Imiona żeńskie na W – Imiona dla dziewczynki na W

To już ten wyjątkowy moment? Czujesz jak pod Twoim sercem rośnie mały człowiek i już nie możecie się doczekać, kiedy zostaniecie rodzicami i powitacie na świecie tę małą kruszynkę. Jednak przed Wami jeden z najważniejszych wyborów, który zaważy na całym życiu Waszej przyszłej córeczki. Jak jej odpowiednio dać na imię? Postawić na klasykę czy oryginalność? Sprawdź imiona żeńskie na W.

Od tygodni przeglądacie kalendarz w poszukiwaniu inspiracji? Nie możecie się doczekać aż Wasza córka pojawi się na tym świecie i będziecie wreszcie ją mogli poznać. Warto jednak zawczasu wybrać dla niej wyjątkowe imię, które będzie dla niej idealne. Lepiej zrobić to wcześniej, ponieważ podczas porodu w szpitalu, gdzie emocje będą sięgać zenitu, może nie być przestrzeni, aby się nad tym pochylić.

Popularne imiona żeńskie na W

 • Weronika
 • Wiktoria
 • Wioletta

Imiona żeńskie na W

Każdy rodzic na wyniósł z domu inne tradycje i każde z nich ma inny sposób na wybranie imienia dla swojego potomka. Czasem są one dziedziczone po dziadku lub babci, z kolei niektórzy rodzice nazywają tak samo dzieci, dodając im przydomek Junior. Bogaty wachlarz imion dla dziewczynek znajdziemy pod literą W.

Imiona na W są dobrze znane w Polsce, ponieważ często wywodzą się z naszej, słowiańskiej kultury lub z równie dobrze nam znanej kultury łacińskiej. Przykładem mogą być Władysława i Wiktoria, obie świetnie nam znane, bardzo popularne współcześnie.

Zobacz też: Słowiańskie i staropolskie imiona: Piękne i (nie)zapomniane [INSPIRACJE DLA RODZICÓW]

Imiona damskie na W

W naszym kraju imiona na W są bardzo popularne, ponieważ wiele z nich wywodzi się z naszej rodowitej kultury słowiańskiej. Jeśli chcecie nazwać swoją córkę imieniem o typowo polskim brzmieniu, wybierzcie Wisławę. To silne, kobiece imię błyskawicznie przybiera skojarzenia z noblistką, poetką Wisławą Szymborską. Być może imię po tak wybitnej postaci sprawi, że Wasze dziecko będzie chciało podążyć tą samą drogą? Wisława imieniny obchodzi 22 maja i 15 czerwca.

Dużą popularnością cieszy się Weronika. Imię pochodzenia greckiego jest na tyle popularne, że swoje imieniny obchodzi aż w czterech terminach: 13 stycznia, 4 lutego, 17 maja, 9 lipca, 12 lipca. Imię to oznacza “niosąca zwycięstwo” i nada się dla dziewczynek, które chciałyby w przyszłości stać się pisarkami lub malarkami.

W czołówce mamy z kolei Wiktorię, której imię dosłownie oznacza “zwycięstwo”. Wiktoria to kobieta wyjątkowa, o nieszablonowej osobowości. Często sprawia wrażenie wycofanej i tajemniczej, ale jest bardzo przyjacielska i wspierająca. Swoje imieniny obchodzi 20 maja i 23 grudnia.

Sprawdź: Imiona damskie na P – Imiona dla dziewczynki na P

Inne znane damskie imiona na W:

 • Wioletta
 • Władysława
 • Wanessa

Imiona dla dziewczynki na W

Wyjątkowe dzieci zasługują na takie właśnie imiona, a Wasze z pewnością takie będzie. I chociaż warto czasem pójść w klasykę – w tak ważnych sprawach ważniejsze jest, aby słuchać głosu serca. Dlatego należy spojrzeć na imiona, które nie są tak oczywiste, a ich nieszablonowość może w przyszłości zaprocentować.

Piękne imię na literę W, które z pewnością przykuje uwagę jest Wiara. To stare imię wywodzi się z religii katolickiej i jest jedną z trzech cnót, obok Miłości i Nadziei. To imię jest bardzo popularne w kulturze prawosławnej, gdzie odmienia się jako Wera lub Wiera. Wiara obchodzi imieniny 15 maja, 1 sierpnia i 30 września.

Bardzo dobrze znanym w Polsce, chociaż wywodzącym się z języka staroniemieckiego jest Wanda. W kraju nad Wisłą imię to stało się popularne za sprawą legendy o smoku krakowskim i księżniczce Wandzie, która nie chciałą wyjść za mąż za Niemca i rzuciła się do rzeki. Imię to niesie za sobą optymizm i pogodę ducha. Imieniny będzie świętować 26 stycznia i 23 czerwca.

Świetnym wyborem będzie także Walentyna. To imię wywodzące się z greki automatycznie przywodzi na myśl świętego Walentego, który jest męskim odpowiednikiem Walentyny. Dziewczynka, która nosi takie imię jest otwarta i życzliwa, a także jest świetną mówczynią. Walentyna oznacza zdrowa, mocna i wpływowa, a swoje iminy ma 25 lipca.

Innym wyjątkowym imieniem jest Waleria, której imię wywodzi się z łaciny, a dokładniej powstało od nazwy rodu Waleriuszy. Imieniny może obchodzić 28 kwietnia, 5 czerwca, 8 października lub 9 grudnia. Dziewczynka z takim imieniem będzie schludną perfekcjonistką i będzie miała smykałkę do nauki.

Zobacz również: Amerykańskie imiona damskie i męskie: Jakie jest znaczenie popularnych amerykańskich imion?

Imię na W

Jeśli jesteście fanami naprawdę niecodziennych imion, które wyróżnią Wasze dziecko na tle innych dzieci to postawcie na coś naprawdę oryginalnego. Może spodoba się Wam Wirginia? Imię wywodzące się z łaciny oznacza czystą lub dziewicę. Takie imię nosiła angielska pisarka Virginia Woolf i nada się dla każdej dziewczynki. Swoje imieniny ma 7 stycznia, 7 maja i 5 sierpnia.

Innym ciekawym pomysłem będzie Wilhelmina, która swoje imieniny ma 22 sierpnia. W starogermańskim oznacza “osobę, która udziela schronienia” i najbardziej popularna jest w krajach anglosaskich. Będzie pasować do dziewczynki, która odważna, nie boi się wyzwań i lubi stawiać na swoim.

Sprawdź: Norweskie imiona żeńskie – najpopularniejsze imię norweskie dla dziewczynki

Imiona na W – damskie

 • Wacława
 • Weridiana
 • Wiesława
 • Wierzchosława
 • Wiktoryna
 • Wilgofarta
 • Wincentyna
 • Wioleta
 • Wirgilia
 • Witosława
 • Wiwiana
 • Włodzimiera
 • Wolimira
 • Wrocisława

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo