Imiona męskie na I – Imiona dla chłopca na I

Imiona męskie na I – nie ma ich w Polsce zbyt wiele. Coraz częściej jednak napływają do nas obce imiona z zagranicy, które mogą doskonale nadawać się do wykorzystania przez nowoczesnych rodziców. Gdy jednak zwracamy się w kierunku tradycji – nic nie szkodzi, istnieje kilka znakomitych imion na I, które warto mieć w pamięci. Dziś zaprezentujemy Państwu większość z nich, liczymy tym samym, że będzie to inspiracja do wyboru pięknego i posiadającego głębokie znaczenie imienia.

Popularne imiona męskie na I

Imiona męskie na I

Wybór imienia dla dziecka nie jest nigdy wyborem łatwym. Musimy brać pod uwagę naprawdę wiele różnych kwestii. Przede wszystkim to, czy dane imię do naszej pociechy pasuje. To okazuje się jednym z najczęstszych, o ile nie najczęstszych źródeł inspiracji na imię naszego dziecka. Wielu rodziców ma taki moment, że patrzą na noworodka i przypisują mu jakieś interesujące imię, które po prostu przyszło im na myśl. Jednakże nie zawsze doznajemy natchnienia tego typu. Dlatego też należy przeglądnąć listę imion na I, by zorientować się, które nowoczesne imiona pasować będą do naszej pociechy.

Dziś rodzice są bardzo kreatywni i łączą tradycję z zupełnie nowymi imionami. Ale w przypadku obecnych w naszej kulturze imion na I jest nieco inaczej. Są one z nami od lat, przez co mocno wpisały się w naszą kulturę. Nosiło je wielu wybitnych poetów, artystów, sportowców. Nie mamy tak bogatej tradycji nadawania imion na I, nie zmienia to jednak faktu, że są to bardzo interesujące imiona o bogatej tradycji, bogatej historii i głębokim przekazie. Przyjrzyjmy się więc, które imiona możemy nadać dziecku, które jednocześnie zaczynają się na literę I.

Imiona dla chłopców na I z polskiej historii

Istnieje kilka imion na literę I, które znalazły swoje miejsce w Polskiej historii. Jednym z najstarszych, które wykorzystywane są w naszym narodzie, jest imię Izaak. Wywodzi się ono oczywiście z regionów semickich – oznacza ono Bóg się uśmiechnął. Izaak jest imieniem, które w Polsce nie należy do najbardziej popularnych, ale niewątpliwie jest mocno związane z naszą tradycją.

Innym imieniem, które na stałe zawitało w naszym kraju, jest imię Ildefons. Pochodzi ono z regionu Niemiec i ma wiele znaczeń.

Ale są dwa imiona, które absolutnie zdominowały listę imion na I. Nosiło je wiele wybitnych postaci, nie tylko w Polsce zresztą. A mowa tu oczywiście o Igorze – jest to bardzo stare, mityczne wręcz imię z odległej północy. Występuje ono nie tylko w naszej tradycji, ale także kulturze. Imię Igor jest ostatnio bardzo popularne, ale jest jeszcze jedno, które pochodzi z drugiego bieguna Europy, które mu dorównuje, lub nawet przerasta pod względem ilości osób, które je noszą.

Mowa tu o niezwykle popularnym imieniu na I – Ignacy. Ignacy pochodzi od słowa ignis – ogień. W dosłownym tłumaczeniu z łaciny oznacza więc ognisty. Jest to bardzo inspirujące znaczenie – być może nasze dziecko będzie korzystało z wewnętrznego ognia, które da mu to imię. Istnieje jednak jeszcze kilka innych imion, które są mniej popularne, a również zasługują na uwagę.

Z innych imion na I warto tutaj również wspomnieć imię Ireneusz. Jest ono, szczególnie wśród starszego pokolenia, bardzo popularne. Imię Ireneusz raczej spotykane jest w żeńskiej formie – Irena, ale męska odmiana jest bardzo ładna i znaczy to samo – spokój.

Wyjątkowe imię na I

Z imion na literę I warto jeszcze wyróżnić imię Innocenty. Jest ono niezbyt popularne w XXI wieku, ale jeszcze niedawno mogliśmy (a w zasadzie nasi przodkowie mogli) spotkać je w debacie publicznej i na co dzień. Innocenty oznacza oczywiście niewinnego.

W Polsce sporadycznie spotykamy jeszcze imię Izydor, które wywodzi się z Grecji. I podobnie jak inne imiona z tamtego regionu, nawiązuje do bóstwa – bogini Izydy. Niestety, na liście imion na I nie ma wielu więcej pozycji od tych przytoczonych tutaj.

Wygląda na to, że pomimo faktu, iż dwa z imion na I to absolutna czołówka popularności, tak inne nie radzą sobie zbyt dobrze. Jeśli jednak poszukujemy bardziej wyrazistych imion, które muszą zawierać literę I na pierwszym miejscu, warto poszukać w propozycjach nietradycyjnych dla naszego kraju – na zachodzie Europy.

Polecane imiona na I

Jak więc widać, nie ma zbyt wielu propozycji na literę I. Oczywiście, znaczna część z tych imion to imiona bardzo piękne, bogate w przekaz i kryjące unikatowe znaczenie. Jednakże nie każdy chce dawać tak unikatowe imię swojemu dziecku. Pamiętajmy o tym, że imię musi pełnić pewną funkcję – nie tylko stanowić przekaz i być ważną częścią tożsamości naszego dziecka. To jest słowo, które będzie wypowiadane przez jego kolegów, koleżanki, współpracowników, nauczycieli, pracodawców. To cała sieć społeczna. Dlatego też należy zadbać o to, by imię było w miarę możliwości proste w wymówieniu.

Idealnie jest, gdy imiona męskie na I można przetłumaczyć na język angielski. To otwiera nowe wrota przed naszym dzieckiem – wrota kariery w wielkim, bogatym świecie. W przypadku imion na I nie ma z tym dużego problemu. Imię Izaak występuje nie tylko w naszym języku. Podobnie jest z imieniem Igor. Gorzej z łacińskimi imionami takimi jak Innocenty, czy Ignacy. Interesującym wyborem wydaje się imię Iwo – jest ono bardzo proste w wymowie.

Zobacz również: Imiona męskie na H

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Intercyza

Intercyza jest umową przedmałżeńską regulującą stosunki majątkowe przyszłych małżonków. Dotyczy części majątku, którą małżonkowie wypracują po ślubie. Nie odnosi się natomiast do dochodów oraz rzeczy, które osoby te miały przed...

Czytaj dalej →
Pielęgnacja noworodka

Kąpiel noworodka

Kąpiel noworodka osobiście kojarzy mi się z czymś bardzo ważnym, pełnym napięcia. Pamiętam, jak prawie 20 lat temu rodzice kąpali po raz pierwszy moją młodszą siostrę. Atmosfera, która tej kąpieli...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo