Ile trwa egzamin ósmoklasisty 2022?

Egzaminy ósmoklasisty już wkrótce. To pierwsze tak ważne wyzwanie, z którym musi zmierzyć się młodzież na swojej edukacyjnej drodze. Ich rezultat będzie stanowił podsumowanie dotychczasowej wiedzy i zadecyduje, do jakich dostaną się szkół średnich. Ze względu na pandemie termin egzaminów został przesunięty – uczniowie klas ósmych rozpoczną zmagania pod koniec maja. Ich zadaniem będzie rozwiązanie zadań z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Ile będą mieli na to czasu? Ile trwa egzamin ósmoklasisty 2022? Jak długo trwa egzamin z matematyki ósmoklasisty? Ile trwa egzamin 8-klasisty z angielskiego?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Egzaminy ósmoklasisty 2022 odbędzie się w terminie od 24 do 26 maja, natomiast termin dodatkowy ustalono na 13-15 czerwca.
  • Egzamin z j. polskiego będzie trwał 120 minut, z matematyki - 100 minut, a z języka obcego - 90 minut.
  • Uczniowie ze specjalnymi trudnościami w nauce mogą skorzystać z możliwości przedłużenia czasu pisania egzaminu z polskiego o 60 minut, matematyki o 50, a języka obcego o 45 minut.

Ile czasu do egzaminu? Do której trwają egzaminy ósmoklasisty?

Już niedługo tysiące uczniów klas ósmych szkoły podstawowej zmierzy się z najważniejszym sprawdzianem w swojej dotychczasowej edukacji. Pod koniec maja wszyscy obowiązkowo przystąpią w pierwszej kolejności do języka polskiego, następnie do matematyki, a zmagania zakończą testem z języka obcego nowożytnego (do wyboru jest angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, ukraiński lub włoski, ale można zdecydować się wyłącznie na ten, którego uczeń uczył się w szkole).

Do każdej z trzech części egzaminu uczniowie przystąpią w innym dniu i w tym terminie będą naturalnie zwolnieni z wszystkich pozostałych obowiązków. Wśród zasad brak odgórnie wyznaczonych progów punktowych, co oznacza, że egzaminów nie da się nie zdać. Ich wynik będzie jednak brany pod uwagę podczas rekrutacji do szkół średnich, dlatego uczniowie poświęcają mnóstwo czasu i wysiłku na przygotowania. Im wyższy rezultat, tym lepsze perspektywy przy wyborze liceum czy technikum. Czas pisania zależy od egzaminu – uczniowie spędzą jednak na sali nie dłużej niż 2 godziny. Przypomnijmy, kiedy dokładnie odbędą się egzaminy.

Egzamin ósmoklasisty 2022 – data:

  • 24 maja (wtorek), godzina 9.00 – polski
  • 25 maja (środa), godzina 9.00 – matematyka,
  • 26 maja (czwartek), godzina 9.00 – język nowożytny do wyboru.

Uczniowie, którzy z powodu choroby, nagłego zdarzenia losowego czy jakiejś nieoczekiwanej trudnej sytuacji rodzinnej nie będą mogli przystąpić do egzaminów w pierwszym terminie, mogą to zrobić w czerwcu. Warunkiem jest jednak przedstawienie odpowiedniego zaświadczenia/uzasadnienia (np. od lekarza).

Termin egzaminu ósmoklasisty 2022 w czerwcu:

  • 13 czerwca 2022 r. (poniedziałek) o godzinie 9:00 – egzamin ósmoklasisty 2022 polski, 
  • 14 czerwca 2022 r. (wtorek) o godzinie 9:00 – egzamin ósmoklasisty 2022 matematyka,
  • 15 czerwca 2022 r. (środa) o godzinie 9:00 – egzamin ósmoklasisty 2022 język obcy nowożytny do wyboru.

Z egzaminu są zwolnieni uczniowie, którzy są laureatami lub finalistami olimpiady przedmiotowej wymienionej w wykazie olimpiad lub laureatami konkursu ‎przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim i ponadwojewódzkim, organizowanego ‎z zakresu jednego z przedmiotów objętych egzaminem ósmoklasisty.

Zobacz: Jak obliczyć średnią na koniec roku?

Ile trwa egzamin ósmoklasisty z polskiego 2022?

Egzaminacyjny maraton uczniowie ósmych klas rozpoczną od języka polskiego. W tej części będzie sprawdzana przede wszystkim ich wiedza z językowa oraz znajomość lektur obowiązkowych. Najwięcej punktów uzyskać mogą w części pisemnej, gdzie do wyboru będą mieli stworzenie rozprawki lub opowiadania. W sumie arkusz składa się z 19 zadań, na wykonanie których uczeń ma 120 minut. Za poprawne rozwiązanie wszystkich poleceń można otrzymać maksymalnie 45 punktów.

Ile trwa egzamin z matematyki?

Drugiego dnia zmagań (we wtorek 25 maja) ósmoklasiści zmierzą się z królową nauk, czyli matematyką. W tym przypadku do rozwiązania również będą mieli w sumie 19 zadań, w tym: 15 zadań zamkniętych i 4 otwarte. Na obliczenia uczniowie mają 100 minut, a do uzyskania jest łącznie 25 punktów.

Sprawdź: Kiedy jest koniec roku szkolnego 2022? Uczniowie powinni być zadowoleni

Ile trwa egzamin z angielskiego?

Na koniec ósmoklasiści przystąpią do egzaminu z języka obcego nowożytnego. Do wyboru mieli angielski, niemiecki, francuski, włoski, rosyjski, hiszpański i ukraiński. Mogli jednak zdecydować się tylko na ten, którego uczyli się podczas zajęć w szkole.C trwania egzaminu ósmoklasisty z języka angielskiego to tylko 90 minut. W tym czasie uczniowie muszą rozwiązać 14 zadań – 5 otwartych i 9 testowych. Sprawdzane są umiejętności czytania, słuchania, a także pisania. Można uzyskać w sumie 55 punktów.

Zobacz: Jaka średnia na czerwony pasek?

Ile trwa egzamin ósmoklasisty dla dyslektyków?

W przypadku uczniów ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się, w tym z: dysleksją, dysgrafią, dysortografią, dyskalkulią, CKE przewiduje kilka sposobów na odpowiednie dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu do indywidualnych potrzeb. Jedną z możliwości jest wydłużenie czasu przeznaczonego na pisanie. Takie rozwiązanie zakłada, że egzamin z języka polskiego trwałby 180 minut, czyli o 60 minut dłużej, egzamin z matematyki – 150 minut, czyli o 50 minut dłużej, a z języka obcego – 135 minut, czyli 45 minut dłużej.

Sprawdź: Lektury obowiązkowe – egzamin ósmoklasisty 2022. Które utwory uczniowie muszą znać?

Rodzice pytają, ile trwają egzaminy 8-klasisty

Egzamin ósmoklasisty 2022 ile trwa?

Egzamin z polskiego 120 minut, z matematyki – 100 minut, a z języka obcego – 90 minut.

Ile trwają egzaminy ósmoklasisty 2022?

Egzaminy trwają 3 dni, od 24 maja do 26 maja włącznie.

Ile trwa egzamin ósmoklasisty z angielskiego?

90 minut.

Ile trwa egzamin ósmoklasisty z języka polskiego?

120 minut.

Ile się pisze egzamin ósmoklasisty z matematyki?

100 minut.

Dodaj komentarz

Edukacja i psychologia

Homeschooling, czyli nauka w domu

Czy i jak rozwijać się będzie trend homeschoolingu? Rodzice, którzy chcą w pełni mieć wpływ na edukację swoich dzieci, w wielu przypadkach decyduje się zamienić swój własny dom w salę...

Czytaj dalej →
Edukacja i psychologia

Koniec roku szkolnego 2020

Ferie zimowe we wszystkich rejonach Polski już się zakończyły – czas pomyśleć o wakacjach! Kiedy wypada koniec roku szkolnego 2020, a tym samym ile dni zostało jeszcze do końca roku...

Czytaj dalej →
Edukacja i psychologia, Newsy

Czy będą lekcje w sobotę? MEN odpowiada!

Lekcje w sobotę? Szkoła w weekend? 6-dniowy tydzień nauki? Takie zapisy znalazły się w jednym z 11 projektów rozporządzeń zmieniających prawo oświatowe w Polsce. Czy to oznacza, że przepisy będą dawały...

Czytaj dalej →
Świadkowie

Rola świadków na weselu

Z racji tego, że już za dwa tygodnie będę świadkową na weselu siostry, postanowiłam przyjrzeć się tej roli i jej obowiązkom troszeczkę bliżej, a tym, co się nauczyłam, chętnie podzielę...

Czytaj dalej →
Atrakcje weselne

Stół wiejski na weselu

Przygotowujesz tradycyjne, wiejskie wesele? Pamiętaj o wiejskim stole, który ostatnio coraz częściej pojawia się nie tylko na wiejskich weselach. Stół wiejski to nie tylko smaczne jedzenie, ale również dodatkowy wystrój...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general