Imię Leon (znaczenie i pochodzenie imienia, cechy charakteru i zdrobnienia)

Dowiedz się czy, i ewentualnie ile dzieli Leona od… dzikiego lwa. Które z cech jego charakteru dominują na co dzień? Odkryj jego naturę! Czy jest lubiany przez otoczenie? Czy sam lubi towarzystwo? Jakim jest partnerem i kolegą w pracy?

Imię Leon (znaczenie i pochodzenie imienia, cechy charakteru i zdrobnienia)
rys. Maciej Maćkowiak

Znaczenie imienia Leon

Tu ciekawostka. W Polsce imię Leo pojawiło się dopiero w XIII wieku, a jego pełna wersja Leon dwieście lat później! Od zawsze jednak i w obu wersjach oznaczało silnego mężczyznę. Silnego i fizycznie i psychicznie.

Pochodzenie imienia Leon

Leon to imię męskie pochodzenia łacińskiego, wywodzi się od słowa leo, co oznacza lwa. Stąd właśnie kojarzenie Leona z siłą, męstwem i potęgą.

Imieniny Leona

Kolejny rekordzista, do którego z życzeniami imieninowymi możecie wpadać naprawdę często! Obchodzi imieniny w dniach: 26 stycznia, 6 lutego, 20 lutego, 1 marca, 14 marca, 19 kwietnia, 22 kwietnia, 25 maja, 12 czerwca, 28 czerwca, 30 czerwca, 3 lipca, 12 lipca, 17 lipca, 20 lipca, 10 września, 10 października, 10 listopada. Podobno największe tłumy są 10 listopada właśnie, bo to najpopularniejsza z tych dat.

Sprawdź znaczenie imienia:

Patroni Leona

Patronów jest kilku:

Św. Leon I Wielki – papież w latach 440-461. Podniósł znacznie rangę Stolicy Apostolskiej. Był autorem wielu traktatów religijnych.
Św. Leon II – papież, który zajmował się śpiewem gregoriańskim. Jest autorem wielu hymnów.
Św. Leon III – papież. To on koronował Karola Wielkiego na cesarza rzymskiego.
Św. Leon IX (żył w latach 1002-1054) – papież. Autor wielu rewolucyjnych zmian w Kościele. Między innymi za jego sprawą w Kościele obowiązuje celibat księży. Usunął także ze stanowisk biskupów, którzy kupowali sobie stanowiska za pieniądze.

Leon w szkole

Mimo przypisanej imieniu sile, męstwu i uporowi, Leon to jednak lekkoduch. Prowadzi bogate życie wewnętrzne, lubi marzyć. To jeden z takich uczniów, którzy sprawiają wrażenie „wyłączonych”. Niby jest w klasie, niby słucha, ale obecny jest gdzie indziej. Nie zmienia to jednak faktu, że to zdolni chłopiec! Lekko nawet przyciśnięty ujawnia swoje talenty do szybkiego przyswajania wiedzy. Lubi przedmioty artystyczne i rzemiosło. A najlepiej jeśli oba te środowiska da się połączyć. Niejeden Leon zbudował na zajęciach technicznych karmik uznany za dzieło sztuki!

Sprawdź:  Imię Hanna [pochodzenie, znaczenie i cechy charakteru]

Leon w pracy

Leon dobrze się odnajduje w rolach przywódców grup, zespołów czy nawet firm. Jest jednak trudny w komunikacji. Trzeba czasu, cierpliwości i umiejętności, aby do niego dotrzeć. Jest jednak ceniony za szczerość, uczciwość, oddanie i rzetelność. Lubi, gdy może skupić się na ulubionej dziedzinie, w niej osiąga wirtuozerię. To świetny specjalista, który ciągle się doszkala, nawet gdy nikt tego od niego nie wymaga. Leon to zawodowiec!

Leon w rodzinie

Leon – jak przystało na lwa – doskonale dba o swoją rodzinę. Jest opoką, na której można się wesprzeć w trudnych chwilach. Dba o estetykę otoczenia (czyli nie ma obawy, że wyśle dziecko do przedszkola w dwóch różnych bucikach, zapomni o zdjęciu świątecznych lampek sprzed domu w maju, czy pójdzie na urodziny do teściów z do połowy zgolonym wąsem). A poważnie – estetyka to faktycznie coś o co Leon potrafi zadbać. Jego dom jest oceniany przez znajomych, że „tu wszystko do siebie pasuje”. Przy tym to nie despota czy hegemon. Nie narzuca swojej woli. Jest czuły, kochający i uczuciowy.

Leon w związku

Leon wierzy w wielką i prawdziwą miłość i takiej poszukuje. Potrafi zakochać się do szaleństwa i z tej miłości popełniać głupstwa. Zatraca się bowiem w wielkim uczuciu. Jest jednak przy tym szczery. Jego miłość to nie chwilowy płomień, który może zaraz zgasnąć. U Leona to wciąż płonący ogień, który z czasem przeradza się w ognisko domowe. Nie narzeka na brak kobiet, które się nim interesują. Jest cenionym partnerem!

Leon w towarzystwie

Mimo, że nie kipi energią to jest lubiany przez otoczenie. Umiejętność skupiania na sobie uwagi, ale bez przesady, zdolność do słuchania i podejmowania tematów – to cechy w towarzystwie cenione. Leon lubi dobrą zabawę, ale nie szaleństwo. Ma swoich sprawdzonych kompanów, jest jednak otwarty na nowe znajomości.

Sprawdź:  Jaką osobą jest Mikołaj? I czy ma coś wspólnego z najsłynniejszym świętym? Sprawdź, zanim nadasz dziecku to imię!

Zdrobnienia imienia Leon

Leo, Leonek, Leoś, Leosiek, Leoncik, Leonuś

Leon po angielsku i nie tylko

 • angielski – Leo, Leon, Lionel
 • czeski – Leo, Leon
 • duński – Leo, Leon
 • fiński – Leo
 • francuski – Léon
 • litewski – Leonas
 • niemiecki – Leo
 • rosyjski – Lev, Lew
 • słowacki – León
 • węgierski – Leó
 • włoski – Leone, Leonello, Lionello

Znane osoby o imieniu Leon

Leon Hendrix – amerykański muzyk, młodszy brat Jimiego Hendrixa
Lionel Messi – piłkarz pochodzenia argentyńskiego
Leon Niemczyk – aktor filmowy i teatralny
Lionel Richie – amerykański piosenkarz, kompozytor i aktor
Léo Santana – piosenkarz pochodzenia brazylijskiego
Leon Tarasewicz – malarz pochodzenia białoruskiego

Przysłowia i powiedzenia o Leonie

Będzie szanowała żona spokojnego męża Leona.
To nie on, to Leon.

Inne ciekawostki

roślina: oset
szczęśliwa liczba: 1
szczęśliwy kamień: diament
zwierzę: baran
szczęśliwy kolor: czerwony
planeta: Mars
znak zodiaku: Baran

Dodaj komentarz

Boże Narodzenie
Jak ubrać choinkę? Zobacz najpiękniejsze dekoracje choinek na 2018 rok!
Choinki to symbol życia i witalności, ale także główna dekoracja domu w okresie bożonarodzeniowym. Każdy chce, by była piękna i reprezentacyjna, ale nie sztuczna jak z katalogu. Dekorowanie choinki i
Czytaj dalej
Boże Narodzenie
Stroiki świąteczne: ze sklepu czy DIY?
Nie wyobrażamy sobie świąt bez dekoracji. Choinki, lampki, stroiki świąteczne to coś tak integralnego z gwiazdką, jak rodzinne biesiadowanie czy 12 dań na stole. Czy dekoracje trzeba jednak kupować w
Czytaj dalej
Znaczenie imion (Imiennik)
Stanisław jako imię dla dziecka? Poznaj znaczenie oraz zdrobnienia imienia Stanisław
Odkryj piękne staropolskie znaczenie imienia Stanisław! Dowiedz się jakie cechy jego charakteru sprawiają, że cieszy się powodzeniem wśród płci przeciwnej, sprawdź jak znosi porażki i jak sobie z nimi radzi. Znaczenie
Czytaj dalej
Znaczenie imion (Imiennik)
Imię Julia [znaczenie imienia, pochodzenie, imieniny]
Julia to ostatnimi czasy jedno z modniejszych imion żeńskich. Dowiedz się jakie jest pochodzenie i znaczenie imienia Julia. Jakie cechy charakteru mają kobiety o imieniu Julia? Kiedy Julia obchodzi imieniny?
Czytaj dalej
Znaczenie imion (Imiennik)
Tosia – od jakiego imienia to zdrobnienie?
Wybór imienia jest bardzo ważny, ponieważ towarzyszy nam ono (lub towarzyszą, jeśli jest ich więcej) do końca życia. Oczywiście, istnieje możliwość zmiany zarówno imienia, jak i nazwiska, jednak w przypadku
Czytaj dalej
Znaczenie imion (Imiennik)
Imię Filip (znaczenie, pochodzenie, cechy charakteru i zdrobnienia)
Poznaj Filipa i jego cechy charakteru! Dowiedz się co myślą o nim znajomi, jakim jest partnerem, czy to domator, czy imprezowicz. Odkryj jego prawdziwą naturę! Znaczenie imienia Filip Filip to prawdziwy wulkan
Czytaj dalej