Imiona żeńskie na C – Imiona dla dziewczynki na C

Każdy przyszły rodzic ma swoją strategię na wybranie idealnego imienia. Czasami inspiracje biorą się z rodziny, czasem z popkultury, a czasem po prostu ze spisu imion. Bez względu na to, jaki jest wasz sposób, przychodzimy z pomocą – oto przykłady, jakie imiona zaczynają się od C można nadać córce.

Popularne imiona dla dziewczynek na literkę C

  • Cecylia
  • Celina
  • Celia
  • Czesława
  • Carmen
  • Claudia

Imiona żeńskie na C – najpopularniejsze propozycje

Jedno z najpopularniejszych polskich imion na literę C to oczywiście Cecylia. Funkcjonuje ono w naszym kraju już od XIII wieku. Imię to pochodzi z łaciny i oznacza ciemny, ślepy, wątpliwy. Zdrobnienia od imienia Cecylia to między innymi Celcia, Cesia, Cyla, Cylia, Cyluś, co idealnie pasuje do małej dziewczynki, zaś pełne imię – Cecylia – będzie doskonałe dla dorosłej kobiety. Choć wciąż jest wiele Cecylii w Polsce, obecnie rzadko nazywa się tak dzieci. W obecnych czasach w przeciągu roku imię Cecylia dostaje około trzydziestu dziewczynek.

Jeszcze popularniejszym imieniem jest Celina. Choć w Polsce pojawiło się dopiero w XIX wieku, bardzo dobrze się przyjęło. Pochodzi ono z języka łacińskiego i oznacza niebo. W zeszłym roku imię to otrzymało 161 dziewczynek w Polsce. Zdrobnień od imienia Celina jest wiele, są to na przykład: Celinka, Celcia, Celineczka, Celunia, Celinuś, Lina, Linka.

Imieniem mniej znanym, choć bardzo podobnym do Celiny, jest Celia. Również wywodzi się ono od słowa „niebo”, a zdrobnienia i skróty są właściwie takie same, jak dla Celiny.

Imiona damskie na C – staromodne nie musi oznaczać przestarzałego

Istnieje wiele damskich imion na literę C, z którymi możemy nie spotykać się już tak często, jak dawniej. Jest to chociażby Czesława. To staropolskie imię, żeński odpowiednik imienia Czesław (który też nie pojawia się już często wśród dzieci), a mała dziewczynka nosząca takie imię byłaby najprawdopodobniej nazywana Czesią. Czesława oznacza „tę, która oczekuje sławy”.

Inne tradycyjne, słowiańskie imię to Ciechosława. Takie rozwiązanie również powinno zainteresować rodziców, którzy są tradycjonalistami, a także wolą imiona typowo polskie od tych obcego pochodzenia. Inne słowiańskie imiona to również Czcibora, Czcisława lub Chwalisława.

A może interesującym wyborem byłoby imię Cirilla? Jest to żeńska forma imienia Cyryl, funkcjonująca, ale rzadko spotykana w użyciu w naszym kraju. W przeciągu ostatnich trzech lat nazwanych tak zostało jedenaście dziewczynek. To niewiele, ale ta liczba może się wkrótce zmienić, biorąc pod uwagę popularność książek, gier i serialu „Wiedźmin”, w którym główną bohaterką płci żeńskiej jest właśnie Cirilla.

Imiona dla dziewczynek na C – „C” jako nowe „K”

Poszukując imion dla dziewczynki pod trzecią literą alfabetu, znajdziemy ogromny wybór imion zza granicy. W obcych językach imion na tę literę jest dużo więcej i najczęściej należy wówczas czytać „c” jako „k”. Choć może być to problematyczne dla osób starszej daty, pamiętajmy, że świat nieustannie się zmienia, a imiona zagranicznego pochodzenia coraz rzadziej robią na kimkolwiek wrażenie, z roku na rok jesteśmy do nich coraz bardziej przyzwyczajeni. Można więc założyć, że im starsze będzie dziecko, tym mniejsze zdziwienie będzie wywoływało jego imię. Na przykład, koło czterdziestu rodziców rodzin rocznie w Polsce decyduje się nazwać córkę hiszpańskim imieniem Carmen. W zeszłym roku urodziło się także w naszym kraju dwadzieścia Clar.

Lista tego typu przykładów jest długa. Mimo istnienia dość popularnego w Polsce imienia Klaudia, w przeciągu ostatnich trzech lat prawie trzydzieści dziewczynek zostało nazwanych imieniem Claudia. Podobnie stało się z imieniem Kornelia – dziewiątka dzieci w zeszłym roku otrzymała imię Cornelia. Istnieje także możliwość nazwania córki Christina lub Cristina zamiast, tradycyjnie, Krystyna. W przeciągu ostatniego roku w naszym kraju przyszło na świat także sześć Carolin.

Imię na C – więcej przykładów spoza granicy naszego kraju

To oczywiście nie wszystko. W Polsce nadawane są również takie imiona jak Chloe, Celine, Chanel, Chantal. To bardzo interesujące rozwiązanie nie tylko ze względu na obco brzmiące nazwy, ale też z tego powodu, że jesteśmy przyzwyczajeni do damskich imion kończących się na literę „a”, od czego te propozycje są wyjątkiem. Tego typu imiona mogą być odpowiednim rozwiązaniem na przykład dla dzieci, które wychowują się w domach dwujęzycznych – wtedy żadna ze stron rodziny nie powinna mieć problemu z imieniem nowego członka rodziny.

Imiona na C – podsumowanie. Dla kogo?

Na podstawie wymienionych wyżej przykładów, możemy ocenić, że imiona na trzecią literę alfabetu mogą przyciągnąć do siebie dwie grupy rodziców – tych, którzy cenią sobie tradycyjne, polskie imiona, a także… Ich całkowite przeciwieństwa. Większość imion na C jest bowiem albo bardzo „retro”, albo wręcz przeciwnie, są tak nowe, że nie zdążyły jeszcze na dobre zadomowić się w języku polskim. Jeśli rodzice zdecydują się na jedno z imion zaczynające się od tej literki, ich dziecko na pewno będzie obdarowane bardzo oryginalnym i nieczęsto spotykanym wśród rówieśników imieniem.

Zobacz również: Propozycje imion żeńskich

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo