Grzyb po przekrojeniu niebieski. Ta specyficzna barwa nie zawsze musi oznaczać trujący gatunek

ak powinien wyglądać grzyb po przekrojeniu? Niebieski kolor, który pojawia się u przedstawicieli niektórych gatunków, dla wielu osób jest sygnałem alarmowym, sugerującym że tego grzyba nie należy jeść. Nic dziwnego. Niebieskie, niebiesko-sine lub fioletowe zabarwienie podpowiada, że miąższ pleśnieje albo jeszcze gorzej – że mamy do czynienia z gatunkiem niejadalnym. W powszechnej opinii, miąższ grzybów jadalnych powinien być biały lub beżowy. Trzeba jednak wiedzieć, że siny grzyb po przekrojeniu nie musi być okazem trującym.

Gdy złote liście zaczynają spadać z drzew, dla miłośników grzybobrania jest to znak, że leśne runo zaczyna obradzać w pyszne, aromatyczne dary. Zbieranie grzybów to fantastyczne hobby, które pozwala aktywnie odpocząć na łonie natury. Trzeba jednak wiedzieć, że niesie ono pewne zagrożenia. Zatrucia grzybami nie należą do rzadkości, co jednoznacznie udowadnia, że nasza wiedza na ich temat wciąż jest znikoma. Czy wiesz, dlaczego grzyb robi się niebieski po przekrojeniu? Odpowiedź znajdziesz poniżej. 

Zobacz: Jak przechowywać kanie? Te sposoby zapewnią im dłuższą świeżość

Grzyb po dotknięciu robi się niebieski – czy to oznacza, że jest trujący?

Gdy po przekrojeniu grzyb jest niebieski, najczęściej wzbudza to naszą czujność. Nic dziwnego, bo niebieskie zabarwienie miąższu lub rurek nasuwa skojarzenia z czymś nienaturalnym. Trzeba jednak wiedzieć, że na tej podstawie nie można różnicować gatunków jadalnych i trujących, a wynika to z faktu, że taki kolor mogą przybierać zarówno grzyby, które są dla nas całkowicie bezpieczne, jak i te, których zjedzenie może skończyć się tragicznie. Podsumowując, jeżeli po przekrojeniu grzyb zrobił się niebieski, może to być gatunek niejadalny, ale wcale nie musi tak być.

Zobacz: Jak przechowywać grzyby w lodówce? Te metody pozwolą dłużej cieszyć się ich smakiem!

Dlaczego grzyb robi się niebieski?

Dlaczego grzyb po przekrojeniu robi się niebieski? Ta cecha jest czymś w rodzaju mechanizmu obronnego – zmiana koloru sprawia, że grzyb wygląda nieapetycznie. Zmiana koloru następuje pod wpływem uszkodzenia tkanki. Gdy to nastąpi, uwalniają się enzymy stymulujące proces utleniania. Dochodzi wówczas do ciemnienia tkanek, a gdy enzymy połączą się z pierwotnymi polifenolami, mogą powstać wyraziste barwy.

Sprawdź: Słoik się nie zassał. Co zrobić gdy słoiki się nie zawekowały? Wystarczy jeden, drobny błąd

Jaki grzyb robi się niebieski po przekrojeniu?

Niebieskie grzyby po przekrojeniu mogą reprezentować zarówno gatunki jadalne, jak i trujące. Warto mieć to na uwadze, gdy wybieramy się do lasu. Grzyby jadalne niebieskie po przekrojeniu to przede wszystkim:

  • borowikowe: do tej rodziny zaliczają się m.in. wszystkie borowiki, podgrzybki, złotaki, maślaczki pieprzowe i koźlarze;
  • mleczaje: ta rodzina jest reprezentowana m.in. przez rydza.

Grzyby, które robią się niebieskie, to także gatunki trujące. Jednym z najpowszechniejszych, który odpowiada za ogromną ilość zatruć, jest borowik szatański, powszechnie nazywany “szatanem”.

Zobacz: Grzyby marynowane bez śluzu. Jak się go pozbyć? Te sposoby mogą pomóc

Podgrzybek niebieski po przekrojeniu – co to oznacza?

Jeżeli podgrzybek po przekrojeniu zrobił się niebieski, nie oznacza to, że nie nadaje się do spożycia. Po prostu, doszło do utlenienia substancji, które uwolniły się z uszkodzonych tkanek. Warto jednak zachować ostrożność, bo ten gatunek łatwo pomylić z borowikiem szatańskim.

Grzyb po przekrojeniu niebieski – piaskowiec modrzak

Istnieje gatunek grzyba, którego miąższ jest niebieski jak atrament. To piaskowiec modrzak – gatunek jadalny i bardzo smaczny. Trudno jednak go “upolować”, bo w Polsce jest bardzo rzadki.

Sprawdź: Grzyb po przekrojeniu robi się różowy. Czy może być trujący?

Fioletowy grzyb po przekrojeniu – co to oznacza?

Czasami po przekrojeniu grzyba okazuje się, że jego miąższ jest intensywnie fioletowy. Za zmianę koloru może odpowiadać w tym przypadku ten sam mechanizm, który sprawia, że niektóre gatunki przybierają niebieski kolor. Jeśli jednak mamy jakiekolwiek wątpliwości, lepiej odpuścić jedzenie. Nawet doświadczony grzybiarz może popełnić błąd i zerwać trujący okaz.

Zobacz: Czarny czosnek to bogate źródło zdrowych substancji. Jak zrobić czarny czosnek w domu? Odpowiedź może zaskakiwać

Rodzice pytają o niebieskiego grzyba

Który grzyb po przekrojeniu robi się niebieski?

Dotyczy to wielu gatunków, m.in. borowików, podgrzybków, maślaków i piaskowców, ale także grzybów trujących, jak choćby borowika szatańskiego.

Co to za grzyb po przekrojeniu robi się niebieski?

Niebieski grzyb po przekrojeniu, którego miąższ ma kolor zbliżony do barwy atramentu, to najprawdopodobniej piaskowiec modrzak – gatunek jadalny.

Czemu grzyb robi się niebieski?

W wyniku uszkodzenia tkanek, uwolnione zostają substancje ulegające utlenieniu. Stąd biorą się przebarwienia.

Podgrzybek zmienia kolor na niebieski – dlaczego?

Po przekrojeniu, podgrzybek może uwolnić substancje, które w kontakcie z tlenem zmieniają kolor na niebieski. 

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Zaręczyny, oświadczyny i zmówiny

Czym są zaręczyny? Zmówiny przedślubne to spotkanie, na którym rodziny przyszłego małżeństwa omawiają szczegóły dotyczące m.in: terminu ślubu, wesela i spraw majątkowych. Uzgadniają pomiędzy sobą kwestie dotyczące przyszłego małżeństwa. Gdzie są...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Winietki

Winietki rozstawione na stołach weselnych ułatwiają gościom zajęcie miejsca. Mogą im towarzyszyć drobne upominki albo zabawne akcenty. Na pewno wielu z was było na weselu, na którym nie było rozplanowanych...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Kto finansuje ślub i wesele?

Kto finansuje ślub i wesele? Najtrudniejszym podczas przygotowań wesela i mogącym być powodem nieporozumień tematem jest podział kosztów. Istnieje wiele możliwości takiego podziału od najbardziej tradycyjnych do zupełnie nowatorskich. Niezależnie...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo