Imiona męskie na P – Imiona dla chłopca na P

Często gdy zastanawiamy się nad tym, jak nazwać swoją pociechę, zaczynamy właśnie od zainteresowania konkretną literą. Może od niej właśnie zaczyna się imię matki lub ojca mającego przyjść na świat maleństwa? Może chcemy kontynuować lub rozwijać jakąś rodzinną tradycję? Może jest w tym jakaś inna symbolika? A może po prostu imiona na tę konkretną literę na pierwszy rzut oka wydają nam się ładnie brzmieć, lecz najpierw chcemy zastanowić się, jakie dokładnie mamy opcje? W przypadku małego chłopca i litery P niewątpliwie jest w czym wybierać. Poznaj imiona męskie na P.

Popularne męskie imiona na P

  • Paweł
  • Piotr
  • Przemysław
  • Patryk

Imiona na P – męskie

Gdy rozważamy męskie imiona na literę P, nie możemy nie zacząć od narzucającej się wprost klasycznej pary (znów litera P!) – Piotra i Pawła. Skąd bierze się to skojarzenie ich ze sobą? Cóż, żadna kultura nie funkcjonuje w próżni. W przypadku Polski i w ogóle Europy na te korzenie, które decydują również o najczęściej występujących imionach, składają się chrześcijaństwo oraz dziedzictwo starożytnych Grecji i Rzymu. Ciężko o mocniejszy przykład na to, jak te trzy płaszczyzny nakładają się na siebie, niż imiona Piotr i Paweł. 

Zobacz też: Imiona do bierzmowania: Męskie i damskie imiona świętych do bierzmowania

Imiona dla chłopców na P

Pierwsze z nich, nadal najczęściej występujące wśród całości populacji naszego kraju imię męskie, pochodzi z greki i wywodzi się od słowa „skała”, „kamień”. Co ciekawe, w niektórych językach to skojarzenie jest bardzo bezpośrednie – na przykład po francusku Pierre to imię Piotr, a pierre to słowo na kamień (w dodatku będące, co zabawne, rodzaju żeńskiego). ”Pierre jete une pierre” to w mowie Moliera „Piotr rzuca kamień”. Zestawienie Piotr-kamień kojarzy się nam jednak przede wszystkim ze świętym Piotrem, którego Jezus ustanowił swoim następcą, pierwszym papieżem. ”Ty jesteś Piotr, Skała, i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie”. Św. Piotr ma być też pozytywnym przykładem dla nas wszystkich – w chwili próby zaparł się Jezusa ze strachu. Potem zostało mu to wybaczone i to właśnie on został skałą.

Imię Paweł ma z kolei łacińskie pochodzenie – przymiotnik “paulus” oznaczał w mowie starożytnych Rzymian “mały, skromny”. Święty Paweł najpierw był Szawłem z Tarsu, który prześladował chrześcijan. Nawrócił się jednak w drodze do Damaszku, gdy ukazał mu się Jezus. Pawła nazywa się Apostołem Narodów, ponieważ resztę życia poświęcił nawracaniu kolejnych ludów i plemion. Obu apostołów łączy też miejsce męczeńskiej śmierci – Rzym – oraz wspólne święto 29 czerwca, a także wiele kościołów, którym wspólnie patronują. Co ciekawe, polski wariant imienia Paweł pochodzi tym razem bezpośrednio od jego greckiej wersji (Pavlos), a nie łacińskiego oryginału (wspomniany Paulus).

Sprawdź: Imiona męskie na S – Imiona dla chłopca na S

Imię na P

Nie dziwi więc, że Piotr i Paweł to dwa z kilku zdecydowanie najpopularniejszych imion w zachodnim świecie. Przez wieki te dwa imiona nosiły setki znanych, wybitnych, cenionych ludzi – od władców po aktorów, od generałów po sportowców, od muzyków po naukowców. Chłopiec nazwany jednym z nich nie będzie więc miał żadnego problemu ze znalezieniem swojego własnego, inspirującego właśnie jego imiennika – i to zupełnie niezależnie od tego, jakie będzie miał zainteresowania, zdolności, cele czy ambicje. 

Kolejne często nadawane w historii Europy imię męskie na literę P to Patryk. To słowo również pochodzenia łacińskiego – “patricius” to ktoś w rodzaju szlachcica, przedstawiciel wysokiego rodu w starożytnym Rzymie. W języku polskim również znajdziemy zresztą słowo „patrycjusz”, dosłownie wzięte z łaciny. Szczególną popularnością imię Patryk cieszy się w szeroko pojętym świecie anglojęzycznym, gdzie często skracane jest do sympatycznego “Pat”. Święty Patryk, oryginalnie biskup z piątego wieku naszej ery, to z kolei symbol Irlandii, który przeszedł już mocno do popkultury. Jest kojarzony z tym pięknym krajem zupełnie niezależnie od pierwotnej płaszczyzny religijnej.

Zobacz również: Imiona męskie na U – Imiona dla chłopca na U

Męskie imiona na P

Te trzy imiona – Piotr, Paweł, Patryk – łączy nie tylko to, że są silnie zakorzenione w historii zachodniego świata. Zwraca uwagę również, że obecnie w Polsce wśród rodziców chłopców przychodzących na świat nie cieszą się aż tak oszałamiającą popularnością jak kiedyś. Tworzy to więc szansę, by wybrać dla dziecka imię bezpretensjonalne, sprawdzone i niewątpliwie przynależne do naszego kręgu kulturowego, a więc nienarażające chłopca na złośliwości i docinki rówieśników. Jednocześnie nie będzie to wybór banalny, wprost z „topu” aktualnego rankingu – pójdziemy wówczas jednak nieco pod prąd aktualnych trendów.

Kolejne interesujące imię męskie na P to Przemysław. Tu mamy już do czynienia z oryginalnie polskim „produktem”, wywiedzionym od czeskiego Przemysła. To imię nie traci w naszym kraju na popularności, występując w nim od średniowiecza. Ostatnimi opcjami, na które możemy się zdecydować, są te mające z kolei jednoznacznie cudzoziemskie pochodzenie – Pablo, Pascal, Paskal, Pedro, Platon. Jak widać, dla każdego coś miłego. Niezależnie od gustu i preferencji estetycznych, będziemy mieli czym obdarować naszego chłopca.

Dodaj komentarz

Suknie Ślubne

Suknia ślubna

Suknia ślubna: wymarzona, wyśniona, albo wręcz przeciwnie – wielki znak zapytania. Podpowiadamy, jaki fason sukni ślubnej będzie najlepszy i na co zwrócić uwagę podczas przymiarek. Decyzja dotycząca wyboru sukni ślubnej jest jedną...

Czytaj dalej →
Dodatki ślubne

Bukiety ślubne

Bukiety ślubne są dobierane do sukni, dodatków i makijażu Panny Młodej oraz do garnituru Pana Młodego. Mogą też nawiązywać do wystroju sali lub kościoła. Na rozmowę z florystą albo kwiaciarką powinnaś...

Czytaj dalej →
Rozrywka

9 Księżniczek Disneya w roli mamy

Isaiah Keith Stephens na swoim Instagramie nazwał siebie Disney Mashup Guy. Nic więc dziwnego, że magazyn Cosmopolitan z okazji Dnia Matki poprosił go o przygotowanie grafik przedstawiających księżniczki (i jedną...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general