Imiona męskie na Z – Imiona dla chłopca na Z

Wiadomość o zbliżających się narodzinach dziecka to niewątpliwie ogromna radość. Wiąże się ona jednak z wielką liczbą obowiązków i sporą dawką odpowiedzialności, którą będzie trzeba wziąć na siebie. Tylko bez obaw i zbędnej paniki – ludzie radzą sobie z tym od tysięcy lat, poradziły sobie z tym setki pokoleń naszych przodków. My również damy radę. Powinniśmy jednak potraktować sprawę poważnie. Jednym z zadań, które koniecznie musimy wykonać, jest wybór właściwego imienia dla naszego maleństwa. Poniżej przedstawiamy imiona męskie na Z.

Popularne męskie imiona na Z

  • Zenon,
  • Zygmunt,
  • Zbigniew,
  • Zdzisław.

Imiona męskie na Z

Jak się za to zabrać? W końcu potencjalnych imion są dosłownie tysiące. Jak trafić na to właściwe? Wydaje się, że jednym z najrozsądniejszych pomysłów będzie rozpoczęcie naszych rozważań od wyboru konkretnej litery, od której chcielibyśmy, aby zaczynało się imię naszej pociechy. W końcu liter w alfabecie jest wielo-, wielokrotnie mniej niż wszystkich imion. W ten sposób możemy już bardzo znacząco zawęzić pole poszukiwań. A więc – do pracy!

Jedną z ciekawszych liter w tym kontekście okazuje się ta ostatnia w łacińskim, a trzecia od końca w “polskim” alfabecie. Może to być dla wielu zaskoczenie, ale litera Z ma nam naprawdę wiele do zaoferowania. Gdy spojrzymy na zestawienie rozpoczynających się na nią imion najczęściej wybieranych dziś przez polskich rodziców dla swoich synków, na pierwszym miejscu znajdzie się Zbigniew. To piękne, rdzennie słowiańskiego pochodzenia dostojne imię znane w Polsce od średniowiecza. W końcu już na początku jedenastego wieku, a więc ponad dziewięćset lat temu, tak właśnie nazywał się brat księcia Bolesława Krzywoustego.

Zobacz też: Imiona męskie na S – Imiona dla chłopca na S

Imię męskie na Z

Imię Zbigniew rzeczywiście zapisało się w polskiej historii bardzo silnie i generalnie pozytywnie. Na przestrzeni wieków spotkamy dziesiątki zdolnych, wybijających się w najrozmaitszych dziedzinach Zbigniewów. Być może jednym z najciekawszych z nich był Zbigniew Oleśnicki, biskup krakowski w latach 1423-1455, pierwszy Polak, który został kardynałem. Ten niezwykły człowiek wielu talentów jako ledwie 21-latek uratował życie królowi Władysławowi Jagielle pod Grunwaldem. Później chrzcił obu jego synów – królów Władysława Warneńczyka i Kazimierza Jagiellończyka. Temu drugiemu udzielił również ślubu. U szczytu swojej potęgi to właśnie kardynał Oleśnicki był najpotężniejszym człowiekiem w Polsce.

Nie można nie wspomnieć również o jednym z najwybitniejszych polskich poetów, szeroko znanym w zachodnim świecie, a ostatecznie niestety nienagrodzonym literackim Noblem Zbigniewie Herbercie. Ten niezwykły lwowianin był i pozostaje dla kolejnych pokoleń niezwykle mocnym głosem przewodnika po zasadniczych dylematach życia oraz przebogatym dziedzictwie Europy, wyprowadzonym jeszcze z wyjątkowo bliskiej mu starożytności. Najbliższy współczesności jest zaś jeden z najlepszych polskich piłkarzy w dziejach, były kapitan reprezentacji narodowej, a obecnie prezes PZPN, popularny “Zibi”, czyli Zbigniew Boniek.

Zobacz również: Chłopiec czy dziewczynka? Czy objawy i samopoczucie przyszłej mamy może zdradzać płeć dziecka?

Tradycyjne imiona dla chłopców na Z

Kolejne interesujące i równie co Zbigniew staropolskie imię to Zdzisław. Wiemy, że było używane w naszym kraju już w XII wieku. Dziś jest wybierane wyraźnie rzadziej niż kiedyś, jest więc szansa zdecydować się na coś oryginalnego i zupełnie niebanalnego. To dostojne imię, które wywodzi się od słów “zdziałać coś dla sławy”, ma więc piękny i motywujący przekaz. Skojarzyć możemy je chociażby ze znakomitym, tragicznie zmarłym artystą, dumą Sanoka, malarzem Zdzisławem Beksińskim. Jego twórczość wydaje się ostatnio przeżywać renesans popularności, między innymi za sprawą znakomitego filmu “Ostatnia rodzina” z Andrzejem Sewerynem w roli głównej.

W historii Polski mocno zapisało się także majestatyczne, germańskiego pochodzenia imię Zygmunt. Nieprzypadkowo zawiera ono w sobie słowo “zwycięstwo” (i dziś w niemieckim: Sieg). Polska miała aż trzech władców o tym imieniu – Zygmunta I Starego, Zygmunta II Augusta i Zygmunta III Wazę. Wszyscy oni panowali długo i szczęśliwie, osiągając sukcesy dla Rzeczpospolitej. Pierwszy król tego imienia doprowadził do słynnego hołdu pruskiego, drugi przeprowadził unię lubelską, trzeci zdobył Moskwę. Można więc powiedzieć, że imię sprawdza się w praktyce – noszący je zostają zwycięzcami. Śmiało można więc nadawać je dziecku i tylko czekać na sukcesy. Pokrewny wobec Zygmunta, jeszcze bardziej germańsko brzmiący wariant to Zygfryd.

Poznaj: Imiona męskie na R – Imiona dla chłopca na R

Męskie imiona na Z

Byli króle, czas na książąt. Na dziś stołecznym Mazowszu panowało bowiem aż czterech książąt Ziemowitów. To kolejne dostojne, dźwięczne staropolskie imię, które w naszym kraju funkcjonuje od wielu wieków. W kontekście rozważań na temat rodzimej historii wypada wspomnieć także o pięknym, starosłowiańskim imieniu Zawisza. Tak w końcu nazywał się jeden z najsłynniejszych, jeśli nie najsłynniejszy rycerz w dziejach naszego kraju – Zawisza Czarny z Garbowa. On również, tak jak młody Zbigniew Oleśnicki, walczył pod Grunwaldem. Przy okazji warto odnotować, że to imię podwójnie wyjątkowe. Po pierwsze, jest to rzadki przypadek męskiego imienia kończącego się na literę “a”. Po drugie, funkcjonuje ono równolegle również jako nazwisko, co w języku polskim naprawdę nieczęste.

Na koniec warto wspomnieć także o interesującym, klasycznie biblijnym, hebrajskiego pochodzenia imieniu Zachary, które oznacza “Bóg pamięta”. W Polsce spotkamy je rzadziej również w wariancie Zachariusz. Jak widać, męskich imion na literę Z naprawdę nie brakuje. Jeśli tylko wpasowuje się ono w nasz gust estetyczny, powinniśmy bez problemu znaleźć coś pięknego dla naszej pociechy.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo