Imiona żeńskie na R – Imiona dla dziewczynki na R

Co rodzina, to sposób – wybierając imię dla dziecka można kierować się różnymi rzeczami: brzmieniem, znaczeniem, sentymentem… Bez względu na to, jaki sposób podjęcia decyzji podejmiesz, warto rozważyć wszystkie możliwe opcje. Poniżej przedstawiamy imiona żeńskie na R. 

Popularne imiona żeńskie na R

  • Roksana
  • Róża
  • Renata

Imiona żeńskie na R

Nie jest to co prawda najbardziej popularna grupa imion. Jednak, wiadomo, ma to swoje plusy. Wielu rodziców z różnych powodów woli wybierać dla swoich dzieci takie imiona, które nie są zbyt powszechne. Zmniejsza to możliwość sytuacji, w której na przykład kilkoro dzieci w klasie czy w piaskownicy będzie miało na imię tak, jak nasza pociecha. Sprawia również, że ten wybór ma dla nas większe znaczenie, czujemy, iż jest on ciekawszy, bardziej oryginalny.

Zobacz też: Norweskie imiona żeńskie – najpopularniejsze imię norweskie dla dziewczynki

Imiona damskie na R

Jeśli jednak pragniemy dla naszej córki tradycyjnego, klasycznego imienia na literę R, możemy rozważyć nazwanie ją Róża. Nadawane jest ono w Polsce od XV wieku, a wywodzi się z języka łacińskiego. Róża ma oznaczać osobę delikatną, wrażliwą, emocjonalną, o artystycznej duszy. Jej szczęśliwa liczba to 6, a szczęśliwe miesiące to czerwiec i listopad. Pomyślnymi dniami tygodnia Róży będą poniedziałek i czwartek. Jej imieniny przypadają na 6 marca, 7 maja, 9 lipca, 23 sierpnia, 13 grudnia. Na małą Różę możemy powiedzieć pieszczotliwie: Różyczka, Rózia, Różka. Istnieją także przysłowia związane z tym imieniem: „Każda Rózia znajdzie Józia”; „Róża jest piękna, ale zazdrosna, kiedy jej chłopca ogarnie wiosna”.

W Polsce są dopuszczalne także dwie inne formy tego imienia. Jedna z nich to Rosa – w zeszłym roku zostało ono nadane dwóm dziewczynkom. Druga to Rose – to imię w 2019 roku otrzymało je osiem dziewczynek.

Zobacz również: Angielskie imiona żeńskie: najpopularniejsze imię angielskie dla dziewczynki

Imiona dla dziewczynki na R

A może Roksana? Jest to imię pochodzenia perskiego o interesującej etymologii, oznacza ono bowiem: jutrzenka, jaśniejąca, promieniejąca. Pojawiło się w Polsce stosunkowo niedawno, bo dopiero w XX wieku.

Imię Roksana ma charakteryzować osobę aktywną, odważną, samodzielną. Imieniny Roksany obchodzimy 15 lipca i 14 września. Zdrobnienia od tego imienia to między innymi Roka, Rosia, Roksi, Roksanka, Roksia, Roksunia, Roksula, Roksancia. Jest to imię znane w popkulturze, na przykład z piosenki zespołu The Police o tytule „Roxanne”. Niektórzy rodzice decydują się także na to samo imię o nieco innej pisowni – Roxana.

Zobacz też: Arabskie imiona żeńskie: najpopularniejsze imię arabskie dla dziewczynki

Imię na R

Niektóre imiona na literkę R powoli odchodzą w zapomnienie, nie oznacza to jednak, że jako młodzi rodzice nie możecie nadać im drugiego życia. Takimi imionami są na przykład Romana i Roma.

Romana to imię łacińskie, będące odpowiednikiem męskiego imienia Roman. Według znaczenia astrologicznego kobiety o tym imieniu są dobre w roli liderek, z łatwością pełnią role przywódcze. Są także ambitne, pomysłowe i aktywne fizycznie. Swoje imieniny Romany obchodzą 23 lutego i 3 października. Zdrobnienia od tego imienia to: Roma, Romcia, Romanka, Romania, Romeczka.

Roma to skrócona wersja Romany. Funkcjonuje jednak jako osobne imię, które możemy nadać dziecku. Mówi się, że Roma jest spokojna, opanowana, towarzyska i pogodna. Jej szczęśliwa liczba to 11, szczęśliwe kamienie to diament i topaz. Pomyślnymi miesiącami będą marzec, kwiecień, maj i czerwiec, a dniami tygodnia – poniedziałek i wtorek. Imieniny Romy przypadają na 23 lutego i 3 października. Na małą Romę możemy wołać na przykład: Romcia, Romka, Romusia. Znane osoby o tym imieniu to chociażby irlandzka aktorka Roma Downey lub polska aktorka Roma Gąsiorowska-Żurawska. W 2019 roku zostało tak nazwanych 47 dziewczynek.

Zobacz również: Hiszpańskie imiona żeńskie: najpopularniejsze imię hiszpańskie dla dziewczynki

Imiona na R

Imion na R, na które warto zwrócić uwagę, jest oczywiście jeszcze więcej. Regina – pochodzi ono z języka łacińskiego i oznacza: królowa, księżniczka; kobieta dumna, wyniosła. W Polsce pojawiło się już w XIV wieku. Szczęśliwa liczba Reginy to 9, a szczęśliwy kamień to aleksandryt. Imieniny Reginy obchodzimy 18 stycznia, 17 marca, 7 września i 21 listopada. Dzięki temu, że to imię ma tak długą historię w języku polskim, istnieją nawet przysłowia z nim związane, na przykład: „W dzień świętej Reginy wabią chłopaków dziewczyny”; „Święta Regina gałęzie ugina”. Zdrobnienia od Reginy to Gina, Ginka, Renia, Reginka, Regusia, Reguś, Regisia, Regineczka, Regi.

Renata – podobnie jak swój poprzednik, wywodzi się z łaciny. Oznacza dosłownie: odrodzona. Imię to ma cechować osobę upartą, konsekwentną, ambitną i pracowitą. Znane Renaty w Polsce i na świecie to na przykład: brytyjska aktorka znana z roli Bridget Jones, Renée Zellweger, polska piosenkarki Renata Przemyk, polska modelka Renata Kaczoruk, polska piosenkarka Reni Jusis. Imieniny Renaty będziemy obchodzić 1 lutego, 28 marca, 16 kwietnia, 12 listopada. Mała Renata to oczywiście Renia, Renatka.

Rita – imię, które powstało od zdrobnienia imion kończących się na „-ita”, takich jak Margarita. Istnieje zabawne przysłowie związane z tym imieniem: „Chciał buzi od Rity – stąd ma nos rozbity”. Szczęśliwa liczba Rity to 3, a jej szczęśliwy kamień to karneol. W 2019 roku to imię otrzymało 266 dziewczynek.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Fryzury Ślubne

Fryzura ślubna

Fryzura ślubna stanowi dopełnienie stylizacji ślubnej. Podpowiemy, jak ją wybrać… Fryzura ślubna to bardzo ważny element stylizacji. Musi nie tylko pasować do sukni, całej koncepcji wystroju, ale wpisać się w...

Czytaj dalej →
Pielęgnacja noworodka

Kąpiel noworodka

Kąpiel noworodka osobiście kojarzy mi się z czymś bardzo ważnym, pełnym napięcia. Pamiętam, jak prawie 20 lat temu rodzice kąpali po raz pierwszy moją młodszą siostrę. Atmosfera, która tej kąpieli...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo