Ile może zarobić dziecko żeby nie stracić ulgi 2021?

Od 15 lutego do końca kwietnia 2022 trwa okres składania deklaracji podatkowych za rok 2021. Po raz kolejny wiele polskich rodzin będzie mogło skorzystać z ulgi na dzieci, która jest zdecydowanie najpopularniejszym i najczęściej stosowanym odliczeniem. Ulga na dziecko przysługuje nie tylko na wszystkie małoletnie pociechy, ale także dzieci powyżej 18. roku życia. W ich przypadku jednak muszą zostać spełnione konkretne warunki. Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi 2021?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Z ulgi na dziecko mogą skorzystać nie tylko rodzice, ale także opiekunowie oraz rodzice zastępczy.
  • Ulgę można odliczyć na dzieci do 18. roku życia oraz każde dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności, które otrzymuje zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną.
  • Rodzice mogą zastosować odliczenie także na dzieci pełnoletnie - maksymalnie do 25. roku życia pod warunkiem, że nadal się uczą, a ich roczne dochody nie przekroczą po zsumowaniu kwoty 3089 zł.

Ulga na dziecko 2022

Ulga na dzieci od lat cieszy się zdecydowanie największą popularnością spośród wszystkich możliwych odliczeń od podatku. Co ważne, z odpisu mogą skorzystać nie tylko rodzice, ale także opiekunowie oraz rodzice zastępczy. Warunkiem jej uzyskania jest jednak faktyczne wykonywanie władzy rodzicielskiej, czyli sprawowanie opieki i ponoszenie związanych z nią kosztów. Samo posiadanie władzy rodzicielskiej, sporadyczne kontakty czy płacenie alimentów nie wystarczą.

Wysokość ulgi uzależniona jest od liczby wychowywanych dzieci. Przy czym miesięczna stawka odliczenia wzrasta w przypadku trzeciego i czwartego oraz każdego kolejnego dziecka.

Ulga na dziecko 2022 – aktualne stawki:

  • pierwsze dziecko – 92,67 zł/miesiąc = 1.112,04 zł/rok,
  • drugie dziecko – 92,67 zł/miesiąc = 1.112,04 zł/rok,
  • trzecie dziecko – 166,67 zł/miesiąc = 2.000,04 zł/rok,
  • czwarte i każde kolejne dziecko – 225,00 zł/miesiąc = 2700,00 zł/rok.

Zobacz: Ulga na internet – co ile lat można ją odliczyć? Trzeba uważać, aby nie stracić pieniędzy

Ulga prorodzinna na pełnoletnie dziecko

Ulga prorodzinna przysługuje oczywiście na każde dziecko do 18. roku życia, a także na każde dziecko niepełnosprawne, które otrzymuje zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną. Przepisy przewidują jednak również możliwość skorzystania z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie pociechy – ustawodawca wprowadził jednak pewne warunki.

Ulga przysługuje na każde dziecko do 25. roku życia, które ciągle się uczy oraz jego dochody (z wyjątkiem renty rodzinnej) i przychody uzyskane w ramach ulgi dla młodych,  po ich zsumowaniu nie przekraczają 3 089 zł.

Jeśli dziecko kontynuuje naukę po osiągnięciu pełnoletności, można skorzystać ze zwrotu do momentu ukończenia przez nie 25. roku życia. Trzeba jednak upewnić się, że jego dochód nie przekroczył wskazanego limitu.

Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi 2021?

Ustawodawca precyzyjnie określa, ile dziecko może dorobić w ciągu roku, aby rodzice nie stracili prawa do ulgi. Roczna kwota dochodu nie powinna przekroczyć 3089 złotych. W przypadku dzieci małoletnich limit nie obowiązuje. Przed ukończeniem 18. roku życia dziecko musi rozliczać się wspólnie z rodzicami i niezależnie od osiągniętych dochodów, rodzice mają prawo do skorzystania z ulgi.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo