Imiona żeńskie na Ż – Imiona dla dziewczynki na Ż

Już niedługo poród, a Wy wciąż nie macie pomysłu na imię dla Waszej córki? Najwyższa pora, żeby zdecydować o jednym z najważniejszych aspektów jej życia. Nadanie imienia jest bardzo istotną kwestią w jej życiu. To zdecyduje o tym, jak będziecie się do niej zwracać, jak inni będą do niej mówić. Nie dajcie się jednak zwariować! Ten proces powinien być przyjemnością, miłym przygotowaniem do powitania Waszego nowo narodzonego dziecka. Zamiast się przejmować, sprawdźcie nasz poradnik i zobaczcie, jakie imię będzie najlepiej pasować dla Waszej córeczki.  Zobacz imiona żeńskie na Ż.

Wciąż nie możecie się zdecydować na odpowiednie imię, a rodzina cały czas Was naciska, żeby podjąć decyzję jak najszybciej? Nic dziwnego. Wszyscy chcieliby wziąć udział w tak cudownym procesie jak wybór imienia dla dziecka. Pamiętajcie jednak, że to przede wszystkim Wasza decyzja i nie dajcie sobie wejść na głowę. Oczywiście warto wysłuchać wszystkich rad, jednak ostateczna decyzja jest Wasza, niezależnie od tego, co wybierzecie.

Popularne imiona żeńskie na Ż

  • Żaneta
  • Żaklina

Historia popularnego imienia na Ż

W Polsce imiona na Ż nie są bardzo popularne, jednak nie oznacza to, że w ogóle ich nie ma. Wręcz przeciwnie, jest kilka, które często wybierane są przez rodziców i są także popularne wśród celebrytów.

Jednym z nich jest Żaneta. To imię wywodzi się z języka francuskiego i stanowi spolszczoną wersję imienia Jeanette, znana jest także jako Janet, Janis lub Gianna. Do Żanety można zdrobniale mówić: Żanetka, Żanecia, Żania, Żani, Żanka, Żanusia, Żanunia, Żańcia, Żenia, Żanesia. Bukiet na jej imieniny można przynieść 4 lutego, 30 maja, 27 listopada, 27 grudnia.

Znane kobiety o tym imieniu to przede wszystkim Janet Jackson, siostra Michaela Jacksona, uznawana obok niego za jedną z królowych popu. Inną, bardzo ważną postacią ze świata muzyki jest Janis Joplin, królowa psychodelicznego rocka. Osoby o tym imieniu mają bardzo bogatą wyobraźnię, nic więc dziwnego, że należy ono do znanych muzyczek.

Zobacz też: Imiona żeńskie na M – Imiona dla dziewczynki na M

Imiona damskie na Ż

Pięknym imieniem na Ż, które również przywędrowało do nas z Francji, jest Żaklina, które powstało poprzez spolszczenie francuskiego imienia Jacqueline. Niektórzy mylnie uważają, że męskim odpowiednikiem tego imienia jest Jacek, ze względu na oryginalną pisownię, jednak będzie to Jakub – od Jakubiny. Jej imieniny wypadają 8 lutego, 3 maja, 25 lipca.

Do Żakliny można zdrobniale mówić na naprawdę wiele sposobów: Żaczka, Żakusia,  Żaklinka, Żaklinia, Żakunia, Żaklincia, Lina, Linka, Lincia, Liniusia, Linusia, Linunia. Na świecie można znaleźć wiele form tego imienia. W języku angielskim jest to Jackie.

Do znanych kobiet noszących to imię należy Jacqueline Kennedy Onassis, żona Johna F. Kennedy’ego, zamordowanego w 1963 r. oraz Jacqueline “Jackie” Collins, brytyjska pisarka powieści sensacyjno-obyczajowych. Kobiety o tym imieniu czują bardzo silny kontakt z naturą i chęć przebywania na jej łonie.

Sprawdź: Hiszpańskie imiona żeńskie: najpopularniejsze imię hiszpańskie dla dziewczynki

Staropolskie imiona dla dziewczynki na Ż

Wśród wielkiej księgi imion możemy znaleźć wiele imion staropolskich i starosłowiańskich. Są one wyjątkowe pod wieloma względami i często zawierają znane nam polskie trudne spółgłoski. Jedną z nich jest Żanna. Tak nietuzinkowe imię będzie pasowało do każdej, wyjątkowej dziewczynki. Uważa się, że dostało się do nas pod wpływem rosyjskim i jest zniekształconym imieniem francuskiej Joanny. Żanna obchodzi swoje imieniny 4 lutego, 30 maja, 17 sierpnia, 27 grudnia, a zdrobniale możecie do niej mówić: Żania, Żani, Żanka, Żanusia, Żanunia, Żańcia, Żenia, Żannusia, Żannunia, Żannia.

Innym typowo słowiańskim imieniem jest Żywia. Pochodzi od pogańskiej bogini życia, płodności i wiosny. Swoje imieniny obchodzi 20 października, a pieszczotliwie nazywajcie ją Żywusią, Żywunią. To kolejne imię dla silnej kobiety, wierzącej w swoją siłę i mocno związanej z przyrodą. Sprawdzi się dla przyszłej pani weterynarz.

Słowianie znali się na wymyślaniu niezwykłych imion. Naszym kolejnym przykładem jest Żyrosława. To staropolskie imię żeńskie, złożone z członów “Żyro”, czyli “pokarm, czynność jedzenia, życie” oraz sława, czyli “sławić”. Jej imieniny wypadają 18 sierpnia. Mówcie na nią Żyrosławka, Żyrosławcia, Żyrcia, Żyrka, Żyria, Żyra, Żywa, Sława, Sławka lub Sławcia, bowiem mimo trudnego imienia jest osobą z wielką gracją i kulturą osobistą.

Sprawdź: Włoskie imiona żeńskie: najpopularniejsze imię włoskie dla dziewczynki

Imię na Ż

Czy zdawaliście sobie sprawę, że istnieją imiona pochodzenia literackiego? Oznacza to, że zostały wymyślone na potrzeby autora do jego książki. Do tego typu imiona należy Żywila, tytułowa bohaterka wymyślona przez samego wieszcza, Adama Mickiewicza. Prawdopodobnie imię to powstało z połączenia dwóch pogańskich bóstw – Żywii, bogini płodności oraz Zizilli, bogini będącej odpowiednikiem rzymskiej Wenus. Żywila obchodzi imieniny 15 lutego.

Zobacz też: Imię Oliwia – pochodzenie i znaczenie imienia Oliwia

Imiona żeńskie na Ż

  • Żelisława
  • Żenna
  • Żużanna
  • Żywisława

Warto poświęcić większą uwagę wyborowi imienia dla dziecka. Pamiętajcie, że będzie musiała z nim żyć przez całe życie, więc zdecydujcie na takie, które da jej odwagę kroczyć przez świat z podniesioną głową i z którego będzie dumna. Wybierzcie imię, które będzie wizytówką Waszej córki.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo