Imiona męskie na W – Imiona dla chłopca na W

Wybór imienia dla mającej się nam narodzić pociechy to niezwykle poważna decyzja. Zarówno my, jak i przede wszystkim nasze dziecko – tu rozmawiamy akurat o małym chłopcu – będziemy musieli ponosić jej konsekwencje przez wiele długich lat. Skoro daliśmy maleńkiej istocie życie, to warto dać jej też dobre imię. A po czym je wybrać? Wielu przyszłych rodziców zaczyna właśnie od sprawdzania imion rozpoczynających się na konkretną literę, która na pierwszy rzut oka wydaje się im interesująca. Dzisiaj zatrzymajmy się nad jedną z ciekawszych, czyli W. Bez dwóch zdań ta szlachetna litera oferuje nam wyjątkowo bogaty i różnorodny wybór. Sprawdź imiona męskie na W!

Popularne imiona męskie na W

  • Wojciech
  • Wiktor
  • Witold
  • Władysław
  • Włodzimierz

 Imiona na W – męskie

Jednym z najpopularniejszych imion w Polsce od wielu dekad jest Wojciech. To dostojne imię znajdziemy w pierwszej dwudziestce ogólnej klasyfikacji polskich mężczyzn, ale jeszcze częściej wybierane jest przez młodych rodziców. W rankingu imion noworodków płci męskiej za pierwszą połowę 2020 roku Wojciech. zajmuje 10. miejsce. To imię staropolskie, klasycznie słowiańskie – w naszym kraju występuje dosłownie od setek lat. W końcu jednym z patronów Polski jest właśnie święty Wojciech, biskup-męczennik z X wieku. Jak sama nazwa wskazuje, to imię dla wojownika. Rzeczywiście, wśród noszących je znajdziemy wielu ludzi sukcesu. Sportowców, takich jak piłkarz Wojciech Szczęsny, skoczek narciarski Wojciech Fortuna czy tenisista Wojciech Fibak. Znakomitego aktora Wojciecha Pszoniaka, wybitnego kompozytora Wojciecha Kilara, głośnego reżysera Wojciecha Smarzowskiego – do wyboru, do koloru. To jedno z najstarszych imion na ziemiach polskich – czy nie jest czymś niesamowitym dać dziecku na imię tak, jak zapewne nazywał się któryś z jego prapra(…)dziadków tysiąc lat temu?

Zobacz też: Imiona męskie na B – Imiona dla chłopca na B

Męskie imiona na W

Zupełnie dosłownie sukcesy sugeruje też drugie często wybierane imię – Wiktor, czyli zwycięzca. To majestatyczne miano wywodzi się z języka łacińskiego. W przeciwieństwie do poprzednio omawianego Wojciecha, imię Wiktor znajdziemy w każdym kraju Europy. Często też w wielu językach podstawowe słowo na “zwycięstwo” będzie bardzo do niego zbliżone, tak jak angielskie „victory” czy francuskie „victoire”. Po polsku zresztą też można powiedzieć o widowiskowym tryumfie „wiktoria”. Rzeczywiście wśród Wiktorów nie brakowało wybitnych postaci – wspomnieć warto znakomitego francuskiego pisarza Victora Hugo czy zjednoczyciela i pierwszego króla Włoch, Wiktora Emanuela.

Kolejna interesująca propozycja zaczynająca się od W to dumnie brzmiący Witold. To imię również zapisało się w dziejach naszego kraju – nosił je wielki książę litewski, kuzyn Jagiełły, jeden ze zwycięzców spod Grunwaldu i po dziś dzień naczelny bohater narodowy Litwy, choć ostatecznie nie udało mu się zostać jej królem – Witold (Vytautas). Nie można nie wspomnieć też jednego z najciekawszych i najoryginalniejszych polskich pisarzy, niestety ostatecznie nieuhonorowanego literackim Noblem Witolda Gombrowicza. Ciekawostka – rodzice dali mu na imię Marian, a Witold było jedynie jego drugim imieniem. Autor “Ferdydurke” i „Kosmosu” zdecydowanie wolał jednak być właśnie Witoldem. Warto iść jego śladami, nie tylko zresztą przy wyborze imienia.

Poznaj: Arabskie imiona męskie: najpopularniejsze imię arabskie dla chłopca

Imię na W

Przed chwilą wspomniano o księciu Witoldzie – a jak Witold, to i Jagiełło, który przecież na chrzcie przyjął od Polaków również imię Władysław (książę Witold został formalnie Aleksandrem). Władysław to najczęstsze imię polskich monarchów – nosiło je aż siedmiu władców naszego kraju! Władysławowie Herman, Wygnaniec, Laskonogi, Łokietek, Jagiełło, Warneńczyk i Waza. Niektórzy z nich byli przywódcami naprawdę wybitnymi, na ich cześć nazywały synów kolejne pokolenia Polaków. To znów, tak jak Wojciech, imię słowiańskie. Jeśli chcemy zakorzenić dziecko w historii naszego kraju, Władysław to zdecydowanie opcja godna rozważenia. Tym bardziej, że dziś nie jest często wybierane – to niezwykle szlachetne imię stanowi więc znakomity kompromis między oryginalnością a obecnością w kulturze. Z małego Władka nikt nawet nie odważy się zaśmiać w szkole.

Sprawdź: Japońskie imiona męskie: najładniejsze imię japońskie dla chłopca

Imiona na W

Na tym jednak nie koniec. Na W zaczyna się również niezwykle wysublimowane imię Wincent, które najprędzej skojarzymy pewnie z holenderskim malarzem Vincentem van Goghiem. Występuje ono również w nieco spolszczonej wersji Wincenty – można dobrać wedle osobistego gustu. Kusić może także majestatyczne Włodzimierz, kojarzone chyba głównie ze wschodem – w końcu tak nazywali się książę Włodzimierz Wielki, który ochrzcił Ruś w X wieku (22 lata po Polsce), przywódca bolszewicki Lenin i obecny prezydent Rosji Putin. Zdecydowanie „wschodnią” opcją będzie także Wasyl. Jeśli mamy ochotę na wybór odważny i niebanalny, możemy zdecydować się na arystokratycznego, anglogermańskiego Wilhelma. Interesującą decyzją może być także rzadko dziś wybierany, a kiedyś niezwykle popularny Waldemar. Wreszcie, jeśli kusi nas wybór piękny, sentymentalny i romantyczny, a zarazem oryginalny i klasyczny, to dlaczego nie Walenty? Podobne zalety ma imię Walery.

Jak widać, ledwo starczyło miejsca, by choć wymienić i najkrócej scharakteryzować wszystkie godne uwagi męskie imiona rozpoczynające się na literę W. Jeśli to właśnie one lub niektóre z nich wydają się trafiać w nasz gust, nie powinniśmy się długo wahać. To imiona dosłownie wróżące powodzenie.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo