Imiona żeńskie na R – Imiona dla dziewczynki na R

Co rodzina, to sposób – wybierając imię dla dziecka można kierować się różnymi rzeczami: brzmieniem, znaczeniem, sentymentem… Bez względu na to, jaki sposób podjęcia decyzji podejmiesz, warto rozważyć wszystkie możliwe opcje. Poniżej przedstawiamy imiona żeńskie na R. 

Popularne imiona żeńskie na R

  • Roksana
  • Róża
  • Renata

Imiona żeńskie na R

Nie jest to co prawda najbardziej popularna grupa imion. Jednak, wiadomo, ma to swoje plusy. Wielu rodziców z różnych powodów woli wybierać dla swoich dzieci takie imiona, które nie są zbyt powszechne. Zmniejsza to możliwość sytuacji, w której na przykład kilkoro dzieci w klasie czy w piaskownicy będzie miało na imię tak, jak nasza pociecha. Sprawia również, że ten wybór ma dla nas większe znaczenie, czujemy, iż jest on ciekawszy, bardziej oryginalny.

Zobacz też: Norweskie imiona żeńskie – najpopularniejsze imię norweskie dla dziewczynki

Imiona damskie na R

Jeśli jednak pragniemy dla naszej córki tradycyjnego, klasycznego imienia na literę R, możemy rozważyć nazwanie ją Róża. Nadawane jest ono w Polsce od XV wieku, a wywodzi się z języka łacińskiego. Róża ma oznaczać osobę delikatną, wrażliwą, emocjonalną, o artystycznej duszy. Jej szczęśliwa liczba to 6, a szczęśliwe miesiące to czerwiec i listopad. Pomyślnymi dniami tygodnia Róży będą poniedziałek i czwartek. Jej imieniny przypadają na 6 marca, 7 maja, 9 lipca, 23 sierpnia, 13 grudnia. Na małą Różę możemy powiedzieć pieszczotliwie: Różyczka, Rózia, Różka. Istnieją także przysłowia związane z tym imieniem: „Każda Rózia znajdzie Józia”; „Róża jest piękna, ale zazdrosna, kiedy jej chłopca ogarnie wiosna”.

W Polsce są dopuszczalne także dwie inne formy tego imienia. Jedna z nich to Rosa – w zeszłym roku zostało ono nadane dwóm dziewczynkom. Druga to Rose – to imię w 2019 roku otrzymało je osiem dziewczynek.

Zobacz również: Angielskie imiona żeńskie: najpopularniejsze imię angielskie dla dziewczynki

Imiona dla dziewczynki na R

A może Roksana? Jest to imię pochodzenia perskiego o interesującej etymologii, oznacza ono bowiem: jutrzenka, jaśniejąca, promieniejąca. Pojawiło się w Polsce stosunkowo niedawno, bo dopiero w XX wieku.

Imię Roksana ma charakteryzować osobę aktywną, odważną, samodzielną. Imieniny Roksany obchodzimy 15 lipca i 14 września. Zdrobnienia od tego imienia to między innymi Roka, Rosia, Roksi, Roksanka, Roksia, Roksunia, Roksula, Roksancia. Jest to imię znane w popkulturze, na przykład z piosenki zespołu The Police o tytule „Roxanne”. Niektórzy rodzice decydują się także na to samo imię o nieco innej pisowni – Roxana.

Zobacz też: Arabskie imiona żeńskie: najpopularniejsze imię arabskie dla dziewczynki

Imię na R

Niektóre imiona na literkę R powoli odchodzą w zapomnienie, nie oznacza to jednak, że jako młodzi rodzice nie możecie nadać im drugiego życia. Takimi imionami są na przykład Romana i Roma.

Romana to imię łacińskie, będące odpowiednikiem męskiego imienia Roman. Według znaczenia astrologicznego kobiety o tym imieniu są dobre w roli liderek, z łatwością pełnią role przywódcze. Są także ambitne, pomysłowe i aktywne fizycznie. Swoje imieniny Romany obchodzą 23 lutego i 3 października. Zdrobnienia od tego imienia to: Roma, Romcia, Romanka, Romania, Romeczka.

Roma to skrócona wersja Romany. Funkcjonuje jednak jako osobne imię, które możemy nadać dziecku. Mówi się, że Roma jest spokojna, opanowana, towarzyska i pogodna. Jej szczęśliwa liczba to 11, szczęśliwe kamienie to diament i topaz. Pomyślnymi miesiącami będą marzec, kwiecień, maj i czerwiec, a dniami tygodnia – poniedziałek i wtorek. Imieniny Romy przypadają na 23 lutego i 3 października. Na małą Romę możemy wołać na przykład: Romcia, Romka, Romusia. Znane osoby o tym imieniu to chociażby irlandzka aktorka Roma Downey lub polska aktorka Roma Gąsiorowska-Żurawska. W 2019 roku zostało tak nazwanych 47 dziewczynek.

Zobacz również: Hiszpańskie imiona żeńskie: najpopularniejsze imię hiszpańskie dla dziewczynki

Imiona na R

Imion na R, na które warto zwrócić uwagę, jest oczywiście jeszcze więcej. Regina – pochodzi ono z języka łacińskiego i oznacza: królowa, księżniczka; kobieta dumna, wyniosła. W Polsce pojawiło się już w XIV wieku. Szczęśliwa liczba Reginy to 9, a szczęśliwy kamień to aleksandryt. Imieniny Reginy obchodzimy 18 stycznia, 17 marca, 7 września i 21 listopada. Dzięki temu, że to imię ma tak długą historię w języku polskim, istnieją nawet przysłowia z nim związane, na przykład: „W dzień świętej Reginy wabią chłopaków dziewczyny”; „Święta Regina gałęzie ugina”. Zdrobnienia od Reginy to Gina, Ginka, Renia, Reginka, Regusia, Reguś, Regisia, Regineczka, Regi.

Renata – podobnie jak swój poprzednik, wywodzi się z łaciny. Oznacza dosłownie: odrodzona. Imię to ma cechować osobę upartą, konsekwentną, ambitną i pracowitą. Znane Renaty w Polsce i na świecie to na przykład: brytyjska aktorka znana z roli Bridget Jones, Renée Zellweger, polska piosenkarki Renata Przemyk, polska modelka Renata Kaczoruk, polska piosenkarka Reni Jusis. Imieniny Renaty będziemy obchodzić 1 lutego, 28 marca, 16 kwietnia, 12 listopada. Mała Renata to oczywiście Renia, Renatka.

Rita – imię, które powstało od zdrobnienia imion kończących się na „-ita”, takich jak Margarita. Istnieje zabawne przysłowie związane z tym imieniem: „Chciał buzi od Rity – stąd ma nos rozbity”. Szczęśliwa liczba Rity to 3, a jej szczęśliwy kamień to karneol. W 2019 roku to imię otrzymało 266 dziewczynek.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo