Jak zorganizować wspólny wartościowy czas z najbliższymi, bez smartfonów i innych ekranów? To proste, rodzinna rozgrywka w planszówki! Tradycyjne gry planszowe przeżywają prawdziwy renesans, oferując nie tylko świetną rozrywkę, ale także niezwykłą formę do budowania więzi rodzinnych. Na rynku znajdziemy jednak mnóstwo ciekawych propozycji, jak wybrać spośród nich te najlepsze? Sprawdź nasze propozycje na gry planszowe dla całej rodziny.
Gry planszowe dla całej rodziny
Fenomen gier planszowych tkwi w tym, że pozwalają spędzać czas w naprawdę pozytywny, wartościowy sposób całą rodziną. Klasyczne tytuły jak Monopoly, które od dekad bawią całe pokolenia, czy nowocześniejsze propozycje jak Catan, Dixit czy Wsiąść do pociągu oferują dużo frajdy, a przy tym mają także wiele innych zalet, zwłaszcza dla najmłodszych.
Edukacyjny potencjał gier planszowych jest wręcz nieoceniony. Podczas pozornie zwykłej zabawy dzieci niepostrzeżenie rozwijają różne istotne umiejętności. Rozwijają logiczne myślenie i planowanie oraz zdolności pracy zespołowej. Dzieci uczą się również radzenia sobie z emocjami – zarówno zwycięstwa, jak i porażki stają się lekcją pokory, cierpliwości i szacunku wobec przeciwnika.
Warto wybierać takie tytuły, które gwarantują angażującą i emocjonującą rywalizację. Poniżej kilka przykładów.
Splendor
Splendor to strategiczna gra planszowa, w której gracze wcielają się w renesansowych kupców zajmujących się wydobyciem i handlem klejnotami. Celem jest zdobycie możliwie największej liczby punktów prestiżu poprzez kupowanie kart. Gra wymaga strategicznego myślenia, przewidywania ruchów przeciwników i umiejętnego zarządzania zgromadzonymi zasobami. Splendor świetnie sprawdza się zarówno dla dorosłych, jak dzieci i młodzieży.
Sabotażysta
Sabotażysta to dynamiczna, pełna humoru gra karciana osadzona w klimacie kopalni, gdzie gracze wcielają się w krasnoludów poszukujących skarbów. Rozgrywka toczy się w dwóch zupełnie różnych rolach: górnicy próbują dotrzeć do skarbca, podczas gdy sabotażyści robią wszystko, aby im w tym przeszkodzić. Każdy gracz otrzymuje swoją tajemną rolę – albo będzie budowniczym tunelu zmierzającym do skarbu, albo sabotażystą, który będzie próbował dezorganizować prace pozostałych graczy.
Wirus!
W ramach rozgrywki gracze muszą zapanować nad rozprzestrzeniającymi się wszędzie wirusami, aby zapobiec wybuchowi pandemii. Aby uratować ludzi, trzeba zbudować ludzkie ciało, jednocześnie bronić je przed zainfekowaniem, zniszczeniem lub kradzieżą organów przez zarażonych przeciwników. Wirus świetnie sprawdza się jako gra familijna – jest prosta w zasadach, ale pełna emocji i nieoczekiwanych zwrotów akcji.
Czółko
Czółko to klasyczna, popularna gra towarzyska, która od lat bawi całe pokolenia. Jeden z graczy przykłada sobie kartę do czoła, a reszta pomaga mu odgadnąć, co jest na niej napisane. Można pokazywać, opowiadać, śpiewać, wszystko co kreatywne. Nie wolno używać fragmentów hasła, które trzeba odgadnąć. Na przykład, jeśli hasłem jest „żaba”, nie można użyć słowa „żabi” czy „żabka”. Można też grać z podziałem na drużyny.
Najlepsze gry rodzinne dla młodszych dzieci
Dla najmłodszych świetne będą proste, kolorowe gry, które nie mają skomplikowanych zasad. Nie każde dziecko będzie chciało spędzić dwie godziny przy skomplikowanej strategicznej planszówce. Kluczem jest stopniowe wprowadzanie coraz trudniejszych tytułów i obserwowanie reakcji pociech. W przypadku mniejszych dzieci najważniejsza będzie oczywiście wspólna zabawa i rozwój kreatywności oraz logicznego myślenia.
Cortex dla dzieci
Cortex to ekscytująca gra planszowa przeznaczona dla dzieci, która sprawdza ich spostrzegawczość, pamięć i szybkość myślenia. To świetna propozycja dla młodych graczy, która rozwija ich umiejętności poznawcze w formie zabawy. Gracze rywalizują ze sobą, zgadując odpowiedzi na 8 rodzajów wyzwań. Za prawidłowe odpowiedzi otrzymają części układanki, a pierwsza osoba, która zdobędzie wszystkie 4 części i ukończy swój obrazek mózgu, zostaje zwycięzcą.
Dobble
Dobble to pełna energii gra karciana, która sprawdza spostrzegawczość, refleks i umiejętność szybkiego dostrzegania podobieństw. Jest to prosta, ale niezwykle wciągająca rozgrywka, która może bawić zarówno dzieci, jak i dorosłych. Istnieje kilka wariantów rozgrywki, ale najpopularniejszy polega na tym, że każdy gracz otrzymuje pewną liczbę kart, a następnie próbuje się ich jak najszybciej pozbyć, wskazując wspólny symbol między swoją kartą a kartą ze środka stołu. Kto pierwszy zauważy wspólny element, ten zdobywa punkt.
Domek
Wyjątkowa gra rozwijająca kreatywność i umiejętności planowania. Gracze mają za zadanie zaprojektować i zbudować swój wymarzony dom, zbierając przez całą rozgrywkę odpowiednie karty. Na koniec porównują swoje dzieła i zliczają punkty za funkcjonalność, dobry projekt, jakość dachu i wykończenie całości. Jak reklamują twórcy, przejrzysta i bardzo spójna z tematem mechanika daje możliwość podejmowania za każdym razem nowych, ciekawych decyzji i budzi chęć zagrania w „Domek” po raz kolejny… i kolejny.
Sprawdź: Mata do tańczenia dla dzieci. Oto ranking na podstawie opinii rodziców. Sprawdź, co polecają
Czytelnicy pytają o ciekawe gry rodzinne
Jakie gry planszowe dla 12 latka?
Wsiąść do pociągu, Siedem cudów świata, Catan.
Jaka gra planszowa dla 7 latki będzie najlepsza?
Domek, Najlepsza gra o psach, La Cucaracha.
Która gra planszowa dla 4 latka najlepsza?
Czółko Junior, Skrzaty, Kalambury dla dzieci.