“Godziny czarnkowe” w szkołach – bezsensowny wymóg dla nauczycieli. “Nikt z nich nie korzysta”

Rok szkolny 2022/2023 będzie się pod wieloma względami różnił od poprzednich. Zarówno na uczniów i ich rodziców, jak i na nauczycieli czeka wiele nowości. Zmiany obejmą nie tylko program nauczania i formułę egzaminów, ale także obowiązki i sposób zatrudniania nauczycieli. Od początku września wejdą w życie tzw. godziny czarnkowe. Na czym będą polegać i po co zostały wprowadzone?

“Godziny czarnkowe” 2022. Na czym polega zmiana?

Nowy rok szkolny przyniósł dużo zmian dla nauczycieli. Oprócz nowelizacji Karty Nauczyciela, która wprowadza m.in. zmodyfikowaną i mniej korzystną ścieżkę awansu zawodowego, wprowadzone zostają również tzw. godziny czarnkowe (nazwa oczywiście od nazwiska ministra Przemysława Czarnka). Każdy nauczyciel zatrudniony na co najmniej połowę obowiązkowego wymiaru zajęć od 1 września spędzić w szkole tygodniowo jedną godzinę więcej. W założeniu ma ją przeznaczać na dodatkowe konsultacje z uczniami lub rodzicami. Dodatkowa godzina mieści się w 40-godzinnym tygodniu pracy nauczyciela, ale problematyczna może być konieczność spędzania tego czasu w szkole. W większości placówek czas ten zagospodarowuje się organizując dodatkowe zajęcia wyrównawcze lub spotkania z rodzicami.

Nie minął jednak nawet miesiąc od rozpoczęcia roku, a już nie brakuje przykładów, że “godziny czarnkowe” to po prostu fikcja i niepotrzebne dokładanie nauczycielom obowiązków. Pedagodzy twierdzą, że z tych zajęć zazwyczaj nie korzystają ani rodzice, ani uczniowie. Tym bardziej, że nie ma żadnych konkretnych wytycznych – w związku z czym nauczyciele mogą je wyznaczyć np. w środku dnia, w czasie okienka.

Nam dyrekcja dała wolną rękę, w jaki sposób wykażemy tę dodatkową godzinę tygodniowo. Zdecydowałam więc, że taką godzinę do dyspozycji uczniów i rodziców ustalę sobie w czasie okienka między lekcjami, o godz. 11.30. Nie mamy jakiegoś szczególnego nacisku ze strony dyrekcji, abyśmy przy brakach kadrowych i pracy na półtora etatu musieli jeszcze realizować czarnkową godzinę. nauczycielka historii ze szkoły podstawowej w Warszawie

Okazuje się jednak, że nawet w tych placówkach, w których dyrekcja nakazała nauczycielom organizowanie “czarnkowej godziny” po 17.00 (a więc teoretycznie już po zakończeniu pracy), brakuje chętnych na konsultacje. Rodzice nie mają czasu na odwiedziny w szkołach, a gdy pojawia się jakaś sprawa do omówienia z nauczycielem wolą napisać mejla lub skontaktować się telefonicznie.

Zobacz: Dyrektor uczy 7 przedmiotów. “Musiałem, by zapewnić uczniom nauczanie na odpowiednim poziomie”

Zmiany w szkołach 2022/2023

Modyfikacje w Karcie Nauczyciela to jednak nie jedyne zmiany w szkołach, które szykują się od września. Jedną z najbardziej głośnych nowości będzie przedmiot Historia i Teraźniejszość, którego nauczanie rozpocznie się od 1 września. Nowe zajęcia zastąpią dobrze znaną Wiedzę o Społeczeństwie w klasach pierwszych szkół ponadpodstawowych. Jak wynika ze słów ministra Czarnka, nowy przedmiot ma podnieść poziom wiedzy uczniów na temat historii najnowszej oraz przemian społeczno-politycznych z ostatnich dekad. Sporo kontrowersji jednak budzi sposób przedstawienia tych zagadnień w podręczniku prof. Roszkowskiego, zaakceptowanym już przez MEiN.

