Herbata z liści malin w ciąży – czy jest bezpieczna? Mimo bogatych właściwości trzeba zachować ostrożność

Już od wieków wiadomo, że w przyrodzie drzemie ogromne bogactwo zdrowia. Jedną z takich naturalnych substancji, które mogą korzystnie wpływać na funkcjonowanie naszego organizmu jest napar ze świeżych liści malin. Roślina ta wykazuje wiele właściwości prozdrowotnych i dlatego często sięgają po nią również kobiety w ciąży. Warto jednak pamiętać, że jak w przypadku każdego zioła, leku czy suplementu należy zachować rozsądek i postępować bardzo ostrożnie. Herbata z liści malin w ciąży nie zawsze jest zalecana. Jakie ma działanie i kiedy lepiej po nią nie sięgać?

Liście malin – właściwości lecznicze

Napój przygotowywany z liści malin oraz jego korzystne właściwości dla ludzkiego organizmu znany jest już od wieków. Do dziś często sięga się po niego w przypadku wystąpienia szeregu różnych dolegliwości, ale raczej jako metoda wspomagająca organizm lub w ramach profilaktyki. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, ponieważ herbatka z liści malin posiada naprawdę mnóstwo właściwości korzystnych dla zdrowia.

Przede wszystkim należy wspomnieć, że roślina ta zawiera w sobie całkiem spore ilości organicznych związków zwanych polifenolami, które wykazują działanie przeciwutleniające – pomagające w walce z wolnymi rodnikami. Dzięki temu może wspomagać organizm w zapobieganiu wielu schorzeń. Polifenole mogą także zmniejszać ryzyko wystąpienia chorób układu krwionośnego i niektórych nowotworów.

Po napar z liści malin warto sięgnąć także w przypadku pojawienia się dolegliwości ze strony układu moczowego. Może się okazać bardzo pomocny przy drobnych infekcjach, ponieważ zawarte w roślinie flawonoidy działają moczopędnie, detoksykująco, a także przeciwwirusowo. Oczywiście pamiętać należy, że picie herbaty z liści malin nie zastąpi leczenia – każda infekcja powinna być najpierw skonsultowana ze specjalistą.

W liściach malin znajdziemy także duże ilości witaminy C oraz substancje, które wykazują działanie przeciwzapalne. Dlatego też malinowy napar często wykorzystuje się jako wsparcie w walce z przeziębienie, bólem gardła czy kaszlem.

Picie herbaty z liści malin wykazuje także pozytywny wpływ na układ pokarmowy. Łagodzi różne dolegliwości, w tym zapobiega biegunkom i nie pozwala na rozwój groźnych bakterii w jelitach. Dodatkowo wspomaga także pracę mięśni – wzmacnia je i uelastycznia, dzięki czemu jesteśmy mniej narażeni na kontuzje.

Zobacz: Piwo bezalkoholowe w ciąży – czy można je pić? Warto być świadomym jednej kwestii

Herbata z liści malin w ciąży

Kobiety w ciąży sięgają po napój z liści malin z kilku powodów. Przede wszystkim istotną rolę odgrywają wspomniane wyżej właściwości wspierające prawidłowe funkcjonowanie organizmu i zapewniające pomoc w walce z niektórymi nieprzyjemnymi dolegliwościami. Chodzi tutaj głównie o korzyści dla układu trawiennego, który w okresie ciąży potrafi bardzo dać się we znaki przyszłej mamie. Z punktu widzenia ciężarnych ważne może okazać się także wspomaganie mięśni. Regularnie picie herbaty z malin może przyczynić się do wzmocnienia działania mięśni, a zatem również tych biorących udział w porodzie naturalnym. W rezultacie skurcze porodowe mogą być mocniejsze, co zdecydowanie może przyśpieszyć cały poród.

Istnieje też mit mówiący o tym, że regularne picie herbaty z liści malin może spowodować naturalne wywołanie porodu. Brak na to jednak wiarygodnych dowodów w postaci badań naukowych.

Sprawdź: Powiedziała szefowi, że jest w ciąży. Nie do wiary co odpowiedział!

Herbata z liści malin – przeciwwskazania

Warto pamiętać, że każda substancja, niezależnie od tego, czy ma pochodzenie naturalne czy nie, może wpłynąć negatywnie na nasz organizm. Szczególnie ostrożne przy sięganiu po różnego rodzaju zioła, napary czy suplementy powinny być kobiety w ciąży. Najlepiej wszystko – bez wyjątku – dokładnie konsultować z lekarze i upewniać się, że w tym stanie możemy przyjąć daną substancję. Wszystko dlatego, że każdy organizm jest inny, a jednocześnie przyjmowane przez nas składniki – nawet te pochodzenia naturalnego – mogą wchodzić w różne reakcje np. z lekami czy innymi elementami spożywanych produktów, a stąd już prosta droga do nieprzyjemnych konsekwencji i reakcji organizmu.

Dlatego też przyjmowanie jakichkolwiek leków, suplementów czy ziół kobieta w ciąży powinna przedyskutować z lekarzem prowadzącym. Chociaż nie zostało to ostatecznie udowodnione, że napar z liści malin może przyśpieszać poród, to jednak zawsze jest to możliwe. W związku z tym nawet jeśli ginekolog wyrazi zgodę na spożywanie takiej herbaty, lepiej nie przesadzać z ilością i najrozsądniej będzie sięgać po nią dopiero w okolicy 36. tygodnia.

W niektórych przypadkach jednak lekarza stanowczo odradzają napar z liści malin. Zdecydowanie nie powinny tego napoju spożywać kobiety, które:

  • są w ciąży wysokiego ryzyka;
  • mają za sobą w przeszłości cesarskie cięcie;
  • urodziły kiedyś przedwcześnie;
  • mają krwawienia z dróg rodnych;
  • chorują na nadciśnienie.

Herbata z liści malin w ciąży – ile razy dziennie?

Dawka powinna być każdorazowo uzgadniania z lekarzem prowadzącym podczas wizyty. Z reguły mówi się o piciu 1 do maksymalnie dwóch filiżanek na dobę. Jest to jednak kwestia bardzo indywidualna. Przede wszystkim przyszłe mamy powinny pamiętać, aby nie sięgać po nią zbyt często, zwłaszcza przed 36. tygodniem ciąży.

Zobacz: Nie takie straszne, jak je malują! Czy można jeść truskawki w ciąży?

Herbata z liści malin – poród

Wśród kobiet w ciąży nadal krąży przekonanie, że napar z liści malin w ciąży może w naturalny sposób przyspieszyć poród. Nie ma na to jednak wystarczająco wiarygodnych badań medycznych, a więc brak naukowego potwierdzenia. Herbata z liści malin przed porodem może być jednak wskazana – pod warunkiem, że zgodzi się na to lekarz prowadzący – w celu wzmocnienia mięśni, w tym także mięśni macicy. Dzięki wzmocnieniu działania mięśni, skurcze porodowe mogą okazać się mocniejsze i przyczynić się do przyśpieszenia całej akcji porodowej.

Sprawdź: Stopień referencyjności szpitala – czego dotyczy? Ta informacja jest kluczowa dla kobiet w ciąży

Rodzice pytają o malinowy napar

Herbata z liści malin na wywołanie porodu – czy jest skuteczna?

Brak potwierdzenia naukowego na to, że napar z liści malin przed porodem może go przyspieszyć, mimo że były w tymi kierunku prowadzone badania.

Herbata z liści malin – ile razy dziennie?

Raz, maksymalnie dwa.

Dodaj komentarz

Ciąża, Zdrowie w ciąży

Co szkodzi ciąży? Te twierdzenia to mity!

Co szkodzi ciąży? Gdy tylko dowiadujesz się, że będziesz miała dziecko, pojawia się świadomość, że jesteś odpowiedzialna nie tylko za siebie. Podczas codziennych czynności często zastanawiasz się, co szkodzi ciąży....

Czytaj dalej →
Zdrowie w ciąży

Rzucawka porodowa

Rzucawka to groźny stan, który może zakończyć się nawet przedwczesnym porodem, śmiercią dziecka, a także śmiercią przyszłej mamy. Jakie są jej powody i co należy robić w przypadku wystąpienia jej...

Czytaj dalej →
Zdrowie w ciąży

Wady cewy nerwowej

Wady cewy nerwowej to upośledzenie płodu związane z nieprawidłowym rozwojem układu nerwowego. Czym właściwie jest cewa nerwowa? W uproszczeniu można powiedzieć, że jest zalążkiem układu nerwowego, który w późniejszym czasie...

Czytaj dalej →
Ciąża, Zdrowie w ciąży

12 rzeczy, które szkodzą w ciąży

Co szkodzi w ciąży? Cynamon, imbir, kichanie, fryzjer. Co wolno, a co szkodzi w ciąży? Kiedy kobieta spodziewa się dziecka, na pewno znajdzie się wokół niej wielu doradców. Ich rady często będą...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka, Zdrowie rodziców, Zdrowie w ciąży

3 naturalne antybiotyki w diecie dziecka

Większość rodziców traktuje antybiotyki jako ostateczność. Nic dziwnego! Kupione w aptece specyfiki niszczą zarówno dobre, jak i złe bakterie, co niesie za sobą szereg konsekwencji. Pierwsze skutki uboczne antybiotykoterapii pojawiają...

Czytaj dalej →
Ciąża, Zdrowie w ciąży

Pessar

Pessar – tajemniczo brzmiąca nazwa, która nie mówi nic wielu osobom. Czym jest, jak go używać i w jakich sytuacjach? Wyjaśnimy Wam wszystko krok po kroku. Pessar Pessar kołnierzowy jest...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Kto finansuje ślub i wesele?

Kto finansuje ślub i wesele? Najtrudniejszym podczas przygotowań wesela i mogącym być powodem nieporozumień tematem jest podział kosztów. Istnieje wiele możliwości takiego podziału od najbardziej tradycyjnych do zupełnie nowatorskich. Niezależnie...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Zaręczyny, oświadczyny i zmówiny

Czym są zaręczyny? Zmówiny przedślubne to spotkanie, na którym rodziny przyszłego małżeństwa omawiają szczegóły dotyczące m.in: terminu ślubu, wesela i spraw majątkowych. Uzgadniają pomiędzy sobą kwestie dotyczące przyszłego małżeństwa. Gdzie są...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general