U mnie bylo tak: oboje jestesmy czasowo zameldowani w gdansku, ja na stale w bydgoszczy, a maz na stale w malborku. Po urodzeniu maz poszedl zameldowac Julka. Zalatwial to w Gdansku, ale dziecko zostalo zameldowane ze mna w bydgoszczy. Wydaje mi sie, ze nie bedzie trzeba nigdzie jezdzic.

Natalia z Julusiem

Sprawdź:  Jak ubierać noworodka [na wyjście ze szpitala, w domu, na spacer]
aagata32 Dodane ponad rok temu,

Re: Gdzie zameldować dziecko???

co do meldunku to ja bym sie zastanowila gdzie dziecko moze wiecej uzyskac i tam bym meldowala… chodzi o dziedziczenie domu lub m ieszkania i liczbe osob do ewentualnego podzialu i wartosć rynkową mieszkania i perspektywy ewentualnego wzrostu wartosci… nie znam sie na prawie spadkowym, ale bym sie starala dowiedziec i dopiero potem bym je meldowala….

Sprawdź:  Pielęgniarka środowiskowa: Nie taka straszna jak ją malują
aruga Dodane ponad rok temu,

Re: Gdzie zameldować dziecko???

Niedawno byliśmy w USc po akt urodzenia i tam poinformowali mnie, że dziecko jest automatycznie meldowane tam gdzie ja mam stały meldunek. Dodatkowo nie trzeba już nic robić i nigdzie zgłaszać

Sprawdź:  Naukowcy twierdzą, że zapach noworodka jest uzależniający
2020-10-02 10:46:20

Zameldowanie dziecka

Witam Wszystkich.
Nie wiem czy w dobrym miejscu opisuje mój problem. Ale może znajdzie się osoba, która będzie potrafiła mi pomóc. Otóż mieszkam z mężem w Gdańsku, a zameldowana jestem zupełnie w innym miejscu. Nasze dziecko chcemy zameldować tam gdzie mój mąż czyli w Gdańsku. Czy to oznacza, że o becikowe będe musiała ubiegać się w Gdańsku, czy w moim miejscu zamieszkania?
Z góry dziękuje za pomoc. Pozdrawiam.

Sprawdź:  Rozmiary Niemowlęce: 56, 62, 68... Jak się w tym odnaleźć?
eiffla Dodane ponad rok temu,

becikowe mozna odebrac gdzie sie chce, czyli albo tam gdzie maż zameldowany albo ty… Ale jezeli chesz tam gdzie maz, bedziesz musiała ze swojego ośrodka pomocy społecznej wziąć dokument ze od nich nie pobrałas pieniędzy, tego beda wymagac w Gdańsku. Na tej podstawie i tych wszyskich potrzebnych dokumentów bez problemu ci dadzą becikowe właśnie w Gdańsku

Pozdrawiam

Sprawdź:  Pod porodówką na mamę i noworodka czekała... złota kareta oraz orkiestra!
kas Dodane ponad rok temu,

Wprawdzie oboje byliśmy zameldowani w jednym mieście, ale jak się Tymek urodził, to z córką byłyśmy jeszcze zameldowane w starym mieszkaniu, a panowie już w nowym. Z różnych przyczyn łatwiej było mi załatwić becikowe w swoim miejscu zameldowania i wprawdzie teoretycznie jest to wszystko jedno (mąż załatwił papierek, że się nie ubiegał u siebie), ale urzędniczka zwróciła mi uwagę, że powinnam się ubiegać tam gdzie jest zameldowane dziecko. Ostatecznie załatwiłam tam gdzie chciałam, ale trochę gadania i przekonywania było.

Sprawdź:  Sytuacja jest krytyczna. W ciągu najbliższych 24 godzin umrze 7000 noworodków
olivka76 Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez jogi:Witam Wszystkich.
Nie wiem czy w dobrym miejscu opisuje mój problem. Ale może znajdzie się osoba, która będzie potrafiła mi pomóc. Otóż mieszkam z mężem w Gdańsku, a zameldowana jestem zupełnie w innym miejscu. Nasze dziecko chcemy zameldować tam gdzie mój mąż czyli w Gdańsku. Czy to oznacza, że o becikowe będe musiała ubiegać się w Gdańsku, czy w moim miejscu zamieszkania?
Z góry dziękuje za pomoc. Pozdrawiam.

Dziecko musi być zameldowane tam gdzie matka- tak przynajmniej było w naszym przypadku. Nie mozna było Olivci zameldować tam gdzie tatulo jest zameldowany.

Sprawdź:  Pielęgniarka środowiskowa: Nie taka straszna jak ją malują
eunike Dodane ponad rok temu,

Mojego synka automatycznie zameldowali tam, gdzie ja mam stały meldunek, czyli w moim rodzinnym mieście. Ale zupełnie bez problemu odebraliśmy becikowe tutaj, mąż tylko złożył pisemne oświadczenie, że nie pobraliśmy becikowego gdzie indziej. Ale to było 2 lata temu, nie wiem czy nie zaostrzyli całej procedury w międzyczasie…

Sprawdź:  Sytuacja jest krytyczna. W ciągu najbliższych 24 godzin umrze 7000 noworodków
kas Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez olivka76:Dziecko musi być zameldowane tam gdzie matka- tak przynajmniej było w naszym przypadku. Nie mozna było Olivci zameldować tam gdzie tatulo jest zameldowany.

Nie musi, ale na zameldowanie w innym miejscu matka musi wyrazić zgodę. Jestem tego najlepszym przykładem.

Sprawdź:  Pranie ubranek dla noworodka
olivka76 Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez kas:Nie musi, ale na zameldowanie w innym miejscu matka musi wyrazić zgodę. Jestem tego najlepszym przykładem.

U nas czyli w Gdańsku, 2 lata temu nie było mowy o zameldowaniu dziecka gdzie indziej niz matka. Pisałam oświadczenie do urzedu, ale powiedziano, ze nie ma takiej opcji.

Sprawdź:  Jak ubierać noworodka [na wyjście ze szpitala, w domu, na spacer]
kura-plemienna Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez olivka76:Dziecko musi być zameldowane tam gdzie matka- tak przynajmniej było w naszym przypadku. Nie mozna było Olivci zameldować tam gdzie tatulo jest zameldowany.

U nas było podobnie!

Sprawdź:  Rozmiary Niemowlęce: 56, 62, 68... Jak się w tym odnaleźć?
kura-plemienna Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez kas:Nie musi, ale na zameldowanie w innym miejscu matka musi wyrazić zgodę. Jestem tego najlepszym przykładem.

No to w Lublinie nie pomogły oświadczenia i zgody!!! Mam nadzieję, ze to już sie zmieniło!

Sprawdź:  Sytuacja jest krytyczna. W ciągu najbliższych 24 godzin umrze 7000 noworodków
kura-plemienna Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez olivka76:U nas czyli w Gdańsku, 2 lata temu nie było mowy o zameldowaniu dziecka gdzie indziej niz matka. Pisałam oświadczenie do urzedu, ale powiedziano, ze nie ma takiej opcji.

W Lublinie było (zaznaczam było) identycznie. NIE MA TAKIEJ OPCJI!

Sprawdź:  Temperatury wokół noworodka
mamaala Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez olivka76:U nas czyli w Gdańsku, 2 lata temu nie było mowy o zameldowaniu dziecka gdzie indziej niz matka. Pisałam oświadczenie do urzedu, ale powiedziano, ze nie ma takiej opcji.

zła wola urzędnika albo nieznajomość prawa, zgodnie z ustawa o ewidencji ludności Art. 14:

2. Zgłoszenie urodzenia dziecka dokonane we właściwym urzędzie stanu cywilnego
zastępuje zameldowanie. Datą zameldowania dziecka jest data sporządzenia
aktu urodzenia. Zameldowania dokonuje organ gminy właściwy ze względu na
miejsce pobytu stałego matki dziecka lub tego z rodziców, u którego dziecko
faktycznie przebywa.

na pewno obowiązuje to od 1 maja 2004, ale wcześniej też była taka mozliwość, ponieważ moje dziecko tez jest zameldowane tam gdzie tata, i nie pisałam żadnych oświadczeń, wystarczyło, że przy rejestracji dziecka w USC wyraziłam taka wolę

Sprawdź:  Jak ubierać noworodka [na wyjście ze szpitala, w domu, na spacer]
2020-10-02 10:46:20

Meldowanie dzieci

Dopiero teraz to do mnie dotarło, jak piszecie o szkołach z rejonem.
Stasia nigdzie nie meldowałam, ale dziecko chyba (?) jest z urzędu przypisane do miejsca zameldowania matki. Ja jestem zameldowana jeszcze pod starym adresem (mieszkaja tam teraz tesciowie, więc nikt nie protestuje, a ja czekam – jeszcze 3 lata – do zmiany dowodu, żeby za jednym zamachem załatwiać wszystko w papierach).

Mój mąż jest o d dziecka zameldowany tam, gdzie teraz mieszkamy. Szkoła, na której nam zależy (do której Stas w zależności od ustawy – pójdzie za rok lub dwa) obejmuje rejon zameldowania męża, ale Staś – jak pisałam wcześniej – nie jest tam zameldowany. Co robić? Jakoś przemeldowywać Stasia? samej się przemeldować?

Jak jest z meldunkami Waszych dzieci?

Sprawdź:  Temperatury wokół noworodka
aniaos Dodane ponad rok temu,

jestem wroclawianka na “emigracji’ – od kilku lat mieszkam w gorzowie. meldunek zawszemialam wroclawski, maz gorzowski, makarego urodzilam tutaj i z urzedu wpisali mi go do wroclawia – nikt nie pytal czy dziecko ma byc zameldowane tutaj.
dla ulatwienia zycia chcielismy go przemeldowac do gorzowa wiec musialam wyrazic pisemna zgode 🙂 na to, by dziecko bylo zameldowane z ojcem – taka tez adnotacja widnieje na aktach urodzenia Makarego /dopisana i opieczetowana przez pania z gorzowskiego magistratu/.
w tym roku cala trojka zameldowalismy sie w nowym domu.

i nie jestem juz wroclawianka nawet “z nazwy”, nad czym bardzo ubolewam ;)…

Sprawdź:  Temperatury wokół noworodka
basiogroszek Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez 26grudnia:jestem wroclawianka na “emigracji’ – od kilku lat mieszkam w gorzowie. meldunek zawszemialam wroclawski, maz gorzowski, makarego urodzilam tutaj i z urzedu wpisali mi go do wroclawia – nikt nie pytal czy dziecko ma byc zameldowane tutaj.
dla ulatwienia zycia chcielismy go przemeldowac do gorzowa wiec musialam wyrazic pisemna zgode 🙂 na to, by dziecko bylo zameldowane z ojcem – taka tez adnotacja widnieje na aktach urodzenia Makarego /dopisana i opieczetowana przez pania z gorzowskiego magistratu/.
w tym roku cala trojka zameldowalismy sie w nowym domu.

i nie jestem juz wroclawianka nawet “z nazwy”, nad czym bardzo ubolewam ;)…

Dzięki.
Trzeba się więc zakręcić, żeby co najmniej Stasia przemeldować, żeby przyjeli go do właściwej szkoły.
A Wrocław jest rzeczywiście OK :). Dopóki czujesz się w środku wrocławianką, dopóty możesz się do nas zaliczać 🙂

Sprawdź:  Jak ubierać noworodka [na wyjście ze szpitala, w domu, na spacer]
Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez basiogroszek:Dopiero teraz to do mnie dotarło, jak piszecie o szkołach z rejonem.
Stasia nigdzie nie meldowałam, ale dziecko chyba (?) jest z urzędu przypisane do miejsca zameldowania matki. Ja jestem zameldowana jeszcze pod starym adresem (mieszkaja tam teraz tesciowie, więc nikt nie protestuje, a ja czekam – jeszcze 3 lata – do zmiany dowodu, żeby za jednym zamachem załatwiać wszystko w papierach).


dzieć zameldowany z nami, pójdzie do szkoły rejonowej mieszczącej się tuż przy naszym bloku; szkoła podobno na tyle dobra, że dzieciaki specjalnie się przemeldowują do babć, które mieszkają w pobliżu szkoły, aby mieć tu rejon… więc ja śpię spokojnie i innej nie szukam 😉

Sprawdź:  Naukowcy twierdzą, że zapach noworodka jest uzależniający
basiogroszek Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez EwkaM:dzieć zameldowany z nami, pójdzie do szkoły rejonowej mieszczącej się tuż przy naszym bloku; szkoła podobno na tyle dobra, że dzieciaki specjalnie się przemeldowują do babć, które mieszkają w pobliżu szkoły, aby mieć tu rejon… więc ja śpię spokojnie i innej nie szukam 😉

Ja też nie chcę szukac, bo ta, którą sobie upatrzyłam jest najbliżej i do tego nienajgorsza. Tylko teraz właśnie problemem jest, że tutaj zameldowany jest tylko mąż. Nie chcę, żeby okazało się w przyszłym roku (lub za 2 lata), że Staś nie może tutaj chodzić, bo jest spoza rejonu, skoro jest niezameldowany (choć mieszka). Muszę więc to uregulować zanim zaczną się szopki z jego przyjeciem do szkoły.

Sprawdź:  6 rzeczy dla noworodka, które warto mieć przed powrotem ze szpitala
klucha Dodane ponad rok temu,

niestety dziecko automatycznie meldują przy matce (przy meldunku stałym)
mialam podobną sytuację
ja na stałe zameldowana (z dzieckiem) w lokalu w którym nie mieszkałam
mąż na stałe w lokalu w którym mieszkałam i w tymże lokalu miałam meldunek tymczasowy który nie dot. dziecka.
gdy wymeldowalam się z meldunku stałego (automatem też i dziecko) okazało się ze Zuzia jest bezdomna ;-), i tymczasowo kazano nam ją zameldować w mieszkaniu w ktorym mieszkaliśmy.

Zresztą i tak wszedzie wpisywałam w dokumentach Zuzanki adres zamieszkania a nie zameldowania

poplątane te sprawy meldunkowe

Sprawdź:  Jak ubierać noworodka [na wyjście ze szpitala, w domu, na spacer]
klucha Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez elik:pierwszy raz slysze, zeby dzieci byly meldowane z automatu, jezeli tak jest to nie wiedzialam. Po urodzeniu A, maz go meldowal,nie zameldowali go z urzedu

polskie prawo
dziecko jest zameldowane tam gdzie zameldowana jest matka
znajomy po rozwodzie, byla żona zrzekła się praw rodzicielskich miał problemy z przemeldowaniem dziecka bo…
dziecko musi być zameldowane tak gdzie jest matka!
po dostarczeniu odpowiednich papierów dopiero w biurze meldunkowym dokonali zmian.

podobnie miałam ja dziecko musialo być zameldowane tam gdzie miałam meldunek stały. gdybym chciała przemeldować dziecko tam gdzie tata miał meldunek stały musialabym pisać odpowiednie pismo 🙂 ze wyrażam zgodę 😀

Sprawdź:  Sytuacja jest krytyczna. W ciągu najbliższych 24 godzin umrze 7000 noworodków
basiogroszek Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez Klucha:niestety dziecko automatycznie meldują przy matce (przy meldunku stałym)
mialam podobną sytuację
ja na stałe zameldowana (z dzieckiem) w lokalu w którym nie mieszkałam
mąż na stałe w lokalu w którym mieszkałam i w tymże lokalu miałam meldunek tymczasowy który nie dot. dziecka.
gdy wymeldowalam się z meldunku stałego (automatem też i dziecko) okazało się ze Zuzia jest bezdomna ;-), i tymczasowo kazano nam ją zameldować w mieszkaniu w ktorym mieszkaliśmy.

Zresztą i tak wszedzie wpisywałam w dokumentach Zuzanki adres zamieszkania a nie zameldowania

poplątane te sprawy meldunkowe

Miałaś więc sytuację trochę podobną do mojej, ale na czas sie zameldowałyście.

Skąd szkoły mają nazwiska dzieci przynależnych do rejonu? Właśnie z biura meldunkowego?
czy to rodzic idzie zapisać dziecko do szkoły i spisują adres zameldowania któregoś z rodziców? (tak było w przypadku przedszkola)

Sprawdź:  Rozmiary Niemowlęce: 56, 62, 68... Jak się w tym odnaleźć?
basiogroszek Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez elik:ale jaja 😮
Wogole ten caly meldunek jest wkurzajacy, jakby tak sprawdzic ile osob mieszka w swoi mmiejscu zameldowania to wyszloby pewnie, ze nie wiecej niz 20%

Pewni masz rację. Tak właściwie to nie wiem czy jest teraz obowiązek meldunkowy. Ale żeby coś załatwić, gdzieś się zapisac, to zameldowanie jakieś trzeba mieć

Sprawdź:  Pielęgniarka środowiskowa: Nie taka straszna jak ją malują
2020-10-02 10:46:21

Poradźcie-czy maluszka należy zameldować?

Wiem, że trzeba zarejestrować w Urzędzie Stanu Cywilnego (podpowiedzcie w jakim czasie po porodzie i jakie dokumenty musi mieć mężuś), ale czy musimy dziecko też zameldować w mieszkaniu????

Asia i maluszek 😉 (36 tygodniowy)

Sprawdź:  Naukowcy twierdzą, że zapach noworodka jest uzależniający
karolka Dodane ponad rok temu,

Re: Poradźcie-czy maluszka należy zameldować?

Dziecko rejestruje sie w USC właściwym dla szpitala w którym rodziłaś. Dokumenty – dowody osobiste Was obojga i akt małżeństwa. W jakim czasie nie wiem. Dostajesz odpis aktu urodzenia.
Urząd, w którym rejestrujesz dzieciaczka przesyła dane do urządu własciwego dla miejsca zameldowania matki. Po chyba miesiącu albo póxniej zgłaszasz się tam z odpisem aktu urodzenia. Tam Ci wpisuja pesel dziecka i poświadczenie zameldowania. No a potem musisz jeszcze zgłosić dziecko do ubezpieczenia w ZUS – czyli w Twoim lub męża zakładzie pracy złozyć odpowiedni druk. Potrzebny jest do tego znowu odpis aktu urodzenia i pesel dziecka. Na to masz 3 miesiące od urodzenia dziecka.
Mam nadzieję, ze pomogłam. No chyba, że po nowym roku są jakieś zmiany… Najlepiej zadzwoń do urzędu, to Ci wszystko rozjaśnią.

Pozdrawiam

Sprawdź:  Jak ubierać noworodka [na wyjście ze szpitala, w domu, na spacer]
jagoda Dodane ponad rok temu,

Re: Poradźcie-czy maluszka należy zameldować?

Do urzędu stanu cywilnego zabierasz kartkę, którą dosaniesz w szpitalu po porodzie. Załatwi to Twój mąż, a jeśli nie jesteście małżeństwem to niestety musiscie stawić się tam w dwójkę.
Meldunek dziecka jest automatycznie tam gdzie zameldowana jest matka a ma to miesjce w momencie odbierania PESEL’u dziecka w urzedzie miasta. O tym kiedy i gdzie odebrać PESEL poinformują was w urzędzie stanu cywilnego.

Sprawdź:  Pielęgniarka środowiskowa: Nie taka straszna jak ją malują
2020-10-02 10:46:21

Zameldowanie

Dziewczyny, gdzie będzie zameldowane dziecko po urodzeniu, czy to jest ważne? do czegoś potrzebne? wiem, że od osób dorosłych w niektórych wypadkach nie obowiązuje już zameldowanie na pobyt stały. Ja jestem zameldowana gdzie indziej a mój mąż gdzie inndziej, czy to będzie problem???????

Pozdrowienia Anka i 28 tyg. Gluś

Sprawdź:  Pranie ubranek dla noworodka
2020-10-02 10:46:21

zamledowanie Szkraba?

Dziewczyny,
kolejny raz w kwestii formalnej – ile jest czasu na zameldowanie Malucha? jak teraz rozwiazuje sie kwestie niemoznosci wpisania go w dowod mamy? jakie papiery otrzymuje w zastepstwie, etc? Czy ktoras z Was potrafi mnie w tej materii uswiadomic?
Dzieki,
Gosia

Sprawdź:  Pod porodówką na mamę i noworodka czekała... złota kareta oraz orkiestra!
pasiasta Dodane ponad rok temu,

Re: zamledowanie Szkraba?
Ja juz zapomniałam co i jak W Poznaniu w szpitalu przyszła kobieta do mamusiek i zapisywała na odbiór aktu urodzenia, mówiła co gdzie i jak. Teraz dziecko z urzędu jest zameldowane na adres mamy, nie dostaje się papierów ‘w zastepstwie’, teraz dostajesz – tzn sama musisz sie pofatygować – akt urodzenia, a po 6 tygodniach pesel dziecka, powinnaś też wyrobić sobie legitymację ubezpieczeniową członka rodziny – za mnie to załatwił zakład pracy.
Jak już będziesz w szpitalu, to popytaj się innych mamuś, na pewno Ci pomogą

Sprawdź:  Pielęgniarka środowiskowa: Nie taka straszna jak ją malują
efcia2004 Dodane ponad rok temu,

Re: zamledowanie Szkraba?
dobre pytanie. ja jestem zamledowana gdzie indziej niż mąż ale mieszkamy razem i właśnie miałam pytac na forum co w takiej sytuacji z zameldowaniem malucha? czy może być zameldowany na adres męża? Bo tu, z teściami będziemy mieszkać na pewno przez najbliższy rok.

Sprawdź:  Rozmiary Niemowlęce: 56, 62, 68... Jak się w tym odnaleźć?
sha Dodane ponad rok temu,

Re: zamledowanie Szkraba?

Do niedawna dziecko z urzędu BYŁO zameldowane na adres mamy. Teraz dziecko można zameldować także na adres taty. To pewne, bo niedawno sami to załatwialiśmy – a moja sytuacja jest podobna do twojej. No chyba, że mąż przekupił urzędniczkę

Sprawdź:  Sytuacja jest krytyczna. W ciągu najbliższych 24 godzin umrze 7000 noworodków
zagajetka Dodane ponad rok temu,

Re: zamledowanie Szkraba?

A co, gdy ja jestem zameldowana gdzie indziej,mąż gdzie indziej, a mieszkanie, w którym jestesmy prawnie należy do teściowej i tylko ona jest tu zamldowana?Czy w takiej sytuacji dziecko też mogę tu zameldować?? (w najbliższej przyszłości zamierzamy tu mieszkać).
A w ogóle jak jest bezpieczniej dla dziecka? (np. w przypadku rozwodu) – nie planuję, pytam z ciekawości.

Sprawdź:  Rozmiary Niemowlęce: 56, 62, 68... Jak się w tym odnaleźć?

Dodaj komentarz

Zdrowie w ciąży
Jak siedzieć w ciąży? Dobre praktyki i złe nawyki
Siedzenie po turecku w ciąży jest zakazane? Jak siedzieć podczas ciąży, żeby nie obciążać kręgosłupa i zapewnić dziecku oraz sobie zdrową oraz bezpieczną pozycję? Przeczytaj porady naszych specjalistów i dowiedz
Czytaj dalej
Ciekawostki
Kwiecień: znak zodiaku – Jaki znak ma kwiecień?
Kwiecień to czwarty miesiąc w roku, mający 30 dni, który na półkuli północnej jest wiosenny, a na półkuli południowej jesienny. Dawniej dla określenia tego miesiąca używano również nazw "łżykwiat", "brzezień"
Czytaj dalej
Noworodek Rozwój niemowląt
Harvey Karp i jego metoda 5s: niezawodny sposób na uspokajanie noworodka
Metoda 5s to sposób na uspokojenie noworodka, której pomysłodawcą jest amerykański pediatra, doktor Harvey Karp. Według niego zapewnienie dziecku w początkowym okresie życia warunków takich, jakie panowały w łonie matki,
Czytaj dalej
Niemowlę Noworodek
Noworodek a niemowlę: czym różni się noworodek od niemowlaka?
Kiedy dziecko przychodzi na świat, nazywamy je noworodkiem, ale równocześnie jest też niemowlakiem i w tym przypadku możemy stosować zamienne nazewnictwo. W drugą stronę nie jest to już tak oczywiste,
Czytaj dalej
Newsy Noworodek
Naukowcy twierdzą, że zapach noworodka jest uzależniający
Prawda dobrze znana każdej mamie znajduje bardzo mocne potwierdzenie w nauce. Piękny zapach noworodka, jak również niemowlęcia, faktycznie jest uzależniający. Ma to głębokie uzasadnienie biologiczne. Zapach noworodka i zapach matki Piękny zapach,
Czytaj dalej
Noworodek
Uszczypnięcie bociana, pocałunek anioła i inne zmiany skórne
Skóra noworodka jest przeważnie idealna i niewiele na niej niedoskonałości. Zachwyt budzi jej niesamowita gładkość, brak widocznych jakichkolwiek porów i przebarwień. Zdarza się jednak, że dziecko urodzi się z widocznymi
Czytaj dalej
Choroby noworodków
Bilirubina u noworodka: Jakie konsekwencje dla dziecka może mieć żółtaczka?
Bilirubina u noworodka jest produktem rozpadu erytrocytów przetwarzanym przez wątrobę, a następnie wydalanym z organizmu wraz ze stolcem. U przeważającej większości nowo narodzonych dzieci bilirubina powstaje szybciej niż organizm jest
Czytaj dalej
Noworodek Zakupy dla niemowląt
Rozmiary Niemowlęce: 56, 62, 68… Jak się w tym odnaleźć?
Kwestia rozmiarów ubranek dla noworodków staje się paląca już na etapie kompletowania wyprawki. Często zdarza nam się kupować za dużo ciuszków; nierzadko też stawiamy na niewłaściwą wielkość. Zamiast niepotrzebnie się
Czytaj dalej
Noworodek
Noworodek na wadze
Pojawienie się na świecie dziecka jest stresujące, zwłaszcza gdy rodzice nie wiedzą, ile może spaść waga noworodka w pierwszych dobach życia. Bo to, że spada, jest dla wszystkich położników i
Czytaj dalej