Rodzice relacjonują: Góry to zawsze dobry pomysł. A z dziećmi bardzo dobry
Góry dla dzieci
Na start popularne Zakopane. To najbardziej wszystkim znane miasto w Tatrach, mimo że oblegane przez turystów, jest świetne na wypad z dziećmi. Oferuje wszelkiego rodzaju atrakcje: od krytego aqua parku, przez zjeżdżalnie grawitacyjne na Gubałówce, pontonowe pod Wielką Krokwią, kino, po najwspanialsze wędrówki górskie z przepięknymi widokami.

W tym roku do Zakopanego wybrałam się z dwójką moich dzieci: prawie siedmioletnim synem i pięcioletnią córką. Wszyscy chcieliśmy chodzić po górach, więc wyszukałam szlaki, których długość i trudność była odpowiednia dla każdego z nas.
I tak pierwszego dnia wybraliśmy się na Kalatówki i do Doliny Kondratowej. Wyruszyliśmy spod dolnej stacji kolejki na Kasprowy Wierch, gdzie dostaliśmy się busem z Ronda Kuźnickiego. Szlak niebieski, nie przysparza żadnych trudności, za to zapewnia cudowne widoki na otoczenie Doliny Kasprowej.
Na początku troszkę nudny, jednak po kilkunastu minutach marszu, pojawia się pustelnia św. Brata Alberta, do której dzieci mogą zajrzeć i wpisać się do księgi pamiątkowej. Niby mała atrakcja z ich punktu widzenia, a jednak interesująca. Dzieci będące tak bardzo ciekawe świata, chętnie odwiedzają miejsca, mogące im przybliżyć to, jak kiedyś się żyło i co działo się tam, gdzie one w danym momencie się znajdują.
Z pustelni wyruszyliśmy dalej szlakiem na Kalatówki. Prosto droga prowadziła do hotelu górskiego Kalatówki. Jesteśmy na 1198 m n.p.m. Rozpościera się przepiękny widok, pogoda nam sprzyja, widoczny jest wagonik kursujący na Kasprowy Wierch. Tu robimy pierwszy postój. Najpierw idziemy napełnić wygłodniałe brzuchy do restauracji znajdującej się w hotelu górskim Kalatówki. Następnie robimy piknik i podziwiamy widoki. Jest pięknie, dzieci wymieniają się lornetką i wspominają zeszłoroczny wyjazd do Zakopanego, kiedy na Kasprowy Wierch wjechali wagonikiem, który teraz widzą ze szlaku.
Stąd wyruszamy do naszego miejsca docelowego, czyli Doliny Kondratowej. To najbardziej „górski” odcinek szlaku. Szeroka droga prowadzi przez pachnący, świerkowy las aż do samego schroniska na Hali Kondratowej.
Spacer zajmuje nam mniej więcej godzinę, jednak jednogłośnie stwierdziliśmy, że warto było. Tu wita nas słońce i piękne otoczenie Polany Kondratowej. Ogromna przestrzeń sprawia, że mimo wielu turystów uczęszczających tym szlakiem, znajdujemy miejsce, gdzie w promieniu kilkunastu metrów jesteśmy sami. Słyszymy przyrodę, jest błogo i pięknie. Tu już nie zaglądamy do schroniska, wyjmujemy swoje śniadaniówki i piknikujemy. Oczywiście woda towarzyszy nam od samego początku wędrówki.
Dzieci ganiają, bawią się, śpiewają. A ja podziwiam widoki, odpoczywam, robię zdjęcia i kręcę pamiątkowe filmiki.
Stąd schodzimy już prosto do Kuźnic, najpierw tą samą trasą, którą przyszliśmy. Na początku Polany Kalatówki szlak się rozdziela, jedna droga prowadzi do hotelu górskiego na Kalatówkach, druga zaś go omija i prowadzi na parking w Kuźnicach. Zmęczone dzieciaki oczywiście mają siłę na pierwsze pamiątki, których tam pod dostatkiem.
Jako drugi do przejścia wybraliśmy zielony szlak na Polanę Rusinową i Wiktorówki. Wystartowaliśmy z Wierchu Poroniec. To wyjątkowo łatwy, ale z jakże malowniczymi widokami szlak.
Dziarsko maszerujemy, każdy ze swoim plecakiem. Mimo przepięknej pogody, tak jak na poprzednią wędrówkę, każdy z nas zabrał kurtkę przeciwdeszczową, czapkę, chustę / szalik, bluzkę z długim rękawem no i już niezależnie od pogody wodę oraz pełną śniadaniówkę. Spacer na Rusinową Polanę zajmuje nam ponad 1,5 h, ponieważ często zatrzymujemy się i robimy zdjęcia. Podczas tej wędrówki pojawiają się piękne widoki.
W końcu docieramy na miejsce. Na samym początku na polanie pasą się owce.
Obok bacówka, w której można zjeść świeże oscypki.
Jest także wiele stołów z ławami przygotowanych dla wędrowców. A przysłowiowe dwa kroki dalej ogromna polana, zielona, otoczona górami. Idziemy trochę dalej, żeby podobnie jak na Polanie Kondratowej, swobodnie odpocząć z dala od innych. W błogiej ciszy…
Stąd na Wiktorówki to już tylko 10 minut, szlakiem niebieskim, choć niełatwym. Pokonujemy go Droga prowadzi do samego Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej (Królowej Tatr). Wiktorówki to jeden z ważniejszych ośrodków kultu maryjnego, które wielokrotnie odwiedzał papież Jan Paweł II. Tu także jest księga pamiątkowa, do której dzieciaki nas wpisali. To tu na murze otaczającym kościółek wiszą tabliczki upamiętniające ludzi gór. Ludzi, którzy w tych górach zginęli oraz tych, którzy za życia byli mocno z górami związani. Syn czytał nazwiska i daty, mówił, ile lat miał wtedy, gdy osoba, o której czytał zmarła. Wtedy córka dopowiadała czy ona już była na świecie czy nie. Zaciekawili się tym.
Z Wiktorówek prosto, już bez postoju na Rusinowej Polanie, zeszliśmy na parking przy Wierchu Poroniec, na którym zostawiliśmy samochód. Ruszyliśmy na obiad do naszej ulubionej Zbójnicówki w Bukowinie Tatrzańskiej. Tam jeszcze w otoczeniu pięknych gór dzieciaki wyhasały się na placu zabaw, a ja odpoczęłam na leżaku, znowu podziwiając piękno gór. Kocham TATRY.
Na koniec wybraliśmy jeszcze jedną wędrówkę. Tym razem spod Wielkiej Krokwi ruszyliśmy czarnym szlakiem: Drogą Pod Reglami przez Polanę Strążyską do wodospadu Siklawica. Szlak czarny, jednak łatwy i bezpieczny latem. Po prawej stronie w oddali widać słynny Hotel Kasprowy (dzisiaj Mercure Zakopane Kasprowy) i Polanę Szymoszkową. Z Drogi Pod Reglami wchodzimy na czerwony szlak prowadzący już na Polanę Strążyską. Tu wita nas mały teren z niewielkim schroniskiem, w którym można napić się herbaty i coś zjeść. Dużo ludzi, więc nie rozkładamy się na długo, choć widok na Giewont chwilę nas zatrzymuje. Syn wyciąga swoją V-Tech Camerę i robi zdjęcia dla taty, który czeka na nas w naszym domu w Warszawie.
Po krótkiej chwili idziemy zobaczyć wodospad.
I to jest to miejsce, z którego nie mogę namówić dzieci na powrót. Są kamienie, jest woda, przechodzą z jednego brzegu na drugi, znajdują patyki, kamyki, bawią się niczym na plaży choć w butach i dużo ostrożniej. Na mokrych kamieniach jest ślisko, więc uważają.
Na obiad schodzimy do iście góralskiej, naszej ulubionej karczmy Bąkowo Zochylina.
Jako że jest to już nasz ostatni dzień, ruszamy po pamiątki. Umówieni jesteśmy, że kupujemy tylko praktyczne rzeczy. Tak więc wychodzimy ze straganów z szachami drewnianymi, ołówkami, breloczkami, chustami, spódnicą / spodniami, magnesami na lodówkę wszystko z góralskimi wzorami.
—-
Relację oraz zdjęcia przesłała nam mama Agata Modzelewska. Dziękujemy!
Chcesz podzielić się z nami swoją relacją? Napisz do nas >>
Piękny wiersz dla syna. Te utwory będą idealne na Dzień Dziecka!
Co wybierzesz: nowy bon turystyczny czy 500 plus?Kontrowersyjny pomysł ministra
Ten jeden sposób na przechowywanie rosołu pozwoli Ci cieszyć się jego świeżością nawet przez tydzień
Chcesz zostać chrzestnym? Bierzmowanie i spowiedź to dopiero początek! Przygotuj się na niewygodne pytania od księdza
Jaki prezent na zakończenie roku szkolnego dla nauczyciela? Tego nie lubią dostawać. “Bezsensowny wydatek”
Pozdrowienia na Dzień Dziecka, aby dobrze zacząć świętowanie!
- Rodzice.pl
- Rodzice
- Turystyka
- Rodzice relacjonują: Góry to zawsze dobry pomysł. A z dziećmi bardzo dobry
Zakopane w deszczu? Sprawdź, co robić z dzieckiem, gdy pada w Zakopanem
Po fali upałów w Zakopanem pada deszcz, a temperatura dziś rano spadła do 16 stopni celcjusza. Dla wielu z nas to wyczekiwany oddech od upałów. Tylko co robić z dziećmi w...
Czytaj dalej →Gdzie jechać w deszczowy weekend? Hitowe propozycje na wypoczynek w niepogodę!
Weekend to czas, na który z utęsknieniem czekamy przez cały długi tydzień pracy, szczególnie w okresie wakacyjnym. Letnia aura sprzyja nie tylko urlopowym wypoczynkom, ale także krótszym wyjazdom. Niestety w...
Czytaj dalej →Weekend w Pogoni za Wielkanocnym Zającem
Do Wielkanocy zostało jeszcze trochę czasu, ale to nie znaczy, że nie możecie rozpocząć przygotowań zdecydowanie wcześniej! W jeden z przedświątecznych weekendów wyruszcie w pogoń za Wielkanocnym Zającem! W Pogoni...
Czytaj dalej →Czy obozy młodzieżowe są bezpieczne? Sprawdź, czym kierować się przy wyborze
Organizatorzy atrakcyjnych i profesjonalnych obozów dla młodzieży zapewniają w swoich ofertach o wysokim poziomie oferowanych usług, a także gwarantowanym bezpieczeństwie dzieci. Aby wybrać odpowiednią firmę, która ma największe doświadczenie i...
Czytaj dalej →Co zabrać na pierwszą podróż z niemowlakiem?
Podróżowanie z niemowlakiem może wydawać się nie lada wyzwaniem, ale dzięki odpowiedniej organizacji wyjazdu stanie się przyjemną, rodzinną przygodą. W pakowaniu torby należy tylko uwzględnić dodatkowe przybory higieniczne dla malucha...
Czytaj dalej →Rower elektryczny MTB HAIBIKE vs Cube – który wybrać?
W ostatnich latach dużą popularność zdobyły miejskie rowery elektryczne. Dodatkowy napęd sprawia, że jazda jest mniej wymagająca i pozwala na pokonywanie większych odległości. Nic więc dziwnego, że po rowery elektryczne...
Czytaj dalej →Tokio z dzieckiem #1: Przygotowania. Co spakować na wyjazd?
Wstępniak – pomiń jeśli interesują Cię konkrety 🙂 Jeżeli śledzicie nasz profil na Instagramie, to wiecie, że od kilku dni przebywamy wraz z 1,5-roczną Zuzią w Tokio. Korzystając z wolnej...
Czytaj dalej →TABELA FRANKFURCKA: Odszkodowanie za zepsute wakacje
Biuro podróży zepsuło ci urlop? Domagaj się odszkodowania Opóźniony o kilka godzin lot. Hotel z widokiem na plażę – ale z odległości kilometra. Awaria toalety w apartamencie, przerwy w dostawie...
Czytaj dalej →Rodzice testują: Plecak / Nosidełko THULE Sapling Elite
Przesyłkę z logo THULE otrzymaliśmy już jakiś czas temu. Niestety wiosna długo nie chciała zawitać w nasze strony i dlatego dopiero teraz publikujemy recenzję tego, co znajdowało się w paczce....
Czytaj dalej →900 a nie 1000 zł na wakacje od rządu. To pracodawca zdecyduje, czy otrzymasz bon na wakacje
Bon na wakacje o wartości 1000 zł to nowy pomysł polskiego rządu, który ma zachęcić Polaków do podróży po kraju i wesprzeć polski sektor turystyczny w czasach kryzysu spowodowanego epidemią...
Czytaj dalej →Kolory flag na plaży – co oznaczają? Ta wiedza może uratować życie
Odpoczynek na plaży i orzeźwiające kąpiele w wodzie to dla większości osób czysta przyjemność i jedna z najpopularniejszych form spędzania wakacji. W trakcie wypoczynku nie można jednak zapominać o zasadach...
Czytaj dalej →Ferie 2022 mazowieckie. Kiedy są ferie zimowe w mazowieckim 2022?
Ferie zimowe to najdłuższa przerwa od nauki, która czeka uczniów na początku każdego roku. Po zeszłorocznych zmianach spowodowanych pandemią, wydaje się, że w tym roku wracamy do wcześniejszych zasad. Ponownie...
Czytaj dalej →Jak przygotować się do wyjazdu na żagle z dzieckiem?
Dla wielu rodziców posiadanie dzieci, zwłaszcza małych, jest powodem rezygnacji z hobby czy własnych, ulubionych sposobów spędzania wolnego czasu. W większości przypadków jest to jednak niepotrzebne, zwłaszcza że z dziećmi...
Czytaj dalej →Niezapomniany weekend z dziećmi? Odkryliśmy magiczne miejsce, które z pewnością pokochacie i Wy!
Szukacie pomysłu na grudniowy weekend z dziećmi? Znaleźliśmy prawdziwą perełkę, dzięki której oderwiecie się od pędu przedświątecznych zakupów oraz przygotowań, a która rozpali w Waszych dzieciach do czerwoności (dosłownie) magię...
Czytaj dalej →Dziecko w samolocie: Jak przetrwać długą podróż samolotem z dzieckiem?
Planujesz dłuższą podróż samolotem z małym dzieckiem? Zastanawiasz się jak to zniesie nie tylko ono, ale także współpasażerowie? Przed naszym wylotem do Tokio mieliśmy podobne obawy. Nasza córka miała wówczas...
Czytaj dalej →Olej Kokosowy dla niemowląt i nie tylko
Legendy o Oleju Kokosowym Olej Kokosowy jest tak popularny, że doczekał się serii memów na swój temat. Pod niemalże każdym pytaniem w internecie o specyfiki do włosów, skóry i paznokci...
Czytaj dalej →Fryzury ślubne. Co powinnaś wiedzieć?
Nie jest wielkim odkryciem fakt, że to kobiety mają dużo więcej przygotowań przed weselem i to one więcej uwagi do tych przygotowań przykładają. Pan Młody oprócz wyboru garnituru, butów i...
Czytaj dalej →Wszyscy jesteśmy dziećmi!
Dziś krótko ponieważ był to bardzo wyczerpujący dzień. Chciałbym Ci Córeczko z okazji Twojego pierwszego Dnia Dziecka (ten gdy byłaś w brzuszku się nie liczy:P) życzyć, żebyś zawsze … …...
Czytaj dalej →