Znaczące zmiany wprowadzono również w programie nauczania przedmiotu Edukacja dla Bezpieczeństwa (EdB). Zgodnie z rozporządzeniem od nowego roku podczas zajęć uczniowie będą zapoznawać się z podstawami budowy i obsługi broni. W szkołach, które będą miały dostęp do odpowiedniego sprzętu i sali, rozpoczną się również nauka strzelania – dotyczyć to będzie uczniów pierwszych klas szkół ponadpodstawowych. Nowością jest także tematyka cyberbezpieczeństwa, która ma być poruszana podczas lekcji. Na razie będzie obowiązywał dwuletni okres przejściowy, podczas którego szkoły mają stopniowo organizować zajęcia w pełnym wymiarze. Póki co będą się one odbywać w miarę możliwości.

Zupełnie inaczej będzie wyglądał również egzamin maturalny 2023, ponieważ po raz pierwszy przystąpią do niego uczniowie, którzy ukończyli ośmioletnie szkoły podstawowe. Zmodyfikowany program nauczania wypłynął bowiem także na kształt matur. Zasady pozostają te same – trzeba zdać trzy przedmioty pisemne na poziomie podstawowym (język polski, matematykę i język obcy) oraz dwa egzaminy ustne (język polski i obcy). Zmienia się jednak formuła egzaminów i zakres materiału. Na języku polskim obowiązywać będzie znajomość niemal 40 lektur, a w arkuszu znajdzie się dodatkowa część – test historycznoliteracki. Z kolei na egzaminie ustnym z polskiego zdający będzie losował dwa pytania zamiast jednego jak dotychczas.

Sprawdź: Rok szkolny 2022/23 – wróci zdalne nauczanie? Resort edukacji wskazuje pewne wyjątkowe okoliczności

Strajk nauczycieli 2022

Wciąż nie do końca wiadomo, czy nadchodzący rok szkolny przebiegnie bez żadnych komplikacji. Wszystko z powodu zapowiadanego strajku nauczycieli. Z powodu skandalicznie niskich pensji z zawodu odchodzi coraz więcej nauczycieli, a na ich miejsce nie ma nowych chętnych. W obliczu tak trudnej sytuacji i grożącego nam kryzysu w systemie oświaty, przedstawiciele związków zawodowych domagali się od ministerstwa edukacji podwyższenia o 20% wynagrodzenia zasadniczego. Niestety postulat ten został odrzucony, a resort zaproponował tylko 9-procentowe podwyżki. W tej sytuacji ZNP wraz z innymi związkowcami planują akcje protestacyjne. Na razie lekcje mają się odbywać normalnie, ale w najbliższych tygodniach mogą być podejmowane kolejne, bardziej zdecydowane kroki w kierunku strajku.

Zobacz: Roszkowski i jego podręcznik do HiT: fragmenty o in vitro to nie jedyne bulwersujące treści. Co jeszcze kryje książka?

Rodzice pytają o “czarnkowe godziny”

Godziny czarnkowe co to jest?

Nauczyciele pracujący na co najmniej połowę obowiązkowego wymiaru zajęć będą musieli w ciągu tygodnia spędzać jedną godzinę więcej w szkole – na konsultacjach dla uczniów lub rodziców.

Godziny czarnkowe w przedszkolu?

Godziny dostępności nauczyciela, czyli tzw. czarnkowe mają dotyczyć również nauczycieli przedszkolnych.

Czy godziny czarnkowe są obowiązkowe?

Godziny czarnkowe dla nauczycieli są obowiązkowe dla wszystkich – wspomagających, specjalistów, a także nauczycieli przedszkolnych.

Godziny czarnkowe do kiedy?

“Godzina czarnkowa” od września będzie obowiązywała we wszystkich publicznych placówkach. Dotyczy nauczycieli, którzy zatrudnieni się na co najmniej obowiązkowego wymiaru pracy.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo