Ile dni do wiosny 2022? Kiedy zaczyna się kalendarzowa wiosna?

Aura za oknem nie napawa optymizmem i na pewno nie zachęca do spacerów i spędzania czasu na zewnątrz. Nic zatem dziwnego, że większość z nas już rozpoczęła odliczanie do wiosny. Póki co pogoda nie rozpieszcza i trudno zachować pozytywne usposobienie, ale już wkrótce z pewnością zacznie się to zmieniać i zaczniemy obserwować pierwsze oznaki najpiękniejsze pory roku. Ile dni do wiosny 2022? Kiedy rozpoczyna się kalendarzowa wiosna 2022?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Wiosna kalendarzowa 2022 rozpocznie się w poniedziałek 21 marca.
  • Astronomiczna wiosna przypada z kolei na niedzielę 20 marca 2022.
  • Pierwsze oznaki wiosny to m.in. pojawienie się owadów, zauważalni dłuższy dzień czy kwitnące przebiśniegi, zawilce, krokusy etc.

Ile dni do wiosny 2022?

Odliczanie końcowych dni do wiosny można już uznać za oficjalnie rozpoczęte. Chociaż prawda jest taka, że wielu z nas z niecierpliwością skreśla dni w kalendarzu już od początku jesieni, kiedy to aura zaczyna powoli zmieniać się na gorsze i nadciągają krótkie, pochmurne i ponure dni. Wkrótce oczekiwanie dobiegnie końca i wszyscy będziemy mogli się cieszyć słońcem, ciepłem i rozkwitającą wokół zielenią. Wiosnę przywitamy bowiem za miesiąc, w drugiej połowie marca, dokładnie w poniedziałek 21.

Sprawdź: Kiedy jest koniec roku szkolnego 2022? Uczniowie na pewno się ucieszą

Kiedy jest kalendarzowa wiosna 2022?

Nie ma chyba pory roku, która budzi bardziej pozytywne emocje. Nie tylko dlatego, że wreszcie zaczyna być ciepło i pogodnie, ale także z powodu tak długiego okresu oczekiwania. Wreszcie po długich miesiącach zimna, deszczu, śniegu i mrozów będzie można schować głęboko do szafy grube kurtki, szaliki i czapki.

Wiosna kalendarzowa 2022 przypada tradycyjnie 21 marca, w tym roku będzie to poniedziałek. Zwyczajowo pierwszy dzień wiosny oznacza dla uczniów jednocześnie dzień wagarowicz – oczywiście jest to święto nieoficjalne, ale dzieci często korzystają z okazji i pozwalają sobie na odpoczynek od zajęć. W tym roku kalendarz ułożył się dosyć korzystanie, a wykorzystanie dnia wagarowicza i nie pójście do szkoły pozwoli przedłużyć weekend.

Zgodnie ze staropolską tradycją 21 marca był dniem, kiedy topiono Marzannę na znak odejścia zimy. Według słowiańskich wierzeń była ona boginią zimy i śmierci, ale jednocześnie również odrodzenia. Rytualne utopienie lub spalenie Marzanny miało przywoływać wiosnę.

Zobacz: Dni wolne od szkoły 2022. Kiedy wypada odpoczynek od nauki? Uczniowie mogą być zadowoleni

Kiedy zaczyna się wiosna astronomiczna 2022?

Kalendarzowa wiosna 2022 nie pokrywa się z terminem rozpoczęcia wiosny astronomicznej. Ta druga jest bowiem związana z tzw. równonocą wiosenną. W tym roku przypada ona na niedzielę 20 marca 2022. Jest to moment, kiedy Słońce przechodzi przez punkt Barana – potocznie zjawisko to bywa określane jako zrównanie dnia z nocą.

Pierwsze oznaki wiosny 2022

Wiosna to nie jednak nie konkretny dzień w kalendarzu, ale cała masa mniejszych i większych zmian, które obserwujemy na co dzień w przyrodzie i ogólnej aurze. Przedwiośnie zaczyna się bowiem zwykle na przełomie lutego i marca.

Przede wszystkim pierwsze zwiastuny nadchodzącej pory roku dostrzegamy nieco dłuższym dniu. Nie jest to zmiana widoczna z dnia na dzień, ale w pewnym momencie każdy z nas orientuje się, że słońce codziennie trochę dłużej gości na horyzoncie.

Drugą ważną oznaką nadciągającej wiosny jest chyba to, za co wszyscy najbardziej ją uwielbiamy – przyroda budzi się do życia. W ogrodach kwitną przebiśniegi, krokusy, zawilce, pierwiosnki czy żonkile. Na drzewach i krzewach pojawiają się pierwsze zielone pąki (np. olsza czarna, modrzewie, wierzby), a cały świat powoli nabiera różnorodnych barw – przede wszystkim oczywiście rozmaitych odcieni zieleni. Przedwiośnie wyznacza w Polsce kwitnięcie dwóch roślin – leszczyny pospolitej oraz podbiału pospolitego.

Z początkiem wiosny ożywia się także świat zwierząt – z ciepłych krajów przylatują pierwsze ptaki, a na zewnątrz pojawia się coraz więcej owadów.

Rodzice pytają, ile dni do wiosny 2022

Wiosna kalendarzowa kiedy?

Kalendarzowa wiosna 2022 rozpocznie się 21 marca.

Kiedy jest astronomiczna wiosna?

Wiosna astronomiczna 2022 przypada na 20 marca.

Ile do wiosny?

Do wiosny pozostało już naprawdę niewiele, mniej niż 30 dni. Zacznie się w drugiej połowie marca.

Za ile dni będzie wiosna?

Wiosna zacznie się za mniej niż miesiąc.

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Obyczaje ślubne

Obyczaje ślubne mimo, że nie zmieniają się zbyt często to jednak można w nich zaobserwować pewne trendy. Sprawdź co takiego się zmienia w najważniejszych elementach ślubu oraz wesela. Suknie ślubne...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Menu weselne

Jakie menu wybrać na swoje wesele? Muszą to być potrawy, które trafią w gusta wszystkich gości. Bo przecież świeże i smaczne dania to już pół sukcesu udanego wesela (no może...

Czytaj dalej →
Pielęgnacja noworodka

Kąpiel noworodka

Kąpiel noworodka osobiście kojarzy mi się z czymś bardzo ważnym, pełnym napięcia. Pamiętam, jak prawie 20 lat temu rodzice kąpali po raz pierwszy moją młodszą siostrę. Atmosfera, która tej kąpieli...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo