GIF wycofuje z aptek popularny syrop wykrztuśny. Sprawdź, czy masz go w domu!

Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofuje z obrotu syrop Flegafortan. Do aptek trafiła bowiem seria leku z nieprawdziwymi informacjami odnośnie podawania syropu. Sprawdź, czy nie masz w domu feralnego leku.

Lek wycofany ze sprzedaży

Flegafortan to syrop na silne i przewlekłe zapalenie dróg oddechowych. Lek ułatwia odkrztuszanie i rozrzedza wydzielinę zalegającą w płucach w czasie choroby. Jak jednak podaje Główny Inspektor Farmaceutyczny, cała seria syropu zostanie natychmiast wycofana z aptek. Powodem takiej decyzji jest fakt, że na opakowaniu podane są nieprawidłowe informacje odnośnie podawania syropu.

Popularny syrop może być niebezpieczny

Dozwolona ilość syropu przyjmowanego przez dorosłych i dzieci jest zawyżona. Dorośli mogą zażywać maksymalnie 5 ml leku trzy razy na dobę, zaś dzieci 2,5 ml również trzy razy na dobę. Na opakowaniu podano za to 10 ml jako dawkę dozwoloną dla osób dorosłych i 5 ml dla tych poniżej 12 roku życia. Stosowanie leku w zbyt dużych ilościach może powodować zwiększoną produkcję wydzieliny oskrzelowej, zamiast ją rozrzedzać i oczyszczać z niej organizm. Stwarza to więc niebezpieczeństwo dla zdrowia zażywających go osób.

Serie wycofane ze sprzedaży

Seria, która zostanie wydalona ze sprzedaży dotyczy leku wyprodukowanego przez Aflofarm Farmacja Polska Sp. z.o.o i następujących partii: od numeru 123G do 142G z datą ważności 01.2021 r., od numeru 177G do 191G z datą ważności 01.2021 r., od numeru 192G do 196G z datą ważności 02.2021 r. Jeśli masz, któryś z tych leków w domu, powinieneś natychmiast zaprzestać zażywanie zawyżonej dawki i stosować się poprawnych zaleceń. Kiedy przyjmowaliśmy dużą ilość syropu w ostatnim czasie i obawiamy się, czy nam nie zaszkodził, wystarczy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który może określić stan naszego zdrowia i jeśli sobie tego zażyczymy, przepisać inny lek na nasze dolegliwości.

Zdjęcie główne: depositphotos.com

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo