Grzybica paznokci [przyczyny, objawy, leczenie + domowe sposoby]

Grzybica paznokci często bywa lekceważona i zaniedbywana albo zwyczajnie mylona z innymi przypadłościami. Tymczasem choroba ta ma tendencję do szybkiego rozprzestrzeniania się na inne osoby – właśnie dlatego każdy zakażony powinien podjąć działanie niezwłocznie po zaobserwowaniu u siebie pierwszych objawów. Leczenie bywa wprawdzie dość długotrwałe, ale przynosi pożądane efekty. 

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Grzybica paznokci to schorzenie objawiające się przebarwieniami, kruchością oraz łamliwością paznokci zaatakowanych przez grzyby.
  • Jej przyczyn należy się dopatrywać w nieprawidłowym dbaniu o stopy, ale także np. w korzystaniu z łazienki, w której przebywała wcześniej osoba zakażona.
  • Grzybicę w pierwszym stadium można leczyć na własną rękę dzięki preparatom dostępnym bez recepty. Bardziej zaawansowana grzybica paznokci wymaga konsultacji dermatologicznej.

Grzybica paznokci – przyczyny

Grzybica paznokci to wszelkie chorobowe zmiany w obrębie płytki paznokciowej, wywoływane przez grzyby. Może występować samodzielnie, często jednak stanowi konsekwencję nieleczonej grzybicy stóp – schorzenia, na które cierpi ok. 42% światowej populacji. Dolegliwości przenoszą się bez większego problemu na paznokcie, skąd trudno się ich pozbyć.

Istnieją także inne przyczyny grzybicy paznokci. W naszym klimacie najłatwiej nabawić się jej na basenie, w łaźni czy saunie – czyli wszędzie tam, gdzie przebywają osoby zarażone. Do infekcji dochodzi także często wskutek używania cudzego obuwia, skarpetek albo przyborów pielęgnacyjnych. Warto pamiętać, że grzybica rozwija się najswobodniej w środowisku ciepłym i wilgotnym. Jeżeli zatem niestarannie wycieramy stopy po kąpieli albo długo chodzimy w nieprzewiewnych butach, mocno zwiększamy prawdopodobieństwo wystąpienia dolegliwości.

Na pojawienie się grzybicy wpływa również ogólny stan naszego zdrowia. Zwiększoną podatność obserwuje się w przypadku cukrzycy, zaburzeń hormonalnych, otyłości czy niedokrwistości, a także wskutek długotrwałego przyjmowania niektórych leków (antybiotyki, sterydy, preparaty wykorzystywane w chemioterapii).  

Zobacz też: Pękające lub schodzące paznokcie u dziecka [przyczyny, leczenie]

Grzybica paznokci – objawy i diagnostyka

Paznokieć zaatakowany przez grzyby stopniowo zaczyna zmieniać swój wygląd. Obserwujemy na nim przebarwienia: początkowo białe i żółte, wreszcie brązowe. Płytkę trudno przyciąć czy spiłować, bo ulega złuszczeniu i rozwarstwieniu; pod nią gromadzą się natomiast złogi powodujące nieprzyjemny zapach. Paznokcie są zgrubiałe, ale jednocześnie kruche i łamliwe. Pojawiają się na nich odkształcenia i pofałdowania.

Symptomy grzybicy bywają przeważnie na tyle jednoznaczne, że lekarz już po obejrzeniu stopy potrafi postawić rozpoznanie. W przypadkach wątpliwych istnieje możliwość przesłania próbek paznokciowych do laboratorium. Postępuje się tak również wówczas, gdy diagnoza nie pozostawia wprawdzie wątpliwości, ale trudno wskazać konkretny rodzaj atakujących pacjenta grzybów. Ustalenie ich typu jest zaś niezmiernie istotne, wpływa bowiem na właściwy dobór leków.

Zobacz również: Kandydoza [przyczyny, objawy, leczenie]

Grzybica paznokci u nóg

Grzybica zdecydowanie częściej dotyczy paznokci u nóg niż dłoni. Wiąże się to, jak już wspomnieliśmy, z upodobaniem grzybów do ciepła i wilgoci – takie warunki zapewniają im przede wszystkim ludzkie stopy. Choroba może się rozwinąć na jednej płytce, a następnie atakować kolejne; w ten sposób zaczynają nam doskwierać żółte paznokcie u nóg. Przypadłość spotykamy często na powierzchni palca pierwszego i piątego, co wiąże się z większym uciskiem tych obszarów przez obuwie. 

Grzybica paznokci rąk występuje znacznie rzadziej niż jej odpowiednik na stopach. Dotyka głównie mężczyzn po 65. roku życia, charakteryzuje się zaś objawami podobnymi do tych opisanych wcześniej. Ponieważ jej uciążliwość bywa dość spora, motywuje to pacjentów do szybszego kontaktu ze specjalistą.

Sprawdź: Jak wyciągnąć drzazgę dziecku?

Grzybica paznokci – leczenie

Grzybicą paznokci bardzo łatwo się zarazić, natomiast niezwykle trudno ją pokonać. Nawet jeśli w aktywnej fazie kuracji dojdzie do całkowitego ustąpienia zmian na płytkach, problem posiada tendencję do częstego i szybkiego nawracania. Należy podkreślić także, że choroba nie ustępuje samoistnie, niezależnie od stopnia zaawansowania. Nie radzi sobie z nią również większość sposobów pozamedycznych. 

Jak zatem powinno wyglądać leczenie grzybicy paznokci? Wybór właściwej terapii zależy od kilku czynników, takich jak:

  • stopień zaawansowania choroby,
  • typ grzybów odpowiedzialnych za zmiany na paznokciach,
  • postępy dotychczasowej kuracji (albo ich brak),
  • ewentualne działania niepożądane. 

W pierwszej fazie występowania dolegliwości leczenie polega przeważnie na nakładaniu na zmiany specjalnych preparatów albo naklejaniu niewielkich plastrów z substancją grzybobójczą. Na późniejszych etapach stosuje się często kurację doustną.

Lakier na grzybicę paznokci

Grzybica paznokci jest dzisiaj problemem powszechnym, co pociąga za sobą dostępność coraz większej liczby leczących ją specyfików.Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza lakiery na grzybicę, których niezaprzeczalną zaletę stanowi łatwość aplikacji. Działają one bowiem tak samo jak zwykłe lakiery: maluje się nimi chorobowo zmienione płytki, później zaś należy je starannie zmyć. Część preparatów posiada także (wedle obietnicy producenta) dodatkowe właściwości rozjaśniające, co ma zapewniać lepszy wygląd płytek już po kilku dniach kuracji.

Maść na grzybicę paznokci

Kolejną metodę kuracji stanowią maści, stosowane miejscowo na fragmenty skóry dotknięte grzybem. Najczęściej używa się ich raz albo dwa razy na dobę, do momentu uzyskania widocznej poprawy. Po jej stwierdzeniu należy kontynuować leczenie jeszcze przynajmniej przez miesiąc, aby zmniejszyć ryzyko nawrotu objawów.

Lek na grzybicę paznokci

Wymienione powyżej specyfiki kupimy bez recepty praktycznie w każdej aptece. Ich najpoważniejszą wadę stanowi to, że nadają się do stosowania wyłącznie w łagodnych postaciach grzybicy. Jej ostrzejszy przebieg wymusi na nas konsultację dermatologiczną, a także – prawdopodobnie – doustne przyjmowanie leków przeciwgrzybiczych. 

Część tych preparatów wykorzystuje się w trakcie tzw. terapii pulsowej. Polega ona na tym, że tabletki łykamy przez tydzień, potem robimy sobie trzytygodniową przerwę, później zaś znowu przez siedem dni zażywamy przepisany nam specyfik. Cała terapia trwa przez 3 miesiące, a substancja czynna działa wewnątrz paznokcia jeszcze przez 9 kolejnych miesięcy. Po upływie tego czasu poprawa powinna być już widoczna gołym okiem.

Zobacz też: Obgryzanie paznokci u dzieci: Jak oduczyć dziecko obgryzania paznokci?

Grzybica paznokci – domowe sposoby

Specjaliści podkreślają, że w przypadku zaawansowanej grzybicy konieczna jest interwencja lekarska. Kurację na własną rękę można stosować pomocniczo, dla potrzymania korzystnych efektów leczenia dermatologicznego.

Grzybica paznokci – soda oczyszczona

Za metodę sprawdzoną uznaje się moczenie nóg w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej (cztery łyżki sody na dwa litry wody). Stopy trzymamy w roztworze przez pół godziny, po czym starannie osuszamy, zwracając baczną uwagę na przestrzenie między palcami.

Niezależnie od wdrożonej metody leczenia, nie należy zapominać, że walka z grzybicą paznokci to proces długotrwały. Wielu pacjentów porzuca go po kilku tygodniach, nie widząc wystarczających rezultatów. Te zaś pojawiają się nierzadko dopiero po paru miesiącach (cała kuracja trwa czasami nawet przez rok). Powinniśmy więc uzbroić się w cierpliwość oraz skrupulatnie przestrzegać zaleceń dermatologa.

Zobacz również: Przytrzaśnięty palec u dziecka: Jak leczyć? Kiedy udać się do lekarza?

Rodzice pytają o grzybicę paznokci

Czym leczyć grzybicę paznokci?

Sporo zależy od zaawansowania choroby. W jej początkowym stadium warto sięgać po preparaty dostępne bez recepty (lakiery, maści, kremy, płyny). Jeśli zmiany są już rozległe, konieczna będzie kuracja preparatami doustnymi pod kontrolą lekarza dermatologa.

Czy lakier Pirolam pomaga?

Tak, o ile zostanie zastosowany wystarczająco wcześnie. Odradza się jego używanie, jeśli grzybica obejmuje ponad 50% powierzchni paznokcia (a także więcej niż 4 paznokcie jednocześnie).

Sprawdź: Jak obcinać paznokcie noworodka i niemowląt?

Jak ukryć grzybicę paznokci?

Na krótką metę pomagają zwykłe lakiery kosmetyczne lub noszenie butów zakrywających palce. W dłuższej perspektywie ukrywanie choroby mija się jednak z celem – lepiej po prostu podjąć leczenie.

Jak wygląda grzybica paznokci?

Na płytce występują przebarwienia – białe, żółte, brązowe lub nawet czarne. Paznokieć jest zgrubiały, pofałdowany i łamliwy. Może też wydzielać nieprzyjemną woń.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo