Grzyby marynowane bez śluzu. Jak się go pozbyć? Te sposoby mogą pomóc

Grzyby leśne już od wieków stanowią jeden z najbardziej tradycyjnych, a jednocześnie niezwykle charakterystyczny przysmak polskiej kuchni. Najwięksi jego miłośnicy pod koniec lata i jesienią regularnie odwiedzają lasy w poszukiwaniu najlepszych okazów. Po grzybobraniu trzeba jednak zebrane smakołyki odpowiednio zabezpieczyć lub przetworzyć, aby się nie zepsuły. W tym celu grzyby często się marynuje. Cały proces sprawia jednak, że w marynacie pojawia duża ilość śluzu, który nie wszystkim odpowiada. Jak się go pozbyć? Jak przygotować grzyby marynowane bez śluzu?

Grzyby marynowane bez śluzu

Marynowanie to jeden z najpopularniejszych sposobów na zakonserwowanie grzybów. Dzięki niemu ulubiony przysmak może pozostać zdatny do spożycia nawet przez kilka miesięcy. Zaleca się jednak, aby tego typu przetwory spożyć maksymalnie w ciągu roku, po upływie tego czasu mogą zacząć się psuć. Sam proces marynowania nie jest specjalnie skomplikowany, ale wymaga nieco czasu, energii i przede wszystkim cierpliwości, zwłaszcza jeśli mamy sporo grzybów do przerobienia.

W marynowanych grzybkach zazwyczaj pojawia się charakterystyczny śluz, który przez niektórych jest kochany, a przez innych znienawidzony. Czy da się go pozbyć? Zadanie to może okazać się dość trudne, ponieważ tzw. “ciągnąca” marynata wynika po prostu ze specyfiki grzybów i zawartych w nich substancji. Nie znaczy to jednak, że nie można próbować zmniejszyć nieco ilość śluzu i sprawić, że grzybki będą bardziej apetyczne i mniej śliskie.

Według niektórych doświadczonych grzybiarzy kluczem do uzyskania grzybów bez śluzu jest odpowiedni przepis. Sprawdzoną recepturę proponuje twórca kanału na YouTube – Ogrodnik news TV. Autor proponuje grzyby podwójnie podgotować – najpierw przez około 15 minut w wodzie z solą (z niewielkim dodatkiem octu) i potem zahartować w zimnej wodzie, a następnie poleca przegotować je również około minuty w przygotowanej wcześniej zalewie. Szczegóły przepisu na grzyby marynowane bez śluzu znaleźć można w poniższym filmie.

Sprawdź: Jak przechowywać grzyby w lodówce? Te metody pozwolą dłużej cieszyć się ich smakiem!

Co zrobić żeby grzyby nie były śliskie?

Szczególnie problematyczne przy obróbce mogą okazać się maślaki. Ich skóra pokryta jest naturalnym śluzem, który jednak nie nadaje się do spożycia. Jego zjedzenie może skutkować nieprzyjemnymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Aby pozbyć się charakterystycznej “mazi” zaleca się dwa sposoby. Pierwszy z nich to obieranie ze skórki, które niestety bywa dość czasochłonne i wymaga wiele cierpliwości. Wiadomo jednak, że jest to również metoda sprawdzona i skuteczna.

Inną metodą na pozbycie się śluzu z maślaków jest moczenie ich przez kilka godzin w 10% solance. Następnie należy je porządnie, kilkukrotnie wypłukać.

Zobacz: Słoik się nie zassał. Co zrobić gdy słoiki się nie zawekowały? Wystarczy jeden, drobny błąd

Jak pozbyć się śluzu z grzybów?

Przeważnie aby pozbyć się śluzu z grzybów, zaleca się podgotowanie ich w wodzie z solą lub moczenie w wodzie z solą przez jakiś czas. Trzeba jednak pamiętać o porządnym przepłukaniu ich po wyjściu z wody – to warunek konieczny, aby cały proces się powiódł.

Niektórzy doświadczeni miłośnicy grzybów zalecają również przetrzymanie grzybów w ciągnącej się marynacie przez maksymalnie dobę. Następnie należy słoik otworzyć, odcedzić grzybki, zalać ponownie przygotowaną marynatą i po raz kolejny zalać. W ten sposób pozbywamy się części nieapetycznego śluzu i można się cieszyć wyłącznie pysznym smakiem.

Sprawdź: Czarny czosnek to bogate źródło zdrowych substancji. Jak zrobić czarny czosnek w domu? Odpowiedź może zaskakiwać

Rodzice pytają o grzyby marynowane bez śluzu

Zepsute grzyby marynowane – jak rozpoznać?

O zepsuciu może świadczyć przede wszystkim obecność pleśni, niepokojący może być również biały nalot. Przede wszystkim jednak należy zwracać uwagę na zapach i konsystencje – nawet bez wyraźnych oznak zepsucia, grzyby mogą nie być świeże, jeśli leżały długo. Zaleca się, aby przetwory spożywać maksymalnie w ciągu roku.

Dlaczego grzyby w occie są gorzkie?

Gorzki smak grzybów może oznaczać, że marynowanie się nie powiodło. Może okazać się również, że nie wszystkie zebrane przez nas okazy są na pewno jadalne. Charakterystyczny gorzki smak ma np. goryczek żółciowy, którego nie można zbierać.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo