Imiona żeńskie na D – Imiona dla dziewczynki na D

Czy istnieje bardziej szczęśliwy, ale też intensywny czas niż czekanie na nowego członka rodziny? Jeśli przygotowujecie się na narodziny córeczki, a pośród wszystkich niezbędnych przygotowań trudno jest wam znaleźć chwilę na zastanowienie się nad odpowiednim imieniem dla niej – spokojnie, pomożemy! Poniżej znajdziecie imiona żeńskie na D. Usiądźcie wygodnie, wbrew pozorom wybór jest naprawdę spory.

Popularne imiona dla dziewczynek na literkę D

  • Daria
  • Dominika
  • Dagmara
  • Dorota
  • Danuta
  • Daniela
  • Diana

Imiona żeńskie na D – klasyczny, popularny wybór

Żeńskich imion na literę D w Polsce nie brakuje. Jest ich niemało i wiele z nich cechuje się wyjątkowo dużą popularnością. Wiele z nich należy do tego typu imion, które najpewniej nigdy nie wyjdą z mody. Jednym z nich jest na przykład Daria. Choć to imię może kojarzyć nam się bardziej z dzisiejszymi dwudziesto-, trzydziestolatkami, w Polsce nazywa się tak ponad czterysta dziewczynek w ciągu roku. Jest to imię pochodzenia perskiego i oznacza osobę, która coś zachowuje, posiada.

Kolejnym popularnym imieniem w naszym kraju jest Dominika. Otrzymuje go około sześciuset dziewczynek rocznie. Zdaje się ono co prawda powoli tracić na popularności – trzy lata temu otrzymało je 722 dziewczynek, dwa lata temu 695, a rok temu już „tylko” 583. Mimo to wyraźnie utrzymuje ono sympatię Polaków. Zdrobnieniem od takiego imienia będzie na przykład: Dominisia, Dominiczka, Domi, Domiś. Choć ma pochodzenie skandynawskie, na dobre zadomowiło się w Polsce imię Dagmara. Dokładne znaczenie tego imienia nie jest do końca znane – niektóre źródła podają, że stworzyło się ono z połączenia słów „dag”, czyli dzień, i „mar”, czyli „dziewica”, „panna”. Istnieje także teoria, że Dagmara to duńska wersja słowiańskiego imienia Dragomira.

Imiona damskie na D – które wybrać?

Dobrym wyborem może być również imię Dorota. Jest proste, klasyczne, ma również interesujące odniesienie popkulturowe – kojarzy się z bohaterką bardzo znanej powieści dla dzieci „Czarnoksiężnik z Krainy Oz” L. Franka Bauma. Imię to pochodzi z greki i oznacza „dar od Boga”. W Polsce funkcjonuje już od XIII wieku. Według astrologii Dorota to osoba uczuciowa, emocjonalna, energiczna.

Bardziej niszowym, oryginalnym wyborem mogą być imiona Danuta lub Daniela – obecnie dość rzadko nazywa się dzieci tymi imionami. Daniela jest imieniem pochodzenia hebrajskiego (podobnie jak Daniel, jej męski odpowiednik), a Danuta – pochodzenia litewskiego.

Imiona dla dziewczynek na D – Diana a Dajana

Pośród damskich imion rozpoczynających się na literę D nie brakuje imion wywodzących się z języka angielskiego. Idealnymi przykładami są właśnie chociażby Diana i Dajana. To drugie imię wzięło się od pierwszego. Gdybyśmy chcieli wymówić imię Diana po angielsku, brzmiałoby ono właśnie tak – Dajana. Stąd spolszczona forma tego imienia, pisana w sposób fonetyczny.

„Diana” pochodzi z języka łacińskiego. Jest to także imię rzymskiej bogini łowów, płodności, przyrody, księżyca i opiekunki kobiet w trakcie porodu. Według astrologii, Diana to kobieta energiczna, aktywna, o pogodnym usposobieniu, lubiąca pomagać ludziom.

Imiona żeńskie na D – inne przykłady z języka angielskiego

Coraz popularniejsze w Polsce jest również imię Dżesika, czyli spolszczona wersja imienia Jessica. Pochodzi ono z języka hebrajskiego i oznacza „dar pana”. Zdrobnienia dla takiego imienia to między innymi: Dżes, Dżesi, Dżeska. Bardzo rzadko, ale jednak pojawia się czasami w Polsce imię Daisy. Jest to imię typowo angielskie (wymowa: dejzi) i oznacza stokrotkę. W przeciągu ostatnich trzech lat imię to zostało nadane zaledwie trzem dziewczynkom. Innym imieniem na D, które kojarzy nam się bardziej z państwami anglojęzycznymi niż z Polską, jest Debora (po angielsku: Deborah). Jest ono jednak jak najbardziej uznawane w naszym kraju. W zeszłym roku urodziło się w Polsce dziesięć dziewczynek o imieniu Debora.

Imiona żeńskie na D – jakie inne możliwości?

Istnieje oczywiście jeszcze wiele innych pięknych, interesujących imion damskich rozpoczynających się od czwartej litery alfabetu. Są wśród nich też mało popularne imiona.

  • Dalia – imię pochodzenia arabskiego, oryginalnie oznacza winorośl, nam jednak kojarzy się z kwiatem, dalią. Dalia obchodzi swoje imieniny 29 października. Zdrobnienia od tego imienia to na przykład Dalcia, Dalka, Dalunia, Dalusia, Dalinka, Dala, Daleczka.
  • Dobrochna – staropolskie imię będące zdrobnieniem imienia Dobrosława. Zdrobnieniami mogą być: Dobruszka, Dobroszna, Dochna.
  • Delfina – żeński odpowiednik imienia Delfin. Według wierzeń astrologicznych, kobieta o imieniu Delfina wierzy w siebie, jest pełna zapału. Z łatwością osiąga swoje cele, jest urodzoną liderką.
  • Dagna – spolszczone imię pochodzenia skandynawskiego. Oznacza ono „nowy dzień”. To imię cechuje osobę nietuzinkową, oryginalną, żyjącą w zgodzie ze sobą.
  • Donata – imię pochodzenia łacińskiego, oznacza „darowana przez Boga”. Nadawane jest w Polsce od XVI wieku. Kobieta o imieniu Donata to osoba radosna, towarzyska, cechująca się dużym poczuciem humoru.
  • Dilara – imię pochodzenia perskiego, oznacza ono „ta, co serce czyni pięknym”.

Zobacz również: Propozycje imion dla dzieci

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo