Ile może zarobić dziecko żeby nie stracić ulgi za 2023? Limit dochodu pozytywnie zaskoczy kibiców

Ulga prorodzinna to najpopularniejsza, ale zdecydowanie także najbardziej opłacalna preferencja podatkowa. Jeszcze do niedawna łatwo było ją jednak stracić, jeśli dorosłe, pracujące dziecko podejmowało dorywczą pracę, ponieważ próg dochodowy był dość niski. W ostatnim czasie limit został jednak znacznie zwiększony. Rodzice mogą skorzystać z odliczenia, nawet w sytuacji, gdy ich dziecko dorabiało sobie np. przez całe wakacje. Na jakich zasadach odliczana jest ulga na dziecko pracujące 2023? Limit dochodu dziecka do ulgi prorodzinnej 2023 – ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi? Ile może zarobić uczeń aby nie stracić ulgi prorodzinnej 2023?

Dochód dziecka a ulga prorodzinna 2023. Ile może zarobić dziecko, aby nie stracić ulgi 2023?

Ulga na dziecko przysługuje rodzicom również na dziecko pełnoletnie do 25. roku życia pod warunkiem, że wciąż się uczy lub studiuje. Często jednak młodzież po ukończeniu 18 lat chce podejmuje dorywcze prace np. w okresie wakacji lub w weekendy, aby sobie trochę dorobić, mieć pieniądze na własne wydatki i odciążyć rodziców. W takim przypadku istnieje ryzyko utraty prawa do odliczania ulgi prorodzinnej. Jeszcze do niedawna było o to bardzo łatwo, ponieważ limit zarobków dziecka wynosił zaledwie 3089 zł brutto w ciągu roku. Po przekroczeniu tej kwoty rodzice tracili ulgę, a – jak nietrudno się domyślić – łatwo było zarobić więcej.

W ostatnim czasie jednak przepisy zostały zmienione. Aktualnie limit zarobków dziecka, pozwalający na zachowanie ulgi, jest znacznie wyższy. Wynosi bowiem dwunastokrotność renty socjalnej, czyli 19 061,28 zł brutto rocznie.

Zobacz: Program Aktywny Rodzic 2024, czyli aż 1500 zł co miesiąc dla rodzin! Minister podaje konkretny termin

Pracujące dziecko a ulga prorodzinna 2023/2024

Z ulgi prorodzinnej korzystają przede wszystkim rodzice/opiekunowie prawni oraz rodzice zastępczy dzieci małoletnich. Oprócz tego prawo do odliczenia przysługuje także na dzieci, które otrzymują zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną bez względu na wiek, oraz na dzieci, które nie ukończyły 25. roku życia pod warunkiem, że uczą się lub studiują, a ich dochody w minionym roku nie przekroczyły dwunastokrotności kwoty renty socjalnej.

Ze zwrotu na dzieci w rozliczeniu PIT 2024 mogą skorzystać wyłącznie rodzice, których dochody opodatkowane są na zasadach ogólnych z zastosowaniem skali podatkowej i korzystają z formularzy PIT 36 i PIT 37.

Zgodnie z przepisami w przypadku ulgi na dziecko obowiązują pewne limity dochodu, ale nie dotyczą one rodziców, którzy wychowują co najmniej dwójkę dzieci. O wysokość swoich dochodów powinni martwić się wyłącznie rodzice/opiekunowie jedynaków. Jak wyglądają limity dokładnie? Roczny dochód nie może przekroczyć:

  • 112.000 zł w przypadku podatników pozostających w związku małżeńskim (sumuje się dochody podatnika i jego małżonka),
  • 112.000 zł w przypadku osób samotnie wychowujących dziecko,
  • 56.000 zł w przypadku podatników niepozostających w związku małżeńskim.

Wysokość odliczenia zależy od liczby wychowywanych dzieci. Najwiecej korzystają rodziny wielodzietne.

  • w przypadku jednego dziecka ulga wynosi rocznie 1112,04 zł. 
  • w przypadku dwójki dzieci ulga wynosi rocznie 2224,08 zł.
  • w przypadku trójki dzieci miesięczna ulga wynosi rocznie w sumie 4224,12 zł.
  • w przypadku czwórki lub większej liczby dzieci – miesięczna ulga na czwartek i każde kolejne dziecko wynosi 225 zł, a zatem rodzice wychowujący czwórkę dzieci mogą miesięcznie rozliczyć 577,01 zł (2×92,67 zł, 166,67 zł i 225 zł). Rocznie ulga na czworo dzieci wynosi zatem aż 6924,12 zł.

Ulga na dziecko, które pracuje od połowy roku

Przy rozliczaniu ulgi nieistotny jest okres pracy. Brana jest pod uwagę wyłącznie suma dochodów w danym roku rozliczeniowym.

Czytelnicy pytają, ile może zarobić małoletnie dziecko żeby nie stracić ulgi 2023

Ile może zarobić dziecko żeby nie stracić ulgi prorodzinnej 2023?

Ulga na dziecko 2023/2024 limit dochodu dziecka w ciągu roku wynosi dwunastokrotność renty socjalnej, czyli 19 061,28 zł brutto.

Ile może zarobić dziecko aby odliczyć ulgę?

Nie może zarobić więcej niż 19 061,28 zł brutto rocznie.

Ile może zarobić student żeby nie stracić ulgi 2023?

Student, pod warunkiem, że nie skończył 25 lat, może zarobić nie więcej niż 19 061,28 zł brutto, aby rodzice mogli odliczyć ulgę.

Ile może zarobić dziecko żeby nie stracić ulgi 2024?

Limit dochodów dziecka a ulga prorodzinna 2023 – pracujące dziecko nie może zarobić w ciągu roku więcej niż 19 061,28 zł brutto.

Ile dziecko może zarobić żeby odliczyć ulgę 2023?

Limit zarobków dziecka do ulgi prorodzinnej 2023 wynosi 19 061,28 zł brutto.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Rodzice

Wszyscy jesteśmy dziećmi!

Dziś krótko ponieważ był to bardzo wyczerpujący dzień. Chciałbym Ci Córeczko z okazji Twojego pierwszego Dnia Dziecka (ten gdy byłaś w brzuszku się nie liczy:P) życzyć, żebyś zawsze … …...

Czytaj dalej →
Tata, Prawo, Rodzice

Urlop ojcowski: Czemu tak krótko?

Urlop ojcowski 2017: Zmiany, zmiany, zmiany Dziś rano odczytałem wiadomość na Facbooku od jednego z czytelników bloga, który poinformował mnie o zmianach w urlopach ojcowskich, które zaszły 2 stycznia 2016...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo