Grzybica paznokci [przyczyny, objawy, leczenie + domowe sposoby]
Grzybica paznokci często bywa lekceważona i zaniedbywana albo zwyczajnie mylona z innymi przypadłościami. Tymczasem choroba ta ma tendencję do szybkiego rozprzestrzeniania się na inne osoby – właśnie dlatego każdy zakażony powinien podjąć działanie niezwłocznie po zaobserwowaniu u siebie pierwszych objawów. Leczenie bywa wprawdzie dość długotrwałe, ale przynosi pożądane efekty.
![Grzybica paznokci [przyczyny, objawy, leczenie + domowe sposoby]](https://www.rodzice.pl/wp-content/uploads/2021/08/grzybica-paznokci-przyczyny-objawy-leczenie-domowe-sposoby-2.jpg)
- Grzybica paznokci to schorzenie objawiające się przebarwieniami, kruchością oraz łamliwością paznokci zaatakowanych przez grzyby.
- Jej przyczyn należy się dopatrywać w nieprawidłowym dbaniu o stopy, ale także np. w korzystaniu z łazienki, w której przebywała wcześniej osoba zakażona.
- Grzybicę w pierwszym stadium można leczyć na własną rękę dzięki preparatom dostępnym bez recepty. Bardziej zaawansowana grzybica paznokci wymaga konsultacji dermatologicznej.
Grzybica paznokci – przyczyny
Grzybica paznokci to wszelkie chorobowe zmiany w obrębie płytki paznokciowej, wywoływane przez grzyby. Może występować samodzielnie, często jednak stanowi konsekwencję nieleczonej grzybicy stóp – schorzenia, na które cierpi ok. 42% światowej populacji. Dolegliwości przenoszą się bez większego problemu na paznokcie, skąd trudno się ich pozbyć.
Istnieją także inne przyczyny grzybicy paznokci. W naszym klimacie najłatwiej nabawić się jej na basenie, w łaźni czy saunie – czyli wszędzie tam, gdzie przebywają osoby zarażone. Do infekcji dochodzi także często wskutek używania cudzego obuwia, skarpetek albo przyborów pielęgnacyjnych. Warto pamiętać, że grzybica rozwija się najswobodniej w środowisku ciepłym i wilgotnym. Jeżeli zatem niestarannie wycieramy stopy po kąpieli albo długo chodzimy w nieprzewiewnych butach, mocno zwiększamy prawdopodobieństwo wystąpienia dolegliwości.
Na pojawienie się grzybicy wpływa również ogólny stan naszego zdrowia. Zwiększoną podatność obserwuje się w przypadku cukrzycy, zaburzeń hormonalnych, otyłości czy niedokrwistości, a także wskutek długotrwałego przyjmowania niektórych leków (antybiotyki, sterydy, preparaty wykorzystywane w chemioterapii).
Zobacz też: Pękające lub schodzące paznokcie u dziecka [przyczyny, leczenie]
Grzybica paznokci – objawy i diagnostyka
Paznokieć zaatakowany przez grzyby stopniowo zaczyna zmieniać swój wygląd. Obserwujemy na nim przebarwienia: początkowo białe i żółte, wreszcie brązowe. Płytkę trudno przyciąć czy spiłować, bo ulega złuszczeniu i rozwarstwieniu; pod nią gromadzą się natomiast złogi powodujące nieprzyjemny zapach. Paznokcie są zgrubiałe, ale jednocześnie kruche i łamliwe. Pojawiają się na nich odkształcenia i pofałdowania.
Symptomy grzybicy bywają przeważnie na tyle jednoznaczne, że lekarz już po obejrzeniu stopy potrafi postawić rozpoznanie. W przypadkach wątpliwych istnieje możliwość przesłania próbek paznokciowych do laboratorium. Postępuje się tak również wówczas, gdy diagnoza nie pozostawia wprawdzie wątpliwości, ale trudno wskazać konkretny rodzaj atakujących pacjenta grzybów. Ustalenie ich typu jest zaś niezmiernie istotne, wpływa bowiem na właściwy dobór leków.
Zobacz również: Kandydoza [przyczyny, objawy, leczenie]
Grzybica paznokci u nóg
Grzybica zdecydowanie częściej dotyczy paznokci u nóg niż dłoni. Wiąże się to, jak już wspomnieliśmy, z upodobaniem grzybów do ciepła i wilgoci – takie warunki zapewniają im przede wszystkim ludzkie stopy. Choroba może się rozwinąć na jednej płytce, a następnie atakować kolejne; w ten sposób zaczynają nam doskwierać żółte paznokcie u nóg. Przypadłość spotykamy często na powierzchni palca pierwszego i piątego, co wiąże się z większym uciskiem tych obszarów przez obuwie.
Grzybica paznokci rąk występuje znacznie rzadziej niż jej odpowiednik na stopach. Dotyka głównie mężczyzn po 65. roku życia, charakteryzuje się zaś objawami podobnymi do tych opisanych wcześniej. Ponieważ jej uciążliwość bywa dość spora, motywuje to pacjentów do szybszego kontaktu ze specjalistą.
Sprawdź: Jak wyciągnąć drzazgę dziecku?
Grzybica paznokci – leczenie
Grzybicą paznokci bardzo łatwo się zarazić, natomiast niezwykle trudno ją pokonać. Nawet jeśli w aktywnej fazie kuracji dojdzie do całkowitego ustąpienia zmian na płytkach, problem posiada tendencję do częstego i szybkiego nawracania. Należy podkreślić także, że choroba nie ustępuje samoistnie, niezależnie od stopnia zaawansowania. Nie radzi sobie z nią również większość sposobów pozamedycznych.
Jak zatem powinno wyglądać leczenie grzybicy paznokci? Wybór właściwej terapii zależy od kilku czynników, takich jak:
- stopień zaawansowania choroby,
- typ grzybów odpowiedzialnych za zmiany na paznokciach,
- postępy dotychczasowej kuracji (albo ich brak),
- ewentualne działania niepożądane.
W pierwszej fazie występowania dolegliwości leczenie polega przeważnie na nakładaniu na zmiany specjalnych preparatów albo naklejaniu niewielkich plastrów z substancją grzybobójczą. Na późniejszych etapach stosuje się często kurację doustną.
Lakier na grzybicę paznokci
Grzybica paznokci jest dzisiaj problemem powszechnym, co pociąga za sobą dostępność coraz większej liczby leczących ją specyfików.Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza lakiery na grzybicę, których niezaprzeczalną zaletę stanowi łatwość aplikacji. Działają one bowiem tak samo jak zwykłe lakiery: maluje się nimi chorobowo zmienione płytki, później zaś należy je starannie zmyć. Część preparatów posiada także (wedle obietnicy producenta) dodatkowe właściwości rozjaśniające, co ma zapewniać lepszy wygląd płytek już po kilku dniach kuracji.
Maść na grzybicę paznokci
Kolejną metodę kuracji stanowią maści, stosowane miejscowo na fragmenty skóry dotknięte grzybem. Najczęściej używa się ich raz albo dwa razy na dobę, do momentu uzyskania widocznej poprawy. Po jej stwierdzeniu należy kontynuować leczenie jeszcze przynajmniej przez miesiąc, aby zmniejszyć ryzyko nawrotu objawów.
Lek na grzybicę paznokci
Wymienione powyżej specyfiki kupimy bez recepty praktycznie w każdej aptece. Ich najpoważniejszą wadę stanowi to, że nadają się do stosowania wyłącznie w łagodnych postaciach grzybicy. Jej ostrzejszy przebieg wymusi na nas konsultację dermatologiczną, a także – prawdopodobnie – doustne przyjmowanie leków przeciwgrzybiczych.
Część tych preparatów wykorzystuje się w trakcie tzw. terapii pulsowej. Polega ona na tym, że tabletki łykamy przez tydzień, potem robimy sobie trzytygodniową przerwę, później zaś znowu przez siedem dni zażywamy przepisany nam specyfik. Cała terapia trwa przez 3 miesiące, a substancja czynna działa wewnątrz paznokcia jeszcze przez 9 kolejnych miesięcy. Po upływie tego czasu poprawa powinna być już widoczna gołym okiem.
Zobacz też: Obgryzanie paznokci u dzieci: Jak oduczyć dziecko obgryzania paznokci?
Grzybica paznokci – domowe sposoby
Specjaliści podkreślają, że w przypadku zaawansowanej grzybicy konieczna jest interwencja lekarska. Kurację na własną rękę można stosować pomocniczo, dla potrzymania korzystnych efektów leczenia dermatologicznego.
Grzybica paznokci – soda oczyszczona
Za metodę sprawdzoną uznaje się moczenie nóg w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej (cztery łyżki sody na dwa litry wody). Stopy trzymamy w roztworze przez pół godziny, po czym starannie osuszamy, zwracając baczną uwagę na przestrzenie między palcami.
Niezależnie od wdrożonej metody leczenia, nie należy zapominać, że walka z grzybicą paznokci to proces długotrwały. Wielu pacjentów porzuca go po kilku tygodniach, nie widząc wystarczających rezultatów. Te zaś pojawiają się nierzadko dopiero po paru miesiącach (cała kuracja trwa czasami nawet przez rok). Powinniśmy więc uzbroić się w cierpliwość oraz skrupulatnie przestrzegać zaleceń dermatologa.
Zobacz również: Przytrzaśnięty palec u dziecka: Jak leczyć? Kiedy udać się do lekarza?
Rodzice pytają o grzybicę paznokci
Czym leczyć grzybicę paznokci?
Sporo zależy od zaawansowania choroby. W jej początkowym stadium warto sięgać po preparaty dostępne bez recepty (lakiery, maści, kremy, płyny). Jeśli zmiany są już rozległe, konieczna będzie kuracja preparatami doustnymi pod kontrolą lekarza dermatologa.
Czy lakier Pirolam pomaga?
Tak, o ile zostanie zastosowany wystarczająco wcześnie. Odradza się jego używanie, jeśli grzybica obejmuje ponad 50% powierzchni paznokcia (a także więcej niż 4 paznokcie jednocześnie).
Sprawdź: Jak obcinać paznokcie noworodka i niemowląt?
Jak ukryć grzybicę paznokci?
Na krótką metę pomagają zwykłe lakiery kosmetyczne lub noszenie butów zakrywających palce. W dłuższej perspektywie ukrywanie choroby mija się jednak z celem – lepiej po prostu podjąć leczenie.
Jak wygląda grzybica paznokci?
Na płytce występują przebarwienia – białe, żółte, brązowe lub nawet czarne. Paznokieć jest zgrubiały, pofałdowany i łamliwy. Może też wydzielać nieprzyjemną woń.
Kwitną nawet zimą. Nie zapomnij jednak o zasadzie “50×50”. Inaczej wszystkie padną
Uwaga, seniorzy! ZUS wskazuje nowe terminy wypłat emerytur w październiku. Ta grupa dostanie pieniądze innego dnia
Coraz więcej rodziców wybiera to oryginalne imię, a potem mylą się w odmianie. Zazwyczaj pomijana jest jedna litera
Przytnij maliny w tym terminie. Za rok będziesz miał pełne kosze owoców
Zostawił dziecko na parkingu i ruszył autostradą dalej. Jego nieobecność zauważył po 70 kilometrach
Pokolenie płatków śniegu to utrapienie dla pracodawców. Wrażliwi, wyjątkowi, skupieni na swoich potrzebach, a to dopiero początek
- Rodzice.pl
- Przedszkolak
- Zdrowie dziecka
- Grzybica paznokci [przyczyny, objawy, leczenie + domowe sposoby]
Odra w Pruszkowie: Wśród chorych znajdują się także osoby zaszczepione. W ich przypadku objawy są jednak znacznie łagodniejsze.
Kolejne przypadki odry w Pruszkowie i informacja, że wśród chorych znalazły się również osoby zaszczepione są niczym młyn na wodę toczącej się od pewnego czasu dyskusji na temat szczepionek. Ognisko...
Czytaj dalej →Złe samopoczucie po porodzie – to minie!
Osłabienie po porodzie… …to coś co spotyka większość kobiet. Nie zdziw się jeśli Twoje wyniki badań okażą się gorsze niż wcześniej. Słabsze samopoczucie zarówno fizyczne, jak i psychiczne to oznaka...
Czytaj dalej →Hipochondria [objawy, leczenie i przyczyny choroby]
Hipochondria i osoby na nią cierpiące są często traktowane z pewnego rodzaju politowaniem, czy nawet zniecierpliwieniem. Chodzi tutaj zarówno o ludzi w ich najbliższym otoczeniu, jak i samych lekarzy, do...
Czytaj dalej →Wirus świńskiej grypy – objawy, profilaktyka, szczepienia i leczenie
Świńską grypę wywołuje wirus, na który duża część społeczeństwa nie ma odporności. Jest swego rodzaju mieszanką genetyczną, ponieważ zawiera w sobie zarówno wirusy grypy ludzkiej, jak i ptasiej oraz świń...
Czytaj dalej →Przepuklina pępkowa [operacja, rokowania, rekonwalescencja]
Przepuklina pępkowa u niemowlaka to wada, z którą dziecko się rodzi. Jednak nie tylko noworodki miewają z nią problemy – przepuklina pępkowa u dorosłych może pojawić się po wzmożonym wysiłku....
Czytaj dalej →Suchość pochwy w ciąży, po porodzie i przy karmieniu piersią. Temat tabu czy dolegliwość typowa dla mam?
Suchość pochwy w ciąży to dolegliwość, która może prowadzić do wielu nieprzyjemnych konsekwencji. W większości przypadków, nie jest jednak niebezpieczna. Warto wiedzieć, jak jej zapobiegać, co zrobić, kiedy się pojawi...
Czytaj dalej →Akcja skierowana do każdej z nas: Pamiętaj o sobie!
Nowa kampania społeczna dotyczy chyba każdej z nas. Czy Ciebie również? Sprawdźmy to! Przypomnij sobie, kiedy ostatnio byłaś u lekarza? Nie, nie z dziećmi, ani nie po to, by zapisać...
Czytaj dalej →Znamiona na skórze: Kiedy powinny wzbudzić niepokój?
Różnego rodzaju znamiona na skórze takie jak znamiona barwnikowe czy też znamiona naczyniowe u niektórych są przypadłością wrodzoną, ale mogą być też nabyte. Większość znamion, zwłaszcza tych wrodzonych, jest niegroźna, jednak...
Czytaj dalej →Sól fizjologiczna do oka – Czy przemywanie oczu solą fizjologiczną jest bezpieczne?
Sól fizjologiczna jest to roztwór izotoniczny chlorku sodu. Roztwór ten jest obojętny dla tkanek i nie powoduje podrażnień, dlatego bez obaw można go stosować do przemywania, przepłukiwania lub do nawilżania...
Czytaj dalej →Mięśniaki macicy a ciąża
Czym są mięśniaki macicy? Skąd się biorą? Jak przebiega ich leczenie? Czy mając te łagodne nowotwory można zajść w ciążę i czy jest to bezpieczne? Mięśniaki macicy Mięśniaki macicy to...
Czytaj dalej →Co teraz pyli? Sprawdź, jak wygląda aktualna prognoza dla alergików 2022?
Pierwsze powiewy wiosny to dla większości ludzi niezwykle pozytywne i długo wyczekiwane zjawisko. Niestety nie dla wszystkich jest to zwiastun dobrych zmian. Chodzi o alergików, dla których początek wiosny oznacza...
Czytaj dalej →Andropauza – objawy psychiczne i fizyczne męskiego klimakterium
Andropauza to inaczej przekwitanie. Choć podobnie jak w przypadku kobiet spowodowana jest między innymi zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie, nie wiąże się z tak negatywnymi skutkami ubocznymi jakie mają miejsce...
Czytaj dalej →Brzuch tarczycowy: Jak wygląda i jak się go pozbyć?
Większość kobiet marzy o nienagannej sylwetce, pięknym wyrzeźbionym ciele, niczym gwiazdy z pierwszych stron gazet. Brzuch tarczycowy skutecznie im to uniemożliwia… Brzuch tarczycowy Media, telewizja, prasa, a teraz przede wszystkim...
Czytaj dalej →Sikanie po stosunku: Dlaczego powinnaś od razu po seksie udać się do toalety?
Sikanie po stosunku to obowiązkowa czynność, którą powinna wykonać każda kobieta. I chociaż na wyskakiwanie z łóżka zaraz po miłosnym uniesieniu nie zawsze mamy ochotę, to lekarze są zgodni co...
Czytaj dalej →Odma płucna (Odma opłucnowa): przyczyny, objawy, leczenie, powikłania
Odma płucna, która znana jest także jako odma opłucnowa to choroba, która polega na gromadzeniu się w jamie klatki piersiowej powietrza, co jest przyczyną ucisku na pęcherzyki płucne i może...
Czytaj dalej →Pchacz czy chodzik?
Pchacz czy chodzik, czyli czy i czym wspomagać naukę chodzenia u dzieci? Pomysł na ten wpis pojawił się po przeczytaniu komentarzy, które dziś pojawiły się na naszym Instagramie. Chodziło o...
Czytaj dalej →Wszyscy jesteśmy dziećmi!
Dziś krótko ponieważ był to bardzo wyczerpujący dzień. Chciałbym Ci Córeczko z okazji Twojego pierwszego Dnia Dziecka (ten gdy byłaś w brzuszku się nie liczy:P) życzyć, żebyś zawsze … …...
Czytaj dalej →Stół wiejski na weselu
Przygotowujesz tradycyjne, wiejskie wesele? Pamiętaj o wiejskim stole, który ostatnio coraz częściej pojawia się nie tylko na wiejskich weselach. Stół wiejski to nie tylko smaczne jedzenie, ale również dodatkowy wystrój...
Czytaj dalej →