Imiona żeńskie na A – Imiona dla dziewczynki na A

Przyszli rodzice, wybierając idealne imię dla swojego dziecka, często rozpoczynają swoje poszukiwania, kierując się kolejnością alfabetyczną. I jest to nie najgorsze rozwiązanie: dzięki temu nie tylko łatwiej nam nie pogubić się podczas podejmowania tej ważnej decyzji (istnieje przecież tak wiele możliwości!), ale, co ważniejsze, imiona żeńskie na A mają w sobie wiele pięknych, klasycznych – i nie tylko – pozycji. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Popularne imiona żeńskie na A

Imiona żeńskie na A – te nigdy nie wyjdą z mody

Pierwsze, co przychodzi nam do głowy, kiedy myślimy o żeńskich imionach na pierwszą literę alfabetu, to Anna, Aleksandra, Agata czy Agnieszka. Są to imiona bardzo popularne i najprawdopodobniej nie przekonają do siebie zwolenników oryginalnych, przykuwających uwagę rozwiązań.

Mają one jednak wiele zalet – po pierwsze, pomimo upływu czasu wciąż brzmią dobrze, naturalnie. Nie są i najprawdopodobniej nigdy nie będą uznawane za imiona, które bardziej pasują do naszych babć niż małych dzieci. Podczas gdy inne imiona co kilka dekad wychodzą, a potem znów powracają do mody, te zawsze będą brzmiały dobrze. Po drugie, takie imiona „starzeją się” razem z nami – weźmy na przykład imię Anna. „Ania” pasuje zarówno do kilkulatki, nastolatki, dorosłej kobiety, jak i seniorki. Nasze dziecko też nigdy nie będzie miało problemu z przedstawieniem się, poprawną dokumentacją czy nieprzychylnymi komentarzami równolatków ze względu na swoje imię.

Imiona damskie na A – najpopularniejsze w 2020 roku

Najpopularniejszym w Polsce damskim imieniem na literkę A jest, jak możemy się domyślać, Anna. Jednak wśród najczęściej nadawanych imion w 2020 roku, na siódmym miejscu znajduje się także imię Alicja. W bieżącym roku aż 2564 dziewczynek otrzymało to imię. Co ciekawe, w ubiegłym roku Alicja również znalazła się na siódmym miejscu listy top 10 imion dla córek w Polsce.

Imię Alicja pochodzi z języka francuskiego, zostało spopularyzowane dzięki znanej wszystkim powieści Lewisa Carolla „Alicja w Krainie Czarów”. Mimo że szczyt popularności tego imienia przypada na lata 50-te XX wieku, obecnie przechodzi ono swojego rodzaju renesans. Na Alicję możemy mówić także Ala, Alusia, co idealnie pasuje do małej dziewczynki.

Za to najpopularniejszym imieniem dla chłopca w mijającym roku było imię Antoni. Na liście najpopularniejszych imion damskich nie ma jednak Antoniny. Może w najbliższym czasie się to zmieni?

Imiona dla dziewczynki na A – imię jak z bajki

Lista imion na literę A obfituje w skojarzenia baśniowe, bajkowe, popkulturowe i historyczne. Oprócz wspomnianej już Alicji w Krainie Czarów (chociaż to też ważny przykład), mamy również takie imiona, jak chociażby Anastazja – nazywała się tak rosyjska księżniczka, a na podstawie jej życia powstał kultowy już animowany film Disneya, który to wielu z nas dobrze pamięta z dzieciństwa.

Przykładów jest więcej: Aurora — to znana wszystkim Śpiąca Królewna, Amelia – tytułowa bohaterka znanego filmu z 2001 roku. Istnieją również mniej znane, ale jak najbardziej funkcjonujące imiona Arielka i Ariela. To imię oczywiście od razu kojarzy nam się ze znaną czerwonowłosą syrenką, również z filmów Disneya z lat 90. No i kto z nas, słysząc imię Anna, nigdy nie pomyślał o Ani z Zielonego Wzgórza?

Imię na A – mniej oczywiste wybory, ale równie atrakcyjne

Oczywiście, imiona na pierwszą literę alfabetu nie muszą być jedynie klasyczne. Coraz bardziej popularne są chociażby modyfikacje imienia Adrianna. Oprócz klasycznej wersji tego imienia, możemy nazwać córkę Adriana, przez jedno „n”, lub po prostu… Ada. Świeżo upieczeni rodzice nieraz decydują się także na przekształcanie popularnego imienia Aleksandra: jeśli komuś nie podoba się oryginalna wersja, pozostaje jeszcze wersja z „x”, czyli Alexandra, lub, z języka włoskiego, Alessandra. Istnieje również imię Aleksa, od męskiego imienia Aleksy.

Inne oryginalne imiona dla dziewczynki to między innymi Alana, Anatolia, Andrea, Asteria, Aya, Ayla. Rzadko spotykane są także Arlety i Arletty – imię to można bowiem wybrać w wersji z jednym lub z dwoma literkami „t” w środku, podobnie jak w przypadku Adrianny/Adriany. Popularnym za granicą, jednak jeszcze niepopularnym w Polsce imieniem jest Aurelia – przetłumaczyć je można z języka łacińskiego jako „złocista”, „wspaniała”. Tłumaczenie to nie powinno dziwić, biorąc pod uwagę podobieństwo imienia Aurelia do słowa „aureola”.

Imiona żeńskie na A – najpopularniejsze zdrobnienia

Wiele imion na literę A brzmi bardzo ładnie w formie zdrobnienia. Przyszli rodzice powinni pomyśleć także o tym, jak takie imię będzie brzmiało w takiej właśnie wersji, ponieważ często to właśnie w taki sposób inni będą zwracać się do ich dziecka.

Aleksandra oczywiście będzie nazywana Olą, Olką, Olcią. Agnieszka i Agata wśród rówieśników będzie najprawdopodobniej Agą, Agusią. Adrianny i Adriany to Ady, Adusie, Adzie.

Łatwo zdrabnia się imiona Anita, Aneta – po prostu na Anitka, Anetka. Interesującym przypadkiem jest imię Apolonia – dziewczynka o takim imieniu będzie nazywana po prostu Polą.

Dodaj komentarz

1 komentarzy: Imiona żeńskie na A – Imiona dla dziewczynki na A

  1. Karolina Przybylska Dodane ponad rok temu,

    Moja ciocia nazywa się Aloria.

    Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
    Logo