Ile dać na komunię 2024? Takie sumy najczęściej trafiają do kopert. Oto poradnik dla rodziny i gości

I Komunia Święta to wyjątkowe wydarzenie w życiu zarówno dziecka, jak i jego najbliższej rodziny, szczególnie pod względem duchowym. Wymiar duchowy spada jednak czasem na drugi plan, a na pierwszym miejscu pojawia się cała materialna otoczka. Rodzice organizują przyjęcia, a zaproszeni goście zastanawiają się, jaką kwotę włożyć do koperty. Co podarować na I Komunię? Jaki prezent dla chłopca na Komunię? Co kupić na Komunię dziewczynce? Ile chrzestny daje na Komunię 2024?

Ile dać na Komunię 2024?

Pierwsza Komunia Święta jest niezwykle podniosłą uroczystością dla każdego przystępującego do niej dziecka oraz jego najbliższych. Poza wymiarem duchowym uroczystość I Komunii ma również aspekt bardziej materialny. Przyjęło się, że z okazji przyjęcia sakramentu przez dziecko rodzice organizują przyjęcia dla rodziny i przyjaciół (w domach lub w lokalach), niekiedy zapraszają najbliższych po prostu na domowy obiad lub poczęstunek do restauracji. Goście natomiast nie pojawiają się na wydarzeniu z pustymi rękami, ale przygotowują prezenty – najczęściej są to koperty z konkretną kwotą gotówki.

Warto pamiętać, że odpowiednia suma zależy od wielu czynników, takich jak m.in. relacja łącząca nas z dzieckiem, stopień pokrewieństwa czy też tradycje panujące w danym regionie. Najważniejszą i decydującą kwestią w tej sprawie powinna być jednak sytuacja finansowa. Każdy gość powinien włożyć do koperty dokładnie tyle, na ile może sobie w danym momencie pozwolić. Ocenianie czy wartościowanie zaproszonych na podstawie tego, jaką kwotę podarowali, jest w strasznie złym guście i po prostu niesmaczne – zwłaszcza teraz, gdy wszyscy musimy się mierzyć ze skutkami kryzysu gospodarczego.

Obecnie naprawdę trudno jest wskazać konkretną sumę, którą goście wkładają do kopert. Ze względu na rosnącą inflację i wszechobecne podwyżki wiele osób zwyczajnie nie ma możliwości podarować większych kwot bez narażania domowego budżetu. W zależności od wymienionych czynników goście wręczają dzieciom od 200-300 zł do nawet 500-700 zł. Sumy w dolnym przedziale dotyczą najczęściej dalszej rodziny czy przyjaciół. Od 500 zł w górę decydują się podarować rodzice chrzestni, dziadkowie czy starsze rodzeństwo. Spokojnie jednak można wręczyć mniej, jeśli nie mamy innej możliwości, lub po prostu postawić na drobny, symboliczny upominek – zegarek, naszyjnik czy np. czytnik e-booków.

Zobacz: Formuła spowiedzi dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Formuła pierwszej spowiedzi dla dzieci komunijnych

Ile się daje na Komunię 2024 – chrzestny?

Tak jak już wyżej wspomniano, bliska rodzina wkłada do koperty na Komunię zazwyczaj około 300-400 zł, niekiedy suma ta może sięgać pół tysiąca. Utarło się jednak, że to rodzice chrzestni wręczają najlepsze prezenty. I rzeczywiście często tak właśnie jest – chrzestny oraz chrzestna przeznaczają na prezent komunijny zazwyczaj od 500 zł w górę. Z komentarzy na rozmaitych forach internetowych wynika, że obecnie jest to kwota zbliżona zwykle do tysiąca. Jeśli ktoś może sobie pozwolić, to wkłada do koperty nawet 1500 zł.

Pamiętajmy jednak, że rodziców chrzestnych obowiązuje ta sama zasada co w przypadku innych gości. Nie zaprasza się ich, aby otrzymać dużą kwotę w kopercie, a nie wszyscy (w tym także chrzestny i chrzestna) mogą sobie pozwolić na tak duży jednorazowy wydatek. Do prezentu często należy doliczyć także koszty podróży, zakupu strojów, wizyty u fryzjera itd., co łącznie daje naprawdę sporą sumkę.

Jeśli rodzice chrzestni nie mają możliwości podarować większej kwoty, mogą ewentualnie porozumieć się ze sobą nawzajem lub z rodzicami dziecka i razem złożyć się na wspólny większy prezent (np. rower, laptop czy jakiś wymarzony kurs itp.).

Sprawdź: Komunia w innej parafii. Jak ją zorganizować? Czasami nie jest to łatwe

Jaki prezent na Komunię dla dziewczynki?

Nie jest łatwo znaleźć odpowiedni pomysł na prezent komunijny dla dziewczynki. Od kilku lat dzieci na Komunię dostają przede wszystkim gadżety i sprzęt elektroniczny (np. hulajnogi elektryczne, komputery, smartfony). Jeśli planujemy zakup jednego większego podarunku tego typu, warto zorganizować zbiórkę wśród innych członków rodziny i gości.

Ciekawą opcją na prezent dla dziewczynki są także tradycyjne propozycje takie jak zegarek, biżuteria (np. kolczyki) czy ładnie wydana Biblia. Należy podkreślić, że liczy się przede wszystkim gest, a takie prezenty to piękna pamiątka I Komunii świętej dla dziewczynki.

Zobacz: Komunia u ewangelików – jak wygląda? Te aspekty są szczególnie istotne

Jaki prezent na Komunię dla chłopca?

W przypadku prezentu dla chłopców najczęściej sprawdzają się również wszelkiego typu gadżety elektroniczne. Z tańszych propozycji zawsze można wybrać gry na konsolę/komputerowe, słuchawki, zegarek lub jakieś przedmioty związane z hobby dziecka.

Sprawdź: Co na komunię od chrzestnego? Ten prezent będzie stanowił piękną pamiątkę!

Czytelnicy pytają, ile pieniędzy na komunię włożyć do koperty

Ile daje chrzestny na Komunię 2024?

W zależności od możliwości finansowych rodzice chrzestni dają dzieciom od 500 do nawet 1500 zł. Wśród komentarzy jednak najczęściej pada odpowiedź, że jest to koło tysiąca.

Ile daje się teraz na Komunię?

Wszystko zależy przede wszystkim od indywidualnych możliwości finansowych, a także łączących nas relacji z dzieckiem, które przyjmuje pierwszą Komunię Świętą. Dalsza rodzina może podarować nawet 150-300 zł, a bliższe osoby najczęściej wręczają od 300 do 500 zł.

Co na Komunię dla dziewczynki?

Najlepiej biżuteria, która będzie stanowić piękną pamiątkę. Można także dopytać rodziców, o czym dziecko marzy lub czym się interesuje, i na tej podstawie wybrać prezent.

Co na Komunię dla chłopca?

Zegarek, rower lub gadżety związane z zainteresowaniami.

Dodaj komentarz

NA ZAKUPACH

Prezenty na Dzień Matki

Mama – istota o nieskończonej wytrwałości oraz jeszcze większej miłości. Na co dzień najczęściej niedoceniana. Na szczęście jest taki dzień w roku jak 26 maja, w którym nawet najbardziej zapominalscy...

Czytaj dalej →
NA ZAKUPACH

Rozmiar ubranek dla noworodka

Zakup ubranek dla noworodka to dla wielu rodziców ogromny problem. Przyszli rodzice mają zazwyczaj wątpliwości, ile ubranek kupić i jaki rozmiar ubranek dla noworodka wybrać. Jest to trudna sprawa, ponieważ...

Czytaj dalej →
NA ZAKUPACH

Materac dla dziecka: Jaki wybrać?

Odpowiednio dobrany materac jest podstawowym czynnikiem, który ma wpływ na jakość snu. Niewygodny i źle dobrany uprzykrzy nocny wypoczynek, a także może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Kręgosłup szybko da...

Czytaj dalej →
NA ZAKUPACH

Sposób na wychodzący puch z kurtki

Puchowa kurtka to prawdziwe błogosławieństwo w mroźny dzień. Jest niezastąpiona, gdy temperatura spadnie sporo poniżej zera. Naturalny puch zapewnia świetną izolację termalną. Dzięki swojej trójwymiarowej strukturze zatrzymuje powietrze, przez co doskonale...

Czytaj dalej →
Rozwój niemowląt

Śledzik Niemowlaka

Śledzik Niemowlaka Nie pamiętasz o której godzinie zasnęło Twoje dziecko? Czy przed ostatnim karmieniem w butelce było 60 czy 40 ml pokarmu? Czy pieluszkę zmieniałaś godzinę czy trzy godziny temu?...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general