Wielu rodziców ma wątpliwości czy dziecko powinno korzystać z telefonu czy tabletu i jak często można mu pozwalać na zabawę elektronicznymi sprzętami. Niektórzy chowają przed maluchami smartfony i zabraniają korzystania z komputera, jednak czy rzeczywiście trzeba to robić? Niekoniecznie – dobrze wybrana gra może wpływać na rozwój malucha, więc czasami warto pozwolić maluszkowi na taką zabawę. Poza tym, w dzisiejszych czasach raczej niemożliwe jest uniknięcie kontaktu z technologią, więc nie można całkowicie izolować dziecka od urządzeń elektronicznych. Byłoby to po prostu nienaturalne w czasach, gdy większość osób potrafi obsługiwać smartfon czy tablet i ma z nimi kontakt każdego dnia.
Oczywiście, zabawy dziecka z tabletem czy smartfonem trzeba kontrolować i określać czas, jaki maluch może spędzić na swoich ulubionych grach. Gry na tablet nie mogą być główną formą zabawy, przez którą dziecko będzie rezygnowało na przykład z kolorowania, malowania czy zabaw na świeżym powietrzu. Jak ze wszystkim w życiu – trzeba znaleźć złoty środek pomiędzy zabranianiem dziecku korzystania z tabletu, a sytuacją, w której maluch spędza każdą wolną chwilę wpatrzony w ekran.
Jakie są wady i zalety korzystania z tabletu?
Dając dziecku do ręki tablet albo smartfon, musisz mieć świadomość zagrożeń, jakie wiążą się z nieprawidłowym użytkowaniem technologii. Niekontrolowane i nielimitowane korzystanie z urządzeń elektronicznych może szkodzić dziecku na wielu płaszczyznach, zaczynając od zdrowia, a kończąc na sferze psychicznej. Nadmierne używanie tabletu może prowadzić do wad postawy, uszkodzenia wzroku, otyłości spowodowanej brakiem ruchu, zaburzeń w rozwoju mózgu, a także do zespołu cieśni nadgarstka. Jeśli dziecko korzysta z tabletu zbyt długo albo ma dostęp do nieodpowiednich treści, może stać się agresywne, bojaźliwe, mieć problemy w kontaktach z rówieśnikami, a także czuć się niepewnie.
Jednak odpowiednio kontrolowane zabawy z tabletem mogą przynieść wiele korzyści. Przy rozsądnym korzystaniu z tabletu dziecko może się uczyć poprzez zabawę, czyli na przykład grać w gry, które przyspieszają naukę mówienia, pisania czy liczenia. Oprócz tego, gry wpływają na poprawę koordynacji ręka – oko. Niektóre gry czy aplikacje wpływają również na naukę pozytywnych wzorców zachowania oraz podstawowych wartości.
Jak wybrać grę na tablet dla dziecka?
Wybór gry na tablet zależy przede wszystkim od wieku dziecka. Zwykle dzieci już od najmłodszych lat intuicyjnie wiedzą, jak obsługiwać tablet i smartfon, jednak sama gra nie może być zbyt trudna. Nie może być również zbyt łatwa, ponieważ wówczas będzie jedynie zabawą, a nie czymś, co stymuluje dziecięcy rozwój. Poza tym, łatwa gra, w której dziecko nie widzi żadnego wyzwania jest po prostu nudna i nie będzie dla malucha atrakcją. Warto też dopasować tematykę gry do zainteresowań malucha. Każde dziecko jest inne, więc zainteresuje się różnym rodzajem gier, a wybór jest naprawdę spory. W sklepach, w których dostępne są gry i inne aplikacje na smartfony i tablety można znaleźć między innymi gry zręcznościowe, strategiczne, planszowe, przygodowe, sportowe, muzyczne, logiczne oraz wyścigi.
Jakie gry warto zainstalować na dziecięcym tablecie?
Zanim zainstalujesz na tablecie grę, zastanów się, jaką umiejętność ma ona rozwijać. Jeżeli szukasz gry, która ma wpływać na rozwój dziecięcej pamięci, świetną opcją są wszystkie gry typu memo. Polegają one na dopasowywaniu do siebie dwóch takich samych obrazków, przy czym za jednym ruchem można odsłonić jedynie dwa obrazki. Takie gry wpływają również na poprawę koncentracji. Oprócz tego, masz duże możliwości wyboru tematyki obrazków, przez co możesz z łatwością dopasować grę do dziecięcych zainteresowań. Przy okazji możesz uczyć malucha nazw zwierząt, przedmiotów czy kolorów. Gry w zapamiętywanie podobne do memo występują w wielu odmianach, więc z pewnością znajdziesz coś odpowiedniego do wieku i preferencji Twojej pociechy. Gry podobne do memo to na przykład Memollow i Rzepka. D
zięki grom na tablecie dziecko może się uczyć również logicznego myślenia, łączenia zdarzeń w ciąg przyczynowo – skutkowy i przewidywania następstw pewnych ruchów. Z serii gier, które przyczyniają się do rozwoju logicznego myślenia można wymienić na przykład gry Angry Birds, które zainteresują szczególnie nieco starsze dzieci. Wbrew pozorom, gra nie jest tylko zjadaczem czasu, w której jedynie strzela się ptaszkami. Podczas gry w Angry Birds dziecko może ćwiczyć myślenie i planowanie strategiczne.
Grą, dzięki której dziecko ćwiczy logiczne myślenie, a dodatkowo uczy się kształtów, jest Kids Shapes, czyli gra polegająca na dopasowywaniu do siebie kształtów. Inną grą, która doskonale wpływa na rozwój spostrzegawczości i ćwiczy koncentrację jest Little Things Forever. Gra polega na odnajdowaniu konkretnych przedmiotów w zbiorze innych.
Wśród gier na tablet znajdą się także gry dla miłośników klocków Lego, na przykład Lego Duplo Train. Dla starszych dzieci, które rozpoczynają swoją naukę fizyki, świetna będzie gra Where’s my Cheese. W grze chodzi o to, żeby dostarczyć kawałek sera głodnej myszy, ale żeby to zrobić trzeba zbudować właściwy tor, oczywiście pamiętając o zasadach fizyki. Z kolei grą wspierającą naukę geografii jest Where is Harry. Polega ona na tym, żeby odpowiadać na pytania, gdzie jest króliczek Harry, który fotografuje się na tle znanych światowych obiektów i budowli. Podczas grania w tą grę możesz opowiadać malcowi o odległych krajach, kulturach i rozbudzić w nim ciekawość świata.
Dzieci, które uwielbiają słuchać muzyki i śpiewać, zachwyci gra na wirtualnym fortepianie, co umożliwia na przykład aplikacja Real Piano. Dzięki takiej grze maluch będzie rozwijał słuch muzyczny i poznawał różne dźwięki. Za pomocą tabletu maluch może się również uczy rysować. Jedną z gier w rysowanie jest Learn to Draw. Gra polega na obrysowywaniu palcem konturów wybranego obrazka, które następnie można wypełnić kolorami. Do kolorowania można użyć jednego z obrazków dostępnych w aplikacji albo wgrać własne zdjęcie, które zostanie rozjaśnione, tak żeby umożliwić kolorowanie.
Kiedy dać dziecku do zabawy tablet?
Większość specjalistów zajmujących się dziecięcym rozwojem uważa, że dziecku można pozwolić na zabawę w smartfonie albo tablecie dopiero po ukończeniu drugiego roku życia. Wcześniej mózg dziecka rozwija się bardzo intensywnie, więc należy dostarczać maluchowi wielu bodźców działających na wszystkie zmysły. W związku z tym, nie można ograniczać zajęć dziecka do wpatrywania się w ekran, ponieważ może to zaburzyć rozwój struktur neuronowych. Poza tym, szybko zmieniające się, błyskające obrazy mogą przyczyniać się do pojawienia się kłopotów z koncentracją i skupieniem, co ma poważne konsekwencje. Dzieci, które mają problemy z koncentracją gorzej się uczą i nie radzą sobie w szkole. Oprócz tego, małe dziecko, które ma kontakt z urządzeniami elektronicznymi, takimi jak tablet, smartfon, a nawet telewizor, może być niespokojne, agresywne oraz miewać problemy ze snem.
Przede wszystkim trzeba pamiętać, że tablet nie może zastąpić kontaktu z rodzicami czy innymi dziećmi i stać się jedyną formą spędzania czasu. Maluch potrzebuje bliskości, kontaktu emocjonalnego i fizycznego z rodzicami i żadne urządzenie nie może tego zastąpić. Niestety, wiele rodziców daje maluchowi tablet po prostu po to, żeby mieć chwilę spokoju. Złym podejściem jest dawanie dziecku gry na tablecie i pozostawianie go samym albo używanie tabletu tylko dlatego, że chcemy mieć spokój, na przykład podczas krótkiej przejażdżki w komunikacji miejskiej. Taka kilkunastominutowa podróż to doskonała okazja, żeby pokazać dziecku miasto, poopowiadać mu o tym, co widzi, więc naprawdę nie warto dawać dziecku tabletu tylko po to, żeby nie zadawało pytań i spokojnie przejechało drogę do domu.
Zabawa z wykorzystaniem tabletu powinna się zawsze odbywać pod kontrolą rodzica, a nie być powodem, dla którego malec jest zostawiany sam. Pamiętajmy też, że dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje wielu bodźców i różnorodnych zajęć. Tak więc, jak najczęściej wspólnie czytajcie, rysujcie, malujcie, oglądajcie obrazki, rozmawiajcie na różne tematy – po prostu spędzajcie wspólnie czas. Wspólna zabawa oznacza rozwój psychiczny, emocjonalny oraz nawiązywanie więzi i nie można jej niczym zastąpić!
Jako że nie można uniknąć kontaktu malucha z technologią, trzeba pozwolić mu na korzystanie z tabletu albo smartfonu, ale na rozsądnych warunkach. Musisz znaleźć sposób, żeby tablet był tylko jedną z form zabawy, a nie podstawą spędzania wolnego czasu i sposobem na to, żeby rodzic miał święty spokój. Najlepiej ustalić zasady na samym początku i konsekwentnie się ich trzymać. Oboje rodzice muszą być zgodni w decyzji i wspólnie przestrzegać przyjętych reguł. Niedopuszczalna jest sytuacja, w której jedno z rodziców mówi dziecku, że powinno już skończyć korzystać z tabletu, a drugie pozwala na dalszą zabawę. Ustalcie przede wszystkim czas, przez jaki maluch może korzystać z tabletu. W przypadku dzieci, które nie ukończyły jeszcze sześciu lat, jednorazowo spędzony czas przed ekranem komputera, tabletu lub smartfonu nie powinien być dłuższy niż 20 minut. Ważny jest również całkowity czas w ciągu dnia, który dziecko spędza na grach. Dziecko w wieku 2 – 3 lat nie powinno bawić się na tablecie dłużej niż 40 minut w ciągu dnia. Z wiekiem czas ten można stopniowo wydłużać, jednak nawet w przypadku sześciolatków, nie powinno się pozwalać na kontakt z elektroniką dłuższy niż dwie godziny w ciągu całego dnia.
Poza tym najlepiej, żeby dziecko nie korzystało z wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych każdego dnia. Świetnym wyjściem z sytuacji jest ustalenie kilku dni w tygodniu, w których wszyscy członkowie rodziny nie korzystają ze smartfonów, tabletów i komputerów. Ważna jest również pora, o której dziecko korzysta z tabletu. Nie należy pozwalać maluchowi na zabawę urządzeniami elektronicznymi przed snem, ponieważ światło, które jest emitowane przez ekrany może wpływać na pojawienie się problemów z zasypianiem i na niespokojny sen.
Jeśli zdecydujesz się pozwolić dziecku na korzystanie z tabletu, koniecznie zwróć uwagę na treści, jakie dziecko ogląda i na gry, w jakie gra. Wszystkie gry powinny być przede wszystkim bezpieczne, nie pokazywać agresji, zachowań niedozwolonych czy innych treści nieodpowiednich dla dzieci. Jeżeli tablet umożliwia dostęp do Internetu, koniecznie zastosuj blokadę, która uniemożliwi dziecku wejście w nieodpowiednie dla niego serwisy lub strony przeznaczone wyłącznie dla dorosłych. Oprócz tego, załóż hasło, przez co maluch nie będzie mógł korzystać z tabletu, kiedy chce, a tylko wtedy, kiedy mu na to pozwolisz. Gry, w które dziecko będzie grało powinny być pożyteczne i w jakiś sposób przyczyniać się do dziecięcego rozwoju.
Pozwalanie dziecku na granie nie może być formą nagrody, a zabranianie korzystania z tabletu nie może służyć jako kara. Przez takie wykorzystywania tabletu, dziecko jeszcze bardziej będzie pragnęło kontaktu z urządzeniem i będzie je kojarzyło z czymś atrakcyjnym i przyjemnym. Jeśli będziesz traktować grę na tablecie jako nagrodę za zjedzenie obiadu, posprzątanie zabawek, skorzystanie z nocnika czy grzeczne ubranie się, dziecko nie będzie chciało wykonywać tych czynności bez gwarancji, że będzie mogło pograć na tablecie.
Jaki tablet kupić dla dziecka?
Jeśli zdecydowaliście się na zakup tabletu dla dziecka, pewnie zastanawiacie się, jaki sprzęt wybrać, żeby był odpowiedni i sprostał dziecięcym wymaganiom. Wybierając tablet dla dziecka zwróć uwagę na jego specyfikację, czyli głównie na pamięć, w jaką wyposażony jest sprzęt, na to jaki ma procesor i rozdzielczość wyświetlacza. Ważny jest również system operacyjny, na jakim pracuje dany tablet, ponieważ to głównie system będzie decydował o tym, jakie aplikacje będzie można zainstalować na urządzeniu.
Najbardziej popularne i dostępne są tablety, ale również smartfony, z systemem Android. Urządzenia z tym systemem produkują między innymi Sony, Asus, Samsung i Lenovo. Ogromną zaletą urządzeń z Androidem jest to, że dają możliwość instalacji wielu aplikacji, z których duża część jest dostępna bezpłatnie lub za niewielką opłatą poprzez sklep Google Play. Kolejnym spotykanym systemem jest Windows, czyli ten sam system, który występuje na większości komputerów. Na tabletach z Windowsem można zainstalować wiele aplikacji, które są dostępne na komputerach i laptopach, jednak niestety wybór aplikacji, szczególnie gier, jest znacznie mniejszy. Ostatni system, który mamy do wyboru to iOS. Jest on dostępny na tabletach marki Apple. Na tych tabletach dostępnych jest wiele aplikacji dedykowanych specjalnie do systemu iOS, ale znajdziemy tam również wiele aplikacji, takich samych, jak te dostępne na urządzenia z Androidem.
Do czego jeszcze dziecko może używać tabletu?
Oprócz oczywistego wykorzystania tabletu do grania, urządzenie to może być użyte również na inne sposoby. Na tablecie maluch może między innymi oglądać bajki i różne filmy dla dzieci. Dla starszych dzieci tablet będzie świetnym narzędziem wspomagającym naukę. Wśród licznych aplikacji znajdziesz między innymi takie, które służą do nauki języków obcych, matematyki, fizyki, chemii, biologii czy geografii. Jeśli Twój maluch uwielbia słuchać bajek, również może to robić dzięki tabletowi.
Zobacz też: Gra w statki na papierze i online – zasady