Harry Potter – filmy po kolei. Jak oglądać serię? Wszystko, co trzeba wiedzieć!

Seria o Harrym Potterze to niekwestionowane hity filmowe, które zajmują bardzo istotne miejsce w naszej popkulturze. Dla wielu fanów stały się już kultowe i mimo że od premiery ostatniej części minęło już kilka lat, to wciąż z przyjemnością powracają niekiedy do świata czarodziejów. Aby zorganizować sobie magiczny maraton z całą serią, trzeba jednak znać dokładnie ich kolejność. Ile jest części Harrego Pottera? Harry Potter – jakie oglądać filmy po kolei?

Harry Potter – ile jest części?

Przygody młodego czarodzieja, który wraz z przyjaciółmi musi zmierzyć się ze złem śledziły przez lata miliony widzów na całym świecie. Zanim jednak na ekranach kin pojawiły się filmy, wszyscy miłośnicy serii z niecierpliwością czekali na premiery książek. Warto bowiem dodać, że wersja filmowa była oparta na dziełach stworzonych przez brytyjską pisarkę J.K. Rowling. Przystępując do prac nad pierwszą adaptacją, zapewne mało kto spodziewał się aż takiego sukcesu. Kilkanaście lat później śmiało można jednak powiedzieć, że seria zyskała miano kultowej i stała się ważną częścią naszej popkultury. Przesadną nie będzie również stwierdzenie, że niemal całe pokolenie dorastało razem z głównym bohaterem i pilnie śledziło jego losy.

W serii dotyczącej losów Harrego Pottera oraz grupki jego oddanych przyjaciół ukazało się w sumie siedem książek. Filmowych adaptacji mamy jednak osiem, ze względu na to, że ostatnia część podzielona została na dwa osobne epizody. Wszystko dlatego, aby zmieścić jak największą liczbę wątków i szczegółów. Książka liczyła bowiem nieco ponad 700 stron, co trudno zmieścić w dwu- lub trzygodzinnym filmie.

Zobacz: Na Minionki w garniturze. Kontrowersyjny trend dotarł do Polski, a kina walczą z nastolatkami. O co chodzi?

Harry Potter – filmy po kolei. W jakiej kolejności oglądać Harrego Pottera?

Pierwsza część Harrego Pottera weszła na ekrany kin już w 2001, a więc ponad 20 lat temu. Film stanowił pewnego rodzaju wprowadzenie do całej historii, odkrywał przed widzami tajemnice świata magii i zasady nim rządzące. Zapoznawał nas też dobrze z głównymi bohaterami oraz ich życiem. To również w tej części wprowadzono kilka mrocznych sekretów, a Harry Potter po raz pierwszy zmierzył się ze swoim śmiertelnym wrogiem – Lordem Voldemortem. W kolejnej odsłonie, Harry Potter mierzy się z zagadką Komnaty Tajemnic i mieszkającego w niej potwora.

“Harry Potter i więzień Azkabanu”, czyli część trzecia, jest chyba najbardziej pozytywnym filmem w całej serii. To w nim główny bohater przekonuje się, że mimo utraty rodziców, nie jest całkiem sam na świecie. Okazuje się bowiem, że ma ojca chrzestnego, na którego wsparcie może liczyć. W czwartym epizodzie oglądamy zmagania bohaterów w Turnieju Trójmagicznym, podczas którego nieoczekiwanie do pełni sił powraca arcywróg, czyli Voldemort. W części piątej klimat zdecydowanie zmienia się na bardziej mroczny. Harry poznaje wreszcie przepowiednie dotyczącą swoich losów i przekonuje się, co czeka go wkrótce. Ponadto musi się także zmierzyć z nieprzychylnie do niego nastawionym Ministerstwem Magii oraz innym osobami z najbliższego otoczenia, które nie wierzą w powrót Sami-Wiecie-Kogo. Niestety w wyniku walk ze śmierciożercami ginie jedna z ważnych dla Harrego postaci, co nadaje całej historii bardzo wzruszający i smutny wymiar.

Szósta odsłona upływa pod znakiem odkrywania tożsamości tajemniczego Księcia Półkrwi. Mimo że atmosfera wciąż jest bardzo napięta i mroczna, to jednak reżyser przemyca nam również nieco wątków humorystycznych. Głównym zadaniem Harrego staje się poszukiwanie wraz z dyrektorem szkoły Albusem Dumbledore’em najcenniejszych “skarbów” Voldemorta, których zniszczenie pozwoli zbliżyć się ostatecznego pokonania wroga.

Ostatnie dwie części to wędrówka Harrego i jego dwójki najlepszych przyjaciół: Rona i Hermiony po różnych zakątkach świata w celu przygotowania się do rozprawienia z Voldemortem. W tej części widzowie mogli także zobaczyć ostateczne starcie pomiędzy siłami dobra i zła. Rezultat Bitwy o Hogwart poznać można w ostatniej, ósmej odsłonie.

Harry Potter – kolejność filmów:

 • „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”, reż. Chris Columbus (2001),
 • “Harry Potter i Komnata Tajemnic”, reż. Chris Columbus (2002),
 • “Harry Potter i więzień Azkabanu”, reż. Alfonso Cuarón (2004),
 • “Harry Potter i Czara Ognia”, reż. Mike Newell (2005),
 • “Harry Potter i Zakon Feniksa”, reż. David Yates (2007),
 • “Harry Potter i Książę Półkrwi”, reż. David Yates (2009),
 • “Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część I”, reż. David Yates (2010),
 • “Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część II”, reż. David Yates (2011).

Sprawdź: Wielkie rozczarowanie po wynikach egzaminów. W katolickim liceum żaden uczeń nie zdał matury

Harry Potter – filmy chronologia. Co z nową serią?

Kilka lat po premierze pierwotnej serii o świecie czarodziejów, twórcy zapowiedzieli, że wkrótce pojawią się nowe filmy na podstawie książki Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć. Początkowo miała to być trylogia. Teraz jednak wiadomo już, że części będzie w sumie aż pięć. Nie są one ściśle powiązane z fabułą filmów o Harrym Potterze, ale pojawiają się tam znajome postacie, a akcja dzieje się w tym samym uniwersum.

Kolejność filmów wygląda następująco:

 • “Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” – premiera 18 listopada 2016 roku, scenariusz filmu miał światową premierę dzień później.
 • “Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda” – premiera 16 listopada 2018.
 • “Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore’a” – premiera 7 kwietnia 2022.

Zobacz: Niebezpieczne wyzwanie z TikToka przyczyną śmierci dzieci? Rodzice składają pozew przeciwko aplikacji

Rodzice pytają o kolejność Harrego Pottera

Harry Potter po kolei filmy – jak?

„Harry Potter i Kamień Filozoficzny”, “Harry Potter i Komnata Tajemnic”,
“Harry Potter i więzień Azkabanu”, “Harry Potter i Czara Ognia”, “Harry Potter i Zakon Feniksa”, “Harry Potter i Książę Półkrwi”, “Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część I”, “Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część II”.

Ile części ma Harry Potter?

Książkowych części jest siedem, a filmowych – osiem.

Części Harrego Pottera po kolei filmy?

„Harry Potter i Kamień Filozoficzny”, “Harry Potter i Komnata Tajemnic”,
“Harry Potter i więzień Azkabanu”, “Harry Potter i Czara Ognia”, “Harry Potter i Zakon Feniksa”, “Harry Potter i Książę Półkrwi”, “Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część I”, “Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część II”.

Harry Potter ile części filmu?

Seria o Harrym Potterze liczy osiem filmów.

Zakon Feniksa która to część?

“Zakon Feniksa” to część piąta – zarówno w książkach, jak i w filmach.

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Ciekawe pomysły na zaręczyny

Zanim nastąpi sakramentalne „tak” przed ołtarzem, zawiązują się tak zwane zaręczyny. Chłopak prosi swoją dziewczynę o rękę wręczając jej pierścionek zaręczynowy. Jest to część tradycji oraz bardzo ważny moment w...

Czytaj dalej →
Torty weselne

Tort Weselny

Tort weselny to tradycyjny deser podawany na przyjęciu weselnym. Według tradycji brak tortu na weselu oznacza brak słodkiego życia po ślubie, także lepiej nie ryzykować. Obecnie na rynku ślubno-weselnym możemy...

Czytaj dalej →
Muzyka na wesele

Piosenki dla rodziców

Pary Młode organizujące wesele prawie zawsze chcą podczas przyjęcia podziękować swoim rodzicom za trud włożony w wychowanie oraz pomoc w przygotowaniu przyjęcia. Podczas podziękowania dla rodziców najczęściej wręczane są upominki...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo