Imiona męskie na J – Imiona dla chłopca na J

Istnieje wiele imion na literę J. Część z nich wykorzystywana jest w bardzo szerokiej skali – ich posiadaczy jest naprawdę masa! Inne są mniej popularne, przez co wyróżniają się indywidualnym charakterem. Dziś przyjdzie nam odkryć zarówno takie i takie – przygotowaliśmy dla Państwa kilka porad odnośnie wyboru imienia dla dziecka, a także kilka propozycji imion na literę J. Oto proponowane przez nas imiona męskie na J!

Popularne imiona męskie na J

  • Jakub
  • Jan
  • Janusz
  • Józef
  • Juliusz
  • Jarosław
  • Julian

Imiona męskie na J

W naszym przewodniku skupimy się najpierw na tych popularnych imionach na J. Dlaczego zaczynamy od takich propozycji? To proste – ze względu na to, że dane imię jest popularne, dziecku będzie łatwiej.

Gdzie tu logika? System moralny każdego dziecka ewoluuje dosyć powoli. Zaczyna się od fazy zupełnego egocentryzmu, dopiero potem przechodzi to w pełnoprawną, empatyczną i zdolną do współczucia jednostkę. Gdzieś na tym paśmie rozwoju dzieci stają się bardzo ksenofobiczne wobec innych. Objawia się to także w przypadku imion.

Dzieci, których imiona znacząco się wyróżniają, mogą być negatywnie traktowane przez inne dzieci. I nie jest tu problemem samo imię, a fakt, że różni się ono od standardowych imion, które dzieci słyszą na co dzień. I oczywiście nie jest to definitywna, objawiona prawda, że dziecko z niepopularnym imieniem skazane jest na samotność, ale szansa na takie zjawisko rośnie. Dlatego też polecamy wybierać raczej te popularne imiona.

Chociaż warto spojrzeć na to także z innej strony. Popularne imię sprawia, że dziecko się nie wyróżnia. Gdy damy mu rzadziej spotykane imię, może okazać się, że od samego początku swojego życia będzie ono dostrzegało swój potencjał i indywidualność. To szansa na zapewnienie dziecku ciekawego kierunku rozwoju, jednak ostrożnie – nigdy nie warto w tej materii przekombinować. Ale skoro o doborze imienia na J mowa, przyjrzymy się tym, które są bardziej popularne. Potem przejdziemy do tych niepopularnych, by dopełnić obrazu.

Popularne imiona dla chłopców na J – znaczenie

Popularnie imiona dla chłopców na J to m.in. Jakub – pochodzi ono z języka hebrajskiego i oznacza bliźniaka. Jakub, czyli w zasadzie Kuba, jest bardzo rozpowszechnionym imieniem w Polsce, prawdopodobnie oscyluje gdzieś koło top 10 najczęściej wybieranych imion. Szczególnie teraz, przy modzie dawania imion, które można w prosty sposób przetłumaczyć na inne języki, Kuba staje się jednym z najlepszych wyborów. Ale nie jedynym.

Innym popularnym imieniem męskim, które w Polsce święci triumfy jest Jan. Jan jest wręcz stereotypowym imieniem odnoszącym się do Polaka, choć w zasadzie nie pochodzi z naszego kraju, a z języka hebrajskiego. Jan był już przecież w Piśmie Świętym, zresztą wcześniej to imię także było nadawane. Jan jest bardzo prostym, popularnym, ale lubianym przez rodziców imieniem. Z naszej strony możemy wspomnieć, że wielu wybitnych Janów historia nam przyniosła – być może Państwa dziecko będzie kolejnym.

Jedną z wariacji imienia Jan jest imię Janusz. Dziś w Polsce nie jest tak popularne jak jakiś czas temu, do czego przyczynił się niestety internet, ale wciąż jest to imię, które łączy tradycję z nowoczesnością.

Kolejnym imieniem, które jest mocno związane z naszym krajem, jest imię Jarosław. Wśród Słowian była to osoba, która ma silną opinię wśród współplemieńców. Dziś imię to jest wykorzystywane rzadziej, ale niegdyś nosiło je naprawdę wielu Polaków.

Tak samo jest w przypadku imienia Jerzy – jest to imię, które oznacza rolnika. Wywodzi się ono z terenów dzisiejszych Włoch.

Z popularnych imion warto jeszcze wspomnieć o imieniu Józef – ze względu na mocny charakter biblijny tego imienia, jest ono bardzo popularne w niektórych kręgach. Józefów mamy naprawdę sporo w Polsce – być może Państwo będą wychowywać kolejnego!

Wyjątkowe imię na J

Imię na J, które nie jest tak popularne to np. Jarogniew. Jest ono imieniem naszym rodzimym, ale nigdy nie zdobyło tak dużej nomen-omen sławy, jak Jarosław.

Gdy chodzi o inne, mniej popularne imiona na J, możemy wyszczególnić Joachima. W wielu krajach Europy jest ono bardzo popularne, w Polsce nigdy nie przebiło się do mainstreamu.

Kolejnym imieniem, które warto uwzględnić, jest imię Jonasz. Bardzo mocno związane jest ono z językiem hebrajskim – zresztą słychać to w jego wymowie.

Innym ciekawym imieniem z terenów dzisiejszego Izraela jest Jordan.

W Polsce mamy także inne, bardziej związane z Europą imiona, które ostatnio cieszą się sporym zainteresowaniem. A jest to Julian – oznaczające kogoś, kto wywodzi się z Juliuszów oraz samo Juliusz. Obydwa te imiona były noszone przez niejednego ważnego Polaka.

Imiona na J – warto wiedzieć

Jak więc widać, imion na J jest pokaźna ilość. Co ciekawe, wywodzą się one z różnych kultur. Część pochodzi z południa, z Włoch, inne z regionów semickich. Mamy także kilka naszych własnych imion na J, które jednak nie cieszą się takim zainteresowaniem. To smutne, że nasze rodzime, słowiańskie imiona zostały wyparte przez te zagraniczne nazwy. Ale jeśli ktoś jest w stanie odwrócić ten trend to właśnie Państwo. Tradycja pisana jest na nowo, można zagłębić się w jej przeszłości i sprowadzić ją do teraźniejszości.

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Muzyka na wesele

Piosenki dla rodziców

Pary Młode organizujące wesele prawie zawsze chcą podczas przyjęcia podziękować swoim rodzicom za trud włożony w wychowanie oraz pomoc w przygotowaniu przyjęcia. Podczas podziękowania dla rodziców najczęściej wręczane są upominki...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general